Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne  (Přečteno 1755 krát)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« kdy: 12 Června 2020, 18:45:16 »
Ahoj,

Mám tu v ruce notebook toshiba satellite l50 b 2d4 a řeším zda na něj dávat Linux či ne. Notebook je pro drahé polovičky a používá ho na hraní WoW na offi serveru. Otázkou je, zda nedojde k příliš velké ztrátě na výkonu. Koukala jsem na nějaká videa o srovnání a podle těch videí by to s wine dxvk mělo být v pohodě, ale raději poprosím zkušenější o rady.

Zároveň řeší, zda jít do Kubuntu nebo Linux Mint Cinnamon. Nevím jak hodně by Kubuntu zasáhlo do chodu z hlediska výkonu. :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2020, 13:28:13 »
Vezmu to od konce. Vysledovala jsem, že v dnešní době je v zásadě jedno, jaké máš prostředí, nároky na HW mají všechny hodně podobné. Já používám KDE a po startu systému si vezme 0.8 GB RAM a při běžném používání (Chrome, Evolution, Dolphin, VLC a ve wine iTunes) nepřekročí 2 GB vytížené RAM. Zkoušela jsem na svém Lenovo ThinkPad X220 (notebook z roku 2011, i5 Sandy Bridge, aktuálně 16 GB RAM, původně zakoupeno s pouhými 8 GB RAM, SSD) KDE, Gnome, XFCE, Mate a Cinnamon a všechno to běželo plynule a nároky na RAM byly v zásadě stejné. Doba, kdy KDE bylo rozežrané a XFCE úsporné je pryč. V dnešní době se volí spíše podle toho co chceš aby prostředí umělo. Můj požadavek třeba je, aby se dalo snadno nastavit u myši/touchpadu natural scrolling a aby se dalo nastavit škálování 175 u 4k rozlišení a to jediné umí KDE. A k tomu spousta dalších "blbůstek", které jinde nejsou jako třeba plasma widgety, střídající se pozadí na ploše a na každém monitoru jiné, snadné dělání zástupců/symlinků (v Gnome jsem např. musela použít terminál, v KDE si to pohodlně naklikám) a tak. Prostě pokud nemáš nějakou plečku s jednojádrovým procesorem a méně než 2 GB RAM tak je to fakt jedno jaké dáš prostředí.

Ovšem pro hraní Windows her je Linux sice použitelný, ale v zásadě nevhodný, protože hra samotná sice běží, někdy i stejně dobře jako ve Windows, ale pak najednou zjistíš, že potřebuješ nějaký plugin a on i když je správně nainstalovaný, tak ve hře prostě není. Nebo dokonce jde přímo o .exe soubor, který se spustí společně se hrou a zpřístupňuje nějaké vyšší funkce (třeba SKSE u Skyrimu) a v ten moment jsi nahraná a nezbývá než 1. se smířit s omezenou funkčností nebo 2. hrát ve Windows. Takže jestli drahá polovička hraje pouze WoW a ještě na ofiko serveru, tak mu nech Windows. On by totiž mohl kvůli Linuxu teoreticky dostat i ban a to by asi radost neměl. Není nutné prosazovat Linux za každou cenu, jen tam kde to má smysl a to u her ten smysl prostě zatím není.

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2020, 20:23:25 »
Jde o to i do budoucna. Až se bude řešit nový PC, tak bez Windows to je ušetřené skoro 3 000,- Kč za OS.

O pluginy ve WoW bych se nebál, ty nemají samostatné exe soubory. Navíc Windows už začíná trochu "štvát" s jejich prosazováním aktualizací a Microsoft účtu. O jiné hry moc ani nejde. :)

Momentálně jde o to, jestli nasazením linuxu nedojde k příliš velké ztrátě na výkonu a půjde WoW hrát. Proto jsem psala o wine dxvk pod kterým (podle videí) by to mělo šlapat krásně, ale nepodařilo se mi dohledat zda pod integrovanou grafikou v tomto NTB. :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #3 kdy: 13 Června 2020, 21:06:02 »
Proč platit 3000 CZK za Windows, když můžeš převést starou licenci na nový PC? Teda za předpokladu použití MS účtu. Ale to se dá udělat jednorázově.

