Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ethernet a wifi současně  (Přečteno 4776 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Ethernet a wifi současně
« kdy: 05 Června 2020, 18:29:33 »
S notebookem Lenovo ThinkPad X220 používám docking station, kde mám připojený ethernetový kabel a v docku jde internet přes něj. Současně ale mám aktivní wifi, na které se připojení přepne když odpojím dock. Háček je ale v tom, že současně používám VPN a každé připojení používá jednu instanci VPN, takže když mám aktivní ethernet, tak wifi tvrdí chybu, že se nemůže připojit. Když jedu přes wifi a pak vrátím notebook do docku tak ta samá chyba se objeví u ethernetu a nefunguje pro změnu ten. Dá se nějak zařídit, aby obě připojení používaly jen jedno VPN připojení?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2020, 14:22:59 »
Tak jsem našla návod jak při připojení docku deaktivovat wifi a při odpojení docku wifi zase aktivovat. Ale potřebovala bych poradit, nerozumím jak udělat script a co s tím scriptem vůbec mám dělat. Určitě to bude jednoduché, ale nic takového jsem nikdy nedělala.

https://wiki.archlinux.org/index.php/ThinkPad_docks

Dock and undock hooks
As of dockd 1.21, you can define some hooks that run when the ThinkPad is docked and undocked.

For example, to disable WiFi when docking and enable it when undocking:

Note: dockd runs as non-root, so these scripts have to be executable by the user.
/etc/dockd/dock.hook
nmcli radio wifi off
/etc/dockd/undock.hook
nmcli radio wifi on

edit: dockd asi nepotřebuju když mám KDE, ale potřebovala bych, aby se po připojení docku vypnula wifi a při odpojení docku se wifi zapnula. Díky.
« Poslední změna: 10 Června 2020, 14:59:11 od Abby »

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #2 kdy: 11 Června 2020, 10:36:46 »
Nejprve si zkus v terminálu ty dva příkazy nmcli radio wifi off a nmcli radio wifi on.
Když to funguje, což by mělo, mohla bys ztáhnout, zkompilovat a nainstalovat ten dockd. Při instalaci by se vytvořily ty skripty /etc/dockd/dock.hook a undock.hook kam bys přidala ty příkazy nakonec (nad exit).
Radši ten dockd ani nezkoušej, nikdo už to neudržuje.

Zkus v terminálu spustit acpi_listen (ten pak ukončit (ctrl c)
Vyzkoušej třeba stisknou power button jestli se něco vypisuje.
Potom vyndej a dej laptop do docku jestli se při tom bude něco vypisovat.
Když zjistíš jaký event odpovídá zasunutí do doku vytvoříš textový soubor v /etc/acpi/events/ (na jménu by nemělo záležet). Soubor bude obsahovat dva řádky:
event=zjistíš z acpi_listen
actinon=tvůj skript
nebo i přímo
action=nmcli radio wifi off

tvůj skript bude obsahovat
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
nmcli radio wifi off
Skript se musí nastavit jako spustitelný soubor.
Podobně pro vysunutí z doku.
Taky bude potřeba reload acpid
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/acpid reloadNěco už možná v /etc/acpi/events máš. Pokud by  tam byl stejný event tak by to bylo potřeba spojit.
A nedá seto nakonec nastavit v biosu?

« Poslední změna: 11 Června 2020, 10:46:26 od ulawak »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #3 kdy: 11 Června 2020, 14:13:29 »
Děkuji.

nmcli radio wifi on/off funguje

acpi_listen mi hlásí

Kód: [Vybrat]
acpi_listen: can't open socket /var/run/acpid.socket: No such file or directory
Co mi tam chybí? Co mám doinstalovat?

