Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD  (Přečteno 2911 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« kdy: 15 Června 2020, 17:05:01 »
Po delší době zase mám dotaz, nebo spíš podnět k diskusi...

Na ntb se SSD jsem zkusil instalovat Kubuntu 20.04 LTS a to tak, že / je jeden oddíl ext4 (sda1), /home další oddíl ext4 (sda2) a /swap je jako poslední. Swap bych na SSD normálně nepoužil, ale ntb má málo RAM, takže je nutný a ošetřilo se to pomocí vhodného nastavení hodnoty swapiness.

Oddílu / jsem vyhradil 14 GB v bláhové naději, že to bude stačit (podotýkám, že jde o standardní instalaci pouze s několika málo přidanými nenáročnými programy). Vždycky dříve to v Kubuntu tak fungovalo, dokonce tuším cca s poloviční velikostí....

No, rozežranost dnešního sw nicméně nezklamala a po cca druhé či třetí aktualizaci systém už nenabootoval, protože těch 14 GB je prostě málo a disk byl plný. Pro základní oživení pomohlo purge ze záchranného režimu, nicméně na / nyní zbývá pouze cca 760 MB, takže nepoužitelné...

Nyní k věci: jde bez přeinstalace systému zvětšit velikost / (sda1) ? Můžu zmenšit /home (sda2) a vytvořit tak volné místo, ale myslím, že třeba takový Gparted nedokáže volné místo přesunout na jiný oddíl...

Nějaké užitečné nápady?

Díky.

Update 7.7.2020:

tak příběh se opakoval, přestože jsem mezitím zvětšil systémový oddíl na "pouhých" 33,3GB. Příčina? Opět zcela zaplněný systémový disk.

No a příčina příčiny?

Jsou dvě a jmenují se /var/log/kern.log a /var/log/syslog.1, upřesnění je zřejmé z obrázku v příloze. Jak můžou log soubory při běžném a bezproblémovém cca dvoutýdenním využití (a to zdaleka ne každodenně) nabýt takové velikosti, to vědí asi jen v Canonicalu...

Už jsem nechtěl věc zkoumat pomocí tail apod., takže oba šly pomocí live do pryč a vše budu nadále sledovat a analyzovat... Jo a tady

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/rsyslog/+bug/115774

je hlášený bug, přičemž v https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/rsyslog/+bug/115774/comments/39 se píše, že přetrvává i v *buntu 20.04...
« Poslední změna: 07 Července 2020, 21:19:47 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2020, 17:51:22 »
Velikosti oddílů se dají běžně upravit i po instalaci. Disk ale musí být offline - musíš to proto udělat z live pomocí GParted (nezapomeň odpojit swap).  Nejprve tedy zmenši oddíl s /home  (zprava). Pak ho celý přesuň doprava.  Zmenšování a přesun chvíli potrvá, v závislosti kolik je na něm dat. Pak oddíl se systémem rozšiř do takto vzniklého místa. Zvětšení systémového oddílu bude rychlé.

Ad "rozežranost": Dříve nebyl snap ani flatpak.  A vsadím se, že nemáš vyčištěnou apt-cache a odinstalované staré kernely....
A není od věci si udělat "audit" co nejvíc žere místo. Nejlépe pomocí jdiskreport. To pak někdy bývá překvapení... :)
Nepotřebné položky samozřejmě smazat, starší verze kernelů a snapů odinstalovat. Snapům flatpakům se vyhnout, instalovat pomocí apt.
« Poslední změna: 15 Června 2020, 18:08:48 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #2 kdy: 15 Června 2020, 19:43:24 »
Velikosti oddílů se dají běžně upravit i po instalaci. Disk ale musí být offline - musíš to proto udělat z live pomocí GParted (nezapomeň odpojit swap).

To snad není třeba  zdůrazňovat...

Nejprve tedy zmenši oddíl s /home  (zprava). Pak ho celý přesuň doprava.  Zmenšování a přesun chvíli potrvá, v závislosti kolik je na něm dat.

Stalo se už před dotazem (úspěšně).

Pak oddíl se systémem rozšiř do takto vzniklého místa. Zvětšení systémového oddílu bude rychlé.

Nejde to. Na sda2 je nyní 10 GB unallocated space (mezi / na sda1 a /home na sda2) a nejde s ním nic dělat. Nemůže vadit, že sda1 je primární oddíl a sda2 rozšířený?

