Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: wine64 wine32 versus playonlinux  (Přečteno 3925 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
wine64 wine32 versus playonlinux
« kdy: 03 Července 2020, 11:55:21 »
Zdravím,

mám jsem wine32 a v něm účetní program PROFIT pro Windows (mimo jiné doporučuji z www.lpsoft.cz). Musí běžet na 32 bit wine. Vše fungovalo, jak má.

Pro instalaci MS Office 2010 jsem zvolil PlayOnLinux. Office tak funguje.

Problém je s PROFITEm. Jeho aktualizace se realizují přes PlayOnLinux, který vytvoří nefunkční spouštěče, instalují jinam, po instalaci nefunguje SQL databáze, přestalo fungovat některé tahání dat z internetu (asi gecko), například obrázek QR kódu na doklady apod. Zkrátka bordel...

Jak na to?
Díky moc!

Ubuntu 18 64 bit
wine 3 32 bit wineprefix
PROFIT z www.lpsoft.cz
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #1 kdy: 03 Července 2020, 13:38:47 »
No, POL může snadno vytvořit takřka libovolný počet "lahví" (bottle jako v Cedega/CrossOver), které fungují zcela odděleně. Jen se nazývají wineprefix a můžou být jak 32, tak 64bitové (pochopitelně na 64bitovém, shora kompatibilním stroji).

Takže bych se snažil ten Profit instalovat do samostatné 32bit lahve POL a v jeho nastavení mu sdělit, že jinam nemůže (resp. prostě natvrdo napsat cesty). Případně zkontrolovat ty nefunkční odkazy (kam vedou), z toho by mohlo být zřejmé, co se děje...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #2 kdy: 03 Července 2020, 14:10:49 »
Z popisu nie je jasné, ako používaš Profit. Ak ho máš vo wine, tak prečo ho nepoužívaš odtial a prečo nejde.  Ako sa dostal do Playonlinuxu, inštaloval si ho tam?  Ak áno, treba do wineprefixu s Profitom doinštalovať  knižnice jet40 a mdac28. Jet40 sa dá inštalovať asi len ručne zo stiahnutého súboru z internetu. Odborník na Profit je "Stani", napísal aj návod https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=25&t=6984&p=36168&hilit=profit#p36168

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #3 kdy: 03 Července 2020, 14:23:13 »
Takže bych se snažil ten Profit instalovat do samostatné 32bit lahve POL a v jeho nastavení mu sdělit, že jinam nemůže (resp. prostě natvrdo napsat cesty). Případně zkontrolovat ty nefunkční odkazy (kam vedou), z toho by mohlo být zřejmé, co se děje...

PROFIT potřebuje 32 bit a hlavně winetricks, to pod POL neumím... :-(
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #4 kdy: 03 Července 2020, 14:28:20 »
Takže bych se snažil ten Profit instalovat do samostatné 32bit lahve POL a v jeho nastavení mu sdělit, že jinam nemůže (resp. prostě natvrdo napsat cesty). Případně zkontrolovat ty nefunkční odkazy (kam vedou), z toho by mohlo být zřejmé, co se děje...

PROFIT potřebuje 32 bit a hlavně winetricks, to pod POL neumím... :-(

Proč winetricks? To je pouze nástroj na instalaci součástí Wine (knihovny, programy...), úplně totéž lze přece udělat ručně nebo přes POL jeho nástrojem (teď nevím, zda a jaký tam je). Stačí vědět systémové požadavky toho Profitu, např. viz zeleno...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #5 kdy: 03 Července 2020, 14:38:54 »
Problém je s PROFITEm. Jeho aktualizace se realizují přes PlayOnLinux, který vytvoří nefunkční spouštěče, instalují jinam, po instalaci nefunguje SQL databáze, přestalo fungovat některé tahání dat z internetu (asi gecko), například obrázek QR kódu na doklady apod. Zkrátka bordel...
Ako sa môžu aktualizácie Profitu realizovať cez Playonlinux, keď ho v ňom nemáš nainštalovaný. Predpokladám, že si urobil nejakú somarinu, napríklad dal otvárať Profit cez Playonlinux a tým sa všetko domrvilo. Ak máš Profit vo wine, tak stačí vytvoriť nový spúšťač a musí ísť.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #6 kdy: 03 Července 2020, 14:43:19 »
Predpokladám, že si urobil nejakú somarinu,

