Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: čtečka pstů Swift 1  (Přečteno 2902 krát)

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
čtečka pstů Swift 1
« kdy: 21 Září 2020, 21:42:50 »
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda by mi někdo neporadil nějaký program pro obsluhu čtečky  otisků prstů.

Acer Swift 1   https://www.czc.cz/acer-swift-1-sf114-32-p80e-ruzova/242674/produkt
Intel® Pentium(R) Silver N5000 CPU @ 1.10GHz × 4, Mesa Intel® UHD Graphics 605 (GLK 3), 4g ram

jaroslav@jaroslav-Swift-SF114-32:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 8087:0aaa Intel Corp.
Bus 001 Device 003: ID 04f2:b5c5 Chicony Electronics Co., Ltd HD WebCam
Bus 001 Device 002: ID 1c7a:0570 LighTuning Technology Inc. EgisTec Touch Fingerprint Sensor
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Děkuji Jarda
Žijte dlouho a blaze.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2020, 21:50:26 »
https://github.com/indev29/egis0570 - ale je to zřejmě ve stadiu vývoje

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2020, 22:29:10 »
Děkuji pokusím se s tím nějak popasovat :D
Žijte dlouho a blaze.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2020, 12:34:53 »
A skusal si ju v nastaveniach pouzivatelskych uctov? Niektore citacky funguju out-of-the-box a staci len zapnut odomykanie odtlackom prsta v nastaveniach.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2020, 19:55:50 »
V nastavení uživatelských účtů to nemám. Koukal jsem na to na youtube a ta ikona mi tam chybí.  :-[
Každopádně pokud se nemýlím tak ta moje čtečka odpovídá té z odkazu JirkyZ.
Horší to bude s instalací. Jsem asi tak na skillu "sudo apt"  dle videonávodu  8)
Žijte dlouho a blaze.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2020, 20:21:08 »
...
Každopádně pokud se nemýlím tak ta moje čtečka odpovídá té z odkazu JirkyZ.
Horší to bude s instalací. Jsem asi tak na skillu "sudo apt"  dle videonávodu  8)

Já si nemyslím, že by to bylo vhodné pro instalaci (viz moje zmínka o stadiu "ve vývoji" a taky různé texty v tom vlastním odkazu).

Prostě ta čtečka se asi rozumně v tuto chvíli v Linuxu nedá zprovoznit.

Mimochodem: používám PC a následnou techniku cca od počátků DOSu a ještě jsem něco jako čtečku otisků nepotřeboval...

Nějak úplně nechápu tu masochistickou mánii sdělovat světu veškeré podrobnosti jak o své duši, tak o svém fyzičnu.
« Poslední změna: 22 Září 2020, 20:22:57 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2020, 20:28:35 »
Nějak úplně nechápu tu masochistickou mánii sdělovat světu veškeré podrobnosti jak o své duši, tak o svém fyzičnu.

Světu myslíš svému počítači? Naskenovaný otisk prstu je uložený lokálně, off-line a ještě zašifrovaný (tedy alespoň na Macu a ve Windows, nevím jak je to v Linuxu, neb tam mi čtečka nefunguje) a používá se pro rychlejší přihlášení, je to tak bezpečnější, protože můžeš použít složitější heslo a přitom se čtečkou přihlásíš velice rychle. Mimochodem, jakým způsobem odsoudíš přihlašování do macOS pomocí nasazených Apple Watch? Za mě geniální, rychlé a spolehlivé a miluju tuhle funkci (ono než vyťukám na Magic Keyboard svoje 20+ znaků heslo, které obsahuje čísla, tak to chvíli trvá, když mám nasazené a odemknuté hodinky, tak stačí jen dát že se chci přihlásit, to je celé. A v případě nutnosti to zablokuje jedno gesto).

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2020, 21:31:11 »
Přesně jak píše Abby - důležitá je rychlost. Chci ušetřit "kliky"  ;D
To s těma hodinkama také není špatný nápad.
Mám MiBand4 a otevírám tím mobil, proč by ne noťas, který má taky BT?
Nějaké zkušenosti někdo?

Ale abychom neuhnuli z tématu  ;)

Žijte dlouho a blaze.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2020, 21:39:16 »
Ono to v podstatě souvisí :-)

Jinak teda netuším, jestli/jak jde odemykat PC s Windows nebo Linuxem. Resp. Windows snad něco takového nabízejí, ale jestli to funguje s jakýmkoliv BT netuším, s iPhonem mi funguje jen to, že se vzdálím a ono se to zamkne, což je dost k ničemu, protože WIN+L je otázka sekundy. Ovšem jestli má někdo nějakou funkcionalitu jako má Apple na Macu s AW fakt netuším, i pro desktop jsem si koupila čtečku otisků prstů a odemykám přes ní, notebook má také čtečku, Mac Mini (desktop) odemykám hodinkama a MacBook taky, díky propojení přes Apple ID to funguje krásně všude.