Ad "rozežranost": Dříve nebyl snap ani flatpak.

Nepoužívám, už dávno se tady proti tomu "vymezuju"... Pokud je na disku nějaká poinstalační podpora, tak něco možná zabírá (nedíval jsem se), ale programy tohoto typu nemám.

A vsadím se, že nemáš vyčištěnou apt-cache a odinstalované staré kernely....

Pochopitelně že mám, to bych vůbec nepokračoval...

A není od věci si udělat "audit" co nejvíc žere místo. Nejlépe pomocí jdiskreport. To pak někdy bývá překvapení... :)

Jo, instalovat na ten sotva běžící systém další věci (javu - nevím, zda tam je atd.) asi fakt nemá smysl.

Prostě potřebuju ten / oddíl zvětšit alespoň o  těch uvolněných 10GB a pak budu řešit, proč je systém tak obří...
« Poslední změna: 15 Června 2020, 19:53:06 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #3 kdy: 15 Června 2020, 19:54:13 »

Nejde to. Na sda2 je nyní 10 GB unallocated space (mezi / na sda1 a /home na sda2) a nejde s ním nic dělat. Nemůže vadit, že sda1 je primární oddíl a sda2 rozšířený?

Ano, je to pravdepodobne. Mozem vediet preco este nemas na SSD GPT? Tam mozes mat 128 primarnych oddielov.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #4 kdy: 15 Června 2020, 20:12:41 »

Nejde to. Na sda2 je nyní 10 GB unallocated space (mezi / na sda1 a /home na sda2) a nejde s ním nic dělat. Nemůže vadit, že sda1 je primární oddíl a sda2 rozšířený?

Ano, je to pravdepodobne. Mozem vediet preco este nemas na SSD GPT? Tam mozes mat 128 primarnych oddielov.

GPT....no nevím. Používám ho na (mnohem novějším a výkonnějším) stolním PC, ten citovaný ntb je ThinkPad T61, čili poměrně "starý" model a prostě jsem to na něm neřešil. Je to pouze linuxový jednoúčelový stroj, léta běhající k naprosté spokojenosti (dříve s HDD).

Koukám, že nejjednodušší bude záloha /home, komplet smazání a nové rozdělení SSD a nová instalace.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #5 kdy: 15 Června 2020, 20:53:16 »
Pak oddíl se systémem rozšiř do takto vzniklého místa. Zvětšení systémového oddílu bude rychlé.

Nejde to. Na sda2 je nyní 10 GB unallocated space (mezi / na sda1 a /home na sda2) a nejde s ním nic dělat. Nemůže vadit, že sda1 je primární oddíl a sda2 rozšířený?
Koukám, že nejjednodušší bude záloha /home, komplet smazání a nové rozdělení SSD a nová instalace.

No pochopitelně, pokud je ten /home  oddíl logický v rámcí rozšířeného, a ten systémový je primární, musíš zmenšit (zleva) i ten rozšířený. Teprva pak bude to místo volné pro zvětšení toho primárního systémového.  To tě nenapadlo?    ::)

P.S.  Další co si libuje ve (zbytečných) reinstalacích - ach jo...... :-\
« Poslední změna: 15 Června 2020, 21:01:29 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2020, 12:53:24 »
Dá se udělat v Linuxu konverze z MBR na GPT bez ztráty dat?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2020, 19:55:44 »
Dá se udělat v Linuxu konverze z MBR na GPT bez ztráty dat?

Kód: [Vybrat]
gdisk /dev/sdx
Zmáčkni w k zápisu GPT partition tabulky na disk.
Zmáčkni y pro potvrzení akce.

Jak ostatně každá manipulace s diskem, to je potenciálně riziková operace - takže raději zálohovat. Na druhou stranu se to většinou povede...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #8 kdy: 16 Června 2020, 19:58:33 »
Takže to jde lehce. A když se ta změna provede na systémovém disku, dovede Linux nabootovat? Nebo má stejně jako Windows problémy?

