Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu  (Přečteno 6761 krát)

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« kdy: 25 Března 2007, 22:16:08 »
Cao,

nikde jsem nenašel nějaké minimální/doporučené specifikace. Existují nějaké?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2007, 22:40:03 »
Aby Ti Ubuntu/Kubuntu 6.10 (s GUI Gnome/KDE) začalo ROZUMĚ běhat, tak cca 1GHz CPU a 512MB RAM =)
Co máš za sestavu?

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2007, 22:40:34 »
No chci ubuntu instalovat na svoje nejlevnější sestavy (Sempron 2800+, 256MB RAM, 80GB HDD, deska MSI K9MM-V, grafika integrovaná S3 Graphics Unichrome 2D/3D se sdílenou 8-64MB RAM). Na týhle sestavě by mějo jít svižně surfovat, ale FF je pěknej paměťožrout tak uvidíme. Jednu sestavu jsem objednal na odzkoušení, tak uvidíme.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2007, 22:45:12 »
Citace: Jony
Aby Ti Ubuntu/Kubuntu 6.10 (s GUI Gnome/KDE) začalo ROZUMĚ běhat, tak cca 1GHz CPU a 512MB RAM =)
Co máš za sestavu?
512MB? Tolik být nemusí - mě běhá Gnome velmi dobře a to mám 384MB (+ 1GB swap, ale ten se používá jen výjimečně).

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 25 Března 2007, 23:02:22 »
2 vojtech
No asi "rozumě běhat/běhá velmi dobře" je pro každého relativní pojem.... zkus osadit 1GB a poté ubírat... pod 512MB už je zpomalení znatelné =)

2 kozuch
256MB - sdílená grafika = už nic moc, raději osaď 512MB...

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 25 Března 2007, 23:26:53 »
Citace: kozuch82
No chci ubuntu instalovat na svoje nejlevnější sestavy (Sempron 2800+, 256MB RAM, 80GB HDD, deska MSI K9MM-V, grafika integrovaná S3 Graphics Unichrome 2D/3D se sdílenou 8-64MB RAM). Na týhle sestavě by mějo jít svižně surfovat, ale FF je pěknej paměťožrout tak uvidíme. Jednu sestavu jsem objednal na odzkoušení, tak uvidíme.
256 MB je málo (navíc, když je sdílená graf. karta), ale mohl byste zkusit Xubuntu - obsahuje méně náročné grafické prostředí Xfce.

mirak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 25 Března 2007, 23:41:09 »
Ubuntu 6.10 mam i na PII 400 MHz a 256 MB RAM, pracovat se s tim da, ovsem mam naraz pusteny max. 3-4 programy, samozrejme to neni svizne. Jako graficke prostredi pouzivam jak Gnome tak Xfce nebo minimalisticky Fluxbox, ktery je i pri malo RAM opravdu svizny.

Jinak kdyz trochu zainvestujete a prikoupite 256 MB RAM, tak ziskate velmi solidni kancelarskou sestavu.

2 jony: Rozdil mezi 512 MB a 1 GB jsem mimo vypoctu prilis nezaznamenal, asi je to znat, kdyz
si clovek otevre 20 programu typu OO nebo FF, ale naraz s nimi stejne nepracuje :D.
Omnia sponte fluant, absit violentia rebus.
Maple  ;)

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 26 Března 2007, 00:30:51 »
2 mirek ...psal jsem: "zkus osadit 1GB a poté ubírat... pod 512MB už je zpomalení znatelné".... z toho vyplývá (pokud oba mluvíme česky), že mezi 1GB a 512MB není podstatný rozdíl, ale pod 512MB už ano... takže říkáme totéž... stačí ČÍST =)

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 26 Března 2007, 00:45:56 »
Citace: Jony
2 kozuch
256MB - sdílená grafika = už nic moc, raději osaď 512MB...
Mno,

ono jde kapánek o cenu, že... Když jsem řekl nejlevnější, tak to je prostě to nejlevnější NOVÉ z hardwaru, co se dá dnes koupit. To, že bude systém línější je za tu cenu myslím úplně přirozené. No, za sw minimum u ubuntu považuji Gnome, Xfce je už myslím kapku extrém (zkoušel jsem ho kdysi).

Někdo zkoušel minimalistickou nb sestavu typu HP 510 C-M360? Nejsou tam problémy s lan či audiem?