Pokud je to tak, tak asi ok. Co se týče aktualizací, co se mě týče, je hloupé neaktualizovat. Na druhou stranu, aktualizace ve Windows mám bezpečnostní odložené o 14 dnů a "vylepšovací" (jako jsou teď 2004) o 60 dnů a pokud jsou nějaké problémy, klidně to odsunu o další čas, je na to v nastavení možnost. Ale zatím těch 60 dnů vždycky stačilo na opravení problémů. MS účet není potřeba, já jedu s offline účtem na třech počítačích a nemám problém, online účet není potřeba na nic kromě synchronizace nějakého nastavení a kvůli aktivaci (a díky MS účtu jde ta aktivace převést na jiný PC, po zaktivování klidně můžeš nainstalovat Windows znova, ony se zaktivují i s offline účtem).

Tohle je otázka, na kterou nemám odpověď. WoW je sice celkem stará hra, ale ten notebook není na hry žádný trhač asfaltu. Jedině vyzkoušet. WoW by jinak mělo běžet bez problémů, něco jsem našla třeba tady - https://www.reddit.com/r/classicwow/comments/cx096n/classic_on_linux/ - a podle všeho by bylo nejlepší použít Lutris. Ale výkon, prostě vyzkoušej a uvidíš. Jak to běží ve Windows? Na plné rozlišení a plné detaily nebo je nutné něco z toho snižovat?

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #4 kdy: 14 Června 2020, 09:17:48 »
Aktualizace samozřejmě dělám, štve mě ten jejich samostatný restart. :)

O převodu licence jsem nevěděla, na to musím kouknout. Jejich účet jinak nepoužívám, běžím na offline.

Na plné detaily samozřejmě neběží, to notebook nedá. Momentálně na nastavení grafiky 2 či 3 ve hře s FPS  50 - 30 (podle náročnosti). Vyzkoušet mě taky napadlo, ale chtěla jsem se vyhbout instalaci a stahování celé hry a pokud by to nešlo tak opětovné přeinstalaci. :)

Nad linuxem uvažuji i kvůli vyšší bezpečnosti. S novým IPS bude přidělená i veřejná IP a počítače budou tak více otevřené světu. A co vím, linux je na tom s bezpečností lépe než Windows. Dále i se zálohováním a podobně. :)

Navíc tohle řeším i do budoucna. Pokud to vyjde, budu během pár měsíců sestavovat nové a stolní PC s rozpočtem cca 30 000,- Kč.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #5 kdy: 14 Června 2020, 15:27:32 »
Restart je potřeba i u Linuxu, on ti to sice neřekne, ale po větší aktualizaci je fakt více než vhodné restartovat.

Jukni, je to šikovná věc. A jinak existuje i možnost, jak mít genuine systém zadarmo, jestli chceš, pošlu ti odkaz do PM.

To chápu :) Něco jsem našla na youtube, ale je to takové protichůdné, v jednom videu to běželo stejně jako ve Windows a ve druhém v průměru o 15% pomaleji. Fakt asi nejlepší bude obětovat odpoledne a zkusit to.

Mám veřejnou IP už od dob prvního ADSL někdy v roce 2000 a síť mi nikdo nenapadl. Sice používám primárně Mac, ale Windows mám na desktopu kvůli hrám, používám tam placený Eset Internet Security, ve kterém používám hlavně firewall a mám to nastavené tak, že cokoliv chce komunikovat tak mi vyskočí okno s dotazem. Kdyby byly Windows tak nebezpečné, tak nebudou mít miliardu aktivních instalací :) Není to tak strašné jak to vypadá i když teda k dokonalosti mají Windows 10 daleko.

