Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dual boot na dvou SSD - Windows + Android  (Přečteno 2065 krát)

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« kdy: 20 Června 2020, 09:14:52 »
Ahoj,
vím že se to netýká přímo Ubuntu Linux jako takové. Ale přesto se zde zkusím zeptat, jelikož asi zde budou hlavy, které umí poradit.

Mám v tuto chvíli PC, deska Asusu P8P67 r.3.1 UEFI BIOS, s Windows 10 na SSD v Sata 6G AHCI.
Chtěl jsem si zkusit Android OS, přesněji Bliss OS v12 (Android 10). Rufusem jsem si udělal instalační USB. Pořídil (resp. půjčil) si druhý SSD, protože na prvním není místo na další oddíl (má jen 64GB).
Nabootoval jsem z USB. Nainstaloval BlisOS s povolením GRUB. Po restartu ale není žádná nabídka, startují opět jen Wokna.
V EasyBCD jsem koukal na boot menu a tam je také zapsáno jenom Windows.
Zkusil jsem i nainstalovat Bliss OS s povolením UEFI GRUB 2. Ale prostě druhý systém nenabootuje.
Když si F8 vyvolám Boot menu a zvolím pro boot disk na kterém je Android nic se nestane,PC se samo restartujte a opět naběhnou jen Wokna.

Co mohou podniknouti, abychom mohli mít oba systémy?
Nebo co mám špatně nastavené?

PS: Našel jsem i návod na Bliss OS , jak ve Windows pomocí EasyBCD přidat další boot položku, přes NeoGrub, ale měla by se přidat konfigurace a mě to nic neudělá, není kam zadat kód.
« Poslední změna: 20 Června 2020, 09:40:08 od panRajce »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2020, 10:57:02 »
No máš chybně (jinam než má být) nainstalovaný zavaděč (grub).
A na klikátko EasyBCD se spoléhat nemůžeš, na stránkách je jasně uvedeno, že pro uefi je použitelnost silně omezená...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #2 kdy: 20 Června 2020, 11:59:44 »
a jak ten grub správně nasměrovat? tedy pokud to ještě jde.

Přiznám se, že, abychom tam dostal ten druhý SSD,tak jsem i šiboval s SATA kabely. SSD A (64GB) jsem hodil do ze světle modré (3GB) do šedé patice, podle manuálu desky 6GB AHCI. Ale Wokna nabehly. Ostatní "vedlejší" disky a ten SSD B (zapůjčený) mám v těch 3GB SATA.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #3 kdy: 20 Června 2020, 12:53:33 »
Pokud máš instalován W10 v EFI, tak s ním už se nic nedělá. Když potom instaluješ do dualboot Linux, tak je třeba také v EFI a to tak, že se instalace zavaděče zvolí do již existujícího oddílu EFI a poté se v UEFI PC provede volba zavaděče pro Lin a  z něj se updatne grub.
Pakliže chceš mít 2 disky a na každém jiný systém, tak nemá smysl to dělat jinak než, že budou oba disky a tím i oba OS  bootovatelné i nezávisle na sobě.
Postupoval bych tedy tak, že úplně odpojím disk s Win a pak provedu čistou instalaci vybraného distra, tak jak se v EFI má - tedy vytvořím na přísl. disku oddíl pro EFI a tam napálím zavaděč - na zbylé rozložení má už každý svůj názor, dle svých potřeb. Vyzkouším funkčnost.
Poté připojím zpět disk s Win a v UEFI PC vyberu jako výchozí zavaděč grub2 na linuxovém disku. Po bootu do linux provedu update-grub - nevím ovšem, jak toto funguje v BlissOS. Pokud se položka s Win neobjeví, tak do konfiguračního souboru přidám ručně položku s řetězením (chainload) na zavaděč Win, který se nachází na1. disku v oddílu EFI.
A nebo zbývá možnost vybírat boot pomocí nějaké klávesové zkratky pro bootmenu samotného PC.
« Poslední změna: 20 Června 2020, 12:59:17 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #4 kdy: 20 Června 2020, 14:11:23 »
Tak to zní..... hodně složitě na mě  :-\
Dva dotazy.
1. Jak si případně ověřím, že mám W10 pod EFI?
2. Hádám správně, že v tomto mém případě by nepomohlo ani kdybych měl SSD A větší kapacity, migroval na něj současné W10 a přidal další partition?

