Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Hefftor Linux  (Přečteno 5774 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Hefftor Linux
« kdy: 30 Listopadu 2020, 13:20:12 »
Narazil jsem na článek o distru s dosti ambiciózním popisem a propagací - nechce někdo testnout? Třeba Abby?
https://www.chip.cz/novinky/linux-pro-vsechny-ucely-predci-i-windows-a-macos/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #1 kdy: 30 Listopadu 2020, 13:53:32 »
Disclaimer: jsem zásadním přívržencem svobody, mnohosti a možnosti výběru (na rozdíl od některých přítomných pán Bůh ví proč vzývajících globalizátory a tzv. jediná správná řešení) a Linux pokládám za to nejlepší, co kdy v IT oblasti vzniklo.

Přesto si myslím, že další zcela neznámá distribuce nemá pro uživatele příliš smysl. Ano, je to možnost seberealizace pro její tvůrce, ale uvědomme si, že distribucí je v současné době cca 1000 (ano, jeden tisíc! - viz třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distribution).

Kdyby se jejich počet snížil třeba na desítky, myslím, že by se nic nestalo a naopak by to mohlo posílit vývoj (nebo lépe opravy chyb a ladění) jak celých linuxových systémů, tak jednotlivých programů.

Pochopitelně to ale naštěstí nemůže nikdo nařídit a to, co jsem napsal, je pouze můj názor... Pokud se vyskytne kdokoliv "za vodou", s dostatkem času a chuti zkoušet neustále něco jiného, tak proč ne.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #2 kdy: 30 Listopadu 2020, 15:53:55 »
Ano - bylo by lepší, kdyby se více lidí, kteří dělají podobná distra spíše spojilo, ale v tom jim asi brání pýcha a jistá oddělenost - toť důsledek vývoje společnosti. Bylo by lepší, kdyby zavedenější týmy více integrovali menší vývojáře, ale museli by oni sami být integrovatelní ...
Taky nejsem příznivcem nařizování, ale prokazatelný fakt (stačí se podívat jak nefunkční jsou pseudodemokratická zřízení) je ten, že pokud nějaká autorita něco nezastřeší, tak to prostě tu efektivitu nemá. Problém je v tom, že těžko pohledat někoho, kdo by byl schopen přijímat inteligentní podněty a na jejich základě vydával inteligentní instrukce ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #3 kdy: 30 Listopadu 2020, 16:03:21 »
Ano - bylo by lepší, kdyby se více lidí, kteří dělají podobná distra spíše spojilo, ale v tom jim asi brání pýcha a jistá oddělenost - toť důsledek vývoje společnosti. Bylo by lepší, kdyby zavedenější týmy více integrovali menší vývojáře, ale museli by oni sami být integrovatelní ...
Taky nejsem příznivcem nařizování, ale prokazatelný fakt (stačí se podívat jak nefunkční jsou pseudodemokratická zřízení) je ten, že pokud nějaká autorita něco nezastřeší, tak to prostě tu efektivitu nemá. Problém je v tom, že těžko pohledat někoho, kdo by byl schopen přijímat inteligentní podněty a na jejich základě vydával inteligentní instrukce ...

Jo, osvícený diktátor (monarcha), stejná utopie jako nacismus, bolševismus atd., prostě všechny úchylky založené na gruppen existenci a centrálním ovládání.

V tomhle se ale neshodneme, já nepotřebuju ani vůdce, ani instrukce a dokonce je nesnáším; a už vůbec neberu nějaké "integrování se" (s výjimkou základních pravidel koexistence - to ale řešily už pradávné věci typu Desatero).

Dění vlevo od vrcholu Gaussovy křivky mě v podstatě nezajímá (i když i s nimi nějak musím žít).
« Poslední změna: 02 Prosince 2020, 23:13:22 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2020, 19:21:47 »
Narazil jsem na článek o distru s dosti ambiciózním popisem a propagací - nechce někdo testnout? Třeba Abby?
https://www.chip.cz/novinky/linux-pro-vsechny-ucely-predci-i-windows-a-macos/

Hele ani ne. Určitě bych testla distribuci, kterou by udělala velká komerční firma (viz můj jistě všeobecně známý názor), ale nějaká nová pidi distribuce mě fakt nezajímá. Teď používám Manjaro a v rámci možností mi vyhovuje (až na pár drobností, se kterými se ale dá žít a věřím, že se je podaří vyřešit) a nechci zkoušet něco, co nemá budoucnost a je jen miliontá verze z milionté verze a s největší pravděpodobností zanedlouho zase zanikne.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2020, 19:50:09 »
Narazil jsem na článek o distru s dosti ambiciózním popisem a propagací - nechce někdo testnout? Třeba Abby?
https://www.chip.cz/novinky/linux-pro-vsechny-ucely-predci-i-windows-a-macos/