Chápu, co na tom PC za 30k budete všechno dělat? Já na desktopu dělám s videem a výsledek konvertuju v Handbrake do h265 (většinou 4k) se zvukem HE-AAC (to stejné používám na sbírku filmů a seriálů), což je možné v jediné Linuxové distribuci - Manjaro (resp. i v Arch, prostě tam kde je k dispozici AUR), v žádné jiné se mi HE-AAC nepodařilo rozběhnout, protože licence, prostě hloupé omezení, autor Handbrake se rozhodl, že tam nebude nesvobodný kodek, naštěstí to jde obejít, ale funkční to je jenom v Manjaro. Na Macu je to standardní výbava, do Windows se to dá relativně snadno doplnit, ale Linux to prostě kromě Arch a derivátů neumí. Navíc z nějakého záhadného důvodu je převod ve Windows cca o 20% rychlejší (Ryzen + RTX). Co se týče fotek tak DigiKam je skvělý, ale bohužel na Lightroom nebo i jen obyčejný Zoner prostě nemá. A co se týče her, asi jsem jiná, ale většina her, které hraju v Linuxu neběží vůbec nebo běží hůř než ve Windows (za poslední dobu Assassin's Creed Odyssey se každých 10 sekund na zlomek sekundy zasekne, Fallout 4 nefunguje většina pluginů, Graveyard Keeper sice běží stejně, ale nejde v něm čeština, Kingdom Come Deliverance běží asi tak o polovinu pomaleji, GTA V neběží vůbec, Cities Skylines běží stejně, ale nefunguje v něm spousta klávesových zkratek, třeba na rychlost hry). Prostě to není jednoduché, zlepšuje se to, ale Linux stále není pro běžné lidi, je to spíš pro experty a na hraní a objevování nových věcí.

edit: proč vlastně chceš Linux? Je to fajn systém, ale úplně jiný než Mac a Windows a chce to hodně kompromisů a znalostí. Máš je? Chceš se učit a chceš řešit problémy, které by ti ve Windows nevznikly?
« Poslední změna: 14 Června 2020, 15:29:19 od Abby »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #6 kdy: 14 Června 2020, 16:57:31 »
Prečo zrovna HE-AAC? Čo je na ňom také zaujémavé?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #7 kdy: 14 Června 2020, 17:58:14 »
Víš co je zajímavé na HEVC? Tak to samé je zajímavé na HE-AAC, akorát se to místo obrazu týká zvuku - stejná kvalita zvuku s mnohem menším bitrate a tudíž i velikostí jako u AAC s mnohem vyšším bitratem a velikostí, prostě je úsporný.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #8 kdy: 14 Června 2020, 18:08:21 »
Ano je úsporný, ale kvalita naozaj nieje rovnaká, i keď na filmy to môže vyhovovať, pretože film nieje primárne zameraný na kvalitu zvuku. To miesto sa ušetrí tým, že tých dát tam chýba viac.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #9 kdy: 14 Června 2020, 18:11:26 »
Pleteš se, kvalita je stejná při nižším bitrate a tudíž nižší velikosti. Ale je samozřejmě každého věc co používá, já používám HE-AAC u filmů + mp4 h265 a u hudby používám M4A a nehodlám o tom polemizovat, buď to akceptuješ nebo ne ale diskutovat o tom je zbytečné.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #10 kdy: 14 Června 2020, 18:17:01 »
No veď hej. Diskutovať je zbytočné keď chýba vedomosť o tom ako to funguje. Jeden z oblbovákov v HE-AAC je technológia SBR - Spectral Band Replication. Táto vec je prebratá z telefónie kde sa používa snáď aj viac ako 50 rokov. V telefónii nejde primárne o kvalitu zvuku, ale o zrozumiteľnosť za zhoršených prenosových podmienok (šumu). Na tento účel je táto technógia vynikajúca. V HiFi bolo SBR použité v CD prehrávačoch vyššej cenovej hladiny vyrábaných v 80' rokoch min.storočia pod názvom Legato-Link a výrobca (Pioneer) tvrdil o takýchto CD prehrávačoch, že rozširujú frekfenčný rozsah záznamu na CD až na 40 KHz. Inak povedané táto vec vyrába zvuky, ktoré v orinále nikdy neboli. Našťastie je to len veľmi malý rozdiel, ale aj tak sa Legato-Link v súčasnosti nepovažuje za niečo čo by hralo kvalitne a to ani tá eho druhá verzia. Ale súhlasím, že pri filmoch kvalita zvuku nieje kritickým činiteľom.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #11 kdy: 14 Června 2020, 19:21:21 »
Asi bys měl jít dělat do Applu a vysvětlit jim jak to dělají špatně, vždyť jejich společnost má hodnotu jen ubohých 1,5 bilionu dolarů takže zjevně potřebují poradit. Určitě po tobě skočí a budeš za měsíc milionář, jdi do toho, držím ti palce (Y)

