Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SFTP velmi pomalý přenos souborů  (Přečteno 4890 krát)

mates.bb

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 8
SFTP velmi pomalý přenos souborů
« kdy: 17 Listopadu 2020, 18:41:10 »
Hezký večer,
potřebuji z Linux serveru přenášet soubory - řádově stovky MB až jednotky GB do Win klienta. Připojení je přes veřejnou IP a přesměrování portu na kterém běží SSH. Bohužel maximální rychlost, kterou je schopné to běžet a kterou ukazuje FTP klient (ať už FileZilla anebo WinSCP) je asi 100 KiB/s... více se z toho nevytáhne. Přenos takového souboru by trval snad 7 hodin....
V rychlosti připojení ani uploadu problém určitě není. Přesměrování portů na routeru u serveru používám i pro jiné služby a takto to rychlost opravdu nebrzdí...mám tam router Mikrotik, žádnou hračku... Napadá mě, že je nějaké omezení rychlosti v konfiguraci SSH na serveru? je to v SSHD_config? Byla to čistá instalace, nic kromě změny čísla portu jsem v tom neprováděl.
Umíte s tím prosím poradit?
Díky

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #1 kdy: 18 Listopadu 2020, 14:19:19 »
prenos cez ssh ide tým pomalšie čím to má slabší CPU. Ani na 4 jadrovom CPU 4 GHz to nejde plnou rýchlosťou.

mates.bb

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 8
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2020, 10:34:11 »
To West: to určitě nezpochybňuji, ale rychlost 100 kB/s už je docela dost velký (pomalý) extrém... nemám tam žádný historický a pomalý PC. Je tam nějaký vícejádrový Intel 3,3 GHz... podrobnosti teď z hlavy nevím.... Ani jsem si nevšiml, že by při odesílání nějak vyskočila zátěž procesoru... je to pořád stejně + - pár procent. Vím, že se tento problém i na zahraničních fórech zmiňuje, ale na žádné řešení jsem zatím nenarazil a 100 kB/s mi opravdu normální nepřipadá.
Existuje prosím nějaké řešení / nastavení, nebo je to takto pro přenos větších souborů opravdu nepoužitelné? Zvažoval jsem používání VSFTPD, ale to mi bylo na zdejším fóru rozmluveno, že je to prý staré a nebezpečné... navíc se mi nelíbilo, že tam nešlo pořádně nastavit, aby v FTP klientu nebyl vidět celý root adresář. Já se nebráním ani tomu u SFTP šifrování vypnout, pokud to nějak jde? Ve firewallu na routeru mám nastavené že na SSH port se dá připojit jen ze známých IP adres zvenku... paranoiou, že by data odchytával např. provider opravdu netrpím.... stejně by mu to bylo k ničemu.. jedná se o o speciální raw a wav radioamaterské široké nahrávky části pásma... nejde to ani otevřít v žádném běžném programu / přehrávači.... je potřeba speciální SW, např. Linrad.
Najde se prosím někdo ochotný, kdo mi pomůže to vyřešit?
Děkuji

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2020, 23:09:50 »
No a zabudol so zmieniť, že najviac sa prejaví to spomalovanie na prenose veľkého množstva malých prťavých súborov. Doporučuje sa prenášať veľký slýž zabalený tar/gzipom. Na šifrovaný prenos používam shell protokol z programu mc (midnight commander). Tiež to využíva ssh, ale prenos beží zhruba 80-90% rýchlosťou.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2020, 23:17:40 od West »

mates.bb

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 8
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #4 kdy: 20 Listopadu 2020, 05:45:01 »
To West: Ne, opravdu se nejedná o přenos velkého množství malých soborů. Jedná se vždy o jeden velký soubor raw nebo wav, který má např. 2 GB.

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #5 kdy: 20 Listopadu 2020, 09:29:30 »
Midnight commander je cez ssh rýchlejší ako sftp - vyskúšaj. sftp je proste pomalý. S tým nič nenarobíš. Preto neexistuje na celom internete riešenie. Na lokálnej 1 Gbit sieti prenáša rýchlosťou 7-9 Mbps, to nie je ani 1% rýchlosti linky. SMB protokol (Samba) beží plnou 1 Gbps rýchlosťou. Na bezdrátovej sieti môže byť sftp ešte výrazne pomalší vzhľadom na skutočnosť, že bezdrát má podstatne väčšiu chybovosť oproti LAN. Na LANe neexistuje rušenie, ale na bezdráte je rušenie takmer vždy. Hromada paketov sa musí opakovať, čo spôsobuje ešte väčšiu pomalosť. Celkom by som veril, že na bezdráte to môže ísť len 100 KB/s, to je zhruba 1 Mbps.

mates.bb

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 8
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #6 kdy: 22 Listopadu 2020, 14:32:37 »
Síť mám drátovou.
Midnight Commander jsem si nainstaloval, ale nejsem si jistý jestli správně chápu tvoje výše uvedené instrukce. Když si např. v levém okně MC chci otevřít vzdálený server a v pravém okně místní počítač do kterého chci soubor nakopírovat, tak MC má v nabídce zase pouze FTP a SFTP připojení. FTP nefunguje, protože nemám na serveru FTP server a SFTP běží stejně pomalu jako v případě jakéhokoliv jiného (S)FTP klienta. Nevím jak se mám jinak připojit / jak jinak pomocí tohoto programu přenášet soubory, aby to běhalo rychleji, jak popisuješ?