Ale asi něco existuje -> https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=linux+unlock+with+smartphone
Ještě jsem to nečetla, ale google něco našel, tak jestli někdo něco objevíte, dejte vědět, určitě se najde víc lidí, kteří by to použili než těch paranoidních :)

edit: tohle by mohlo fungovat v KDE přes KDEConnect, když jsem měla ještě Android, tak KDEConnect jsem si moc pochvalovala. Bohužel nefunguje s iPhonem -> https://donjajo.com/remotely-lock-unlock-linux-desktop-using-kde-connect/
« Poslední změna: 22 Září 2020, 21:42:17 od Abby »

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #9 kdy: 22 Září 2020, 23:12:14 »
Každopádně mi jde hlavně o to zprovoznit kus HW co sebou tahám v noťasu. Takže jdu studovat návody jak nainstalovat ten
"ID 1c7a:0570 LighTuning Technology Inc. EgisTec Touch Fingerprint Sensor"

Určitě to bude výživný i pro další uživatele v budoucnu.  8)

Pokud má někdo radu.... sem s ní.     Dík Jarda
« Poslední změna: 22 Září 2020, 23:16:15 od JarynCZ »
Žijte dlouho a blaze.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #10 kdy: 23 Září 2020, 11:09:04 »
Hodně štěstí, já jsem se pokoušela rozběhnout čtečku v Lenovo Thinkpad X220, což už je docela dost starý kousek a nepovedlo se mi to. Našla jsem návod krok za krokem na stránkách Arch wiki a vypadalo to nadějně, dokonce mi to i naskenovalo prst a ověřilo, že ho opravdu zná, ale fungovalo to pouze jako root a poslední krok, přidat to do přihlášení a vůbec všude, kde se zadává heslo, mi rozbil celý systém a ani záloha v Time Shift nepomohla, musela jsem instalovat načisto.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #11 kdy: 23 Září 2020, 20:39:05 »
Citace
Světu myslíš svému počítači? Naskenovaný otisk prstu je uložený lokálně, off-line a ještě zašifrovaný (tedy alespoň na Macu a ve Windows, nevím jak je to v Linuxu, neb tam mi čtečka nefunguje)
Musel bych byt hodne malo informovany otom, jak se tyto dva OS chovaji a nebo dost naivni, abych tomu veril ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #12 kdy: 23 Září 2020, 21:58:03 »
Pokud si myslíš, že se otisky prstů někam posílají, tak jsi opravdu málo informovaný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #13 kdy: 23 Září 2020, 22:51:48 »
Nemyslim si, ze se nekam posilaji, ale neverim, ze se nikam neposilaji :D
A z celkove sumy informaci a zkusenosti, kterymi disponuji, mi varianta A prijde mnohem pravdepodobnejsi nez B.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #14 kdy: 24 Září 2020, 09:10:04 »
Obávám se že jsem asi nepochopila jak to myslíš :) To to brzké ráno :D

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #15 kdy: 03 Října 2020, 15:02:23 »
JarynCZ: jestli to ještě řešíš, tak já jsem před chvílí byla příjemně překvapená, když jsem zjistila, že mi v Manjaro Gnome funguje čtečka otisků prstů na Lenovo Thinkpad X220 "out of box", stejně jako ve Windows a funguje jak pro přihlášení do systému tak i kdykoliv si systém usmyslí, že vyžaduje heslo. V Manjaro KDE se mi to rozběhnout nepodařil, v Gnome to běží samo od sebe (nechápu, jedna distribuce, liší se pouze v GUI, proč to nemůže být v obou případech stejné? A proč to nemůže jít i v dalších distribucích, vždyť je to beztak všechno stejné a najít rozdíly v tom milionu distribucí je dost těžké, všechno to má stejné jádro, stejné programy, liší se jen v nepodstatných drobnostech - názor běžného uživatele, není nutné o tom polemizovat :) ).


Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #16 kdy: 07 Října 2020, 06:20:37 »
Skusala si to v Ubuntu 20.04 s Gnomom?

