Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bezdůvodný crash po restartu  (Přečteno 1325 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Bezdůvodný crash po restartu
« kdy: 13 Června 2020, 13:44:28 »
Včera večer jsem potřebovala na chvíli do Windows, tak jsem restartovala, naběhly Windows, udělala jsem co bylo potřeba a chtěla jsem se vrátit do Linuxu. Ale ouha, objevily se stále dokola se opakující chyby

a prostě to nenaběhlo. Nabootovala jsem z live, že se vrátím v Time Shift k nějakému předchozímu snapshotu, ale ať jsem vybrala jakýkoliv, tak chyba byla stejná. Zkusila jsem příkaz btrfs check --repair a žádnou chybu to nenašlo, disk byl konzistentní, data na něm bez poškození.

Čistě teoreticky, co se mohlo stát? Z plně funkčního systému je najednou dokonale nefunkční? Na vedlejší partition nainstalovaný macOS normálně funguje a Windows na druhém disku taky jsou v pořádku. Už jsem si říkala, že na notebooku se Linux stane mým hlavním systémem, protože všechno co jsem potřebovala (kromě pár drobností, které jsou v řešení a fungovat by měly - dock, čtečka otisků prstů) mi fungovalo všechno bez problémů, dokonce i přístup k síti už byl opravený, Google Drive bez problémů, prostě mi všechno fungovalo a několik dnů jsem neměla potřebu spouštět jiný systém. A najednou to takhle crashne a nejde to ani obnovit...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2020, 16:04:27 »
Mě to teda přijde jako "závada"  v /home
------------
Systém a /home jsou na jednom btrfs oddíle?
Je to ten PC kde sis nedávno "hrála" se swapfile?  Tvrdím, že swapfile není dobrý nápad, na btrfs tuplem (záleží taky na kernelu).

Pokud ano, tak už víš proč je obnova snapshotů marná - /home máš ze zálohy vyloučené, obnovuje se pouze /@
Obecně mít /home na btrfs není nejlepší nápad, a když, tak ho aspoň zálohovat (rsync nebo tar s vyloučením nedůležitách složek).
V případě potíží se prostě oddíl zformátuje (nebo obsah /@home smaže) a data se nalijí zpátky.

Co ale teď?
Zkus vytvořit nového uživatele.
Nabootuj live, z Terminálu se chrootni (doufám, že to umíš, nic na tom není) do toho systému a normálně (pomocí příkazů - vygoogli si je) vytvoř nového uživatele. Pak z chrootu vylez, restartuj a do nového účtu se přihlaš.
Pokud to zabere, můžeš si ze starého účtu přetahat data a nakonec ho zlikvidovat.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2020, 19:16:07 »
Já nevím, nepoznám to z toho.

Ano, je to jeden oddíl, přijde mi zbytečné disk dělit, ať se prostor využije hezky pro to, co systém potřebuje. Třeba GPUGrid v Boinc vyžaduje alespoň 60 GB v / a bez toho nefunguje, jenže pro systém jako takový je 60 GB zbytečně moc a může pak chybět v /home. A předělávat konfiguráky mě nebaví. Navíc jsem odjakživa zvyklá na jeden disk = jeden oddíl.

Jjj, je to on. Proč je to umožněné pokud to není dobrý nápad? Podle mě je to fajn nápad, žádný systém kromě Linuxu nepoužívá vlastní oddíl na swap, prostě má dynamicky přidělovaný soubor a funguje to tak skvěle a konečně se to dostalo i do Linuxu. Akorát se na tom zjevně ještě musí pracovat, ale věřím, že za pár let to snad bude dotažené k funkčnosti. Mimochodem to je přesně to co říkám o distribucích, je jich zbytečně moc a žádná nefunguje dokonale. Zjevně se to dá vzít i na filesystémy, je jich zbytečně moc a žádný nefunguje dokonale. Proč má Microsoft jeden filesystém (ntfs) a proč má Apple momentálně dva filesystémy (apfs a hfs+), přičemž hfs+ pomalu končí a za pár let ho nebude možné pro systém použít? Protože zkrátka je nesmysl mít bůhvíkolik desítek filesystémů.