Jinak mimochodem, Midnight Commander jsem si nainstaloval i na ten Linux server, je to přehlednější pro správu souborů na serveru - v okně při připojení přes SSH (Putty)... za to díky....  přenos souborů ze serveru domu jsem tím ale nijak nevyřešil.... procesor na serveru je při přenosu souborů a při současném provozu vzdálené plochy (nomachine), přes kterou jsem momentální vytížení CPU sledoval, zatížen asi na 10-15 procent... tok odesílaných dat je asi 300-400 KiB/s... z toho je asi 3/4 na tu vzdálenou plochu... odesílání souboru přes SFTP si tak vezme asi těch průměrných 100 KiB/s

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #7 kdy: 22 Listopadu 2020, 16:36:48 »
Neviem, ja mám v midnigh commander funkcionalitu "shell link", ktorá funguje cez ssh celkom rýchlo i ked k 1 Gbps to má ešte hodne ďaleko.

JirkaZ

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1347
 • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #8 kdy: 22 Listopadu 2020, 21:26:45 »
...Na LANe neexistuje rušenie, ...

Co to je za nesmysl?


Rušení může být na drátu úplně klidně, stačí významný souběh ethernet kabelu třeba s výkonovým vedením a tamním dostatečně nesinusovým proudem , studeňák kdekoliv (počínaje konektorem).....atd.

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #9 kdy: 23 Listopadu 2020, 07:51:17 »
To máš iste pravdu, ale za 35 rokov stavania sietí som sa s tým ešte nestretol a to ani pri terminálových sieťach na báze RS232 s bežnými socialistickými non-twist telefónnymi káblami.
Len pre doplnenie môžem uviesť, že od počiatku prechodu na Linux niekedy pred 17 rokmi som si nevšimol, že by v midnight commander chýbala položka "shell link" a to jak na Fedore, Ubuntu, Mint, OpenSuse a niektorých menej významných distrách.

mates.bb

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 8
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #10 kdy: 23 Listopadu 2020, 14:01:01 »
Tak to vypadá že tu možnost "Shell spojení" má jenom verze pro Linux.... poslední dostupná verze pro Windows (z 05.2020) tuto možnost bohužel nemá, je tam opravdu jen FTP a SFTP.
Tak díky za pomoc, MC vypadá dobře, nechám si ho na tom vzdáleném Linux stroji pro snadnější správu souborů přes Putty a SSH... ale na přenos přes internet z Linuxu do Win je to pro mě bohužel nepoužitelné.
Ještě se rozmyslím co s tím... možná paralelně s SSH nakonec opravdu zprovozním i FTP (VSFTPD), když to přes SFTP nejde, tak co jiného mám dělat..... druhá varianta je ty soubory, které nepotřebuji nutně okamžitě přenášet fleškou anebo externím diskem vždy při návštěvě na tom vzdáleném místě.... ale je to škoda, myslel jsem si, že něco takového pro přenos souborů zprovoznit nebude problém.....

rušení žádné nemám.... naopak, dalo dost práce aby internetová a ethernetová technika na tom místě nerušila místní radioamaterské přijímače.

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #11 kdy: 23 Listopadu 2020, 14:25:28 »
Na Windowse som midnight commander neskúšal. S Windows už nerobím.

Keď trváš na FTP, tak to vyskúšaj pretunelovať cez ssh príkazom ssh -N -f -L LOCAL_PORT:REMOTE_IP_ADDR:REMOTE_PORT user@host

Ja takto tunelujem klasické zdielanie na porte 445 (samba) cez ssh.
Dá sa k tomu pristupovať na Windowse potom ako \\localhost\folder

Daj si do googla "ssh tunneling" pre lepšie pochopenie ako sa to robí.

West

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 400
Re:SFTP velmi pomalý přenos souborů
« Odpověď #12 kdy: 23 Listopadu 2020, 15:32:42 »
Môžem prípadne naznačiť ako tunelujem SMB protokol...

ako root v konzole na lokálnom stroji Linux zadám:
ssh -N -f -L 445:orion:445 faust@orion

Po odoslaní ENTER to chce heslo pre užávateľa faust
Vytvorí to tunel a stane sa to rezidentným, takže pre ukončenie tunelu treba použiť príkaz kill.
orion - hostname vzdialeného stroja (mám to v /etc/hosts)
faust - meno užívateľa vzdialeného stroja

Aby to fungovalo na Windowse bolo by potrebné tam inštalovať nejaký ssh server (openSSH) a na lokálnej strane ssh client.

Samotné pripojenie pretunelovaného zdielaného priečinku zo vzdialeného stroja sa potom urobi takto:
https://ibb.co/Zx3TCJq

Výsledok pripojenia:
https://ibb.co/3MnDZ9H

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.