Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: loading initial ramdisk...  (Přečteno 9460 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #25 kdy: 22 Listopadu 2020, 17:53:46 »
Jádrem to není, z toho původního jádra mi to ted taky nechtělo.... takže co s tím?
Dávám tomu poslední nějaký rozumný pokus a pak zkusím jiné distro.

Ještě nějaký nápad?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #26 kdy: 22 Listopadu 2020, 18:34:01 »
Jiné distro zkusit můžeš, za to nic nedáš.
HW máš prověřený?

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #27 kdy: 22 Listopadu 2020, 19:12:25 »
co myslíš tím prověřený? Jestli tam není chyba v HW nebo jestli je schůdný pro linux?
Já už nemůžu ani vytvořit instalační usb, nic mi tu postupně nefunguje a systém zamrzá... krom toho, že z toho už mám vypálené oči, jak nemůžu stáhnout jas :-(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #28 kdy: 22 Listopadu 2020, 20:40:57 »
Nejspíše se nejednalo jen o aktulaizaci jádra, ale i o nějaké jiné. Tedy nejjednodušší řešení je NEAKTUALIZOVAT - já už tak funguji léta a jsem celkem spokojený uživatel. Vždy po čisté instalaci udělám komplet aktualizaci a pak už aktualizuji jen internetový prohlížeč .. Stejně tak se dají aktualizovat jiné aplikace samostatně ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #29 kdy: 22 Listopadu 2020, 21:03:51 »
tak se mi povedlo nainstalovat Ubuntu (sáhla jsem omylem po jiném ISO).
Aktualizaci jsem zatím nedělala, zítra po práci to bych to mohla zkusit - třeba tam ten problém nebude.
Nicméně, nedokázal by někdo ze seznamu aktualizací tipnout, co by to mohlo způsobit?

Už ted rovnou mi to napsalo, že aplikace Keys byla nečekaně ukončena :-D to to pěkně začíná...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #30 kdy: 22 Listopadu 2020, 21:21:38 »
Já bych to po všech těch neúspěšných pokusech a radách viděl na možný hw problém (pouze shodou náhod synchronní s tou aktualizací na začátku).

Nechal bych dlouho (nejméně 24 hod.) běhat Memtest z live média, případně Stresslinux https://www.stresslinux.org/sl/ stejným způsobem...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #31 kdy: 23 Listopadu 2020, 05:32:07 »
Otestovat (konečně!  >:() paměti a disk. Veškeré testovací utility najdeš na UBCD (udělej si bootfešku) v sekcích HDD  a Memory.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2020, 07:14:05 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #32 kdy: 23 Listopadu 2020, 11:12:31 »
Tak dnes od šesti PC normálně běží, bez jakýchkoliv záseků. Nebe a dudy. Snad to tak i bude dál.


Nicméně hw pro klid klidně otestuji, prozkoumám ten odkaz, ale tím, že je to teda pro mě řecká vesnice, tak si to musím vyhradit čas (ten bych měla mít ve středu).

Zatím zkusím tu zálohu systému, a prubnu tu aktualizaci...případně, jestli to chápu dobře, bych to mohla obnovit do původního (současného, funkčního) stavu, že? Jakože se odinstalují balíky a tak.. ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #33 kdy: 23 Listopadu 2020, 12:43:09 »
Tak dnes od šesti PC normálně běží, bez jakýchkoliv záseků. Nebe a dudy. Snad to tak i bude dál.


Nicméně hw pro klid klidně otestuji, prozkoumám ten odkaz, ale tím, že je to teda pro mě řecká vesnice, tak si to musím vyhradit čas (ten bych měla mít ve středu).

Zatím zkusím tu zálohu systému, a prubnu tu aktualizaci...případně, jestli to chápu dobře, bych to mohla obnovit do původního (současného, funkčního) stavu, že? Jakože se odinstalují balíky a tak.. ?