a doplňková otázka.... když pořídím vlastní SSD,tak nejlepší bude reinstalace W10 pod GRUB a následně Androidu?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #5 kdy: 20 Června 2020, 14:50:46 »
Jak máš instalovaný Win zjistíš tak, že sem přiložíš printscreen z nějakého správce disků a my ti to s vysvětlením prozradíme ;-)
Nejpřehlednější by bylo najet live ubuntu a udělat printscreen z GParted ...
Otázka pak je, jestli BlissOS  - jakej pablb si myslí, že pekelný nástroj Android je požehnaný ;-) - podporuje EFI ...
Pořád to chápu tak, že k tomu použiješ 2 různé disky (v souladu s názvem vlákna), pak pokud ne, musel by jsi přepínat PC z jednoho režimu na druhý před samotným bootem a nebo reinstalovat W10 do legacy/CSM.
Ale zas tak složitý to co jsem psal není, když se to rozdělí na jednotlivé kroky, tak lze dohledat návody (i v češtině) a také ti tu s dílčími záležitostmi poradíme ...
« Poslední změna: 20 Června 2020, 14:52:32 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #6 kdy: 20 Června 2020, 15:22:52 »
Tak to zní..... hodně složitě na mě  :-\
Dva dotazy.
1. Jak si případně ověřím, že mám W10 pod EFI?
2. Hádám správně, že v tomto mém případě by nepomohlo ani kdybych měl SSD A větší kapacity, migroval na něj současné W10 a přidal další partition?

a doplňková otázka.... když pořídím vlastní SSD,tak nejlepší bude reinstalace W10 pod GRUB a následně Androidu?

Nejlíp uděláš, když si o tom napřed něco přečteš a až pak se budeš pouštět do podobných akcí...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #7 kdy: 20 Června 2020, 17:01:26 »
Otázka pak je, jestli BlissOS  - jakej pablb si myslí, že pekelný nástroj Android je požehnaný ;-) - podporuje EFI ..

No jsem aasi pablb .... netvrdím že Android je něco úžasného ... mám to právě pro otestování do komunita "hráčů".
Běžně provozuji Androida na Woknech pod emulátory (LD Player, NOX,MuMu,....)
Ale zajímalo mne jakou to bude mít podporu a jak to poběží v případě samostatného OS na desktopu.

Nejlíp uděláš, když si o tom napřed něco přečteš a až pak se budeš pouštět do podobných akcí...

Já si o tom něco málo předtím četl a koukal na videa a táááám to vypadalo tak jednoduše ...... prostě vysmahli ISO se systémem, nabootovali, instalovali a jeli  8)
https://docs.blissroms.com/Bliss%20OS/installation-guide/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #8 kdy: 20 Června 2020, 20:14:10 »
Z obrázků je vidět, že všechny disky jsou MBR.  Tím pádem je debata o UEFI u konce,  protože buďto ten PC UEFI vůbec nemá, nebo je přepnuté (tys to přepnul) do Legacy.  To jen dále dokresluje, že o tom nic nevíš....
Takže můžeš instalovat běžným způsobem (postaru) a můžeš používat to klikátko Easybcd. Ovšem jestli budeš úspěšný je ve hvězdách, výrazně by pomohlo, kdybys tu problematiku pochopil. Ale to už je na tobě, zkrátka si o tom něco přečti tak jako to udělali jiní...
« Poslední změna: 20 Června 2020, 20:26:48 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #9 kdy: 20 Června 2020, 20:34:17 »
Navazel jsem se do jmena toho systemu - nikoliv do tebe :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #10 kdy: 29 Června 2020, 12:01:47 »
Ahoj,
jen bych rád sdělil jak mi to pokračuje. Třeba by to někoho mohlo i zajímat  8)