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #12 kdy: 14 Června 2020, 19:44:49 »
Tak dík. Našťastie viem, že všade kde sa pozriem ide predovšetkým o prachy a marketing. Zvlášť majetné firmy s veľkými ziskami nejmajú problém nevedomých ľudí odrbávať.

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #13 kdy: 14 Června 2020, 20:23:39 »
Selene media encoder 17.7.1 mně nabízí v sekci audio kodek Fraunhofer FDK AAC  s profilem HE-AAC


A zde je výsledek z media info -  testováno na OS MXlinux
Kód: [Vybrat]
Audio
ID                                       : 2
Format                                   : AAC LC SBR
Format/Info                              : Advanced Audio Codec Low Complexity with Spectral Band Replication
Commercial name                          : HE-AAC
Format settings                          : Implicit
Codec ID                                 : A_AAC-2
Duration                                 : 9 min 55 s
« Poslední změna: 14 Června 2020, 20:27:42 od jarek163 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #14 kdy: 14 Června 2020, 21:48:08 »
Zkusím, díky moc, třeba to bude lepší než Handbrake.

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #15 kdy: 15 Června 2020, 10:14:10 »
Tak nakonec proběhl pokus. Vypadá to, že běží minimálně stejně dobře takže super. :)

Dále. Osobně používám kodek AC3 a zadávat kb/s podle originálu na Blu-ray disků. :)

A proč takový PC? Tak určitě bude na práci a taky na ripování disků do sbírky. Dále si taky občas zahraji WoWko a ty nízké detaily na notebooku už mě moc nebaví. :)

Nakonec PC bude sloužit i jako "server". Na discích bude uložená hudba, filmy a fotky rodiny. Každý na síti k tomu bude mít přístup (pokud bude znát heslo). Navíc to bude sloužit jako úložiště filmů, aby se dali pak pustit na TV a nemusel se tam dávat USB disk nebo podobně. Více pak popíše případně dráha polovička, bude mít dotaz k rozdělení disků tak odpoledne vytvoří téma. :)

Počítač navíc bude přístupný i z venku (veřejné IPv4) a na to se podle mě Linux hodí lépe. Koukala jsem, že Kubuntu má i nástroj pro vzdálenou plochu. Ve Windows na to musím mít buď pro verzi a nebo program třetí strany. :)
« Poslední změna: 15 Června 2020, 10:16:16 od Kattnienika »

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #16 kdy: 15 Června 2020, 10:57:47 »
V současné době pokud upravuji filmové DVD nebo filmy v HD kvalitě tak zvuk nijak nedegraduji, ale snažím se původní audio formáty zachovat, např. DTS s vysokým bitrate, kde zvuk má objem i 1.6 GiB kopíruju.
A když se bavíme o úpravě filmů. Velmi zajímavou funkci má program dmMediaConverter který vám umožní pracovat s aktuálním sestavením ffmpeg od johnvansickle, a výstup při použití knihovny x.264 vypadá takto
Handbrake systémové nastavení ffmpeg - x264 core 157 r2935
git master: built johnvansickle - x264 core 160 r3000
« Poslední změna: 15 Června 2020, 11:19:58 od jarek163 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #17 kdy: 15 Června 2020, 11:49:28 »
Tak nakonec proběhl pokus. Vypadá to, že běží minimálně stejně dobře takže super. :)

