Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání  (Přečteno 2470 krát)

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« kdy: 05 Listopadu 2020, 14:11:19 »
Dobrý den,
nainstaloval jsem si na stolní pc Ubuntu 20.04. LTS.
při instalaci jsem zvolil, "Instalovat Ubuntu vedle Windows 7", jen abych mohl vyzkoušet Linux. Nakonec jsem se rozhodl, že smažu Windows 7 a tak jsem podle jednoho návodu na netu (abych se ujistil, že se to dělá jak jsem si myslel ) smazal oddíl s Windows 7 v aplikaci Disky, a přes terminál aktualizoval GRUB. poté jsem restartoval Počítač, a cca 30 sekund se mi zobrazí šedivá obrazovka a poté se začne načítat Ubuntu (asi 18 sekund), občas se to načte mnohem rychleji. Otevírání aplikací je svižné (FIREFOX se načítá během 3-4 sekund, zatímco na W7 to bylo asi 15-17 sekund, LibreOffice se načítá během 5 sekund, zatímco MS OFFICE na Windows se načítal plus mínus 14-15 sekund, soubory a nastavení se načtou během 1-2 sekund..) tak že systém není pomalý jen to bootování, mám takový pocit, že ve verzi 20.04 LTS se to bootovalo mnohem rychleji, i když tam byl dual boot, po aktualizaci na 20.04.1 se to mírně zbrzdilo a po odstranění W7 se také nic nezměnilo. Jak tedy zrychlit boot Ubuntu? Je to opravdu tou aktualizací na verzi 20.04.1?

Další dotaz je, když chci rozšířit oddíl Data, napíše to, že hrozí smazaní dat, což já nechci. Nesmažou se data rozšířením oddílu Data? Takto vypadají oddíly v aplikaci Disky:
https://ctrlv.cz/ir5D

Předem děkuji za odpovědi.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #1 kdy: 05 Listopadu 2020, 19:59:55 »
Rozšíření je celkem bezpečné, ale vždy je dobré mít zálohu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #2 kdy: 05 Listopadu 2020, 21:36:14 »
K té rychlosti bootování. S každou novější verzí Ubuntu je to čím dál pomalejší (12.04 bylo jako blesk...).
Pokud máš nainstalovaný jenom jeden OS, můžeš grub obrazovku skrýt (= nastavit timeout na nulu).
Během bootování si můžeš nechat zobrazit výpis kde uvidíš co se právě děje a na čem to momentálně "visí".
Existují taky utility, které dokážou sledovat/vypsat na čem ten boot nejvíc "vázne".

Samozřejmě především záleží, jak rychlý disk máš.

Před manipulací s diskovými oddíly důrazně doporučuji nejprve udělat kontrolu filesystému na oddíle (fsck).
Sníží se tím na minimum pravděpodobnost ztráty dat.
« Poslední změna: 05 Listopadu 2020, 22:10:06 od juwa2 »

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #3 kdy: 06 Listopadu 2020, 13:50:43 »
K té rychlosti bootování. S každou novější verzí Ubuntu je to čím dál pomalejší (12.04 bylo jako blesk...).
Pokud máš nainstalovaný jenom jeden OS, můžeš grub obrazovku skrýt (= nastavit timeout na nulu).
Během bootování si můžeš nechat zobrazit výpis kde uvidíš co se právě děje a na čem to momentálně "visí".
Existují taky utility, které dokážou sledovat/vypsat na čem ten boot nejvíc "vázne".

Samozřejmě především záleží, jak rychlý disk máš.