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 26 Března 2007, 01:12:37 »
Instaloval jsem ubuntu na
IBM ThinkPad T20, PIII/700, 256 MB RAM, 18-20 GB HD, FDD/DVD, XGA TFT 14.1", FXM, ETH

A provoz je snesitelný :).
« Poslední změna: 14 Ledna 2008, 14:54:53 od Luban »

mirak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 26 Března 2007, 01:13:48 »
2 jony: jj, to je pravda, asi jsem to cetl pres cerny papir nebo co :)

2 kozuch82: extremem by mohl nekdo nazvat Fluxbox, ale nevim proc Xfce ;) O cenu jde skoro vzdy :), ale porizovat dnes PC s 256 MB je ponekud nestastne reseni.
Omnia sponte fluant, absit violentia rebus.
Maple  ;)

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 26 Března 2007, 01:15:54 »
2 kozuch
... mrkni se ještě na podporu té grafiky S3 unichrome... ať někde nenarazíš =)
... ono je občas lepší se na takové "nejlevnější" (špatný poměr cena/výkon) varianty/kšefty vykašlat =)... pak si zakoši začnou vymýšlet, že to bude ještě "na pozadí serverovat" malou síť atd... a budeš řešit zbytečné neřešitelné trable =)

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 26 Března 2007, 13:41:03 »
S 1,25GB RAM jsem zkoušel pootvírat asi tak 20 programů a SWAP byl stále na 0. Totéž jsem kdysi udělal s 512MB RAM a systém se nehnul.

Hlavní rozdíl mezi 512MB a 1GB je v rychlosti. Jakmile se program jednou načte do paměti, tak startuje a funguje rychleji. A pokud máte "jen" 512MB ram, tak jej z paměti po čase vytlačí jiný program a pak zase načítání trvá déle.

Jinak na Low-End sestavy doporučuji třeba iceWM prostředí, nebere skoro žádnou RAM a vzhledově se podobá Windows 98 :-) Ale konfigurace je přes textové soubory

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 26 Března 2007, 13:47:34 »
Citace: kozuch82
Xfce je už myslím kapku extrém (zkoušel jsem ho kdysi).
Nevím jak kdysi dávno jste ho zkoušel, ale nyní je Xfce plnohodnotné prostředí srovnatelné s Gnome nebo KDE.

jannk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 26 Března 2007, 14:53:17 »
jde nekde najit rozdily mezi xubuntu a kubuntu/ubuntu? Tj co xubuntu chybi oproti tem dvema (nejake zasadnejsi funkce)? dik

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 26 Března 2007, 15:05:27 »
Funkce jsou stejné - jiné je pouze grafické prostředí. A co se týče programů - Xfce, Gnome a KDE jsou navzájem kompatibilní.

jannk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 26 Března 2007, 16:03:35 »
sorry, spatne formulovana otazka : xubuntu je prezentovane jako 'mene narocna verze' - tj usuzuji, ze je nekde chudsi, chybi treba nejake efekty atd - jde nekde zjistit v cem se tato prostredi lisi (z tohoto pohledu) ?

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 26 Března 2007, 16:05:37 »
Citace: kozuch82
Cao,

nikde jsem nenašel nějaké minimální/doporučené specifikace. Existují nějaké?
Daval jsem k nam do knihovny starou trosku s Duronem 600MHz a 128MB RAM, neni to zadna slava, ale na web a openoffice to staci.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 26 Března 2007, 16:11:57 »
Citace: jannk
sorry, spatne formulovana otazka : xubuntu je prezentovane jako 'mene narocna verze' - tj usuzuji, ze je nekde chudsi, chybi treba nejake efekty atd - jde nekde zjistit v cem se tato prostredi lisi (z tohoto pohledu) ?
Je několik odlišností - Xfce prostě vypadá jinak - nedá se říci jestli hůře nebo lépe (mě se např. líbí více jak Gnome), ale obecně je graficky jednodušší.
Nejlépe to posoudíte tak, když vezmete liveCD Ubuntu (Gnome) a Xubuntu (Xfce) a porovnáte, ale vězte, že hezké jde udělat jakékoli graf. prostředí - toto je fluxbox.

jannk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 26 Března 2007, 16:20:30 »
chapu, diky. Mel jsem 'obavy', ze "it is lighter on system requirements " znamena treba, ze neumi vlozit obrazek na desktop (tohle je hodne trivialni a hloupy priklad, lepsi me ted nenapadl). Nicmene zkusim, s mymi 256MB na PC je kazda uspora dobra.

