Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20  (Přečteno 1368 krát)

cvp

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 211
Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« kdy: 04 Května 2020, 12:12:09 »
Ahojte,
dost přemýšlím, že bych svůj desktop převedl z W10 na Ubuntu 20, který se mně opravdu moc líbí. Používám na localhostu i PHP a mySQL, tak že bych to krásně skloubil. Jenže....

Jediný problém, který zde řeším, je nemožnost používat programy, které potřebuji k práci a které na Linuxu nejsou podporované.

Například:
  • emclient.cz
    faktury.cz
    word
    excel
    Zoner photo studio

Vím, že existuje na linuxu program s podporou spuštění Windows aplikací, ale není to 100% stabilní a řešit to třetí aplikací, aby se vůbec software spustil. Jasné, existují alternativy, ale na emclient mám emaily od roku 2006 a nechci o ně přijít. To samé faktury, kde je potřebuji zachovat.

Jak byste to řešili Vy?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2020, 12:30:49 »
emclient.cz

https://www.mailsware.com/blog/how-to-import-mail-from-em-client-to-thunderbird/

faktury.cz

Vyzkoušet https://faktury.cz/clanek/instalace-programu ve Wine, PlayOnLinux apod. Není to žádná "třetí" aplikace, vše probíhá transparentně na pozadí. Nastuduj si to.

Update: teď koukám: https://faktury.cz/clanek/2hcs-fakturace-v-linuxu

Četl jsi to vůbec, nebo rovnou bez špetky vlastní snahy voláš o pomoc?

word
excel

Léta v živnosti používám LibreOffice, nikdy jsem neměl MSO. Nicméně ten jejich bazmek (zejména starší verze) údajně opět funguje pod Wine, POL apod.

Zoner photo studio

V Linuxu je moře grafických aplikací, ten Zoner lze opět zkusit pod Wine/POL. Nikdy jsem nezatoužil mít Zoner, s fotkami pracuju běžně.

Update: teď koukám, že už i Zoner má zrůdný model "předplatného" (pochopitelně zahrnující všechny bonzovací praktiky apod.). Mazal bych pryč, až by se za mnou prášilo.

Závěrem: já jsem přešel už dávno, nelituju a nikdy bych se k Win nevracel. Ne, není to bezbolestné a je k tomu třeba moře vlastní snahy.
« Poslední změna: 04 Května 2020, 12:41:27 od JirkaZ »

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2020, 15:00:33 »
Také by jsme rádi přešli, cálá firma :-\
Jen kdyby zprovoznili ve Wine Newtek Lightwave ... respektive Lightwave nainstalovat prý lze, ale nefunguje autorizace a tudíž je SW stále jako Discovery (Trial)  :'(
A Blender 3D nemá podporu a nástroje, které v LW používáme.

Dovi

  • Host
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2020, 16:13:11 »
já bych si to dost rozmyslel... Wokna jsou na pikaču, ale aspoň to nějak funguje

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2020, 18:16:33 »
já bych si to dost rozmyslel... Wokna jsou na pikaču, ale aspoň to nějak funguje

Hele, víš co? Jdi prudit někam jinam.

Jsi neschopnej a neochotnej se učit základní věci (viz jiné vlákno), tak zalez do zadku nějakýmu šmírovacímu globalizátorovi, zaplať mu (nebo lépe plať pravidelně formou "pronájmu") a budeš happy. Malý dítě je taky štastný, když se o něj někdo stará. Nemusí ničemu rozumět, nic řešit...

Linux nepotřebuje takové jedince. Funguje (a velmi dobře) i bez nich.

Dovi

  • Host
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2020, 19:31:11 »
 Myslím že i když pohámáš zadarmo, tak ve výsledku Ubuntu  spíš škodíš. Dost často tady dáváš lidem najevo, že nemaj dostatečné znalosti a dost si nenastudovali. K tomu ty tvé neustále zmínky o šmírování, globalizaci... to člověka taky znejistí.Trpíš představou jak tě furt někdo šmíruje a zneužívá? viz vlákno o webkameře, kam napíšeš k čemu by někdo chtěl používat webku. Tak třeba se přes kameru teď učí ve škole desetitíce dětí...

Tak tu po mě zustane aspoň ten návod jak rozchodit dualboot na Acera E15. Návod hezky krok po kroku i pro debily jako jsem já...

P.S.: možná i vám by usnadnilo práci, tady do nějakého vlákna na očích sepsat tyhle úplné základy. Třeba krok po kroku jak nainstalovat .deb. Protože vyhledávání ve vláknech je tu trochu problematické, užitečná informace vs. balast 1:100. Ubuntu.wiki je muzealní archív atd.  Schválně si tady zkuste zadat do vyhledávání "instalace .deb" , kolik se toho z výsledku dozvíte a naučíte. :)


 
 
« Poslední změna: 04 Května 2020, 20:20:51 od Dovi »

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2020, 20:47:36 »
Tak jsem tedy koukl na wiki a mě je to celkem jasné.