...to určitě... instaloval jsem ho asi 10x různými způsoby, protože potřebuje 32 bit a winetricks a nějaké komponenty :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #7 kdy: 03 Července 2020, 14:51:57 »
To určitě... instaloval jsem ho asi 10x různými způsoby, protože potřebuje 32 bit a winetricks a nějaké komponenty :-)
Nepíšeš, kde si ho inštaloval, či do wine, alebo v Playonlinuxe, ani si nepopísal ani jednu z inštalácii, ako majú ostatní vedieť, čo stváraš.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #8 kdy: 03 Července 2020, 14:54:07 »
Profit nepotřebuje winetricks. Pomocí winetricks se instalují komponenty jet40 a mdac28, a to příkazem

Kód: [Vybrat]
winetricks jet40 mdac28
Viz http://www.lpsoft.cz/linuxosx.htm

Takže to lze prostě udělat v POL ručně...

https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=5793https://download.microsoft.com/download/4/a/a/4aafff19-9d21-4d35-ae81-02c48dcbbbff/MDAC_TYP.EXE

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=13255

(za správnost linků neručím)

Případně lze odkazy na instalátory získat spuštěním winetricks v konzoli (klidně úplně někde jinde, myslím tím na jiném PC apod.), neb se tam objeví ;-)

Nechci je psát sem, protože Velkej Brácha.

No a stažené (nejspíš *.exe) normálně spustit v příslušné POL "lahvi"...
« Poslední změna: 03 Července 2020, 15:11:38 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #9 kdy: 03 Července 2020, 19:27:42 »
Díky zkusím...

Profit funguje, jen netahá z webu obrázek s QR kódem.

Když dám link do prohlížeče, vrátí se obrázek s kódem:

https://api.paylibo.com/paylibo/generator/czech/image?accountNumber=8863373001&bankCode=5500&amount=799.00&currency=CZK&vs=20200033&ks=0308&message=Uhrada%20faktury%20c.%202020-0033

Viz příloha.

Myslím, že to bude chybějícím iexplorerem, nebo nějakou takovou MS záležitostí. Dříve to chodilo...
« Poslední změna: 03 Července 2020, 19:55:39 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #10 kdy: 03 Července 2020, 21:08:44 »
Tipoval bych na chybějící gecko... Pokud to nepomůže, tak lze nainstalovat IE 6, 7 nebo 8 - opět tak, jak jsem popsal výše.

Mimochodem: existuje free software s názvem Dependency Walker - ten je při předhození příslušného *.exe (míněno už běhového, nikoliv instalačního) schopen vypsat všechny závislosti, takže by tam mělo být vidět, co všechno Profit chce. Jo a Dependency Walker pochopitelně funguje ve Wine, jinak bych to nepsal...

No a taky bych nezapomínal na dotaz přímo autorům Profitu... Když mají na svém webu popis rozchození ve Wine, tak se tomu nejspíš nebudou bránit (na rozdíl od autorů Daňové evidence MRP, tam si člověk musí poradit sám).
« Poslední změna: 03 Července 2020, 21:35:12 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #11 kdy: 03 Července 2020, 21:21:35 »
Z popisu nie je jasné, ako používaš Profit. Ak ho máš vo wine, tak prečo ho nepoužívaš odtial a prečo nejde.  Ako sa dostal do Playonlinuxu, inštaloval si ho tam?  Ak áno, treba do wineprefixu s Profitom doinštalovať  knižnice jet40 a mdac28. Jet40 sa dá inštalovať asi len ručne zo stiahnutého súboru z internetu. Odborník na Profit je "Stani", napísal aj návod https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=25&t=6984&p=36168&hilit=profit#p36168

Díky za tip. Nainstaloval jsem profit přesně dle návodu v čistém distru U18. Vše šlo jak po drátku, přesně, jak se tam píše.
Výsledek, písmo v PROFITu není vyhlazené, kostrbaté a QR kód z webu stejně netahá... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #12 kdy: 03 Července 2020, 21:36:44 »
Citace
...Výsledek, písmo v PROFITu není vyhlazené, kostrbaté....

