Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spuštění sh souboru postartu sytému + uzamčení home adresáře  (Přečteno 6764 krát)

lukas.chlad

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Zdravím vás mistři.

Potřebuju poradit, sám to nedávám :-)
Na serveru (VPS) mám fivem server a bylo by fajn, kdyby se mi sám spouštěl po startu VPSka. Mám vytvořený spouštěč:

cd root/MAIN/server
sh ./run.sh

Jenže po restartu se nespustí:

/etc/init.d/server.sh: 1: cd: can't cd to root/MAIN/server
sh: 0: Can't open ./run.sh

Prosím, pomůže mi někdo?

A druhá věc, potřebuju uzamknout uživatele v jeho domovském adresáři.

Děkuji za odpověď.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Spuštění sh souboru postartu sytému + uzamčení home adresáře
« Odpověď #1 kdy: 23 Září 2020, 20:04:28 »
1. Zařídit aby se po rebootu spustil určitý script je primitivní úloha - to si jistě vygooglíš sám.
Druhá věc je obsah onoho scriptu a práva potřebná k chodu příkazů v něm.

2. Dotaz je zmatečný - budeš to muset upřesnit.  Snad se ti jedná o to, aby určitý uživatel nemohl nikam jinam kromě svého domovského adresáře. To se ošetřuje pomocí práv (chown/chmod) nebo typem konkr. uživ. účtu (admin/standard), ale to jenom hádám....

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Spuštění sh souboru postartu sytému + uzamčení home adresáře
« Odpověď #2 kdy: 25 Září 2020, 06:19:41 »
Zdar,

v tom skriptu máš chybu – je potřeba použít absolutní cestu, tedy „/root/MAIN/server“ místo „root/MAIN/server“.

A „uzamknout uživatele v jeho domovském adresáři“ je nesmysl – jak by si třeba vypsal obsah adresáře, když by ve svém domovském adresáři neměl „ls“? Do základních systémových adresářů a ke spouštěným programům uživatelé stejně přístup potřebují. Spíš bych doporučil/a uzamknout právy přístup do domovských adresářů ostatních uživatelů a všude jinde, kam nechceš, aby se dostali (např. do /media).

Nemyslím, že najdeš linuxový server, kde by nějaký uživatel nemohl příkazem „cd /“ přejít do kořenového adresáře...

Pokud máš na mysli, že nechceš, aby jinam zapisovali, do /tmp a /var jim stejně přístup k zápisu musíš nechat (mnohé programy to vyžadují), ale do většiny systémových adresářů budou mít přístup jen pro čtení už ve výchozím nastavení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.