Před manipulací s diskovými oddíly důrazně doporučuji nejprve udělat kontrolu filesystému na oddíle (fsck).
Sníží se tím na minimum pravděpodobnost ztráty dat.

tak že jsem nastavil timeout grubu na 0:
jdu do terminálu a napíši příkaz pro získání admin práv
Kód: [Vybrat]
sudo -i
poté napíšu
Kód: [Vybrat]
gedit /etc/default/grubzobrazí se mi okno, kde napíšu TIMEOUT=0 a aktualizuj[ grub
Kód: [Vybrat]
update-grub když ho tedy zapnu pc, načte se logo základní desky, poté to problikne a 18 sekund se zobrazuje šedivá obrazovka bez jediného textu, a poté se asi 12 sekund načítá Ubuntu, a poté je systém načtený Tak že se nic nezměnilo.
Chtěl jsem tedy zjistit, kde to vázne a tak jakmile se mi načetla ta šedá obrazovka tak jsem zkoušel mačkat EsC, Scroll Lock apd. zobrazila se mi obrazovka, kde se vybírá systém a test paměti RAM, a pokročilé funkce GRUBU.


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #4 kdy: 06 Listopadu 2020, 14:56:25 »
Výpis během bootu zapneš odebráním parametrů quiet  a splash  ze souboru /etc/default/grub
najdi řádek začínající
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
a odstraň parametry quiet  a splash.

Nezapomeň uložit. Nakonec updatni grub

Ještě jednoduššeji to samé "naklikáš" pomocí http://ubuntuhandbook.org/index.php/2020/06/hide-grub-boot-menu-ubuntu-20-04-lts/
--------------------------
A vypadá to na poškozený grub - zkus ho reinstalovat. https://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd
Nebo použij oblíbený boot-repair-disk  který to udělá automaticky v podstatě na jedno kliknutí...
« Poslední změna: 06 Listopadu 2020, 15:26:17 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #5 kdy: 06 Listopadu 2020, 16:43:10 »
Boot-repair-disk jsem našla v repozitáři jako doplněk pro grub, má smysl to nainstalovat "pro strýčka" nebo je to zbytečné a řešit to až když se něco rozbije?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #6 kdy: 06 Listopadu 2020, 17:11:36 »
Hmmm....tak nějak nevím....

Mně bootuje desktop PC od vypnutého stavu po plný náběh systému cca 45 sec., od volby systému v GRUBu do plného náběhu cca 28 sec.

Kubuntu 18.04 LTS, Intel i5-5675C na 3,1 GHz, 32 GB RAM, bez swapu, systém je na SSD, /home na HDD. Považuju to za víceméně normální.

Jo, od včerejška zkouším pro "vypínání" používat suspend (tedy do RAM), tam trvá start doslova pár vteřin ;-)

Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. (c) Jan Amos Komenský.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #7 kdy: 06 Listopadu 2020, 19:30:17 »
Mě teda desktop (Ryzen 5 3600, 32 GB RAM, RTX 2060, NVMe SSD) nabootuje na přihlašovací obrazovku od vybrání v grubu za ~8 sekund, Lenovo Thinkpad X220 (i5 2540M, 16 GB RAM, Intel HD 3000, SATA SSD) ten samý scénář cca 12 sekund. V obou případech Manjaro KDE vždy v aktuální verzi. Po zadání hesla jsem na plně načtené ploše za dalších cca 10 sekund na obou počítačích (spouští se mi takové věci jako Chrome, Mailspring, na desktopu Steam atd).
Jinak pro zajímavost, Windows 10 na Lenovu i Ryzenu bootují stejně dlouho jako Linux, macOS Mojave na Lenovu cca 25 sekund (je to hackintosh, takže to beru, na MBA 2017 je to za 6 sekund Catalina).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #8 kdy: 06 Listopadu 2020, 19:46:39 »
Boot-repair-disk jsem našla v repozitáři jako doplněk pro grub, má smysl to nainstalovat "pro strýčka" nebo je to zbytečné a řešit to až když se něco rozbije?

Boot -repair-disk je výborný nástroj hlavně (a nejenom) pro méně zkušené uživatele.
Jak už sám název praví, slouží k automatické (či poloautomatické) opravě spouštění systémů.

