Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak povýšit 11.04 na 18. .....?  (Přečteno 2360 krát)

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« kdy: 11 Listopadu 2020, 12:06:44 »
   Dobrý den.
   Předem upozorňuji, jsem laik a pouhý uživatel. Tedy, prosím o schovívavost. Mám nainstalovanou xubuntu 11.04, i386. Jak jej povýšit na 18. 04? Při pokusech o povýšení, ať v manažeru, nebo terminálu, proces selže na stahování balíků. Půjde to?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1753
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2020, 12:49:16 »
Možná můžeme být shovívaví, schovívaví určitě ne.

Povýšit to nejde, je to skok o x verzí. Jedině zachovat /home (nebo ho někam zkopírovat a pak využít zpátky, pokud pro něj není samostatná partition). Při instalaci se uživatel musí nazvat stejně (a stejné heslo), aby se zachovala práva k souborům.

Jinak laik a pouhý uživatel musí buď studovat, studovat a studovat, nebo si na věc někoho opatřit.

https://www.root.cz/texty/jak-se-spravne-ptat/

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2020, 13:52:11 »
Samozřejmĕ je úplnĕ jedno jak jsem to napsal! Bo tato diskuze není cvičením z mluvnice. Leč k problému co mne trápí. Nemyslel jsem skok z 11 rovnou do 18, ale postupnĕ. Proč to nejde?
« Poslední změna: 11 Listopadu 2020, 13:59:59 od Mr. Moon »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2020, 14:48:43 »
OT: samozřejmě není jedno, jak jsi to napsal. A proč to nejde? Vždyť ti JirkaZ napsal odpověď, je to prostě moc staré. Takže udělej to, co ti napsal, jiná možnost není.

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2020, 15:53:48 »
Promiňte, špatnĕ jsem se vyjádřil. Mē je naprosto jedno jak je to napsané. Samozřejmĕ dĕkuji za odpovĕdi, vím, že je moje otázka nemotivující, jednoduchá, možná až primitivní. Leč myslel jsem si, že nĕkdo, kdo tomu rozumí mi řekne důvod. To, že je nĕco staré, není ten opravdový důvod. To nechci a nebudu akceptovat. Přeci, když to postupnĕ šlo povýšit, tak to přeci musí jít i teď. Třeba to nepůjde z internetu, ale nĕjak to jít musí. Myslím, že stačí se dostat na verzi s delší podporou. Nevím, hledám, ale nenacházím. Odpovĕď jsem zkusil najít i tady, hold nenašel. I tak ďĕkuji za to co jsem dostal.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2020, 13:01:17 od Mr. Moon »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2020, 17:09:24 »
Teoreticky Ubuntu 11.04 na 18.04 povýšit jde, ale opravdu to nedoporučuji ze dvou důvodů:
  • Postupné povyšování trvá déle než vše smazat, provést novou instalaci a ze zálohy postupně obnovovat nastavení. (To, že je to také podstatně složitější, je zřejmé.)
  • Pravděpodobnost, že se povyšování někde zasekne nebo zhavaruje a ponechá uživateli nefunkční systém, který bude stejně nutno smazat, je u každého povýšení. Při povyšování přes tolik systémů je už poměrně vysoká, takže je to riskantní.
Pokud se navzdory tomu odhodláš povyšování zkusit, nakopíruj do souboru /etc/apt/sources.list tento obsah (veškerý ostatní obsah smaž):
Kód: [Vybrat]
http://old-releases.ubuntu.com/ubuntu natty main restricted universe multiverse
http://old-releases.ubuntu.com/ubuntu natty-updates main restricted universe multiverse
http://old-releases.ubuntu.com/ubuntu natty-security main restricted universe multiverse
Pak použij příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo do-release-upgrade
A potvrď, že chceš nechat automaticky přepsat sources.list. Další stahování už by mělo proběhnout úspěšně a povýšení z 11.10 na 12.04 by mělo jít už i průvodcem (vyzkoušel/a jsem to teď ve VirtualBoxu). Z verze 12.04 Precise Pangolin je už povýšení přímo na 14.04, pak 16.04 a 18.04. Ale stejně bych dal/a přednost tomu přeinstalování.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2020, 17:11:56 »
Prosím nekomplikuj to nám ani sobě - JirkaZ napsal co jediné můžeš zkusit, ale ani to bych nedělal. Cokoliv jiného je nesmysl s dopředu jasným špatným výsledkem.
Osobně bych v tomto případě udělal zálohu uživatelských dat a věnoval den tomu, abych udělal instalaci OS i potřebných aplikací včetně nastavení načisto.
Předně nám ale napiš, co máš vlastně za železo - jestli není vůbec blbost tam instalovat tuto verzi Linuxu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2020, 18:17:55 »
Prosím nekomplikuj to nám ani sobě - JirkaZ napsal co jediné můžeš zkusit, ale ani to bych nedělal. Cokoliv jiného je nesmysl s dopředu jasným špatným výsledkem.
Osobně bych v tomto případě udělal zálohu uživatelských dat a věnoval den tomu, abych udělal instalaci OS i potřebných aplikací včetně nastavení načisto.
Předně nám ale napiš, co máš vlastně za železo - jestli není vůbec blbost tam instalovat tuto verzi Linuxu ..
„Osobně bych v tomto případě udělal zálohu uživatelských dat a věnoval den tomu, abych udělal instalaci OS i potřebných aplikací včetně nastavení načisto.“ — Souhlasím, udělal/a bych to stejně.

