Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu Touch  (Přečteno 4778 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Ubuntu Touch
« kdy: 15 Září 2020, 17:34:38 »
Přemýšlím, že bych si pořídil LG Nexus 5 s Ubuntu Touch. Má někdo nějaké zkušenosti "z denního provozu?"

Jedná se mi o

spolehlivost synchronizace kontaktů a kalendáře (hlavně omezení googlu na počet 1500 kontaktů)
spolehlivost emailového klienta
spolehlivost systému (mrznutí apod.)
výdrž baterie (oproti původnímu OS)

Něco zásadního proti?
« Poslední změna: 15 Září 2020, 18:47:54 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2020, 18:45:25 »
100% podporovaných zařízení bude hrstka. Kdysi jsem to zkoušel na Nexusu 4, než jsem ho prodal a byla to bída, některé čidla/senzory nebyly ani podporované a dodnes tam svítí neúplná podpora.
V šuplíku mám i Nexus 6 z roku 2015 a ten ani podporovaný není. Na něm jsem ze srandy zkusil https://postmarketos.org s XFCE4 a takhle fantasticky to vypadalo  .
Za mě cpát na telefon něco jiného než Android, je blbost. Když budu vysazený proti Googlu, tak si nainstaluji AOSP (Android Open Source Project), k němu F-Droid (Free and Open Source Android App Repository) a emaily, kontakty a kalendář si obsloužím vlastním řešením. Třeba Nextcloudem přes CardDAV + CalDAV. To mám vyzkoušené a funguje to bez problému.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2020, 18:52:31 »
Nejraději bych měl mobil pouze s terminálem:

Citace
compaq@mobil:> call mama
searching...
calling...

:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #3 kdy: 15 Září 2020, 23:55:01 »
Call máma mi funguje, ale hlasově, ne přes terminál :D

Ale rozumím ti :) A kdyby se to fakt dalo všechno ovládat hlasově (protože představa, že se píší příkazy na soft klávesnici je dost děsivá) včetně hlasové odezvy, tak by mohl být mobil s výdrží 14 dnů jen to fikne.

Jinak kdysi jsem na iOS 4 měla jailbreak a přes terminál se daly dělat hodně zajímavé věci, určitě by šel terminál pro Android a uděláš si tam toho hromadu, akorát to už fakt asi chce externí klávesnici.

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #4 kdy: 16 Září 2020, 11:38:37 »
Jenže ani Ubuntu Touch není o terminálu, tady cítím, že se chce compaq mermomocí od všech odlišovat a vypadat zajímavě ::)
Hlavně tady nezaznělo, na jaký model telefonu to chce, protože od toho se bude vše odvíjet.
Stačí se podívat na podporované zařízení postmarketOS vs. Ubuntu Touch. Můj Nexus 6 má na postmarketOS podporované tohle
Kód: [Vybrat]
USB Networking   Works
Flashing         Works
Touchscreen Works
Display          Works
WiFi
Xwayland
FDE
Mainline
Battery
3D Acceleration
Accelerometer
Audio
Bluetooth
Camera
GPS
Mobile data
SMS
Calls
USB OTG
což stačí, aby si každý udělal obrázek ;)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #5 kdy: 16 Září 2020, 11:45:01 »
Chichi, to toho moc nefunguje...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #6 kdy: 16 Září 2020, 12:52:20 »
Tak ono těch alternativních OS je více
https://itsfoss.com/open-source-alternatives-android/
a dle podpisu s tím může mít větší zkušenosti Michal Kohútek - tak jestli to zaznamená, tak nejspíš něco k tomu podotkne či mu napiš SZ.
Také lze sám hledat po kompatibilitě  jednotlivých OS s jakými modely.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #7 kdy: 17 Září 2020, 07:44:06 »
Plasma mobile podporuje 2 telefony (Pinephone + Nexus 5x), kdy jen Pinephone má aktuální image https://images.plasma-mobile.org . Plasmu jsem asi zkoušel zkompilovat pro svůj Nexus 6, ale co si pamatuji, tak už ta kompilace kolabovala.
LuneOS se mi snad i podařilo nainstalovat a jako jediný byl trochu funkční (snad i wifi, mobilní síť určitě ne), ale jak už jsem psal, Android je Android. Nexus 6 mám jako náhradní telefon s LineageOS bez GApps s vlastním emailem a kontakty + kalendář mi běží na Nextcloudu.
Ale proti Google službám nic nemám, protože je na svém primárním telefonu používám, na něm mám doinstalovaný BusyBox, který přidá dost linuxových příkazů využitelných v terminálu a případné scripty si spouštím z plochy přes Script Runner 2.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1075
    • Lords Of Tech
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #8 kdy: 17 Září 2020, 08:50:30 »
Přemýšlím, že bych si pořídil LG Nexus 5 s Ubuntu Touch. Má někdo nějaké zkušenosti "z denního provozu?"

Jedná se mi o

spolehlivost synchronizace kontaktů a kalendáře (hlavně omezení googlu na počet 1500 kontaktů)
spolehlivost emailového klienta
spolehlivost systému (mrznutí apod.)
výdrž baterie (oproti původnímu OS)

Něco zásadního proti?