Dokáže opravit zavádění:
Windows samostatných
Linux samostatný
Dualboot obojího

Tj. umí opravit (reinstalovat) ms-dos bootloader nebo grub

Tento nástroj je k dispozici buďto jako .iso (vypálit na DVD či dát na flešku - doporučuji YUMI (= win aplikace).
Nebo ho lze nainstalovat do Ubuntu. Ale zde je to myšleno především jako instalovat do live Ubuntu.
Pak lze toto live Ubuntu použít stejně jako originální boot-repair-disk (spustit tu aplikaci).
Instalace do "normálního" Ubuntu smysl naopak nemá...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asi nejčastější použití boot-repair-disk bývá zpravidla toto:
Uživatel má dualboot windows/ubuntu který normálně funguje (=  po rebootu se zobrazí grub > vybere se OS ze kterého se bude bootovat > zvolený OS nabootuje.

Z nějakého důvodu je však potřeba reinstalovat Windows. Reinstalace proběhne OK, nicméně je přepsán zavaděč (ve kterém byl grub).
Důsledek je, že lze nabootovat jenom do Windows.... :-[

Uživatel je nešťastný, vidí, že oddíly s Ubuntu na disku stále jsou, trápí se...

Zde pomůže výše zmíněný nástroj - vyhledá všechny dostupné OS a opraví/reinstaluje grub
To vše v podstatě automaticky téměř na jedno kliknutí.

Po restartu je uživatel šťastný, vše opět funguje stejně jako dříve... ;)
« Poslední změna: 06 Listopadu 2020, 19:49:29 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #9 kdy: 06 Listopadu 2020, 20:59:41 »
To zní skvěle :-) Díky za vysvětlení (y)

Jinak ono to není nainstalované do Ubuntu, ale jako další OS. Ale je fakt, že když se rozbije grub, tak to asi fakt postrádá smysl, když to nejde spustit.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #10 kdy: 06 Listopadu 2020, 21:21:07 »
To zní skvěle :-) Díky za vysvětlení (y)

Jinak ono to není nainstalované do Ubuntu, ale jako další OS. Ale je fakt, že když se rozbije grub, tak to asi fakt postrádá smysl, když to nejde spustit.

Jako další OS? To slyším poprvé.. :o  Můžeš dát odkaz?
Já znám jenom aplikaci co se normálně instaluje do live:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-add-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get install -y boot-repair
boot-repair  ##spuštění

Dokonc existovalo distro jménem ubuntu-rescue což bylo normální live ubu  ve kterém byly předinstalované tyto appky (boot-repair, clonezilla...)
Krom toho existuje výborné PartedMagic  kde je to myslím taky.
A pro Windows zase každému doporučuji DLC což je live W7, W8, W10 na jednom disku. Obsahuje spoustu nástrojů..
Jestli znáš letitý HirensBoot, tak ten je oproti DLC úplné "ořezávátko". A vymyslel to jeden geniální Vietnamec (ano, nejsou to jen "večerkáři")  ;)
« Poslední změna: 06 Listopadu 2020, 21:37:32 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #11 kdy: 06 Listopadu 2020, 22:53:43 »
Ono to je asi něco trochu jiného a jen jsem si to popletla...

http://wiki.grml.org/doku.php?id=rescueboot
https://aur.archlinux.org/packages/grml-rescueboot
https://aur.archlinux.org/packages/systemrescuecd

HirensBoot si matně pamatuju, ale já to vlastně nikdy nepotřebovala :) Ale CD mi dal kamarád, prý co kdyby, jen mi to nechtělo na Macu bootovat, ale asi bych ho někde doma ještě našla :)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #12 kdy: 06 Listopadu 2020, 23:04:20 »
No a nemoze to vsetko byt len pre to ze mal pri spusteni ubuntu nastavene v /etc/fstab automaticke pripojovanie oddielu s win. a ked ho zmazal tak ho teraz fstab pri boote systemu hlada a nenachadza? ;D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #13 kdy: 06 Listopadu 2020, 23:12:18 »
No a nemoze to vsetko byt len pre to ze mal pri spusteni ubuntu nastavene v /etc/fstab automaticke pripojovanie oddielu s win. a ked ho zmazal tak ho teraz fstab pri boote systemu hlada a nenachadza? ;D

Správná připomínka = zrušit (v etc/default/grub) prohledávání ostatních OS...