Nejspíš proto, že v POL (či Wine) nejsou MS fonty ;-) Opět je třeba doinstalovat.

EDIT: jo a teď koukám, že v každé "lahvi" POL je mj. instalace součástí, čili obdoba winetricks. Dlouho jsem ho neotevíral, kdo si to má pamatovat... Takže kde je problém?
« Poslední změna: 03 Července 2020, 21:46:28 od JirkaZ »

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #13 kdy: 03 Července 2020, 21:42:45 »
Playonlinux potrebuje k svojej činnosti mať nainštalované v systéme xterm, winbind, zenity -pozri, či to tam máš.
Môžeš aj do wineprefixu Profitu hore v menu- inštalovať súčasti pridať IE6, možno prepíše verziu wine na XP, tak to potom treba v menu- konfigurácii wine dať naspäť na win7.
Pomôckahttps://postimg.cc/QVyxwj8m

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #14 kdy: 03 Července 2020, 22:02:31 »
Spíš, než ty fonty mě mrzí, že to netahá a netiskne ty QR kódy na doklady.  Zkouším několikátou instalaci (wine i POL, různá distra) a nikde to nejde. Možná není chyba na mé straně, ale před nedávnem to šlo. Mám vytištěné faktury s QR, které fungují...

Zcela subjektivně: Nejde to od té doby, co mám také Office 2010. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #15 kdy: 03 Července 2020, 22:17:34 »
Spíš, než ty fonty mě mrzí, že to netahá a netiskne ty QR kódy na doklady.  Zkouším několikátou instalaci (wine i POL, různá distra) a nikde to nejde. Možná není chyba na mé straně, ale před nedávnem to šlo. Mám vytištěné faktury s QR, které fungují...

Zcela subjektivně: Nejde to od té doby, co mám také Office 2010. :-)

Prostě bych to konzultoval s autory, případně jim rovnou dal link sem.

No a nebo to zkusit tam, kde neškodí MSO (myslím tím na jiném stroji)...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #16 kdy: 03 Července 2020, 22:36:20 »
Predtým si mal Profit aj Office 2007 asi vo wine spolu, teda Profit mohol použiť aj knižnice, čo tam doinštalovali MsOffice. Teraz v Playonlinuxe
sú asi každý vo svojom wineprefixe, preto sa súbory nezdieľajú. Riešením by bolo doinštalovať do wineprefixu Profitu súbory, čo používa Office, napr. dotnet 4.62 a visalc++ 2007,2010 a podobne, alebo skúsiť Profit nainštalovať do wineprefixu Office 2010.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #17 kdy: 04 Července 2020, 00:24:24 »
Já už to nemůžu číst.... :o
Každý wineprefix je obyčejná složka která jde mezi instalacemi (počítači) kopírovat. Takže sis měl ten "fungující" wineprefix zkopírovat do nové instalace a měl bys po problémech.  A ty Office 2010 si nainstalovat do wineprefixu jiného.
------------------
Původní wineprefix si vykopíruj ze zálohy (/home) kterou si jistě poctivě děláš - nebo snad ne?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #18 kdy: 04 Července 2020, 13:59:31 »
Já už to nemůžu číst.... :o
Původní wineprefix si vykopíruj ze zálohy (/home) kterou si jistě poctivě děláš - nebo snad ne?

Díky. Plně funkční PROFIT mám na jiném stroji. Zkopíruju ten wineprefix. Nebude problém, že na starém se jmenuje .wine (a je 32 bit) a na novém .wine32? Mám ho přejmenovat? Zálohy mám taky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #19 kdy: 04 Července 2020, 14:05:03 »
Pojmenovaný může být jak chce, nebo ho můžeš (tu složku) přejmenovat.
Důležité ale pak je, abys ho správně "volal" ve spouštěči kterým spouštíš přísl. .exe
Přitom samotný .exe může být kdekoli (tj. nemusí být v tom wineprefixu).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #20 kdy: 04 Července 2020, 14:43:43 »
Pozor, PROFIT píše (při tisku dokladu s QR kódem) novou hlášku:

Citace
Nepodařilo se odeslat data na internetový server.

