Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu  (Přečteno 5650 krát)

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Ahoj,

chtěl bych se zeptat, zda se někdo již nepotýkal s problémem nalezení nejsilnějšího signálu jakéhokoliv operátora (02, Vodafone, T-Mobile) v dané lokalitě pomocí modemu bez vložené SIMkarty. Nepředstavuji si žádné složité řešení (ideálně pár dotazů v shellu), ale pouze "dotaz" na modem tohoto typu: "Zjisti dostupné MOBILNÍ OPERÁTORY (ne wi-fi) v lokalitě, sděl poskytované technologie sítě (2G, 3G, 4G) a sílu signálu jednotlivých technologií, jak je slyšíš (dBm)." Tento dotaz má sloužit k výběru operátora s nejsilnějším signálem v dané lokalitě, protože si s tímto "dotazem" projdu celý dům a zjistím, který operátor v dané lokalitě dosahuje nejstabilnějšího spojení. Mapy pokrytí nabízené operátory jsou ve venkovním prostředí a navíc nejsou rozdělené podle technologie, takže se klidně může stát, že operátor který poskytuje "jenom" 3G má v mojí lokalitě nejlepší výkon sítě. Možnost zakoupit SIMkarty všech operátorů a v lokalitě je postupně ozkoušet mi přijde zbytečně zdlouhavá a nepříliš "profi", protože se výkony mohou skutečně v různých koutech lišit a já bych chtěl rovnou "natvrdo" preferovat v místě nejvýkonnější technologii.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #1 kdy: 28 Června 2020, 13:52:56 »
Nič lacného, prípadne zadarmo na tento účel neexistuje, tak aby to išlo na pár dotazov v shellu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #2 kdy: 28 Června 2020, 14:21:21 »
Tak aspon jake jsou moznosti. Ale nejspise je moznost nejake firmy, ktera to mereni provede.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2020, 17:41:25 »
Aby USB modem fungoval jako spektrální analyzér, by bylo zajímavé, ale ten SW by musel někdo na použitý HW napsat. I v Androidu kdyby šlo skenovat všechny sítě, by bylo využitelné, protože skenovat různě vzdálené BTSky od jednoho operátora problém není.
Pomocí SDR by něco šlo zjistit viz. video. Je tam vidět frekvenci a přibližnou sílu signálu. Podle frekvence lze poznat operátora, protože se ví, kdo má jakou přidělenou. Akorát levné USB s RTL2832 umí dobře frekvence do 1000 MHz, takže max. LTE band 20 (v cca 800 MHz), protože staré GSM (okolo 900 MHz) na datové přenosy určené není.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #4 kdy: 29 Června 2020, 09:00:59 »
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.simplyadvanced.ltediscovery&hl=cs

Ale netuším, jak je to s vazbou na operátora (tedy zda vidí jen vlastní síť, nebo i jiné). Není nic jednoduššího, než to s founem vyzkoušet.

Chce to číst popis, mj. je tam nějaké omezení pro Android 5 a vyšší bez rootu.

Případně:


https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=cs (https://www.gsmrepeater.cz/page/jak-zmerit-signal/9)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=cs

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.nic.netmetr (https://www.netmetr.cz/napoveda.html)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.signalmonitoring.gsmsignalmonitoring&hl=en_US

atd.

Možností je dost, ale takřka vždy je to pro mobil. Což nemusí být na závadu, naopak je to praktičtější, protože se s ním dá snadno lézt po všech možných i nemožných místech. Výsledek v dBm je ovšem nutno brát s rezervou, jednak je to odlišné zařízení (včetně antény), jednak to není nic kalibrovaného.

Takže spíš pro relativní měření - ale o to tu tuším jde, že...

No a pokud by snad ani jedna z existujících aplikací neuměla ukázat signál z ostatních sítí, pak bude možná nejschůdnější a nejlevnější koupit si přístup ke zbylým dvěma operátorům, než tazatel má ve formě předplacených karet a zkusit všechny tři.

O třech (O2, T-mobile a Vodafone) píšu proto, že zbytek (tzv. virtuální operátoři) používají síť některého z té trojice, takže jejich signál bude tentýž.
« Poslední změna: 29 Června 2020, 10:08:33 od JirkaZ »

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #5 kdy: 29 Června 2020, 09:41:24 »
LTE Discovery mám v pro verzi včetně rootnutého telefonu a umí pouze mého operátora, frekvence jsou přidělené O2. V telefonu mám i CellMapper a to samé.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #6 kdy: 29 Června 2020, 11:21:13 »
Zmerať signál niečím iným je málo platné, pretože to má inú anténu, iný hardware, iné zosílenie, iný firmware, iné nastavenie, inak je to nakalibrované... Merať treba tým, čím chceme komunikovať.
Určite ste si už všimli z nastavovania televízorov, že digitál sa lepšie nastavuje podľa kvality signálu a nie podľa sily signálu. A je to ešte o hodne komplikovanejšie, pretože aj to, ako fungujú rôzne telefóny na konkrétnom mieste sa hodne líší a to pri rovnakom signáli od BTS. Je všeobecne známe, že staré Nokie fungujú aj tam, kde nové placaté telefóny už nefungujú.

