To děti trochu podceňuješ. Jen co dítě trochu vyroste, nebude pro něj problém si stažený program rozbalit na Plochu, do /tmp, do /var/tmp nebo na flash disk a návod na nastavení práv si vygooglí během pár minut nebo na to přijde samo. Udělat opravdové restrikce, aby to z daného účtu nezvládl ani zkušený uživatel je v Ubuntu dost těžké (pokud to vůbec nějak jde) a většina dětí se stává zkušenými uživateli a hackery mnohem rychleji než dospělí...
Samozřejmě souhlas - ale to už se dostáváme k obligátnímu "policie je vždy za zločinci o pověstný krok pozadu".
U každé ochrany/zábrany je jenom otázka času kdy se ji podaří (někomu) překonat.
Ale to ještě např. neznamená, že i když vím, že jakýkoli zámek lze (s jistým vybavením/znalostmi) překonat, že nebudu doma zamykat (protože to teorticky vlastně nemá cenu).
Navzdory tomu naprostá většina lidí stále svoje byty/domy zamyká, investuje do toho atd. i když stejně tuší, že žádné opatření případnému vykradení tak jako tak nikdy 100%ně nezabrání.
Principem tedy je, aspoň nějaká ochrana/zábrana je vždycky lepší nežli žádná. A tento přístup platí i pro svět IT, zdravotnictví (akt. covid), další obory možno doplnit dle libosti.
Dítko bych zase nepřeceňoval - dnešní generace mladých má s linuxem vědomosti/zkušenosti pramalé.
Navíc, kromě "normálních práv" (chmod) existuje v linuxu ještě
acl a
chattr což jsou takové obdoby práv/atributů ve windows.
Slyšíš o tom snad poprvé? No tak vidíš - a co teprve to nebohé dítě...
Nemluvě třeba o možnosti vytvořit "watchdog" tak, že při jakémkoli pokusu (určitého usera) změnit vlastnictví/práva (určitých adresářů) by došlo k (třebas) okamžitému rebootu...