Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Formátovaní SD karty  (Přečteno 4656 krát)

jirys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 145
Formátovaní SD karty
« kdy: 11 Června 2020, 11:47:33 »
Mám takový problém , potřebuji naformátovat SD kartu 32 Gb .
Je zaplněná z polovic a normální formátování vždy hlásí chybu jak v Ubuntu tak ve win ...
Existuje nějaký program pro Ubuntu který by to zvládl ?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #1 kdy: 11 Června 2020, 12:59:11 »
« Poslední změna: 11 Června 2020, 13:02:16 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #2 kdy: 11 Června 2020, 13:04:18 »
Zacni tim, ze vytvoris novou tabulku oddilu na "msdos".
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #3 kdy: 11 Června 2020, 14:30:04 »
Chtělo by to nejdřív kartu totálně vyprázdnit. Ale jestli hlásí chybu tak se obávám že odchází do křemíkového nebe.

jirys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 145
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #4 kdy: 12 Června 2020, 17:09:57 »
Pánové díky za rady ,at dělám co dělám tak ji nejde smazat ani naformátovat  . žádnou chybu nehlásí . Soubory tam pořád jsou a dají se kopírovat . Asi je po ní ...
« Poslední změna: 12 Června 2020, 17:11:33 od jirys »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #5 kdy: 12 Června 2020, 17:57:26 »
a odpojil jsi ji v gparted před tím formátováním?
popř. nemáš ji chráněnou proti zápisu?
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

jirys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 145
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #6 kdy: 13 Června 2020, 11:48:43 »
Ano odpojil a není blokována proti zápisu ... Jen jde sní pořád číst ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #7 kdy: 13 Června 2020, 13:48:18 »
To vypadá, že zafungovala ochrana, karta prostě umřela, zamkla se proti přepisu, ale umožňuje stále číst, kvůli ochraně dat. Doporučila bych ti zkopírovat si data a koupit si novou kartu. Mě tohle udělal celkem nedávno asi jedenáctiletý flashdisk, čitelný byl, zformátovat nešel, odstranit partition nešlo nikde (gparted, diskpart, disk utility, prostě nic). Zkopírovala jsem si data a flashdisk jsem odložila. Asi za měsíc jsem ho zkusila znovu připojit a už se nenačetl vůbec.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #8 kdy: 15 Června 2020, 11:49:19 »
Ano. V takovémto případě je to opravdu nerentabilní ztráta času (každý si hodinu svého času cení jinak) a nevyplatí se tím vůbec zabývat. Zvláště chová-li se to takto, tak mám zkušenost, že nepomohly ani LLF ani jiné utility - stav byl stále neměnný.
Kup novou - nějakou lepší, kde výrobce dává alespoň 5let záruku - některé modely mají 10 let či dokonce doživotní, data nakopíruj a tamta v šuplíku coby nouzová záloha těch dat, příliš mnoho místa nezabere ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jirys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 145
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #9 kdy: 15 Června 2020, 12:39:43 »
Díky za odpovědi ... Už jsem koupil novou ...

Miroslav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #10 kdy: 13 Prosince 2020, 20:29:21 »
Také mám několik SD karet. Různých výrobců, různého data koupě a různého využívání.

Najednou jsou všechny zamčené: jen pro čtení.
Zkoušel jsem Gparted, terminál (našel jsem několik různých příkazů na mazání a formátování). Nahrál jsem jiný systém (Kali) - stále stejné. Použil jsem jiný počítač (noťas) a stejné.
Jsou asi staré, hm divné.
Dnes jsem koupil značkovou SD kartu. Dal do počítače a chtěl nahrát soubory. Výsledek zase stejný: zamčeno, je jen pro čtení!!!!!!!!!!!!!!

Co s tím, Děkuji za pomoc

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #11 kdy: 14 Prosince 2020, 00:49:40 »
Kartu asi vkladáš do adapteru, tam je potreba dať pozor na ten zamok


Miroslav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #12 kdy: 14 Prosince 2020, 09:06:38 »
děkuji za rychlou odpověď, ale

karta je micro SD a vkládám ji do tabletu a telefonu bez tohoto adaptéru, a u počítače mám spec. drzák na micro SD karty.


