Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: dualboot security dotaz  (Přečteno 2022 krát)

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
dualboot security dotaz
« kdy: 06 Června 2020, 18:58:11 »
Rád by jsem se zeptal, používám dualboot na jednom disku windows 8 a xubuntu. Win 8 nejdou léta aktualizovat a které mám v počítači řadu let. Win 8, prý měly s aktualizacema problémy. Vždy mi to po x hodinách zahlásí zprávu, že „aktualizace se nepodařilo nainstalovat, navracení změn do původního nastavení.  Winy používám jenom občas, když potřebuji spustit nějaký program pod windows.  Dále mám xubuntu, které používám denně, a které pravidelně po skončení LTS verze obměnuji. Včera jsem však narazil na video viz níže v linku, kde pán říká že dualboot nepoužívá z bezpečnostních důvodů, a to proto, že kdyby se nakazil windows nějakým haraburdím, aby se to nedostalo v rámci jednoho společného disku a díky dualbootu do linuxu. Obzvláště prý rookit, který se může usídlit i v linuxu. Chtěl jsem se zeptat, když ty windows nejsou řadu let aktualizovány(a já na to nemám nervy si s tím hrát-proto používám primárně linuxy), je riziko reálné, že se nějaký rookit dostane do linux a poškodí soubory?   Vím, psalo mi zde pár lidí v mém jiném tématu, abych si s virama v linuxech starosti nedělal, a já to také  to nikdy v minulosti neřešil.
Pouze bych se rád zeptal, když mám ten dualboot a oba OS na jednom disku a win nemají řadu let bezpečnostní aktualizace, zda-li je nějaké reálné riziko poškození souborů i pod linuxem. Mám UEFI boot.Jinak občas to také nenačte systém xubuntu, musím restartovat a potom při dalším startu to píše ACPI eror a spoustu dalších hlášek, které nestíhám přečíst. Dříve v minulých xubu distribucích to toto nedělalo.  Děkuji za odpověd:)
link youtube:
« Poslední změna: 06 Června 2020, 19:00:45 od giero »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2020, 19:45:06 »
Riziko je stejné asi jako to, že na tebe zítra spadne meteorit..... ;)
Linux používá filesystém který Windows nezná/nevidí/nemá na něj přístup.
Chybové hlášky které "nestihneš přečíst" najdeš v syslogu (/var/log/syslog). Chyby můžou být způsobeny tím, že jsi neprováděl čistou instalaci, ale systém neustále povyšoval - to není dobrý nápad...


giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #2 kdy: 06 Června 2020, 20:21:23 »
NN, právě že vždy instaluji novou LTS verzi s ověřeným HASH. Je tam čistá instalace.

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #3 kdy: 06 Června 2020, 20:45:16 »
ve    (var/log), je spousta syslogů:   textový dokument Syslog a txt dokument syslog1, potom pět archivů gzip - syslog 1.gz - až-  syslog 5.gz.   Pak je tam bootlog, faillog, apportlog, atd... .
A všechny jsou neuvěřitelně obsáhlý , co přesně tam mám hledat, abych poznal že to je ta hledaná chyba?
« Poslední změna: 06 Června 2020, 20:51:27 od giero »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #4 kdy: 06 Června 2020, 21:19:16 »
ve    (var/log), je spousta syslogů:   textový dokument Syslog a txt dokument syslog1, potom pět archivů gzip - syslog 1.gz - až-  syslog 5.gz.   Pak je tam bootlog, faillog, apportlog, atd... .
A všechny jsou neuvěřitelně obsáhlý , co přesně tam mám hledat, abych poznal že to je ta hledaná chyba?

Protože logrotate (starší logy se číslují, ještě starší se balí do .gz a ty úplně staré se mažou).
Orientuj se podle data souborů (který vybrat - kdy k události došlo). Myslím ale, že jiným než tím nejnovějším
Kód: [Vybrat]
/var/log/syslog
se zabývat nemusíš.   
A ano, ty soubory (logy) jsou poměrně obsáhlé, orientuj se v nich podle času.  Snad víš kdy k události/chybě došlo a podle tohoto času (okolo něho) hledej.
Výhodné je si vyfiltrovat určitý výraz pomocí grep nebo zkrátka využij vyhledávání v txt editoru.
A můžeš prohledat i ty ostatní logy, zkrátka si s tím vyhraj...