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #14 kdy: 07 Listopadu 2020, 13:36:29 »
Tak jsem zapnul v /etc/default/grub výpis z bootování.ALE když zapnu PC, tak se načte logo základní desky, pak něco problikne, načte se ta šedá obrazovka bez jediného textu, a až pak se spustí výpis z bootování, kde psalo všude ok, tak že nevím čím to je... Jak se dá tedy zrušit prohledávání jiných OS v /etc/default/grub nebo je to nutné udělat přes Live Ubuntu přes program boot-repair-disk?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #15 kdy: 07 Listopadu 2020, 13:55:53 »
Juwa2 sa asi sekol(alebo myslel nieco ine ako ja (/etc/fstab)).
Spusti prikaz
Kód: [Vybrat]
sudo mount -aak vypise chybu mas v /etc/fstab riadok ktory sa neda vykonat.
Vypise ti to aj chybu s ktorou si nevie poradit.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2020, 13:59:47 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #16 kdy: 07 Listopadu 2020, 14:33:54 »
Tak jsem zapnul v /etc/default/grub výpis z bootování.ALE když zapnu PC, tak se načte logo základní desky, pak něco problikne, načte se ta šedá obrazovka bez jediného textu, a až pak se spustí výpis z bootování, kde psalo všude ok, tak že nevím čím to je... Jak se dá tedy zrušit prohledávání jiných OS v /etc/default/grub nebo je to nutné udělat přes Live Ubuntu přes program boot-repair-disk?

Doinstaluj si grub-customizer
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get install grub-customizer

V něm si vše co se týče grubu pohodlně "naklikáš" (není nutné ručně editovat fstab)
Pokud nepomůže, reinstaluj grub. Buď klasicky z live nebo pomocí boot-repair-disk

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #17 kdy: 07 Listopadu 2020, 21:41:18 »
Tak že jsem zkoušel přes boot-repair-disk přeinstaloval GRUB. Ale bohužel nic se nezměnilo.  :-\

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #18 kdy: 07 Listopadu 2020, 21:57:57 »
Tak že jsem zkoušel přes boot-repair-disk přeinstaloval GRUB. Ale bohužel nic se nezměnilo.  :-\

1. Jde o to, zdas to udělal správně (snad ano).
2. Vyhodils z grubu to hledání jiných OS?
3. Zkus tu aplikaci která "vypíše" co se během bootu děje včetně časů (googli která to je, nemám čas to hledat...).
« Poslední změna: 07 Listopadu 2020, 22:13:16 od juwa2 »

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #19 kdy: 09 Listopadu 2020, 11:39:58 »
zkoušel jsem pomocí návodu na netu nainstalovat program ureadehead, který dle informací na webu umí zobrazit co se děje při bootování vč. časů, ale nepodařilo se mi to nainstalovat přes terminál, napsalo mi to, že balíček ureadehead není možné najít. Možná je to tím, že na té plotně byl Windows na začátku, kdežto Linux někde na konci a odstraněním oddílu s Win zůstal Linux někde na konci té plotny? Přitom Dual bootu Windows startoval dříve než Linux. Zvolil jsem v Grubu Windows 7 a poté se zobrazilo spouštění systému Windows a pak se načetl. Ale když jsem zvolil Linux tak asi 30 sekund byla šedivá obrazovka a až poté se začal načítat Ubuntu 20.04.1.  Před aktualizací se šedá obrazovka zobrazovala asi 10 sekund a poté se načítalo Ubuntu. (mám obyčejné HDD).
« Poslední změna: 09 Listopadu 2020, 12:02:51 od vp »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #20 kdy: 09 Listopadu 2020, 12:21:43 »
Ano, rychlost každého HDD směrem ke konci disku klesá - je zhruba poloviční co na začátku. Oddíly lze přesunout na začátek do místa po odstraněných win. Musí se to ale udělat z live > GParted