Jak bylo řečeno, nerozumím tomu  :o tak jsem se v tom raději moc nechtěl víc vrtat a pro Androidí testy jsem přistoupil k řešení, které mě nakonec fungovalo. (PS: není to z mé hlavy, použil jsem návod jednoho android-rádce na TyTrubko)

Stručný postup:
- disk formát NTFS (nezapomenou nastavit jako Aktivní - to mi nevím proč na začátku vypadlo)
- rozbalit na něj obsah ISO souboru na disk
- nakopírovat samotný ISO na disk
- vytvořit data.img pro ukládání
- EasyBCD pomocí ISO souboru na disku vytvořit novou položku v Boot Menu NeoSmart z ISO (z nějakého důvodu nezbytné)
- pak po restartu stačí v boot menu zvolit systém a následně ještě Live bez instalace

Tímto způsobem jsem byl schopen celkem snadno otestovat chod cca pěti různých Android OS, bohužel pro můj specifický případ vždy se zásadními chybami - pády aplikace nebo chyby v grafickém prostředí oné hry. Ale to už je jiná pohádka a na jiné fórum.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #11 kdy: 29 Června 2020, 13:43:34 »
Je ti při tom ale jasné, že jsi tím ale nevyřešil plnohodnotný triplboot a také, že je třeba zkusit live system aktualizovat, pokud něco nejde, jak má?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #12 kdy: 29 Června 2020, 14:41:39 »
Je ti při tom ale jasné, že jsi tím ale nevyřešil plnohodnotný triplboot a také, že je třeba zkusit live system aktualizovat, pokud něco nejde, jak má?

add jedna = Ano .... vím že jsem tím nevyřešil korektní dual/triple boot. To bych rád řešil v budoucnu, pokud najdu funkční A pro mé účely. Zároveň o pro možnost editaci GRUB a povolení podpory Vulkan, což samozřejmě postupem výše uvedeným nelze.
To bych asi nechal, až pořídím větší vlastní SSD a pustím se do čisté reinstalace Woken a vlastně celkově oddílů systémového disku.

NE .... přiznám se, že tato možnost mne nenapadla, vzhledem k tomu, že většina těch mnou testovaných systémů už nemá aktuální podporu (např. Prime OS skončil na v. 0.4.5 v roce 2019) ... nebo jsem stahoval nejaktuálnější uveřejněné ISO (Bliss-v11.10--OFFICIAL-20200411, Bliss-OS-Merkaba-v12.6-android_x86_64-OFFICIAL-202005041401) ... ale zajímavý nápad, minimálně i těch Blissů ..... teda i 11tky (kde LifeAfter padá), protože v12 se při startu zasekne na animovaném logu a dál se nehne ani o píď (nechal jsem ho tak asi 1/2hodiny) a nepodařilo se mi najít nějaké konkrétní řešení co s tím.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #13 kdy: 29 Června 2020, 16:58:14 »
No je to spis jen takovy pokus - kdovi, jestli by to bylo platne bez restartu a to by bylo na nic, protoze by najel puvodni iso. Ale dal by se vzit nejaky jiny starsi disk, na nej instalovat jen ten Android a zkouset ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

panRajce

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re:Dual boot na dvou SSD - Windows + Android
« Odpověď #14 kdy: 29 Června 2020, 19:27:06 »
No je to spis jen takovy pokus - kdovi, jestli by to bylo platne bez restartu a to by bylo na nic, protoze by najel puvodni iso. Ale dal by se vzit nejaky jiny starsi disk, na nej instalovat jen ten Android a zkouset ...
Nikoliv, proto se vytváří ten data.img, který zajišťuje udržitelnost dat a změn systému i po restartu.

AKTUALIZACE - zkusil jsem znovu Bliss-v11.10--OFFICIAL-20200411 a použít "aktualizaci" ... bohužel ač m OS funkční internetové spojení, pak při aktualizaci to hlásí, že nemůže nic naleznout  8)
« Poslední změna: 30 Června 2020, 13:54:01 od panRajce »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.