V biosu mám pocit ohledně docku nic není, ale zkusím se ještě podívat. Každopádně ve Windows i macOS běží wifi i ethernet současně, jenže v obou systémech je aplikace pro VPN a jak wifi tak ethernet jedou přes tuto aplikaci. V Linuxu je potřeba ručně nastavit připojení k VPN a to pro každé síťové rozhraní zvlášť, proto to asi zlobí, protože připojit se dvakrát k jedné VPN z jednoho počítače asi není možné

Jinak v /etc/acpi/events mám toto:

Kód: [Vybrat]
anything                       thinkpad-dock-acpi-hook-2           thinkpad-rotate-acpi-hook-1-rotated
thinkpad-dock-acpi-hook-1-off  thinkpad-mutemic-acpi-hook          thinkpad-rotate-acpi-hook-2-normal
thinkpad-dock-acpi-hook-1-on   thinkpad-rotate-acpi-hook-1-normal  thinkpad-rotate-acpi-hook-2-rotated

Doinstalovala jsem si thinkpad-scripts pro X220/X230, ale nevím co s nimi...
« Poslední změna: 11 Června 2020, 14:16:41 od Abby »

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #4 kdy: 11 Června 2020, 15:58:48 »
acpid_listen implicitně otevírá /var/run/acpid.socket. Já mám v xubuntu 18.04 /var/run jako link na /run. Možná tam ten link nemáš. Zkus
Kód: [Vybrat]
acpid_listen -s /run/acpid.socketPokud by to nejelo zkus zjistit kde ten socket pro Listen je pomocí
Kód: [Vybrat]
systemctl status acpid.socketa stiskni klávesu q

Ty thinkpad-dock-acpi-hook-1-on a off  to vypadá, že by to mohlo být ono. Otevři je v txt editoru jestli ty eventy odpovídaji výpisu z acpid_listen.
Potom otevři ty action skripty a dej je třeba sem. Tam by se mohlo připsat ty příkazy nmcli

Ale ty thinkpad-acripts by už měly wifi odpojovat. Případně to nakonfigurovat někde v ~/.config/thinkpad-scripts/config.ini jestli je to toto https://thinkpad-scripts.readthedocs.io/en/latest/man/thinkpad-dock.1.html.
« Poslední změna: 11 Června 2020, 17:02:06 od ulawak »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #5 kdy: 11 Června 2020, 20:17:26 »
Tak je to acpi_listen nebo acpid_listen? Mě každopádně nefunguje ani jedno, acpid_listen tvrdí:

Kód: [Vybrat]
bash: acpid_listen: příkaz nenalezen


Kód: [Vybrat]
$ systemctl status acpid.socket
Unit acpid.socket could not be found.

Ty thinkpad příkazy by měly být to co jsi poslal. Jenže složku thinkpad-scripts také nemám.

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #6 kdy: 12 Června 2020, 12:31:02 »
Správně je samozřejmě acpi_listen. Omlouvám se za překlep.

Můžeš zkusit
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl status acpidJak se ti povedlo, že ti acpi_listen nefunguje ? Když stopnu acpid, tak se mi po příkazu acpi_listen automaticky znova spustí.
Jedině když smažu /run/acpid.socket tak to hlásí can't open socket... , ale po restartu počítače se tam ten socket zase udělá a zase to funguje.
Máš vůbec ?ubuntu? Je tady ještě někdo komu acpi_listen nejede?

Já jsem žádne thinkpad příkazy neposílal. Thinkpad příkazy by měly být v /usr/local/bin, pokud je tam nemáš tak je potřeba v adresáři se zdrojem spustit
Kód: [Vybrat]
sudo  ./setup.py install Pokud jde o soubor ~/.config/thinkpad-scripts/config.ini , ten by sis musela ručně vytvořit a text. editorem tam něco napsat dle návodu. Autor předpokládal, že si většina uživatelů vystačí s výchozím nastavením.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2020, 14:57:51 »
Nevím jak se mi to povedlo, je to dva dny stará instalace, Neon nějak blbnul tak jsem si tam dala Manjaro, ale to by mělo být jedno, Linux je Linux, jednotlivé distribuce se liší jen v detailech.