Hele ani ne. Určitě bych testla distribuci, kterou by udělala velká komerční firma (viz můj jistě všeobecně známý názor), ale nějaká nová pidi distribuce mě fakt nezajímá. Teď používám Manjaro a v rámci možností mi vyhovuje (až na pár drobností, se kterými se ale dá žít a věřím, že se je podaří vyřešit) a nechci zkoušet něco, co nemá budoucnost a je jen miliontá verze z milionté verze a s největší pravděpodobností zanedlouho zase zanikne.

To je pravda, ale i Manjaro s KDE je pro mě zcela nepoužitelné >:( Koupil jsem si grafiku Radeon RX 550 a když kvůli otáčkám ventilátoru doinstaluju jinak skvělý program radeon-profile mám po restartu po Manjaru. Jeden řádek na černé obrazovce a nemožnost opravy! Zkusil jsem to několikrát tedy pouze s KDE. V jiných distrech jako Kubuntu a Kde neon žádný problém

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #6 kdy: 02 Prosince 2020, 19:52:46 »
min25: a tohle je ten problém, který Linux má. Je milion distribucí a žádná nefunguje na 100%, to co jde v jedné nejde ve druhé. A místo aby se vývojáři spojili, tak se naopak tříští a vytváří naprosto zbytečné forky forků...

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #7 kdy: 02 Prosince 2020, 21:14:53 »
No jo někdo tady nedávno psal že je asi tisíc distribucí. Horší je že většina uživatelů Linuxu zastává že právě rozmanitost je vlastně svoboda si vybrat. Jenom mi uniká z čeho když v naprosto každé i běžný uživatel narazí na neřešitelný problém a když zkusí jiné distro tak tam nejde zase něco jiného >:(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #8 kdy: 02 Prosince 2020, 21:43:15 »
Ano - to je ta naockovana fanaticky pseudodemokraticka mimoznost ... No jo - "rozdel a panuj ..."
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2020, 01:18:20 »
Svoboda vybrat si je bezva. Stejně tak je bezva svoboda zkontrolovat a upravit si kód v open source programu. Vlastně je to bezva až do okamžiku, kdy člověk zjistí, že nemá čas na to, aby zkoušel různé distribuce a s překvapením zjistí, že poté co nahlédne do kódu, tak tomu rozumí míň než archaické klingonštině. A pak zjistí, že ty proklínané Windows nebo "uzavřený" a "předražený" macOS je vlastně úžasně otevřený, funkční a vlastně levný, když se jenom zapne počítač, projde se nastavením, které trvá asi tak pět minut a pak deset let to jen používá a po deset letech vybalí nové zařízení, přenese data ze starého a za pět minut pokračuje tam, kde skončil.

Já mám Linux fakt ráda a vidím v něm obrovský potenciál, ale ne v současném stavu. Jestli fakt existuje tisícovka distribucí, tak to podle mě není výhoda, ale obrovská nevýhoda. Kdyby každá distribuce měla 10 vývojářů, tak je to 10.000 lidí, kteří by mohli dělat na dokonalé distribuci a ne stále dokola vynalézat kolo a hádat se, co je lepší, co horší a být proti komerčnímu řešení. Zrovna tak považuji za nevýhodu, že kdokoliv může vzít kód existující aplikace a vytvořit si vlastní fork místo aby pomohl programátorovi té původní aplikace tu jeho vylepšit. Naopak v komerční tvorbě, ať už zadarmo nebo za peníze, vidím výhodu, že se v tom nehrabe kdokoliv, že firma je alespoň trochu vázaná na své klienty a prostě jen tak nezařízne něco, co lidé používají (pokud to používají). A hlavně jsou tlačeni do rychlého vývoje a funkčnosti, protože nikdo nezaplatí za něco, co funguje napůl. Nikdy bych nedala peníze za Mailspring (e-mailový klient pro všechny tři systémy), protože jsem jim dvakrát hlásila problém a nestála jsem jim ani za odpověď, takže pro změnu hledám opět e-mailového klienta (a požadavky trvají, podpora iCloud a Gmail, na iCloud i kontakty a kalendář, připomínky jsou příjemný ale nikoliv nutný bonus, tak jestli máte nějaký tip - Thinderbird, Kmail, Mailspring, Geary, Evolution už mám vyzkoušené, nevyhovují, Mailspring by vyhovoval, kdyby mi půlka mailů nezmizela v black hole a byla příjemcům doručena).