Škoda, že Time Shift je jen silně omezená kopie Time Machine. Škoda, že neexistuje alespoň něco jako Acronis, v porovnání s Time Machine je i Acronis jen chudý příbuzný, ale pořád funguje mnohem lépe než Time Shift.

Ono to zálohování uživatel neřeší, to řeší program, který jednou nastavíš a pak na něj zapomeneš a vzpomeneš si tehdy, když ho potřebuješ. Maximálně pak doluješ z hlavy heslo k záloze (jako já když jsem si nastavila horkou novinku Time Machine tuším že v OS X 10.4, prostě někdy v roce 2003 nebo 2004 jestli si dobře vzpomínám a v roce 2011 když jsem si koupila nový Mac jsem si nemohla vzpomenout jaké jsem použila heslo a vzpomínala jsem (naštěstí úspěšně) asi půl hodiny :D ). A celou tu dobu se pro zálohování používal jeden externí disk a z něj jsem obnovila data na nový Mac a tyhle data vlastně používám dodnes, akorát místo na externí disk už pěkných pár let dělám zálohu po síti na NAS. Nicméně každý nový Mac dostane aktuální data a přechod z jednoho Macu na druhý vlastně ani nepoznám. Proč to nejde i v Linuxu? Je to fantastická věc.

Já už jsem to přeinstalovala takže nezjistím jestli by tvůj postup zabral. Mě by hlavně zajímalo jak se to mohlo stát. Disk je v naprostém pořádku, žádný chybný sektor, žádný poškozený soubor, prostě v naprostém pořádku. K výpadku proudu nedošlo, protože se jedná o notebook. Prostě jsem jen restartovala do Windows (na jiném fyzickém disku), pak se vrátila zpátky a už to nenaběhlo. A to jsem už byla tak spokojená, protože mi všechno bez problémů fungovalo, normálně skoro týden bylo všechno v nejlepším pořádku, všechny programy fungovaly, všechny požadavky (na notebook) byly splněny nebo byly na dobré cestě a najednou tohle :( Normálně přemýšlím jestli to vůbec má cenu se s tím takhle drbat. KDE mi na notebooku dokonale vyhovovalo, ale abych žila v nejistotě kdy se to rozbije, to není úplně fajn, na pracovním počítači bych si to nemohla dovolit. A to jsem dokonce už uvažovala, že ho nainstaluju i na desktop když to na notebooku funguje tak skvěle, teď se mi nějak nechce.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #3 kdy: 13 Června 2020, 19:33:22 »
Na notebooku z r. 2011je dosť možné, že dochádza bateročka na základnej doske a potom si bios robí, čo chce. To by naznačovalo aj problémy s doplnením pamätí.
Niečo na prečítanie https://pctuning.tyden.cz/hardware/notebooky-pda/38421-jak-na-opravu-notebooku-strasak-jmenem-black-screen?start=6
« Poslední změna: 13 Června 2020, 19:51:03 od zeleno »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #4 kdy: 13 Června 2020, 20:56:45 »
No ale pořád tam je klasická baterka a ta dá 4 hodiny a já ji neodpojuju. A i kdyby fakt docházela baterka na mobo (což nerozporuji, je to přeci jen devět let), tak by se přece bios vyresetoval, ne? Jenže já jsem korektně ukončila Linux restartem, spustila Windows, ty jsem korektně ukončila restartem a Linux už nenaběhl. Čistě teoreticky kdyby to fakt byla baterka na mobo, mohla by tohle způsobit? Článek jsem zatím nečetla, teprve na něj půjdu tak pokud je odpověď tam tak se omlouvám.

Jinak problém s doplněním pamětí byl opět jen v Linuxu, další dva systémy, z čehož jeden oficiálně vůbec nemá fungovat, to zvládly bez problémů.