Výpis časů získáš příkazem
Kód: [Vybrat]
systemd-analyze
## nebo podrobný
systemd-analyze blame

Balík ureadahead už v repozitáři U20.04 není. Nicméně zkus (možná budou nesplnitelné závislosti) nainstalovat tento http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/u/ureadahead/ureadahead_0.100.0-21_amd64.deb  (důrazně doporučuji instalovat pomocí gdebi)
« Poslední změna: 09 Listopadu 2020, 12:27:39 od juwa2 »

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #21 kdy: 09 Listopadu 2020, 14:12:05 »
Ano, rychlost každého HDD směrem ke konci disku klesá - je zhruba poloviční co na začátku. Oddíly lze přesunout na začátek do místa po odstraněných win. Musí se to ale udělat z live > GParted

Výpis časů získáš příkazem
Kód: [Vybrat]
systemd-analyze
## nebo podrobný
systemd-analyze blame

Balík ureadahead už v repozitáři U20.04 není. Nicméně zkus (možná budou nesplnitelné závislosti) nainstalovat tento http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/u/ureadahead/ureadahead_0.100.0-21_amd64.deb  (důrazně doporučuji instalovat pomocí gdebi)

Načetla se mi live verze Ubuntu a otevřel jsem si gparted. Vypadá to takto: https://ctrlv.cz/c2Ez

Zkoušel jsem ureadehead nainstalovat přes gdebi, a nějak to nešlo. Napsalo to, že nelze nainstalovat položku ureadehead.

Jak tedy Oddíly přesunu na začátek do místa po odstraněných Windows? Že zkopíruji v gparted oddíl s Linuxem /dev/sdb6 a vložím ho do Oddílu odstraněných Windows, kde píše unallocated a je kapacita 89.94 GB?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #22 kdy: 09 Listopadu 2020, 14:30:11 »
Co přesně napsalo gdebi - nesplnitelné závislosti? Pak bych tomu rozumněl....

 S tím přesunem.
1. Zkopíruj /dev/sdb4 do toho unallocated prostoru.
2. Pak ho z pův. umístění odstraň.
3. /dev/sdb3 rozšiř (doprava) až na konec disku.

Je nutno si pohlídat UUID oddílu /dev/sdb6  (Poznamenej si to původní na papír).
Pokud se změní, je potřeba ho změnit zpět na původní příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo tune2fs -U PŮVODNÍ_UUID /dev/sdb6
V opačném případě systém po restartu nenabootuje...
« Poslední změna: 09 Listopadu 2020, 15:07:11 od juwa2 »

vp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Oddíly ; po nové aktualizaci pomalejší načítání
« Odpověď #23 kdy: 14 Listopadu 2020, 12:51:18 »
Co přesně napsalo gdebi - nesplnitelné závislosti? Pak bych tomu rozumněl....

 S tím přesunem.
1. Zkopíruj /dev/sdb4 do toho unallocated prostoru.
2. Pak ho z pův. umístění odstraň.
3. /dev/sdb3 rozšiř (doprava) až na konec disku.

Je nutno si pohlídat UUID oddílu /dev/sdb6  (Poznamenej si to původní na papír).
Pokud se změní, je potřeba ho změnit zpět na původní příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo tune2fs -U PŮVODNÍ_UUID /dev/sdb6
V opačném případě systém po restartu nenabootuje...

Zkopíroval jsem /dev/sdb6 (/dev/sdb4 nešlo zkopírovat) do unallocated prostoru, poté jsem ho odstranil z pův. umíštění. UUID se nezměnilo. Ten oddíl s Linuxem je na začátku disku. Takhle to vypadá v discích: https://ctrlv.cz/sW72
Ovšem výsledek je pořád stejný.
Co mám dělat?
« Poslední změna: 14 Listopadu 2020, 12:53:38 od vp »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.