Já prostě potřebuju počítač používat a ne řešit problémy. Ráda objevuju nové věci, mám počítače a moderní technologie ráda, baví mě, ale než abych hrála hru nazvanou "Testování distribuce XY" tak si radši za 7 dnů zahraju Cyberpunk 2077 a než vyjde, tak zabíjím čas dohráváním Zaklínače 3, jsou to lepší hry :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #10 kdy: 03 Prosince 2020, 12:36:54 »
V pohledu na Win se asi uplne neshodneme, kdyz popiras ocividne veci, ale v pohledu na Linux se shodneme valne. Jen nesouhlasim s timto:
Citace
A hlavně jsou tlačeni do rychlého vývoje a funkčnosti, protože nikdo nezaplatí za něco, co funguje napůl.
Jednak to neni pravda - W10 uz od sveho pocatku strasne moc bugu a lide za to plati a druhak presne ten rychly vyvoj a to tlaceni a siti horkou jehlou je pricinou toho, ze W10 je strasny, nervy drasajici a temer nepouzitelny system, ktery po kazde vetsi aktualizaci neco, casto dost zleho, uzivately provede a stejne tak v Linuxu je hromada malfunkci ...
Jinak ty jsi mi prisla se svymi naroky na uzivani mnoha funkci jako nejlepsi kandidat na potvrzovace nebo vyvracece jejich vychloubacne noty :D
Apropo SVOBODA je relativni a iluzorni - alespon, co se tyce teto urovne byti ..
« Poslední změna: 03 Prosince 2020, 12:41:52 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #11 kdy: 03 Prosince 2020, 15:23:05 »
Jaké očividné věci popírám? Ale víš přece, že jsem v první řadě jablíčkářka a Windows mám jen jako herní konzoli, PC je pro mě prostě něco jako lepší Playstation. První Windows, se kterými jsem se setkala (když pominu občasné setkání ve škole s hrůzou jménem 98) jsou 8.1 na necelý rok a 10 jsem vysloveně uvítala, na stávajícím PC byly nejen že rychlejší, ale hlavně mnohem přehlednější, navíc si HW ve většině případů nainstalují samy, což o 8.1 neplatí a 7 prý už vůbec ne. No a se 7 jsem se setkala akorát párkrát na chvilku, protože byly na všech třech našich noteboocích (ani jeden jsme nekupovali nový, já mám X220 na hraní, je na něm Linux na jednom disku a Windows 10 na druhém a původně tam byly Windows 7, takže jsem je viděla asi čtvrt hodiny, HP 650 a T430 je ten samý případ a kamarádka mi přinesla takovou hrůzu ať se na to podívám, že to je pomalé a 10, které jsem jí tam dala místo 7 jsou i podle ní rychlejší. O moc víc zkušeností s Windows vlastně nemám).

No s tím placením, on někdo za Windows 10 platí? Já jsem na desktop převedla 8.1 na 10 a 8.1 byla původně nějaké OEM, dal mi ji kamarád že ji mají ve firmě navíc (normálně samolepka, kterou jsem si měla nalepit na case, věřil bys tomu? 😮 ) a jinak ke každému PC je licence v ceně, ne? Vím, že se dá koupit PC bez licence, případně když si člověk složí PC sám, tak k němu licenci nedostane a musí si ji někde koupit nebo nějak sehnat, ale všude vidím inzeráty na Windows 10 za 7€ a to fakt není žádná likvidační cena (a jistě to bude legální, protože to vychází třeba na LSA a dalších velkých webech), ale to je trochu mimo hlavní proud, běžný BFU dostane licenci s počítačem. Je to vlastně stejné jako u jablíčka, zapneš počítač a vyskočí na tebe úvodní průvodce, akorát PC neobnovíš do stavu předchozího počítače, protože neexistuje žádné zálohování jako je Time Machine.

