Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Co dát na šrot?  (Přečteno 4939 krát)

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #25 kdy: 28 Října 2020, 10:58:52 »
Neběží nějaké indexování souborů (Tracker), pokud vůbec v Xfce je? Jestliže ano, pryč s ním...

https://www.linuxuprising.com/2019/07/how-to-completely-disable-tracker.html
Ve všech variantách Ubuntu (pokud vím) je indexování souborů v balíčku „mlocate“, pomůže ho odinstalovat (přestane fungovat standardní linuxový příkaz „locate“).

Tak v Kubuntu (18.04 LTS) je zcela jistě tracker, mlocate ale taky.

Jsou na sobě nezávislé, tzn. lze odinstalovat tracker (a všechny jeho knihovny apod.) a mlocate zůstává...
Když už píšeš o tom Kubuntu, tak tam je, pokud vím, ještě Baloo, které dělá zřejmě to stejné (vyžaduje ho Dolphin); proti tomu zase pomůže příkaz „sudo balooctl disable“. Nechce se mi ani věřit, že jsou ve výchozí instalaci Kubuntu tři nezávislé file-trackery...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Co dát na šrot?
« Odpověď #26 kdy: 28 Října 2020, 11:11:06 »
Jinak co se vyhledávání týče, zatím nejlepší nástroj pro linux je FSearch který je prý inspirovaný nedostižným windowsáckým Everything
Ale tak rychlý ovšem není, ani být nemůže (protože NTFS > MFT).  ;)
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:christian-boxdoerfer/fsearch-daily
sudo apt-get install fsearch

Jestli si v jeho nastavení zapnete indexaci při každém spuštění nebo ne už ponechám na vás (kompromis mezi rychlostí a aktuálností hledání).
Ale vřele doporučuji z indexace vynechat určité cesty (timeshift zálohy atd.).
------------------------
Jo, a kdyby někdo chtěl do FSearch češtinu, tak jsem si dovolil udělat cz překlad (příloha).
Soubor fsearch.mo nakopírujte do složky
Kód: [Vybrat]
/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES

Po příštím spuštění bude FSearch v češtině.  :)
FSearch vypadá zajímavě, ale jako extrémně nepraktické mi přijde, že má jen jednu databázi a neumožňuje snadno zvolit, co a kde se má vyhledávat. Třeba na prohledávání flash disku, který jsem právě vsunul/a do počítače, je opravdu nepraktický - musím nejdřív v Preferences nastavit, aby flash disk naindexoval, pak si updatovat databázi, pak vyhledávat a nakonec ten flash disk ještě z Preferences smazat, aby ho při příštím spuštění nepožadoval.

Osobně na vyhledávání souborů používám příkaz „find“. Výhodou je, že systém si jednou prohledané adresáře načte do RAM, takže druhé prohledávání už je extrémně rychlé a find má opravdu spoustu přepínačů, kterými se dá podrobně zvolit, co a kde vyhledávat. Navíc si často používané varianty vyhledávání může uživatel zapouzdřit do skriptu. Nevýhoda je, že find se obtížně učí a že se nalezené výsledky nezobrazí v GUI, takže je nutno z terminálu ručně kopírovat cestu, což je zase také nepraktické. Ale na samotné vyhledávání je opravdu dobrý.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.