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #13 kdy: 14 Prosince 2020, 14:09:18 »
Vkládá se a odebírá karta do tabletu a tel. vždy při vypnutém přístroji?
Je z PC odebírána, tak jak se má?
Jestli tohle vše dodržuješ a neničíš si je nesprávným zacházením, tak je dost reálné, že některé z těch zařízení ty karty ničí.
Těžko mudrovat jinak, pokud tu kartu nemá člověk mít fyzicky v ruce.
Ještě lze zkusit
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -r0 /dev/sdX - X je číslo té sdkarty.
To se zjistí třeba
Kód: [Vybrat]
lsblk
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Miroslav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #14 kdy: 21 Prosince 2020, 10:24:24 »
ahoj, tak už nemusí staré a nové koupené  značkové karty do odpadu.

Selhalo sice všechno, ale vzpoměl jsem si na "nekorektní" starý program, který kdysi obsahoval Linux Puppy a smazal a zformátoval všechno. Teď už ho dlouho nemá. Jméno neprozradím - zapoměl jsem.
Nicméně některá stará zařízení mají "zadrátovaný" program, který je tedy z internetu neovlivnitelný, a umí ono "nekorektní" a nízkoúrovňové formátování. (Kdysi to uměl DOS).

Jistě mi někdo odpoví, že v terminálu lze vypnout všechny blokace třeba u formátování - nefungovalo to. Jak vypnout blokaci vytvoření oddílů se mi nepodařilo najít.

Chci se jen zeptat, jak se může projevit v Linuxu Lock Bit k který lze ve Windows odblokovat pouze se znalostí hesla.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #15 kdy: 21 Prosince 2020, 11:48:10 »
Tak jestli jsi ten program pouzil, tak nechapu, ze si na nevzpomenes na nazev - nechces se snad podelit za nasi ochotu? A verzi Puppy v ktere byl si vzpomenes?
Pro Win je znamy Low Level Format Tool , popr. HP tusim melo nejakou utilitu, ktera umela neco na vic - ale to tusim byl jen starsi souborovy system, kvuli bootu flashek na starych zarizenich ..
V DOS byl Diskpart slusny nastroj, ale nevim, zda umel i lowlevel ...
« Poslední změna: 21 Prosince 2020, 13:29:18 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #16 kdy: 21 Prosince 2020, 13:03:26 »
Možná:

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=60500&sid=0683815d360abf75cbc6cea187d56ac6
=>
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=6532&sid=a014d5ee1853718a6a3ec322ede7061a

ale nevidím tam nějak úplně něco speciálního, podle mě jde o standardní linuxový postup v konzoli... V jiném příspěvku (http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=70592&sid=8a09f1b7d56f22d9eaa0708ecae2c2b0) zmiňují Gparted, ale to je opět standard.

Leda že by Gparted změnil mezi časem schopnosti... Nebo je ten problém mezi klávesnicí a židlí?

Jinak že si na něco nedokážu vzpomenout je přece běžné, denně se valí tuny informací od špičky po naprosté srágory (bohužel převládá to druhé) a kdo si má léta pamatovat takovou prkotinu, jako název nějakého příkazu či programu...
« Poslední změna: 21 Prosince 2020, 13:10:10 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #17 kdy: 21 Prosince 2020, 13:32:32 »
To ano - taky hodne zapominam. Ale paklize to ted nekdy pouzil a tim problem vyresil, tak si par dni pamatuju, co to bylo nebo jsem schopny postup zrekonstruovat a dohledat...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #18 kdy: 21 Prosince 2020, 13:34:58 »
To ano - taky hodne zapominam. Ale paklize to ted nekdy pouzil a tim problem vyresil, tak si par dni pamatuju, co to bylo nebo jsem schopny postup zrekonstruovat a dohledat...