Dále. Osobně používám kodek AC3 a zadávat kb/s podle originálu na Blu-ray disků. :)

A proč takový PC? Tak určitě bude na práci a taky na ripování disků do sbírky. Dále si taky občas zahraji WoWko a ty nízké detaily na notebooku už mě moc nebaví. :)

Nakonec PC bude sloužit i jako "server". Na discích bude uložená hudba, filmy a fotky rodiny. Každý na síti k tomu bude mít přístup (pokud bude znát heslo). Navíc to bude sloužit jako úložiště filmů, aby se dali pak pustit na TV a nemusel se tam dávat USB disk nebo podobně. Více pak popíše případně dráha polovička, bude mít dotaz k rozdělení disků tak odpoledne vytvoří téma. :)

Počítač navíc bude přístupný i z venku (veřejné IPv4) a na to se podle mě Linux hodí lépe. Koukala jsem, že Kubuntu má i nástroj pro vzdálenou plochu. Ve Windows na to musím mít buď pro verzi a nebo program třetí strany. :)

Bezva :)

Jasně, to chápu, já nepotřebuju zachovat 1:1, proto to dělám tak jak to dělám.

Máš už teď nějaký nástin co to bude? Jaký CPU, mobo, kolik RAM, grafika, kolik a jaké disky a tak.

Nemyslím si, že je rozumné, aby PC, na kterém se pracuje a hraje sloužilo jako server. Bude ti to brát výkon, budeš třeba potřebovat restartovat a někdo připojený bude nadávat, prostě není to rozumné. Pouvažovala bych být tebou nad NASem, ten je přímo na takové věci dělaný a přístup na něj není závislý na tom, jestli PC běží nebo jestli se na něm něco nedělá. Představ si, že budeš dělat s videem a někdo se bude chtít dívat na film, tobě se to zpomalí a jemu se to může sekat. To samé hry, tam je to ještě znatelnější.

Linux se na to nehodí lépe, co se týče bezpečnosti tak to vyjde nastejno a záleží na tom, jak máš nastavený firewall a jestli aktualizuješ. I Linux má bezpečnostní chyby, někdy opravené rychle, někdy to trvá dlouho. A také je rozumné mít v routru povolené jen ty porty, které skutečně potřebuješ a opět nezáleží na OS. Špatně nastavený Linux může být větší riziko než defaultní Windows. A co se týče vzdálené plochy, tak akorát Mac má skutečně dobrou vzdálenou plochu (ale zase jenom pro Macy, stačí znát Apple ID toho, ke komu se chceš připojit, víc nepotřebuješ), jinak je potřeba prakticky vždycky třetí program jako je třeba Team Viewer. Takže pokud potřebuješ vzdálenou plochu, tak sice ten základ celkem i funguje, ale není to nic co by člověk chtěl opravdu používat, je to jen nouzovka.

Každopádně pouvažuj nad tím NASem, nejsou zase tak drahé a ušetří spoustu problémů. Předpokládám, že budete chtít jeden nebo maximálně dva disky a dvoudiskový Synology stojí pár korun, žere málo, je bezhlučný a mnohem vhodnější než velké PC. Hlavně je na sdílení přímo dělaný a nastavit přístup zvenku zvládne i lehce vycvičený šimpanz :)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #18 kdy: 15 Června 2020, 14:59:52 »
Neříkám, že je Linux 100% systém, ale myslím že je na tom lépe než Windows. U Windows by se muselo ochrana řešit firewallem a antivirem programem třetí strany a kupovat tak licenci. A tohle jsou věci, které podle mě Linux zvládá v sobě. U Windows už si ani nezměníš písmo na ploše, protože v Microsoftu ví nejlépe co ty chceš. U Linuxu mám aktualizace pod kontrolou, Windows se často ani neptá jestli chceš aktualizaci stáhnout teď nebo později. Prostě stáhne a pak hodí restart pokud ho neodložím. Pokud ale nejsem zrovna u PC, odložit ho nemůžu. Tohle mi Linux neudělá.