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 26 Dubna 2007, 20:47:29 »
No tak opravdu potvrzeno v praxi, na Sempronu 2800+ 256MB RAM se Ubuntu 6.10 LiveCD skoro vubec nechyta, sotva to nabootuje, po tri ctvrte hodiny je clovek u 2 instalacni obrazovky. Oproti tomu Xubuntu o poznani svizneji, skoro se to neda srovnat. No myslel jsem, ze preci jenom Gnome nebude takovej zrout... tipuju, ze mu chybi hlavne pamet.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 26 Dubna 2007, 21:18:55 »
Citace: kozuch82
No tak opravdu potvrzeno v praxi, na Sempronu 2800+ 256MB RAM se Ubuntu 6.10 LiveCD skoro vubec nechyta, sotva to nabootuje, po tri ctvrte hodiny je clovek u 2 instalacni obrazovky. Oproti tomu Xubuntu o poznani svizneji, skoro se to neda srovnat. No myslel jsem, ze preci jenom Gnome nebude takovej zrout... tipuju, ze mu chybi hlavne pamet.
No tak to se nedivne, když posuzujete paměťové nároky režie živého CDa anavíc během isntalace (druhá inst. obrazovka), než nainstalovaný systém na disku... To je totiž ... blbost.

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 26 Dubna 2007, 23:07:54 »
Citace: Petr Tomeš
Citace: kozuch82
No tak opravdu potvrzeno v praxi, na Sempronu 2800+ 256MB RAM se Ubuntu 6.10 LiveCD skoro vubec nechyta, sotva to nabootuje, po tri ctvrte hodiny je clovek u 2 instalacni obrazovky. Oproti tomu Xubuntu o poznani svizneji, skoro se to neda srovnat. No myslel jsem, ze preci jenom Gnome nebude takovej zrout... tipuju, ze mu chybi hlavne pamet.
No tak to se nedivne, když posuzujete paměťové nároky režie živého CDa anavíc během isntalace (druhá inst. obrazovka), než nainstalovaný systém na disku... To je totiž ... blbost.
Davam za pravdu. Nicmene, kdyz jsem to zkousel, nemel jsem cas resit pripadnou instalaci jinym zpusobem. Trosku jsem se divil, ze to liveCD ma takovy problemy, Ubuntu mi behalo na notasu Celeron 1.4 256MB bez problemu... no ale asi to dela ta diskova cache..

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Minimální/doporučená HW kofigurace pro Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 27 Dubna 2007, 10:26:59 »
Citace: kozuch82
Citace: Petr Tomeš
Citace: kozuch82
No tak opravdu potvrzeno v praxi, na Sempronu 2800+ 256MB RAM se Ubuntu 6.10 LiveCD skoro vubec nechyta, sotva to nabootuje, po tri ctvrte hodiny je clovek u 2 instalacni obrazovky. Oproti tomu Xubuntu o poznani svizneji, skoro se to neda srovnat. No myslel jsem, ze preci jenom Gnome nebude takovej zrout... tipuju, ze mu chybi hlavne pamet.
No tak to se nedivne, když posuzujete paměťové nároky režie živého CDa anavíc během isntalace (druhá inst. obrazovka), než nainstalovaný systém na disku... To je totiž ... blbost.
Davam za pravdu. Nicmene, kdyz jsem to zkousel, nemel jsem cas resit pripadnou instalaci jinym zpusobem. Trosku jsem se divil, ze to liveCD ma takovy problemy, Ubuntu mi behalo na notasu Celeron 1.4 256MB bez problemu... no ale asi to dela ta diskova cache..
Provoz nainstalovaného systému na disku bude vždy mnohonásobně rychlejší už z principu, že se nemusí věnovat paměť na režii sezení a točení CD při jakékoliv operaci, která právě není uložená v RAM. A že tam těch (komprimovaných dat) je na CD 700 MB...

Xubuntu bude obvykle rychlejší než Ubuntu (a mít rychlejší reakce), protože je tak záměrně navrženo. Naopak nebude mít některé funkce a vlastnosti a některé věci tam mohou být těžkopádnější než v GNOME.

Já jen chtěl, abyste srovnával a komentoval srovnatelné a komentovatelné. Nevěřím, že by se na zmiňovaném stroji s nainstalovaným Ubuntu 7.04 nedalo pracovat. Pokud je problém s instalací, tak přece není žádná potíž použít textového instalačního Alternate CD nebo minimálního CD pro instalaci z internetu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.