„Cokoliv jiného je nesmysl s dopředu jasným špatným výsledkem.“ — To je víceméně pravda, ale přesto si myslím, že pro začínajícího uživatele je lepší mu to pořádně vysvětlit a nechat ho, aby sám přišel na to, že je to nesmysl, než se snažit ho přesvědčit, aby se rozhodl tak, jak si my myslíme, že je pro něj správné.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2020, 19:17:15 »
Jo jo, udělat se dá kde co, efektivita je věc jiná. Já dnes zrovna udělal upgrade z 18.10 na 20.04, který se také "nedá udělat". Sice mi to dvakrát rozbilo závislosti, které jsem musel opravit, trvalo to půl dne, ale dopadlo to lépe, než jsem očekával  :)

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2020, 20:10:34 »
   Dobrý večer.
   Především chci podĕkovat za recept singularis! Ptal se nĕkdo co je to za lap. Je to travelmate xx40, 4g ram. Proč to chci zkusit? Především si myslím, že se u toho ledacos naučím. Pak taková drobnost, ve správci oken je styl, který v dalších ver. není. Zjistil jsem, že když ho chci, tak nainstaluji 11.04 a dál povyšuji. Naposled jsem to dĕlal cca před 4-mi možná 5-ti lety. Čistá instalace 11.04, nastavení k mé spokojenosti, povýšení na max, instalace programů, které používám, používání. Přesnĕ v tom pořadí. Najednou to nejde. Hledal jsem, shánĕl, byl jsem odhodlaný sehnat a vypálit další ver. a povyšovat přez mechaniku. No a napadlo mne optat se tady. Tak asi tak

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #10 kdy: 11 Listopadu 2020, 22:40:18 »
Jakej to ma procesor hlavne a grafiku - to je smerodatne pro volbu vhodne distribuce.
Ten styl tam prece muzes z te 11.04 prenest a implantovat do ciste instalace. Tou kaskadou povysovani se naucis tak maximalne, jak ztracet cas a mit OS ve spatne kondici ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #11 kdy: 12 Listopadu 2020, 07:01:32 »
Citace
Především si myslím, že se u toho ledacos naučím.

...mysliet znamena h...no vediet...ventero ti to jemnejsie napisal...k učeniu vedu aj priamejsie cesty...