Obnova zálohy znamená, že se odstraní současný obsah syst. oddílu a nahradí se zálohou (tj. systém bude po restartu ve stejném stavu jako byl v okamžiku zálohy). Zde se bavíme o zálohách pomocí rsync snapshotů. Výhoda je, že záloha/obnova se týká pouze nových/změněných souborů, nezměněné se pouze hardlinkují. Tím se celý proces urychlí/ušetří se místo. Rsync snapshoty fungují na linuxových oddílech (EXT3, EXT4).

Nicméně ještě výhodnější/efektivnější/elegantnější je záloha pomocí btrfs snapshotů. Tam to probíhá jinak (vytvářejí se subvolumes).
Ale podmínkou použití btrfs snapshotů je mít systém nainstalovaný na BTRFS oddíle.

V každém případě, Timeshift umí oba dva typy snapshotů, takže směle do toho...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #34 kdy: 25 Listopadu 2020, 08:12:41 »
Inu to je pěkné, tak mi to 2 dny pěkně fungovalo a pak se asi samo něco aktualizovalo. A dnes ráno opět stávka. Nicméně na původní jádro to šlo ok. - tzn - objevilo se tam nové!

Tak jsem ho posunula 'vhore' a snad to bude dál fungovat.
Takže to jsou ty bezpečnostní aktualizace, protože ty jsou nastavené na automatické stažení a instalaci.

Je tedy otázkou, jaká záloha je v tom timeshiftu, jestli už to tam nebylo vlezlé.

Jaký navrhuješ postup?
vypnout automatické stažení a vrátit se v timeshiftu?
počkat jestli bude zlobit i to původní jádro? (protože před tím to tak bylo..)

Citace
Veškeré testovací utility najdeš na UBCD (udělej si bootfešku) v sekcích HDD  a Memory.
a ano, dneska to zkusím spáchat...akorát jak jsem to nikdy nedělala, tak to musím celé pročíst, ať neudělám nějakou volovinu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #35 kdy: 25 Listopadu 2020, 08:26:20 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #36 kdy: 25 Listopadu 2020, 09:25:21 »
Inu to je pěkné, tak mi to 2 dny pěkně fungovalo a pak se asi samo něco aktualizovalo. A dnes ráno opět stávka. Nicméně na původní jádro to šlo ok. - tzn - objevilo se tam nové!

Tak jsem ho posunula 'vhore' a snad to bude dál fungovat.
Takže to jsou ty bezpečnostní aktualizace, protože ty jsou nastavené na automatické stažení a instalaci.

Je tedy otázkou, jaká záloha je v tom timeshiftu, jestli už to tam nebylo vlezlé.

Jaký navrhuješ postup?
vypnout automatické stažení a vrátit se v timeshiftu?
počkat jestli bude zlobit i to původní jádro? (protože před tím to tak bylo..)

Citace
Veškeré testovací utility najdeš na UBCD (udělej si bootfešku) v sekcích HDD  a Memory.
a ano, dneska to zkusím spáchat...akorát jak jsem to nikdy nedělala, tak to musím celé pročíst, ať neudělám nějakou volovinu.

Na jakém jedeš aktuálně kernelu zjistíš příkazem
Kód: [Vybrat]
uname -r
Zásadní je mít přehled, co se kdy aktualizovalo, usnadní se tím hledání problému. Veškeré balíky (vč. jader) se aktualizují přes dpkg, tudíž přehled najdeš v dpkg logu
Kód: [Vybrat]
/var/log/dpkg.log
Orientuj se v něm dle data/času. Já jsem si napsal skript který z tohoto logu "vytáhne" přehledný výpis do terminálu (viz obrázek).

Pokud to na původním jádru funguje, můžeš to nové jádro odinstalovat + zamknout nebo taky odinstalovat příslušné 3 metabalíky (v Synapticu - do vyhledávacího okénka napiš linux).
Pak už se nebudou nová jádra instalovat.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2020, 09:28:55 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #37 kdy: 25 Listopadu 2020, 10:24:43 »
Tak ten log je teda dobrej úlet. ...o nás bez nás, tedy :-(
Před tím už je jen ten večer instalace a druhý den to šlo ok, včera ještě večer taky.