Pár dní nepochybně, tady se ale nejspíš bavíme o x let staré záležitosti...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #19 kdy: 21 Prosince 2020, 15:33:47 »
Je to zalezitost ze 14. prosince tohoto roku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #20 kdy: 21 Prosince 2020, 16:45:10 »
Je to zalezitost ze 14. prosince tohoto roku ...

A jo, pravda....on je ten text napsaný takovým způsobem, že až na několikáté přečtení člověk správně pochopí jeho podstatu. Přesněji řečeno je to ne ze 14.12, ale z dneška 21.12. - cituji:

Citace
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #14 kdy: Dnes v 10:24:24 »

ahoj, tak už nemusí staré a nové koupené  značkové karty do odpadu.

Selhalo sice všechno, ale vzpoměl jsem si na "nekorektní" starý program, který kdysi obsahoval Linux Puppy a smazal a zformátoval všechno. Teď už ho dlouho nemá. Jméno neprozradím - zapoměl jsem.
Tak to by se tedy podělit měl.
« Poslední změna: 21 Prosince 2020, 16:47:56 od JirkaZ »

Miroslav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #21 kdy: 25 Prosince 2020, 22:45:46 »
ahoj,
podělit jsem se chtěl, ale šokovalo mě, že nefungovalo několik příkazů v terminálu.
 Gparted, který často používám někdy nefunguje - pomáhám si programem Disks. Když nepomůže Gparted  spustím Disks a dám formátovat. Nic se nenaformátuje, ale SD-čko nebo FDisk se "rozbourá" Pak se už chytím Gparted a mohu použít funkci Vytvořit oddíly, nebo pracovat s terminálem.
Kdy se tohle stává často: když použiji program Baleno (vytvoření CD-čka z FDisku). 
Tady je to buď nějaký Bug nebo problém mezi židlí a klávesnicí: můžete snadno zkusit a doplnit mě.

Také jsem zjistil rozdíly mezi Gparted vloženém do nějaké distribuce a Gparted jako LIVE na samostatném CD spuštěném při startu počítače (bez distribuce).

Tuhle diskuzi jsem chtěl zavřít, jak vyřešenou, ale chtěl jsem zjistit, jestli si někdo nevzpomene nebo dokonce nebude mít v archivu staré verze PUPPY linuxu s tím "drakonickým" programem na tvrdé mazání či formátování karet/FDisků nebo HDD (tehdy jsem ještě neměl SSD, tak tohle nevím).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #22 kdy: 25 Prosince 2020, 23:59:49 »
A v které verzi (co nejpřesněji - je dokonce i několik komunitních odnoží) Puppy to mělo být? Nebo aspoň podle roku ...

Balena Etcher a podobné imagewritery tohle skutečně způsobují - je třeba v gparted začít tím, že se vytvoří nová tabulka oddílů.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #23 kdy: 26 Prosince 2020, 13:08:39 »
https://archive.org/details/vintagesoftware?sin=&and[]=puppy+linux&and[]=mediatype%3A%22software%22&and[]=year%3A%222010%22&and[]=year%3A%222009%22&and[]=year%3A%222008%22&and[]=year%3A%222007%22&and[]=year%3A%222006%22&and[]=year%3A%222003%22

popř. jiný rok dle skutečnosti
« Poslední změna: 26 Prosince 2020, 13:16:13 od JirkaZ »

Miroslav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Formátovaní SD karty
« Odpověď #24 kdy: 26 Prosince 2020, 17:22:49 »
Uffffff. to jsi mi dal ťafku, přímo mezi oči! Ani by mě nenapadlo, že jich je tolik - rychle jsem to prolistoval, ale moje sklerotická paměť nic neoznačila jako možné.
S Linuxem jsem začal Suse Linux 6.4, stahovat přes telefon byla chuťovka, tak krabicák byla Suse 7, to bylo z roku... nevzpomenu si - někdy konec let 1990. Byl jsem zvědavý, tak jsem distribuce prohlížel a něco začal používat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.