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #12 kdy: 12 Listopadu 2020, 13:28:10 »
Jakej to ma procesor hlavne a grafiku - to je smerodatne pro volbu vhodne distribuce.
Ten styl tam prece muzes z te 11.04 prenest a implantovat do ciste instalace. Tou kaskadou povysovani se naucis tak maximalne, jak ztracet cas a mit OS ve spatne kondici ..

Asi, tedy né asi, ale určitĕ jde ten styl implantovat do čisté instalace. To není problém. Otevřu správce bal., vyberu bal. a nainstaluji. Ovŝem můj problém je, že nevím v jakém balíku je ten můj požadovaný styl. Prohledal jsem kde co. Když už jsem nĕco našel, ztroskotalo to na mé znalosti, či neznalosti, angličtiny. Překladače jsou dobré asi na povrchní rozhovor o ničem, ale na technické informace? Zkrátím to. Prostĕ, když mne vyhodili ze třetí firmy, že linux pro nezájem zákazníků nedĕlají, že umí jen win., os a android,  jsem přišel na to, že udĕlám čistou instalaci 11.04, nastavím comp a povyšuji až do soudobé verze a teprve potom používám. Naposled to fungovalo na tom laptopu před cca 2-ma roky.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #13 kdy: 12 Listopadu 2020, 13:42:02 »
Když ti to už fungovalo před dvěma lety, tak to udělej stejně jako tenkrát, vždyť s tím už máš zkušenosti. My ti tady radíme správný, funkční a jednoduchý postup, ty si trváš na svém, takže se řiď svými zkušenostmi a znalostmi, nás k tomu zjevně nepotřebuješ.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #14 kdy: 12 Listopadu 2020, 16:28:36 »
Ten styl - jestli si tedy rozumime dobre - neni balik .deb ale je v te verzi umisten coby konkrerni soubory v konkretnich slozkach. Ty jen zkopirujes do stejneho umisteni v novejsi verzi. Takto preneses temata oken i ikon uplne v pohode. Je to tusim ve slozce /usr/share/themes a /usr/share/icons
Bud pres flashku nebo primo z mountnute instalacky te starsi verze v te nove verzi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #15 kdy: 12 Listopadu 2020, 17:28:13 »
Asi, tedy né asi, ale určitĕ jde ten styl implantovat do čisté instalace. To není problém. Otevřu správce bal., vyberu bal. a nainstaluji. Ovŝem můj problém je, že nevím v jakém balíku je ten můj požadovaný styl. Prohledal jsem kde co. Když už jsem nĕco našel, ztroskotalo to na mé znalosti, či neznalosti, angličtiny. Překladače jsou dobré asi na povrchní rozhovor o ničem, ale na technické informace? Zkrátím to. Prostĕ, když mne vyhodili ze třetí firmy, že linux pro nezájem zákazníků nedĕlají, že umí jen win., os a android,  jsem přišel na to, že udĕlám čistou instalaci 11.04, nastavím comp a povyšuji až do soudobé verze a teprve potom používám. Naposled to fungovalo na tom laptopu před cca 2-ma roky.
Při povyšování nemáš žádnou záruku, že ti tam ten styl zůstane. Od Xubuntu 20.04 už dokonce Xfce přešlo na GTK3, takže v něm ani starší styl určený výhradně na GTK2 nemusí fungovat.

Pokud chceš, napiš přesný název, o který styl se jedná a v jakém dialogovém okně se nastavuje (jak se to okno jmenuje a jak se do něj dostává). Mohu se pokusit ti ho dohledat.