Potažmo ten červenec tam je vtipnej taky...byl extrééémně dlouhý, tak jsem většinu z něj smazala. Kde se tam vzal takový zápis? Vždyť to bylo mezitím celé několikrát smazané?

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #38 kdy: 25 Listopadu 2020, 11:23:45 »
tak, ten prostřední balík je zamknutý
 a nechám odinstalovat ty z obrázku. Tím se to jádro správně kompletně odstraní, že?

Když řeknu 'odstranit' nebo  'úplně odstranit' chce to vzít i ty tři, kde jsem jeden zamkla... :o co to, toto?
« Poslední změna: 25 Listopadu 2020, 11:26:07 od dredata_zizalka »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #39 kdy: 25 Listopadu 2020, 11:45:08 »
Ano, odstraň i ty tři. A doufám, že teď jedeš na tom starším (5.4.0-42)...
Jo, a ten tvůj Synaptic nemá rychlý filtr, doinstaluj si ho. Zavři Synaptic (pokud běží) a do terminálu zadej:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install apt-xapian-index
sudo update-apt-xapian-index --verbose --force

Až indexace doběhne, můžeš Synaptic spustit, rychlý filtr tam bude. ;)
« Poslední změna: 25 Listopadu 2020, 12:03:45 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #40 kdy: 25 Listopadu 2020, 16:18:30 »
Provedeno :-) děkuji, už jsem si říkala, že neumím ani vyhledávat..

Nicméně, pc jsem na odpolko vypnula a teď to naběhlo i když s delším strašidelným přemýšlením....
Koukal jsi prosím na ten můj log? Je tam něco vykoukatelného?

Jinak, jestli se nepletu, aktualizace co tam čekají klidně můžu spustit že? když to způsobuje očividně něco, co už se nainstalovalo...

Na to, že linux používám ještě když byly win XP tak jsem pořád dost nesamostatná ... neexistují nějaké praktické kurzy pro hlubší pochopení souvislostí?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #41 kdy: 25 Listopadu 2020, 18:30:34 »
Provedeno :-) děkuji, už jsem si říkala, že neumím ani vyhledávat..

Nicméně, pc jsem na odpolko vypnula a teď to naběhlo i když s delším strašidelným přemýšlením....
Koukal jsi prosím na ten můj log? Je tam něco vykoukatelného?

Jinak, jestli se nepletu, aktualizace co tam čekají klidně můžu spustit že? když to způsobuje očividně něco, co už se nainstalovalo...

Na to, že linux používám ještě když byly win XP tak jsem pořád dost nesamostatná ... neexistují nějaké praktické kurzy pro hlubší pochopení souvislostí?

1. Ano, "čekající" aktualizace spustit můžeš (ty co se zobrazují v Synapticu). Nicméně to jsou většinou ty tzv. "proposed" - čekají až budou posunuty do klasických aktualizací. Nicméně běžnému uživateli postačí normální aktualizační mechanismus (Správce aktualizací).

2. Zdá se, že zcela nechápeš význam dpkg logu. V něm je pouze uvedeno co se kdy instalovalo/aktualizovalo/odstraňovalo - žádná jiná informace z něj nevyplývá.
Vykoukat tam nelze kromě výše uvedeného nic. Ale např. pokud začnu mít od 25. 11. potíže, podívám se do logu co se v tu dobu instalovalo/aktualizovalo. Tím pádem to je vodítko k určení "viníka" problémů. Protože pokud příčinu nenaleznu, tak i když obnovím systém před uvedené datum, situace se bude pravděpodobně opakovat (přijdou znova aktualizace atd.).
Pokud ale vím, co vše se v danou dobu aktualizovalo, aktualizuji to pak po jedné položce (nikoli hromadně) a sleduji co to udělá. Tím se opět přiblížím k nalezení příčiny.

