Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Poznavani linuxu do hloubky  (Přečteno 2311 krát)

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Poznavani linuxu do hloubky
« kdy: 05 Června 2020, 23:25:55 »
Ahoj,

snazim se pochopit linux trochu vice do hloubky a tak jsem nainstaloval na Thinkpad Ubuntu server 20.04 LTS s tim, ze se pokusim jit krok za krokem a udelat z neho desktop abych pochopil co se vlastne deje na pozadi grafickych utilit. Inspiroval jsem se na YT uzivatelem ChrisTitus, takze jsem nainstaloval Minimal Mate, diky kteremu se mi natahli knihovny jako X11, GTK pro korektni zobrazovani appek a dalsi.

Pote jsem nainstalovat awesome wm a zacal chapat, ze vse co se tyce globalniho zobrazeni, ktere se nevaze na graficke prostredi, obstarava X Server, takze asi vetsina konfigurace se bude tykat prave xServeru, a ze jsem zacal narazet na otazky, ktere zkusim popsat do bodu, kdyz bude nekdo vedet, byt jen jeden bod, budu rad za odpoved :)

1) Klavesnice, rozlozeni a zkratky
- pro svou potrebu jsem vytvoril soubor .Xmodmap, ktery mohu aplikovat primo pres xmodmap .Xmodmap a take se nejspis pousti automaticky pri bootu (nikde jsem nenasel odkud se vola)

- chtel jsem prepninat mezi en a cz layoutem, tak jsem toho docilil pomoci
Kód: [Vybrat]
setxkbmap --layout "cz(qwerty)" nicmene jsem se pak docetl, ze tento command nuluje xmodmap.. tak nevim jestli to znamena, ze mohu nastavit nejakou podobnou konfiguraci, jako .xmodmap, ale pro setxkbmap a nebo zda to jsou 2 sluzby kde kazda resi neco jineho. a do toho jeste sluzba localectl, ktera mi vypise napr toto
Kód: [Vybrat]
System Locale: LANG=en_US.UTF-8
       VC Keymap: cs
      X11 Layout: us
       X11 Model: pc105

- co se tyce layoutu, tak z grafickeho prostredi je clovek zvykly vzdy "pridat" nejaky dalsi layout mezi kterym pak muze prepinat, co se tedy v tomto pripade deje na pozadi? Jelikoz jestli to chapu spravne, tak napr. Ubuntu obsahuje jiz vsechny layouty v zakladu. Potom by to znamenalo, ze takove to graficke zapnuti dalsiho layoutu, jen znamena, ze si narpiklad GNOME ulozi, ze me zajima jen en a cz a ve chvili kdy zmenim layout, tak GNOME pouze zavola napr.
Kód: [Vybrat]
setxkbmap --layout .....; xmodmap ~/.Xmodmap nebo je to cele jeste jinak?

2) Zapojeni externiho monitoru
- kdyz zapojim externi monitor, tak se nic nestane do chvile, kdy zavolam napr.
Kód: [Vybrat]
xrandr --auto pripadne si upravim rozliseni ci rozlozeni.. Existuje nejaky trigger, kde mohu navesit vlastni .sh, ktere zavola napriklad xrandr --auto? Opet, je to tedy tak, ze graficka utilita napr. v GNOME settings, dela pouze to ze vola na pozadi xrandr a pripadne si nekam uklada posledni nastaveni aby to bylo vic user-friendly?

- to same plati pro zvuk, ktery se mi podarilo zmenit pomoci
Kód: [Vybrat]
pactl set-card-profile 0 output:hdmi-stereo-extra1, pro ovladani hlasitosti pouzivam amixer, tak zas nevim jestli se s nim da menit i vystup nebo je jen pro hlasitost a vystup se resi pres pactl.. a zde by se opet hodil nejaky trigger pro zapojeni/odpojeni abych mohl presmerovat zvuk, nebo jak to resit jinak? nejake graficke utility?

