Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po aktualizaci nestartuje  (Přečteno 1082 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Po aktualizaci nestartuje
« kdy: 30 Července 2020, 15:17:44 »
Ahoj,
prosím o radu, dnešní aktualizace Ubuntu 20.04 proběhla v pořádku, pak jsem dal restartovat pc (acer aspire E15) a objevila se mi zvláštní modrá obrazovka a nějaké tři možnosti a já blbec rovnou kliknul na tu první (něco jako restartovat přesto) a pak už ubuntu znovu nenastartuje (objevilo se jen logo accer a furt dokola). V biosu jsem v secure boot mode vybral uefi file as trusted for executing grub64.efi. Od té doby mi nastartuje grub tabulka s výběrem Ubuntu/Advanced option for ubuntu/uefi firmware setting a když vyberu ubuntu tak to háže tento error:

error: /boot/vmlinuz-5.4.0-42-generic has invalid signature.
error: you need to load the kernel first.
Press any key to continue
Failed to boot both default and fallback entries
Press andy key....

Žádná možnost v advanced option nepomohá, hlásí to furt stejné - co mám pls udělat, co vybrat a nebo je to na reinstal???
Předem díky moc!

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2020, 15:43:05 »
Teď jsem ještě v biosu vypnul secure boot (který byl doteď zapnutý) a už to normálně jede - zase bez problémů naběhne Ubuntu. Někde jsem se dočetl, že nvidia ovladače neumí startovat v secure boot (může to být ono???) a právě ta poslední aktualizace obsahovala i ovladače nvidie. Tak se omlouvám za spamování, ale i tak budu rád za případné info a rady. Díky a jak to označím za vyřešené tady?

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2020, 16:55:04 »
...to si mal od secure boot...ked si to nevytvoril,a nepodpisal pri instalovani ubuntu...pri zapnutom secure boot to budes mat castejsie...riesenie je vytvorit dokument a podpisat,nasledne importovat a hototo......v skratke...

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #3 kdy: 30 Července 2020, 17:08:48 »
a mohl bys mě nasměrovat co si mám nastudovat a kde co podepsat? díky moc

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #4 kdy: 30 Července 2020, 18:59:34 »
https://elrepo.org/tiki/SecureBootKey

...takto...a asi aj toto si mal na obrazovke,chcel od teba kluč.........nabuduce to hned urob pri instalacii,ked mas zapnuty secure boot...a hototo...
« Poslední změna: 30 Července 2020, 19:05:36 od ikx »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.