Opět čistě teoreticky, mohla to být nějaká chyba v Manjaro? V kernelu (5.7 a něco)? V nějakém softwaru co jsem měla nainstalovaný? Používám Google Drive a protože neexistuje ofiko klient, tak mám koupený OverGrive a teda je pravda, že nikdy nefungoval zrovna hladce, tak jestli to třeba nemohl způsobit on. Přiznám se, že Manjaro mi sedí nejvíc, je pro lidi jako jsem já nejjednodušší, terminál se prakticky nemusí používat, což mi dokonale vyhovuje. Takové Kubuntu nebo Neon jsou pro mě dost nepohodlné a složité, Mint už nemá KDE, OpenSUSE mi furt něco blokuje ve firewallu a Fedora nemá použitelného správce balíčků a terminál se tam používá zbytečně moc... Manjaro má spoustu softwaru a co nemá ve standardním repo tak to má v AUR a nemusím nic přidávat mimo, stačí to prostě jen najít v "Přidat software".

A ještě otázka, potřebuji hibernaci ale nechci mít swap jako samotný oddíl, takže opět udělám swapfile, ale jsem ochotná udělat samotný /home. Kolik tak může být potřeba pro /? GPUGrid na X220 nepočítám, takže 60 GB nepotřebuju :D Ale kolik je tak rozumná velikost, aby mi místo nedošlo a současně aby tam nebylo zbytečně moc volného místa? Vím že 30 GB je na jistotu, ale nestačilo by třeba jen 20 GB? Nebo ještě méně? A jak to vlastně funguje s trimem, když není doporučených 20% místa na oddílu, ale na celém disku je třeba 50% volno?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2020, 21:36:13 »
Už jsem to tu psal, ale ještě jednou - firmware (disků) pracuje s diskem jako celkem (trim). Takže ten požadavek na volné místo se taky bere na celý disk, nikoli oddíl. Nicméně je logické, že pokud je oddíl skoro plný, zápis souborů se zpomaluje.

Kdo pořádně nezálohuje je odsouzen k věčným reinstalacím = svého druhu masochismus....
A neověřená záloha = žádná záloha.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #6 kdy: 13 Června 2020, 21:45:50 »
Já samozřejmě zálohuju velice důkladně, na primárním počítači (MacBook a momentálně uvažuju ještě o Mac Mini 2020, pro běžnou činnost by byl mnohem vhodnější než Ryzen s RTX kvůli spotřebě) jedině Time Machine, nic lepšího neexistuje. PC a notebooky s Windows Acronis jednou týdně přírůstková záloha a důležitá data (dokumenty, fotky) na Google Drive a na NAS. Linux? Nic jako Time Machine nebo alespoň ten dost primitivní (nicméně funkční) Acronis neexistuje nebo mi aspoň nikdo včetně Googlu nebyl schopný říct, co by mohlo fungovat. Time Shift není záloha, to je snapshot systému pro případ že něco přestane fungovat (to má Mac lokálně taky, ale opět tam to funguje a to /home rozhodně není na jiném oddíle, Apple dělení disků moc nedoporučuje i když to samozřejmě umí) a když umře disk, tak je to absolutně k ničemu, protože Time Shift umřel spolu s diskem. Prostě kvalitní zálohovací program pro Linux podle všeho neexistuje. A ne, Clonezilla není to co hledám, já hledám automatické přírůstkové zálohování se snadným obnovením jednotlivých souborů a/nebo jednotlivých oddílů a/nebo celého disku na NAS s bootovacím flashdiskem, který umí z NAS samozřejmě i obnovit.

Jinak s tou velikostí oddílu, jak to teda nastavit? Celý oddíl pro Linux má 80 GB a je to část disku s Windows. Swap kvůli hibernaci je potřeba 16 GB.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #7 kdy: 14 Června 2020, 01:47:56 »
BTRFS snapshoty tě samozřejmě např. při havárii disku či zhroucení FS neochrání, to je zřejmé. Proto je třeba občas udělat i rsync snapshot  (ano, timeshiftem) na jiný oddíl nebo nejlépe na jiný fyzický disk. Rsync snapshot zálohuje všechny soubory na přísl. oddíle. Každý další snapshot zálohuje pouze nové/změněné soubory, nezměněné se hardlinkují. Lze zahrnout/vyloučit ibovolné položky. Tyhle zálohy můžeš obnovit i na úplně jiný/nový disk. Zálohy lze normálně procházet a obnovovat jednotlivé soubory.