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #7 kdy: 29 Června 2020, 12:10:24 »
Chce porovnat dostupné sítě, což by s jedním zařízením dokázal a podle toho by si vybral poskytovatele.
Dnes se ví, kde ty BTSky jsou, dokonce některé střechy/stožáry bývají sdílené. Kousek od sebe mám na jednom místě BTSky všech (O2+T-Mobile+Vodafone), takže u mě by měření bylo o ničem, protože dosah budou mít stejný. Výše jsem odkazoval přidělené frekvence a na tom webu mají i interaktivní mapu BTSek, takže bych se řídil i podle ní, protože tazatel nejspíš nebude mít všechny za rohem.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #8 kdy: 29 Června 2020, 12:29:53 »
Asi si toho ešte málo meral. Iná frekfencia iný dosah, iné nastavenie výkonu BTS - iný dosah, iné nasmerovanie vyžarovacieho zväzku sektorovej antény - iný dosah. A to máme len dosahy, teraz ešte blízka BTS môže byť vyťažená viac ako tá vzdialená, takže by bolo výhodnejšie sa pripojiť na tú vzdialenú...

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #9 kdy: 29 Června 2020, 20:41:52 »
... a kolik sektorů je na stožáru proti konkurenci, vyzářený výkon do antén, kvalita uplinku, viditelné překážky a ....., to mu na tuty pomůže ::)

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #10 kdy: 29 Června 2020, 21:02:08 »
No veď preto som to napísal veľmi jednoducho: nič lacné na meranie neexistuje, pretože odmeraním signálu nezistíme ako bude nejaký iný hardware fungovať. Je na výber z troch možností. Môže fungovať dobre, mizerne, alebo vôbec aj keď signál nejaký mať bude. Ak to stačí takto, tak nemám námietky.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #11 kdy: 30 Června 2020, 10:19:41 »
West má pravdu, jenom víc rozvedl to, co už jsem napsal výše.

Pro ideální posouzení funkčnosti bude skutečně nejlepší koupit ty další dvě SIM a fyzicky to zkusit. Pro relativní měření ale klidně samozřejmě stačí ten mobil; je prostě třeba porovnávat za stejných podmínek (hw i sw).

Zadarmo ani kuře nehrabe. Jo a abych to doplnil: kdykoliv později k BTS přijde technik od operátora, pootočí anténami, nebo vymění hw, přenastaví či změní sw....a všechno bude jinak ;-)

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #12 kdy: 30 Června 2020, 14:51:03 »
Ach jo, vezmu to konkrétně. Kdyby měl poblíž takový stožár, kde mají dokonce O2+T-Mobile sdílené antény a Vodafone je má o metr níže, tak k čemu mu bude to měření? Uplink na ten stožár bude jeden, sdílený všemi třemi a veškeré měření bude k prdu. A takhle to je v ČR na hromadě míst, i ve městech na střechách, proto jsem o tom psal, i kousek od sebe mám to samé.

Popis foto: O2/T-Mobile sharing nahoře, Vodafone dole

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #13 kdy: 30 Června 2020, 17:03:30 »
Tiež mám taký stožiar poblíž a záleží kde zrovna s telefónom som v dome. Sú miesta, kde počujem každé druhé slovo, pretože to vypadáva. A signál to ukazuje silný.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #14 kdy: 30 Června 2020, 17:05:23 »
Ach jo, vezmu to konkrétně. ....

Kdyby měl poblíž něco takového, tak to stále vůbec nezaručuje, že celý hw a sw řetězec (+ navíc k tomu agregace, dále momentální vs. dlouhodobé vytížení atd.) u všech tří operátorů bude totéž. Pravda je, že na to dotaz nebyl.

No a co se prosté intenzity signálu týče: Paegas a Errotel na tom v tomto konkrétním případě budou velmi pravděpodobně stejně (používají minimálně tu samou anténu, zda i další hw, to není zřejmé), Osral na tom klidně může být jinak (má jiné antény a možná i jiný nebo jinak nastavený hw).

Já bych prostě koupil ty SIM a porovnal to přímo v telefonu nebo s modemem (a to měřením rychlosti, výpadků atd.).

shox

  • Host
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #15 kdy: 30 Června 2020, 17:59:47 »
Co se týče měření kvality připojení, tak u O2 nebo T-Mobile to je jedno a Vodafone má o něco méně zákazníků, proto nemá na stožárech ani tolik sektorů jako zbylí dva viz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 atd.

Stejně když každý ISP zjistí, že chce někdo měřit rychlost na profláklých službách, tak mu v tu chvíli vyhradí pásmo, aby byl spokojený, což je opět zavádějící.

Kaktus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:Zjištění síly signálu (dBm) bez vložené SIM karty v modemu
« Odpověď #16 kdy: 30 Června 2020, 18:21:35 »
2all: Chtěl bych poděkovat za všechny příspěvky - zdá se, že nejjednodušší bude opravdu vzít modem, koupit tři SIMkarty a vyzkoušet to v místě. Jenom jsem myslel, jestli "standardní" modem nejde použít jako SDR, který mi z nějaké "hlavičky" načte BTSky z okolí, sdělí technologii a sílu signálu. Nic takového zřejmě ještě "uživatelsky" nejde, takže ještě jednou děkuji a mějte se krásně.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.