"Instalační balík (v Ubuntu přípona .deb) je obdoba instalačního exe souboru ve Windows, obsahuje soubory daného programu."

 "Samostatný balík (stažený ručně z Internetu) nainstalujete klasicky, otevřením staženého souboru. Spustí se vám Centrum softwaru, které vám jej nainstaluje. Pro takto získané programy Ubuntu nekontroluje aktualizace."

Dovi

  • Host
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2020, 20:58:36 »
Super. Tohle mi napsat někdo včera, tak je tu teď několik lidí šťastnějších...
« Poslední změna: 04 Května 2020, 21:03:37 od Dovi »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2020, 21:51:31 »
Jasne - mohl ti to nekdo napsat polopaticteji a nic nepredpokladat, ale najit si instalace deb balik by ti opravdu zabralo minutu a to je jiste mene, nez prisla prvni reakce na tvuj dotaz. Jenze Petertomasy ti to pak uplne polopaticky napsal a ty jak jsi se drzel sveho, tak ti to nedocvaklo a jel jsi svoje.
Ano - uznavam, plne souhlasim a davno pred tebou jsem uz kritizoval, ze wiki je tu opravdu neaktualni a vyhledavaci engine stoji za vyliz pr~l, ale duckduckgo ci google jeste jakstaks funguji i kdyz hledani dnes je daleko daleko slozitejsi, nez pred 15ti lety. Ale tyhle zakladni veci tam opravdu jdou nalezt rychle.
Je skoda, ze jsi se proste jen unahlil - i me se to stava - a vzniklo z toho tohle i tamto nestastne vlakno a jestli to porad nechapes, ze jsi se tentokrat dopustil chyby ty, tak ja uz to lepe vysvetlit nedovedu.
Za navod na Acer dekujeme - jiste bude nekomu prospesny a doplni ten, ktery uz tu byl predtim, protoze Acer byva ta problematictejsi masinka na instalaci Linux a respekt vuci tobe - na Mint foru proslo nekolik jedincu v rade, kteri se nastvali a se svym odchodem z komunity po sobe vse premenili na ikony exkrementu a na konec vse smazali. Proste jina kultura :D
« Poslední změna: 04 Května 2020, 21:53:02 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Dovi

  • Host
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2020, 22:13:14 »
Nejsem bez chyb. S tou instalací .deb jsem prostě měl sakra smůlu, píšeš že by mi to trvalo minutu, ale mě to trvalo mnohem déle a bez úspěchu ( asi moje chyba, hledal jsem špatně, nevěděl jsem pořádně CO hledat).. Není to tak že bych na všechno kašlal a jen si nechal všechno strčit pod nos. Našel jsem si na netu ten dualboot a  NAS. Ale jaksi nemám tolik času a myslím že dnes má čas málokdo. Lidi chtějí Ubuntu používat, né studovat. Kdyby mi to někdo naservíroval pod nos, tak mě to přeneslo přes nejtěžší okamžik přechodu na Linux. Nakoplo by mě to snažit se dál, ale takhle mě to prostě odradilo. S tou tiskárnou bych se stal bězný uživatel grafického rozhraní Ubuntu ( se kterým naopak není problém vůbec, je intuitivní) a už bych moc neřešil (teda spíš manželka).
Jinak proti Ubuntu nic nemám, stále mi přijde fajn a myšlenka Ubuntu se mi líbí,  ale začátek je opravdu těžký...
« Poslední změna: 04 Května 2020, 22:36:39 od Dovi »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2020, 10:03:19 »
Ano - zacatek je tezky. Zvlast kdyz ho clovek zacina :) A jeste ke vsemu s nejakymi jiz predtim koupenymi periferiemi - kdy clovek nemuze nejprve proverit kompatibilitu s Linuxem. Ale pak uz je s nim daleko mene potizi, nez s vecne podelanym W10. macOS je asi vzdy dokonale vyladen, ale me se s nim pracuje dost krkolome - nesedi mi a hlavne je to fakt tezce korporatni a sledujici zalezitost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #11 kdy: 05 Května 2020, 13:22:46 »
najhoršie je , keď  windowsák chce aby sa os ( jedno aký ) hneď choval tak ako je zvyknutý , a pritom linux nie je windows . Jeho filozofia je absolútne iná , a prijať myšlienku naučiť sa niečo nové , tak to odmieta . ( a pritom windows sa tiež musel naučiť používať )  A prečo toto nefunguje a prečo ni to nejde nainštalovať  a prečo ....?
poslednou dobou mi to pripadá , že je samozrejmé dostať radu , pomoc priamo na podnose pod nos ,a keď nie tak to je drzosť . Povedať mu , aby si prešiel google  a pod. vrcholná  arogancia.
A ešte zapleveluje vlákno . Ja keď som začínal, som si kupoval knihy , prechádzal nespočetné hodiny po sieti , makal na sebe. A keď som si nevedel rady , požiadal som o radu , s pokorou.
Ja by som sa hanbil (stydel) napísať sem takú hovadinu , ktorá priamo svädčí
Citace
To je stále dokola. Co mi pomůže věta nainstaluj přes Centrum SW?
o tom aký som chudák.
 howg.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #12 kdy: 05 Května 2020, 13:41:59 »
najhoršie je , keď  windowsák chce aby sa os ( jedno aký ) hneď choval tak ako je zvyknutý , a pritom linux nie je windows . Jeho filozofia je absolútne iná , a prijať myšlienku naučiť sa niečo nové , tak to odmieta . ( a pritom windows sa tiež musel naučiť používať )  A prečo toto nefunguje a prečo ni to nejde nainštalovať  a prečo ....?
poslednou dobou mi to pripadá , že je samozrejmé dostať radu , pomoc priamo na podnose pod nos ,a keď nie tak to je drzosť . Povedať mu , aby si prešiel google  a pod. vrcholná  arogancia.
A ešte zapleveluje vlákno . Ja keď som začínal, som si kupoval knihy , prechádzal nespočetné hodiny po sieti , makal na sebe. A keď som si nevedel rady , požiadal som o radu , s pokorou.
Ja by som sa hanbil (stydel) napísať sem takú hovadinu , ktorá priamo svädčí
Citace
To je stále dokola. Co mi pomůže věta nainstaluj přes Centrum SW?
o tom aký som chudák.
 howg.