Asi najlepsie funguju Meixu Pro 5 (velmi tazko zohnatelny, musi to byt konkretna Europska varianta, inak to tam nenainstalujes) a OnePlus One. Oneplus One je velmi pouzitelny a stabilny, ale uz je na nom poznat, ze je to starsie zariadenie. Vydrz baterky je fajn, lepsia ako na LineageOS.

Nove, exciting zariadenie je momentalne OnePlus 3/3T, v ktorom funguje skoro vsetko okrem bluetooth volani, dokonca aj fingerprint scanner. Instalacia je ale trochu komplikovanejsia. Ak chces, pozvem ta do dev skupiny na telegrame, kde sa riesi kazdodenny progress a mas tam plno ludi, ktori ti pomozu to nahodit.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #9 kdy: 17 Září 2020, 13:41:33 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #10 kdy: 17 Září 2020, 13:59:54 »
Díky. Problém by mohl být se synchronizací kontaktů s googlem. Například u gContactsSync je omezení googlu na 1500 kontaktů. To není použitelné.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #11 kdy: 31 Října 2020, 23:05:45 »
Už jsem tu psal, že mám Nexus 6 (shamu), který pro Google vyrobila Motorola.
Jako základ v něm mám LineageOS, k němu mám nainstalovaný Kali Linux Nethunter. V Kali nejde WiFi karta přepnout do monitor modu.
Objevil jsem Linux Deploy, který umí do Androidu nainstalovat a spustit různé distra. Pro test jsem zkusil Debian Buster, který se spustí s Kali kernelem a nahodí přístup přes SSH
Kód: [Vybrat]
Linux kali 3.10.108re4son-gb476266345a-dirty #1 SMP PREEMPT Tue May 7 16:17:27 AEST 2019 armv7l GNU/Linux
Debian GNU/Linux 10 (buster) [running via Linux Deploy]
Poté funguje apt, takže si lze doinstalovat cokoliv. Po instalaci balíku aircrack-ng nejde opět WiFi karta
Kód: [Vybrat]
01:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM4356 802.11ac Wireless Network Adapter (rev 02)přepnout do monitor modu, ale někdy vyzkouším připojení jiné WiFi přes USB (OTG je podporováno) a kompilaci ovladačů.
S telefonu se stala přiměřená linuxová konzole.

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopadu 2020, 14:02:42 »
Citace: shox
S telefonu se stala přiměřená linuxová konzole.

Akurat tak hracka je to .....
Naco ti bude monitor mode, ak chces monitorovat wifi tak v androidu su na to apky.
Keby si zachytil handshake tak na tomto telefonu to nerozkodujes ani za par rokov.


shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #13 kdy: 01 Listopadu 2020, 15:13:44 »
I když má WiFi BCM4356 ve výpisu tohle
Kód: [Vybrat]
valid interface combinations:
* #{ AP } <= 1, #{ managed } <= 2, #{ P2P-client, P2P-GO } <= 2, #{ P2P-device } <= 1, #{ IBSS } <= 1, total <= 4, #channels <= 2
tak s vestavěným ovladačem ty 2 kanály neumí, ale dá se využít nexmon ovladač, který komunikaci na 2 kanálech zvládá, takže na jednom je karta připojena k AP a na druhém může v monitor modu posílat 'deauthentication frame'.
Díky linuxu si tam můžu nainstalovat tmux a za pomocí airmon-ng, airodump-ng a aireplay-ng to je hodně úderná konzole.

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #14 kdy: 01 Listopadu 2020, 15:57:44 »
O nexmon som nevedel, ze nasledne moze odosielat de autentifikacne ramce na to su dnesne AP
pripravene to zahadzovat.
Mozno to asi pouzit ako rusicku, ale AP sa vie preladit.
Nj ked ta to baví ...  :)
« Poslední změna: 02 Listopadu 2020, 17:40:31 od toudy »

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #15 kdy: 01 Listopadu 2020, 20:22:10 »
Deauthu odolává jenom WPA3 (nejspíš je 'deauthentication frame' šifrovaný), ale každé AP s WPA2 jde shodit, protože 'deauthentication frame' je součástí protokolu 802.11. Např. když klient přechází mezi uloženými AP, tak na slabší pošle 'deauthentication frame', to jej korektně odpojí, protože ono inicializuje spojení a klient se připojí na AP silnější.
'Channel hopping' řeší airodump-ng a jeho syntaxe, takže i kdyby AP změnilo kanál každou minutu, tak to nepomůže, ale to vše jen jako učební pomůcka.

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #16 kdy: 02 Listopadu 2020, 17:48:15 »
Uz chapem ako si to myslel
Pisal som napriklad  o tomto :
Kód: [Vybrat]
aireplay-ng -0 50 -a 11:22:33:44:55:66 -c aa:bb:cc:dd:ee:ff wlan0

Ty si pisal o inom a tam nejde o pocet ramcov ale o pouziti upraveneho paketu.

 :)

shox

  • Host
Re:Ubuntu Touch
« Odpověď #17 kdy: 02 Listopadu 2020, 22:02:29 »
Syntaxe se dá použít jakákoliv, třeba bez určitého klienta odpojit všechny najednou.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.