3) Bluetooth
- kdyz spustim PC, tak vidim, ze je aktivni sluzba bluetoothd. Pote mam grafickeho klienta blueman-manager ve kterem mohu bluetooth vypnout, kdyz vypisu rfkill
Kód: [Vybrat]
0: tpacpi_bluetooth_sw: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no
2: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
3: hci0: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no
jaky je rozdil mezi 0 a 3? i kdyz stisknu funkcni klavesu pro vypnuti bluetooth, tak pote vidim toto
Kód: [Vybrat]
0: tpacpi_bluetooth_sw: Bluetooth
Soft blocked: yes
Hard blocked: no
2: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
jestli chapu spravne, tak bluetooth_sw je tedy napr. ten blueman a tim padem, kdyz je soft blocked, tak je vypnuty komplet bluetooth, proto neni na listu

4)Hardware a ovladace
- snazil jsem se nainstalovat steam, ktery mi sdelil ze nemam zapnute DRI3. Mam grafickou kartu Intel
Kód: [Vybrat]
VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 620 (rev 02)nicmene v /usr/share/X11/xorg.conf.d/ jsem nasel pouze toto
Kód: [Vybrat]
10-amdgpu.conf  10-quirks.conf  40-libinput.conf  10-radeon.conf  70-wacom.conf

Tak ted moc nerozumim co presne tyto soubory znaci. Napriklad jsem v 40-libinput.conf pridaval pro touchpad Option NaturalScrolling, takze je zde nejaka konfigurace hardwaru. Kazdopadne nevim proc tam je vubec amdgpu a jeste navic k tomu i radeon.. a podle navodu ja potrebuju 20-intel.conf.. vytvoril jsem tedy slozku /etc/X11/xorg.conf.d a v ni 20-intel.conf do kam jsem dal nejake nastaveni vcetne DRI3, konretne
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "DRI"    "3"
EndSection

- uz jsem si vsiml, ze ruzne sluzby nacitaji konfigurace z ruznych mist, jakysi lifecycle, ale nikde jsem to nenasel konkretne pro xorg.conf.d. Hlavne ani nerozumim proc je jedno nastaveni v /usr/share/ a druhe muze byt v primo v /etc/ vzdyt obe nastaveni budou globalni pro kazdeho uzivatele nebo se pletu?


Na zaver
mym cilem je zkratka jit az na zacatek a pochopit nastaveni at uz hw ci vzhledu, na nejake uplne zakladni vrstve, jelikoz v tom ja vidim to kouzlo jednoduchosti. Prizpusobim si system na urovni X Serveru a pak je uplne jedno jake prostredi zvolim.. Napriklad kdyz v GNOME nastaveni zvolim Natural scrolling a prepnu prostredi, tak je to zkratka fuc a to nastaveni se ulozilo nekde buh vi kde. Ja bych rad sel smerem  napriklad. tady je seznam hw a tady jsou jejich konfigurace, hotovo :)
« Poslední změna: 05 Června 2020, 23:31:49 od kleinpetr »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Poznavani linuxu do hloubky
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2020, 12:50:35 »
Zdar,

tvůj přístup je mi sympatický, ale bohužel už teď přesahuješ znalosti, které mám o Linuxu já. Při své nezkušenosti bych ti doporučil/a sehnat někoho, kdo se v Linuxu do hloubky vyzná, a nechat se od něj učit (třeba přes videochat); a pokud tu možnost nemáš, alespoň si zkus nainstalovat Arch Linux. Tam si to grafické prostředí po instalaci také buduješ od základů a je k tomu na jejich stránkách hodně informací (byť v angličtině), viz třeba https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg. Ubuntu na toto není zas až tak vhodná distribuce, protože má přinejmenším část konfiguračních souborů zjednodušených či odproštěných od komentářů a spoustu předinstalovaných aplikací a démonů (na Arch Linuxu máš prakticky jen to, co si sám nainstaluješ, takže v tom máš přehled a lépe se tomu dá rozumět). Pokud ti nedělá problémy angličtina, Arch Linux bude na toto určitě vhodnější, a až budeš dost zkušený, budeš si ty zkušenosti pravděpodobně schopen přenést i na Ubuntu, nebo na jakoukoliv jinou distribuci, pro kterou se rozhodneš.

A hlavně – nenech si ty zkušenosti pro sebe, ale začni o tom psát blog nebo točit videa v češtině! Rád/a bych se něco takového také dozvěděl/a.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Poznavani linuxu do hloubky
« Odpověď #2 kdy: 08 Června 2020, 11:37:34 »
Ani jsem to nečetl. Pokud se chceš dostat hlouběji, přečti si knihu (zdarma):
https://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt-4-vydani/

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Poznavani linuxu do hloubky
« Odpověď #3 kdy: 09 Června 2020, 16:41:59 »
Ani jsem to nečetl. Pokud se chceš dostat hlouběji, přečti si knihu (zdarma):
https://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt-4-vydani/

Mockrat diky!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.