Aspon mne funguje citacka na X1 Carbon uz od 18.04. Co sa tyka Gnome vs KDE, tak tam zial nejde len o GUI - tym, ze KDE je postavene na QT a GNOME na GTK, tak tie rozdiely su tam podstatne hlbsie.

JarynCZ: jestli to ještě řešíš, tak já jsem před chvílí byla příjemně překvapená, když jsem zjistila, že mi v Manjaro Gnome funguje čtečka otisků prstů na Lenovo Thinkpad X220 "out of box", stejně jako ve Windows a funguje jak pro přihlášení do systému tak i kdykoliv si systém usmyslí, že vyžaduje heslo. V Manjaro KDE se mi to rozběhnout nepodařil, v Gnome to běží samo od sebe (nechápu, jedna distribuce, liší se pouze v GUI, proč to nemůže být v obou případech stejné? A proč to nemůže jít i v dalších distribucích, vždyť je to beztak všechno stejné a najít rozdíly v tom milionu distribucí je dost těžké, všechno to má stejné jádro, stejné programy, liší se jen v nepodstatných drobnostech - názor běžného uživatele, není nutné o tom polemizovat :) ).


https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #17 kdy: 07 Října 2020, 11:39:40 »
Skusala si to v Ubuntu 20.04 s Gnomom?

Ne, pouze Manjaro.

To chápu, i když nechápu (a vlastně ani nechci chápat) rozdíl mezi QT a GTK a hlavně nechápu důvod, proč musí být dvě věci na totéž.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #18 kdy: 08 Října 2020, 08:56:34 »
Pretoze ludia su rozni, chcu k jednemu problemu pristupovat rozne a navyse QT je okrem ineho aj firma, ktora robi multiplatformovy framework a plno technologii, na ktorych je postavene KDE preto funguje napriec platformami - QT mas na Windowse, Linuxe, MacOS, v multimedialnych systemoch aut apod.

Je to najvacsia vyhoda aj nevyhoda open sourcu zaroven - software rastie organicky, nie je koordinovany jednou entitou.

Skusala si to v Ubuntu 20.04 s Gnomom?

Ne, pouze Manjaro.

To chápu, i když nechápu (a vlastně ani nechci chápat) rozdíl mezi QT a GTK a hlavně nechápu důvod, proč musí být dvě věci na totéž.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #19 kdy: 08 Října 2020, 09:43:12 »
Je to škoda, že si vzájemně zbytečně konkurují. Kdyby bylo jen QT, bylo by to lepší. Navíc mi přijde (nevím jestli je to zásluha QT nebo KDE), že aplikace pro Gnome vypadaji v KDE mnohem lépe, zapadnou do systému zatímco takový Digikam v Gnome vypadá jako pěst na oko (víc jsem toho v Gnome nezkoušela a rychle jsem utekla zpět ke KDE). Sice Gnome je vzhledově podobné macOS, ale je to takový chudý příbuzný, nic neumí (kromě té čtečky, zde je velké plus, ale nepřebije mínusy). Fakt škoda, že si musí takhle zbytečně konkurovat místo aby vývojáři GTK podpořili QT a urychlili tak vývoj.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #20 kdy: 14 Října 2020, 07:06:49 »
Tak KDE cielene pracuju na lepsej integracii GTK+ aplikacii, co sa v opacnom smere nedeje. Gnome ma vsak svoje pre (aj proti) a zial, vacsina pouzivatelov pouziva prave toto DE, takze aj mnozstvo novy sexy aplikacii sa robi prave v GTK. Navyse Gnome sa od prechodu Ubuntu z Unity posunul fakt velmi daleko za velmi kratku dobu a hoci v dobe 18.04 som Ubuntu s Gnome pouzival velmi nerad a len aby som vedel podporovat pouzivatelov, v 20.04 si tu jednoduchost (a teraz aj rychlost) uzivam.

Navyse je dolezite pre Linuxovy desktop mat alternativy. QT ma problematicke pozadia, kedze za nim stoji proprietarna firma, ktora sa neustale pokusa nove verzie QT coraz viac uzavriet. Byt odkazany len na KDE, ktore mozno casom bude musiet QT forknut a dalej vyvijat samotne by sa nemusel distribuciam vyplatit.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:čtečka pstů Swift 1
« Odpověď #21 kdy: 14 Října 2020, 11:27:19 »
...QT ma problematicke pozadia, kedze za nim stoji proprietarna firma, ktora sa neustale pokusa nove verzie QT coraz viac uzavriet. ...

Opravdu? Nedivil bych se, nicméně:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Qt_(knihovna)#Licence

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.