Hlásí mi to tohle:

Kód: [Vybrat]
● acpid.service - ACPI event daemon
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/acpid.service; disabled; vendor preset: disabled)
     Active: inactive (dead)
       Docs: man:acpid(8)

Předpokládám, že to stačí jen aktivovat, nebo ne?

Ale jo, posílal, ty thinkpad-dock-acpi-hook-1-on a off, ty mám na mysli. A jsou nainstalované.

Něco tam napsat textovým editorem, asi tam nemůžu napsat cokoliv a návod jsem nenašla, takže je otázka co tam napsat...

edit: po aktivaci acpid hlásí acpi_listen toto(při vydání z docku a vrácení zpět):

Kód: [Vybrat]
acpi_listen
battery PNP0C0A:00 00000080 00000001
ibm/hotkey LEN0068:00 00000080 00004011
ac_adapter ACPI0003:00 00000080 00000000
ibm/hotkey LEN0068:00 00000080 00006030
thermal_zone LNXTHERM:00 00000081 00000000
battery PNP0C0A:00 00000080 00000001
ac_adapter ACPI0003:00 00000080 00000001
ibm/hotkey LEN0068:00 00000080 00006030
thermal_zone LNXTHERM:00 00000081 00000000

Je to tak správně?
« Poslední změna: 12 Června 2020, 15:01:29 od Abby »

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #8 kdy: 13 Června 2020, 11:28:09 »
Kód: [Vybrat]
Předpokládám, že to stačí jen aktivovat, nebo ne?Nevím jak jsi to přesně aktivovala. Máš tam původně kromě inactive  ještě disabled i vendor preset disabled. Při pouhém spuštění tam bude active, ale zůstane disabled. Tak pokud to po restartu počítače nenaběhne dej jako root
Kód: [Vybrat]
systemctl --now enable acpid
Citace
Ale jo, posílal, ty thinkpad-dock-acpi-hook-1-on a off, ty mám na mysli.
thinkpad-dock-acpi-hook-1-on není žádný příkaz je to jen textový soubor s informací, který se může libovolně přejmenovat aniž by to mělo na něco vliv. Napsala jsi to sem ty. Já jsem jen reagoval. V ten moment jsem to viděl poprvé v životě.
Citace
Něco tam napsat textovým editorem, asi tam nemůžu napsat cokoliv a návod jsem nenašla, takže je otázka co tam napsat...
Návod je na tom odkazu v mém předminulém příspěvku. Tebe zájímá hlavně to wifi. Tak bys tam mohla napsat
Kód: [Vybrat]
[network]
disable_wifi = true
Ale true je default tak to není potřeba. Jenom kdybys to chtěla změnit na false. Nebo dej v teminálu příkaz thinkpad-config a vypíše se nastavení. Pokud budeš chtít něco změnit přidáš příslušnou [sekci] a příslušný řádek a změníš hodnotu.
Citace
Je to tak správně?
Nějak tak by to mělo být. Můžeš si to srovnat s tím co je v těch souborech v /etc/acpi/events, jak už jsem psal. No a vidíš jestli se wifi odpojí.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #9 kdy: 13 Června 2020, 13:52:44 »
Dala jsem systemctl enable acpid.service a potom systemctl start acpid.service, fungovalo to i po restartu. Ale jinak viz https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85082.0.html :( Přemýšlím jestli instalovat znova nebo ne, potřebuju počítač na který se můžu spolehnout a ne že si bude dělat co chce :( Nebo jestli oželet pohodlí a aktuální software Manjaro a Aur a mít normální Kubuntu resp. Neon. Jenže Manjaro je tak pohodlné a pode zkušeností ostatních i spolehlivé, fakt nevím co se stalo :(

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ethernet a wifi současně
« Odpověď #10 kdy: 18 Června 2020, 22:42:53 »
Tak jedeme dál, čistá instalace, acpi_listen funguje, co dál aby se při připojení docku deaktivovala wifi a aktivoval eth a při odpojení docku naopak?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.