Na NAS jsem koukala, za X tisíc koupím NAS a do toho pak ještě kupovat disky. K tomu PC nebude přistupovat mraky zařízení. Počítám, že najednou třeba 2 max 3 zařízení najednou (dejme tomu přes android TV puštěný film a někdo z rodiny si bude jiný film stahovat k sobě do notebooku či pouštět). To z výkonu podle mě tolik nesebere.

Předpoklad je zatím takový, že systém + aplikace bude na SSD disku, pak bude "pracovní disk" na různá data. A na dalším disku (tedy oddělené od systému a aplikací) budou samotná data. Pro výkon PC je to v ten okamžik tedy pouze to, že disk bude číst požadovaná data a PC je odesílat do sítě. :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #19 kdy: 16 Června 2020, 18:31:57 »
Firewall ani antivir kupovat nemusíš, vestavěný firewall je špičkový a antivir nadprůměrný, umísťuje se pravidelně na vysokých místech. Já třeba v Linuxu po instalaci firewall vůbec nemám a musím myslet na to ho nainstalovat a nastavit, což teda není moc bezpečné. A nastavení firewallu v Linuxu není moc jednoduché. Windows se sice neptá, ale vždy mi oznámí, že potřebuje restartovat a nastavíš si tam dobu, kdy se restartovat může případně můžeš restart odložit (a takhle z neznalosti vznikají mýty a fámy).

Když myslíš, ono přístup k disku po síti dokáže PC pěkně vytížit a při hraní online her a her obecně je potřeba každý ždibec výkonu. NAS stojí pár korun (podle toho co píšeš by vám stačil dvoudiskový a ten je kolem 3.000 CZK). Ale říkám, jak myslíš, časem si myslím NAS koupíte.

Taky jsem to tak kdysi měla, je to otravné a omezující, takže už pěkně dlouho máme čtyřdiskový NAS a je to absolutně bez omezení, navíc mnohem bezpečnější (pro data) a podstatně levnější na provoz (34 W při maximálním vytížení všech čtyř disků současně, obvykle pod 20 W).

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Toshiba Satellite l50 b 2d4 - Instalovat linux či ne
« Odpověď #20 kdy: 17 Června 2020, 07:53:01 »
Firewall ani antivir kupovat nemusíš, vestavěný firewall je špičkový a antivir nadprůměrný, umísťuje se pravidelně na vysokých místech. Já třeba v Linuxu po instalaci firewall vůbec nemám a musím myslet na to ho nainstalovat a nastavit, což teda není moc bezpečné. A nastavení firewallu v Linuxu není moc jednoduché. Windows se sice neptá, ale vždy mi oznámí, že potřebuje restartovat a nastavíš si tam dobu, kdy se restartovat může případně můžeš restart odložit (a takhle z neznalosti vznikají mýty a fámy).

Když myslíš, ono přístup k disku po síti dokáže PC pěkně vytížit a při hraní online her a her obecně je potřeba každý ždibec výkonu. NAS stojí pár korun (podle toho co píšeš by vám stačil dvoudiskový a ten je kolem 3.000 CZK). Ale říkám, jak myslíš, časem si myslím NAS koupíte.

Taky jsem to tak kdysi měla, je to otravné a omezující, takže už pěkně dlouho máme čtyřdiskový NAS a je to absolutně bez omezení, navíc mnohem bezpečnější (pro data) a podstatně levnější na provoz (34 W při maximálním vytížení všech čtyř disků současně, obvykle pod 20 W).

Na Ubuntu firewall standardne aktivovany nie je (nainstalovany je, staci ho zapnut cez sudo ufw enable), preto, lebo nie je potrebny. V zakladnom nastaveni nemas ziadnu sluzbu pocuvajucu na portoch, takze je firewall nepotrebny.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.