3. Dříve existovaly dokonce knížky (od českého autora o linuxu - cca 8.04 - 10.04). Byly dokonce přikládány k instalačnímu CD...
Nyní pokud vím nic takového není. Ale třeba Ubuntu má tak velkou základnu, že není problém si cokoli vygooglit. Samozřejmě eng je velkou výhodou - vrátí se násobně odpovědí na dotaz.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #42 kdy: 25 Listopadu 2020, 19:54:48 »
ad 1 - já to udělám přes správce, ale asi spíš až v pátek odpo, reálně (ač zřejmě nadbytečně) se bojím si vyřadit pc v pracovní dny. :-)

ad 2 - joo, já to tak pochopila, ale říkala jsem si, že ty vykoukáš spíš co mohlo být tím průserářem :-) já se totiž nechci spoléhat na to jádro jako viníka..ale je možné, že odinstalací toho nového tam opravdu ta komplikace zmizí.. budu pozorovat :-)
Já nechápu, proč v tom logu je jeden červencový den :-D a pak teďka...

ad 3  - ha, tu knížku podle mě i někde 'máme'. Já jí nemám určitě, ale myslím, že jsem jí kupovala právě i s CD :-D takže někde se bude válet u našich nebo u ségry.
Eng není problém, ale řekněme, že domácí prostředí je domácí prostředí :-) na eng foru bych čekala přetlak příspěvků.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #43 kdy: 25 Listopadu 2020, 22:17:03 »
ad 2. Časové "skoky"  v logu jsou typické pro systém který byl obnovený (ze zálohy nebo snapshotu)....

ad 3. ještě musím upřesnit:
Položíš dotaz česky do google = vrátí se cca 20 odpovědí, z toho 2 + - částečně použitelné (když máš štěstí)....
Položíš stejný dotaz anglicky = vrátí se ti cca 2000 odpovědí, z toho min.  + - 400 použitelných/relevantních.
Myslím, že jako příklad to k pochopení postačí...
Samozřejmě, ne vždy kvantita automaticky znamená kvalitu, ale na druhou stranu, vždy je lepší, pokud existuje možnost výběru.
No a pak už je na uživateli samotném, pro jaké řešení se rozhodne - měl by převážit technický cit. To sice pro začátečníka může být docela probém, nicméně může se zase poradit s někým zkušenějším...
« Poslední změna: 25 Listopadu 2020, 22:26:47 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #44 kdy: 27 Listopadu 2020, 22:58:06 »
Co se týče dotazů googlu, tak jedině eng, ptát se česky nemá cenu, protože to buď nikdo nikdy neřešil, nebo najdeš otázku, ale bez odpovědi zatímco anglicky většinou hned první odkaz dá relevantní odpověď včetně funkčního řešení. Nejen pro Linux, ale pro cokoliv.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #45 kdy: 29 Listopadu 2020, 10:48:15 »
Tak, dnes se nám zase nechtělo, ale včera bylo vše ok.
Už stahuji .iso z https://www.ultimatebootcd.com/download.html
jsem tedy vůbec nejsem moudrá z těch návodů - nestačilo by to iso jen dát na flashdisk přes unetbootin?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #46 kdy: 29 Listopadu 2020, 11:28:54 »
Asi jo - zkus ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #47 kdy: 29 Listopadu 2020, 13:24:19 »
mě to ten flash disk při startu nevidí, v biosu je tam nastavená přednost usb, i při vybrání z četho bootovat tam flashdisk není.
asi to má něco společného s uefi, jenže to je pro mě zase neznámá oblast  :(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #48 kdy: 29 Listopadu 2020, 15:32:30 »
Pripoj si to iso a mrkni, zda je tam slozka pro efi a efi zavadec. Pokud ne, tak zkus prepnout stroj na legacy/csm - na otedtovani hw to staci ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:loading initial ramdisk...
« Odpověď #49 kdy: 29 Listopadu 2020, 17:19:29 »
Tak, dnes se nám zase nechtělo, ale včera bylo vše ok.
Už stahuji .iso z https://www.ultimatebootcd.com/download.html
jsem tedy vůbec nejsem moudrá z těch návodů - nestačilo by to iso jen dát na flashdisk přes unetbootin?

Flešku musíš připravit podle toho jak ji pak budeš bootovat (uefi/legacy).
Použij osvědčený Rufus. Nastav ho stejně jako na tom obrázku.
« Poslední změna: 29 Listopadu 2020, 17:27:23 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.