Příčinou na vaší straně může být problém v komunikaci, například nefunkční nebo zablokované internetové připojení, nenainstalované poslední verze protokolů SSL (týká se zejména starších verzí Windows) a podobně. Příčina může být také na druhé straně - dočasný plánovaný anebo neplánovaný výpadek cílového serveru.

https://api.paylibo.com/paylibo/generator/czech/image?accountNumber=8863373001&bankCode=5500&amount=1015.00&currency=CZK&vs=20200002&ks=0308&message=Uhrada%20faktury%20c.%202020-0002

Nemůže to být tím chybějícím protokolem?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #21 kdy: 04 Července 2020, 18:01:59 »
Já už to nemůžu číst.... :o
Každý wineprefix je obyčejná složka která jde mezi instalacemi (počítači) kopírovat. Takže sis měl ten "fungující" wineprefix zkopírovat do nové instalace a měl bys po problémech.  A ty Office 2010 si nainstalovat do wineprefixu jiného.
------------------
Původní wineprefix si vykopíruj ze zálohy (/home) kterou si jistě poctivě děláš - nebo snad ne?

A může být ta složka i jinde než v domovském adresáři např. na jiném oddíle?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #22 kdy: 05 Července 2020, 00:16:20 »
Složka wineprefixu může být kdekoli. Ale jak už jsem uvedl, pokud v tomto wineprefixu chceme spustit nějaký .exe, je třeba to zohlednit v příkazu (nebo příkazu ve spouštěči).  Příkaz ve spouštěči .desktop tedy bude vypadat takto:
Kód: [Vybrat]
Exec=wine-env WINEPREFIX="/cesta/k/wineprefixu/můj_wineprefix" wine "/cesta/k/aplikaci/moje_aplikace.exe"
Z příkladu výše je vidět, že jak složka wineprefixu, tak soubor aplikace můžou být kdekoli....
« Poslední změna: 05 Července 2020, 00:17:51 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #23 kdy: 05 Července 2020, 08:55:21 »
Z příkladu výše je vidět, že jak složka wineprefixu, tak soubor aplikace můžou být kdekoli....

Díky.
Jak to bude vypadat pro 32 bit na 64 bit systému?
Proč jsou v cestách někdy uvozovky, někdy apostrofy a někdy nic?
Proč cesta může někde začít ~/ a někde //,  /home atd.?
Jak doinstaluju poslední verze protokolů SSL?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #24 kdy: 05 Července 2020, 11:55:07 »
1.  Úplně stejně, zkrátka tam napíšeš platné cesty.
2.  Je jedno, zda se použijí jednoduché nebo dvojité uvozovky.
3.  Tildou (~)  nebo výrazem $HOME  se běžně nahrazuje /home/uživatel.  Dvojitá a obrácená lomítka obsahují příkazy ve spouštěčích, které byly vytvořeny samotným wine (např. při instalaci nějakého programu). Jsou zbytečně komplikované:
Kód: [Vybrat]
EXEC=env WINEPREFIX='/home/user/.wine' wine 'C:\\windows\\command\\start.exe /Unix /home/user/.wine/dosdevices/c:/users/Public/Plocha/Bejeweled\ 2\ Deluxe.lnk'
A lze je bez problému nahradit příkazy "normálními" viz výše.

4.a )  Použít novější/nejnovější verzi wine.
4.b ) Nainstalovat mono a hlavně gecko (do wine).
4.c )  Zkontrolovat zda máš nainstalované/příp. doinstalovat
Kód: [Vybrat]
winbind libwindclient0 libnss-winbind libpam-winbind libldap-2.4-2 libldap-2.4-2:i386 openssl openssl:i386Změny výše budou zřejmě fungovat pouze v nově vytvořených prefixech (tj. vytvořených až po těchto změnách), ale zkusit to můžeš i tak - co kdyby..
--------------
Nicméně místo toho můžeš ještě zkusit si stáhnout knihovny openssl 1.1 a přísl. soubory (libssl-1_1.dll a libcrypto-1_1.dll ) nakopírovat do složky Profitu (tam kde je .exe).
Nebo zkusit openssl 1.0 (nakopírovat ssleay32.dll a libeay32.dll ).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.