Jinak já mám dokonce i na počítači s MBR disk ve formátu GTP, dala jsem do něj staré SSD a jen naformátovala při instalaci. Vlastně kromě toho jednoho mám všechno UEFI/GPT.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #9 kdy: 16 Června 2020, 20:09:11 »
Změna se samozř. musí provést offline (z live). Dále bude třeba reinstalovat grub, jelikož jak známo, grub sídlí v mbr která půjde do pryč....
(Nabootovat live > chrootnout ten systém > reinstalovat grub > vylézt z chrootu > restart > hotovo)

Ano, i na PC s klasickým biosem (legacy) můžeš mít disk gpt, ale pouze jako datový - nenabootuješ z něj...
« Poslední změna: 16 Června 2020, 20:19:19 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #10 kdy: 07 Července 2020, 20:09:36 »
Update původního dotazu - viz onen dotaz ;-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #11 kdy: 07 Července 2020, 21:54:45 »
Max. velikosti logů a jejich rotace se většinou dají nastavit v přísl. konfig. souborech. Nedávno jsem to jednomu nešťastníkovi dělal (měl složku /var/log/journal  7GB velkou). Některé log soubory měly až 200MB - to bych chtěl teda vidět, kdo a v čem by to otevíral/študoval.
Proč je to takto defaultně nastavené netuším.... :-\
« Poslední změna: 08 Července 2020, 01:06:32 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #12 kdy: 07 Července 2020, 22:29:28 »
Max. velikosti logů a jejich rotace se většinou dají nastavit v přísl. konfig. souborech. Nedávno jsem to jednomu nešťastníkovi dělal (měl složku /var/log/journal 7GB velkou). Některé log soubory měly až 200MB - to bych chtěl teda vidět, kdo a v čem by to otevíral/studoval.
Proč je to takto defaultně nastavné netuším.... :-\

Jo, to už jsem taky zjistil. Taky jsem uvažoval o skriptu na automatické mazání těch souborů atd. apod....

Mě by ale především zajímalo, co je důvodem k vytváření takto mamutích logů, zejména když tentýž hw pracoval s Kubuntu 14.04 LTS léta bez problémů. Koukal jsem se na jiný stroj do 18.04 a tam je to taky OK (logy mají max. jednotky MB).

Prostě nechci dělat workaround, ale řešit příčinu.

Čili budu to nadále sledovat. Momentálně mám udělaný aut. restart počítače po 5 min. a nechám to běhat pár dnů, uvidíme...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #13 kdy: 07 Července 2020, 22:38:57 »
Osobně si myslím, že viníkem je systemd (ve 14.04 ještě není)....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #14 kdy: 07 Července 2020, 23:04:19 »
Jake jsou ty prisl. konfig. soubory pro nastaveni max. velikosti tech logu?
« Poslední změna: 08 Července 2020, 11:06:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #15 kdy: 08 Července 2020, 00:34:53 »
Jake jsou ty prisl. konfiv. soubory pro nastaveni max. velikosti tech logu?

No to záleží co je to za logy. Např. pro /var/log/journal  (schválně se podívej jak máš tu složku velkou, budeš překvapený) se to nastavuje v souboru /etc/systemd/journald.conf

Obyčejné syslogy aj. se ošetřují pomocí logrotate (/etc/logrotate.conf)
« Poslední změna: 08 Července 2020, 01:08:19 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #16 kdy: 08 Července 2020, 11:17:45 »
To jsem překvapen - a také velikostí jednotlivých souborů - co to je za log, že má 8.4MB? - všechny.
Ale nejstarší tam je z 22.5.2020, takže to vypadá, že se po čase mažou?
Můžu je prostě smazat, když budu potřebovat?
« Poslední změna: 08 Července 2020, 11:22:42 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Poinstalační změna velikostí oddílů na HDD/SSD
« Odpověď #17 kdy: 08 Července 2020, 19:46:00 »
To jsem překvapen - a také velikostí jednotlivých souborů - co to je za log, že má 8.4MB? - všechny.
Ale nejstarší tam je z 22.5.2020, takže to vypadá, že se po čase mažou?
Můžu je prostě smazat, když budu potřebovat?

Ano, můžou se po čase mazat. Ale ošetři si to viz výše (po editaci config souboru zadej):
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart systemd-journald
A hned uvidíš, jak je to promazané. Pak už s o to nemusíš starat... ;)
Jo, jde to vymazat i ručně, ale jen ty starší soubory, hlavně ne proboha tu složku a aktuální journal...

« Poslední změna: 08 Července 2020, 20:35:57 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.