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #16 kdy: 12 Listopadu 2020, 17:59:05 »
   Dobré odpoledne.
   Tedy ještĕ jednou se chci omluvit. Promiňte prosím moji troufalost oslovit zdejší komunitu.
   Pro Abby, Kdyby to fungovalo, tak jako tehdy, nemám důvod se ptát. Proč to přestalo nevím. Třeba jsou nepřístupné tehdejší zdroje? Nevím. Píšeš, že mi radíte správný, jednoduchý a funkční postup. Jednoduchý a funkční určitĕ, ale správnost je velmi subjektivní.
   Pro singularis a Ventero. V sobotu večer zkusím Vaše rady, recepty. Je to starý laptop, při nejlepší vůli si nevzpomenu na jeho specifikaci (procesor, grafika). Ten styl se jmenuje "Crux". Nastavuje se ve "Správce nastavení - Správce oken" a ještĕ ve " Správce nastavení - Vzhled".  Užití toho laptopu tkví v prohlížení internetu, fotek, poslechu hudby, zkouknutí filmu, nĕjaká ta komunikace (skype, whatsapp, facebook), no a v dnešním čase i online výuky prvňáčka. Bohužel tomu klukovi, nebo možná jeho otci se povedlo nĕco provést a nešlo to spustit. Přesnĕ nyní přišel čas na jednoduché, funkční a z mého pohledu správné řešení, instalace 11.04. Ejhle funkčnost ta tam. Dál už to znáte. Mimochodem fungovala tam 18.04 LTS bez problému.
   Ještĕ jednou Vám všem dĕkuji. Po nedĕli písnu jak to dopadlo.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #17 kdy: 12 Listopadu 2020, 18:35:03 »
...CRUX...mas vo vzhlade

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #18 kdy: 12 Listopadu 2020, 18:42:34 »
Nemá - v Xubu 18.04 opravdu není - nevím tedy o co stát, ale proti gustu žádný dišputát  :)
Každopádně se v té jedenáctce najde tam, kde jsem psal a prostě se přenese do stejného umístění v nové verzi. To je běžný funkční postup.
Specifakaci zjistíš tak, že zadáš do terminálu ve verzi 18.04
Kód: [Vybrat]
inxi -Fv té 11.04 by jsi tuším musel zadat - a to funguje i v novějších -
Kód: [Vybrat]
sudo lshw | grep CPU
Mimochodem ve verzi 14.04 byl Crux určitě taky.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2020, 18:50:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #19 kdy: 12 Listopadu 2020, 19:30:32 »
„Crux“ na Xubuntu 18.04 je, když se doinstalují balíčky:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gtk2-engines xfwm4-themesPak jde normálně zvolit v obou nastaveních.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #20 kdy: 12 Listopadu 2020, 19:59:56 »
Ano - i tak se to dá řešit - doinstaluje to více témat na výběr ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #21 kdy: 15 Listopadu 2020, 12:55:03 »
„Crux“ na Xubuntu 18.04 je, když se doinstalují balíčky:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gtk2-engines xfwm4-themesPak jde normálně zvolit v obou nastaveních.

   Dobré odpoledne.
   Už stahuji 18.04 LTS, hned to zkusím. Dĕkuji.

Mr. Moon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #22 kdy: 16 Listopadu 2020, 13:00:14 »
   Dobré poledne.
   Jak jsem slíbil. Oba recepty od singularis fungují. Recept od Ventero jsem ještĕ nezkoušel, protože jsem se bál. Tedy bál jsem se to zkoušet na onom stroji. Důvodem mé obavy bylo, že jsem místo v sobotu to dĕlal až v nedĕli pozdĕ večer, musel jsem do práce a kdyby se to nepovedlo, tak prvňáček má absenci v online vyučování. Určitĕ to zkusím na jiném stroji, protože se u toho určitĕ nĕco naučím. Mám Vám od nĕho vyřídit velké podĕkování za to, že jste jeho strejdovi dobře poradili jak má dostat do compu jeho oblíbený disain. Sám chci též podĕkovat. Dĕkuji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak povýšit 11.04 na 18. .....?
« Odpověď #23 kdy: 16 Listopadu 2020, 20:04:55 »
Tak doinstalace aktualniho tematu dle Singularis je jistejsi - kdyz neco tahas z hodne stare verze, tak nemusi byt tema kompletni - ne vzdy to vypada dobre.
Zkazit tim vsak nic nemuzes, tak to klidne zkus - muze se hodit, kdyz si treba stahnes tema treti strany z portalu nebo chces prenest tema z jine (podobne) distribuce.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.