Ale jinak, pokud to máš nabořené/zabordelené bude rychlejší reinstall, než něco pracně hledat nemyslíš?  A zdravou zálohu systému jistě nemáš, to je celkem zbytečné se ptát....
« Poslední změna: 06 Června 2020, 21:23:31 od juwa2 »

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #5 kdy: 06 Června 2020, 21:44:02 »
NN, zálohu nemám.   Ale kdyby to bylo zabordelené, nedělalo by mi to od začátku. Dělá mi to občas , už rok, od té doby co tam ten systém mám. Začalo to hned po nové instalaci a to se to ještě zabordelit nemohlo. Jinak většinou nic, mimo centrum software neinstaluji navíc. Kromě jednoho- mám tam program PULSE EFECT, který jsem instaloval přes terminál( protože  můj oblíbený equalizér co jsem vždy v minulosti míval už pod centrum software není).  Jinak mohlo se mi to teda zabordelit i z programů, které jsou z centa software?
Ale opakuji ten boot občas zlobí už od samého začátku, co tam ta verze OS je.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #6 kdy: 06 Června 2020, 23:42:21 »
NN, zálohu nemám.   Ale kdyby to bylo zabordelené, nedělalo by mi to od začátku. Dělá mi to občas , už rok, od té doby co tam ten systém mám. Začalo to hned po nové instalaci a to se to ještě zabordelit nemohlo. Jinak většinou nic, mimo centrum software neinstaluji navíc. Kromě jednoho- mám tam program PULSE EFECT, který jsem instaloval přes terminál( protože  můj oblíbený equalizér co jsem vždy v minulosti míval už pod centrum software není).  Jinak mohlo se mi to teda zabordelit i z programů, které jsou z centa software?
Ale opakuji ten boot občas zlobí už od samého začátku, co tam ta verze OS je.

Prověřit HW (disk a RAM).

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2020, 00:01:36 »
To jsem prověřoval mem testem86, celý proces- několik hodin

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2020, 11:18:32 »
To jsem prověřoval mem testem86, celý proces- několik hodin

A disk??

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2020, 02:49:56 »
To si nejsem jist, něčím jsem to kontroloval už asi před půl rokem pod windows, ale nepamatuji si to přesně, co to bylo za program a jak obsáhlá kontrola disku to byla, ale vybavuji si, že jsem snad žádné vadné sektory neměl- kterýžto resultát mi uvízl v paměti( mé organické:).  Mohl bych poprosit kdyžtak ještě o nějaký program, způsob kontroly disku pod linuxama, abych to projel ještě jednou nyní a měl tak aktuální jistotu, že je tedy disk OK?  A  hlavně mohu li poprosit, aby ten test netrval moc dlouho:))

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2020, 08:13:08 »
Takovy test neni - vzdy je dlouhy, pokud ma mit hodnotu. Ramcovy test udela aplikace Disky (Disks) - pokud neni, tak
Kód: [Vybrat]
sudo apt install gnome-disk-utilityPro presnejsi vypis je terminalovy BadBlock.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2020, 14:02:04 »
To si nejsem jist, něčím jsem to kontroloval už asi před půl rokem pod windows, ale nepamatuji si to přesně, co to bylo za program a jak obsáhlá kontrola disku to byla, ale vybavuji si, že jsem snad žádné vadné sektory neměl- kterýžto resultát mi uvízl v paměti( mé organické:).  Mohl bych poprosit kdyžtak ještě o nějaký program, způsob kontroly disku pod linuxama, abych to projel ještě jednou nyní a měl tak aktuální jistotu, že je tedy disk OK?  A  hlavně mohu li poprosit, aby ten test netrval moc dlouho:))

GSmartcontrol
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gsmartcontrol
« Poslední změna: 17 Června 2020, 19:45:36 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #12 kdy: 17 Června 2020, 19:55:58 »
Ten je tusim instalovan v ramci Disks.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Vinchenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #13 kdy: 12 Července 2020, 11:54:24 »
Da sa v dualboot nejako nastavit aby bol ako prvy win 10 a potom Ubuntu?

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:dualboot security dotaz
« Odpověď #14 kdy: 12 Července 2020, 12:15:01 »
Doinštaluj si cez Synaptic program grub-customizer
v ňom sa dá meniť poradie bootovania.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.