Plně souhlasím - on k tomu zkrátka přistupuje tak, jako bychom mu ten linux prodali my a ještě k tomu za těžké peníze.... :-\

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #13 kdy: 05 Května 2020, 14:43:31 »
Ahojte,
dost přemýšlím, že bych svůj desktop převedl z W10 na Ubuntu 20, který se mně opravdu moc líbí. Používám na localhostu i PHP a mySQL, tak že bych to krásně skloubil. Jenže....

Jediný problém, který zde řeším, je nemožnost používat programy, které potřebuji k práci a které na Linuxu nejsou podporované.

Například:
  • emclient.cz
    faktury.cz
    word
    excel
    Zoner photo studio

Vím, že existuje na linuxu program s podporou spuštění Windows aplikací, ale není to 100% stabilní a řešit to třetí aplikací, aby se vůbec software spustil. Jasné, existují alternativy, ale na emclient mám emaily od roku 2006 a nechci o ně přijít. To samé faktury, kde je potřebuji zachovat.

Jak byste to řešili Vy?

Debata dosť odbočila od pôvodnej otázky, takže späť k nej. Bolo by napísať, aké verzie tých programov by to mali byť, lebo staršie verzie by sa dali rozbehať cez wine, napríklad Zoner do verzie 17, Word a Excel 2007,2010,2016, eMclient? 4, 5, 6, Faktury.cz treba upresniť, či je to totohttps://faktury.cz to by bolo treba odskúšať, kukni aj sem https://faktury.cz/clanek/2hcs-fakturace-v-linuxu  obrhttps://postimg.cc/K15LpQtT obr2https://postimg.cc/RJ9JTHqd
Inak na začiatok by si mal nechť dualboot a s linuxom sa zoznamovať, skúšať ho dlhodobejšie, lebo to môže skončiť ako u Doviho.
« Poslední změna: 05 Května 2020, 15:22:22 od zeleno »

Dovi

  • Host
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #14 kdy: 05 Května 2020, 18:48:26 »
Plně souhlasím - on k tomu zkrátka přistupuje tak, jako bychom mu ten linux prodali my a ještě k tomu za těžké peníze.... :-\

Nemyslím si že bych se tak choval. Jste dospělí lidé, kterí tu radí dobrovolně. Pokud tedy máte problém s formou dotazu, nemusíte raději napsat nic. Buď odpoví někdo jiný, nebo nikdo. A je pak na tazateli, aby přehodnotil dotaz, nebo svuj přístup.

Mám tady z toho takový pocit že je to tady takové vaše království a běda vojáčkovi co nestojí v lajně. No nic nebudu plýtvat mojím ani vaším časem a jdu smazat účet. Mějte se tu dobře, děláte záslužnou práci, jen to možná někdy moc prožíváte. Neberte to jako provokaci, spíš drobnost k zamyšlení.
 
PS: Tohle je super, ještě bych tam doplnil tu instalaci .deb a pár dalších základních věcí. https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,13951.0.html
 



 

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Přechod z Windows 10 na Ubuntu 20
« Odpověď #15 kdy: 06 Května 2020, 07:33:39 »
Hmm... zda sa mi, ze sa to tu trochu vymklo. Na jednu stranu mohol Dovi prejavit viac vlastnej snahy, na druhu vsak taky hostilny gatekeeping a mastenie si ega, ako moc som sa musel snazit aby mi Linux v starych dobrych casoch isiel tiez nie je uplne produktivny pristup.

Osobne mi pride lepsie mat prichystanych zopar predchystanych odpovedi s odkazmi na zakladne info, bez utokov na pytajuceho sa. Napr. nasa Wiki je momentalne v dost zalostnom stave a necudoval by som sa, ak by pouzivatelov zmiatli jej zastarane informacie.

Anyways, zamykam topic, uz je to dost passé
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.