A tohle všechno se (překvapivě) dočteš na stránkách timeshiftu. Takže vidíš, že řešení existuje - nepodceňuj autory programů.
Nebo úplně stačí tento rsync-backup script  (či tento podobný) který dělá to samé (můžeš ho spouštět cronem) a který je možno přizpůsobit svý potřebám (nastavíš co a kam). Má tři verze - system, local a remote.

Pokud chceš něco klikacího ve stylu time-machine, použij backintime (je to gui postavené na rsync a cronu). Lze zálohovat cokoli/kdykoli i automaticky. Instalace  U20.04
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install backintime backintime-qt
U18.04 a starší
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:bit-team/stable
sudo apt-grt update
sudo apt-get install backintime backintime-qt

Ještě zmíním i ten Acronis který umí zálohovat i ext  oddíly (zálohovat se dá buď z windows - pokud je to dualboot, nebo z boot media Acronis). Cílová destinace může být ntfs oddíl.

Hlavně tedy (správně) zálohuj - pokud tě ty reinstalace teda náhodou nebaví, možnosti jsou a ne že ne... ;)

K té velikosti: Pokud na systémovém oddílu nepoužíváš btrfs snapshoty, stačí 20GB, se snapshoty 30GB protože čím starší jsou, tím víc "sežerou".
Na /home  stačí i 10GB, ale všechny mediální soubory (hlavně videa) musíš samozř. dávat jinam.

Z toho ti vychází 30 systém, 16 swap a zbytek /home  (nebo  30 system + zbytek /home  se swapfile).
Na /home dej ext4  Je robustní, spolehlivý, léty prověřený a z vlastní zkušenosti vím, že je i značně odolný (nechá si hodně líbit).

« Poslední změna: 14 Června 2020, 06:08:50 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #8 kdy: 14 Června 2020, 15:13:52 »
Právě, mě fakt nenapadlo, že se může zhroutit filesystém, já jsem se s tím prostě setkala poprvé až teď.
Ten rsync Time Shiftem jde předpokládám i na NAS a z něj to potom jde obnovit? Funguje automatické přírůstkové zálohování s tím, že se staré přírůstky mažou?

Já jsem na stránky Time Shiftu nešla, není pro to důvod. Prošla jsem si celý program a tam jsem se to nedočetla, přitom by to mělo být tam. Fakt nemám zájem hledat nějaké webové stránky a tam pročítat různé texty, na to nemám čas ani chuť.

A ano, chci něco klikacího ve stylu Time Machine, nejlépe na 100% okopírovanou Time Machine, protože nic lepšího neexistuje. Ten backintime zkusím, díky za radu, doufám že umí zálohovat i na NAS a pak z něj i obnovit, prostě že umí to co požaduju.

Reinstalace mě opravdu nebaví :) A já bych fakt ráda správně zálohovala, jenže jsem až dosud nenašla program, který by to správně uměl, snad ten backintime, dám vědět jestli je to použitelné.

Dobře, takže 30 GB a zbytek /home, na kterém bude i swapfile. Co když použiju xfs jak jsem psala v návodu? Na rozdíl od ext4 umí skvěle pracovat s SSD.
Videa mám na NASu, na notebooku mám jen pár alb od oblíbených autorů, navíc pro Linux neexistuje iTunes a nenašla jsem rozumný hudební přehrávač takže si radši pustím hudbu z iPhonu když nejsem doma, navíc jsem si nedávno koupila AirPods Pro a neexistuje lepší kombinace přehrávače a sluchátek (a to jsem měla Xperii 5 a sluchátka Sony WX3 nebo jak se jmenují, ty jejich názvy se nedají zapamatovat, prostě ty true wireless asi za 6.500 CZK, hrály skvěle, ovládání horší, propojení s telefonem tragické jako jakákoliv jiná sluchátka). Vlastně ten notebook je jen na e-maily, internet a hraní si.

No já jdu instalovat, drž mi palce :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Bezdůvodný crash po restartu
« Odpověď #9 kdy: 14 Června 2020, 18:12:02 »
Tak už je zpátky, snad to tentokrát vydrží déle než necelý týden...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.