Co se týče aktualizací, to máš pravdu, vždycky se děsím, co se zase rozbije, když přijde nová hlavní verze (přitom co se týče macOS pravidelně používám bety a problém jsem měla jen jednou tuším v Sierra, kdy v jedné betě nefungovala Time Machine a za týden vyšla oprava, vždycky po Keynote stáhnu vývojářský profil, který pak převedu na Public Beta). Ale já jsem se naučila v 10 používat prográmek, který zablokuje automatické aktualizace a instaluju je ručně a hlavní verzi obvykle dávám se zpožděním jedné verze. Akorát teď podzimní 20H2 nebo jak to nazvali už je jak na desktopu tak na jednom notebooku, na druhém zatím ne, protože tam prý jsou známé chyby se zvukem, ale tam mi zatím nepustili ani jarní 😂

Můžu to zkusit, pokud si to přeješ, ale jenom ve virtualizaci, opravdu nemám ani čas ani chuť zkoušet cosi, co je nejspíš předem odsouzeno k zániku. Navíc když mám asi nejlépe odladěný OS jak jen můžu dosáhnout a prakticky všechno mi funguje (kromě čtečky otisků, přehrávání filmů ze sítě přes Dolphin/VLC a toho mail klienta). Ale zkusím to teda ve virtuálu a dám vědět jak to na mě působí, třeba se pletu 😊

V tom máš naprostou pravdu. Navíc svoboda znamená pro každého něco jiného 😊

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #12 kdy: 03 Prosince 2020, 19:04:19 »
=> proklínané Windows nebo "uzavřený" a "předražený" macOS je vlastně úžasně otevřený, funkční a vlastně levný...
S MacOS to tak vždy bolo. Už od čias kedy to bežalo na Motorola 680xx. Ak potrebuje niekto funkčné riešenie, tak si holt musí priplatiť. Niekto sa ale rád vŕta v systémovom kóde. Pre neho je lepší opensource. Som toho názoru, že keby nebol opensource, ale hlavne Linus by nenapísal Linux, tak by pokrok v softwarových riešeniach nenapredoval takou obrovskou rýchlosťou ako je to v súčasnosti. S Windows 95 by sme sa potýkali 20 rokov kým by prišlo niečo inovatívne.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #13 kdy: 03 Prosince 2020, 19:58:26 »
Abby:
Tvrdit jeste k tomu vsemu, ze W10 je prehlednejsi, tak to uz jsi me uplne dostala - vesvetleni by bylo, ze existuji nejake dve naprosto odlisne linie - pravdepodobne dimenzionalne casoprostorove a kazdy z nas pouziva jinou :D

Ano - u posledni stazene verze W10 se mi na miniPC nespousti ovladaci centrum pro Realtek a moznosti zvuku jsou tak dosti omezene.

Temer kazdy, kdo si koupi PC, tak automaticky plati za W10.

To jsem mel prave na mysli - ze by jsi testla (aspon z live) tebou v zavorce vypsane veci, ktere ti porad nechteji fungovat :) Zbytek by se uz nejspise pripadne dal doladit, kdyz uz to jednou slo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #14 kdy: 03 Prosince 2020, 21:31:48 »
West: já netvrdím, že je open source špatný, to v žádném případě, leckdy dokonce open source sama používám, jen říkám, že ty, jak někteří tvrdí, "největší výhody" (kouknout se do kódu a upravit si ho) podle mě vlastně není vůbec výhoda, protože drtivá většina lidí zrovna tohle nikdy nevyužije. Jinak já software rozděluji na funkční, polofunkční a nefunkční a vždycky je to vztažené na mé potřeby. Třeba takový Libre Office považuji za polofunkční, protože sice funguje, ale jeho menu je naprosto tragicky nepřehledné, proto používám iWorks a MS Office (mám starou licenci 2013 pro Windows a vlastně ani nevím jakou verzi pro macOS a stačí mi, hlavně že to, co hledám, najdu prakticky okamžitě, zatímco v LO ne, přitom kdyby tam doplnili menu jako má iWorks a MSO, klidně jako volitelnou možnost, tak by mi to klidně stačilo). A třeba VLC je pro mě funkční, protože dělá to co má a nemám s ním problémy.

Ventero:
Opět jde o čistě subjektivní dojem. Mě je upřímně jedno, jak to vnímají jiní, se svým počítačem pracuji já a i když Windows celkově jsou neskutečně nepřehledné a třeba Nastavení (dříve Ovládací panely) jsou v porovnání s Nastavením v macOS naprosto neskutečné a nic tam nemůžu nikdy najít. V macOS se to sice v Catalině (a Big Sur ještě víc) změnilo, přibyly možnosti, ale pořád je to krásný příklad přehlednosti a dá se tam snadno vyhledávat (jestli chceš, pošlu screenshoty pro porovnání).

Nevím, mě ovládací centrum Realtek normálně funguje, 20H2 a poslední ovladače stažené přes utilitku od MSI Live Update a funguje mi to přes rok, co mám aktuální mobo+CPU. Vlastně se dá říct, že od verze 1909 mi přestaly jakékoliv problémy (nebo to je díky přechodu od Intelu na AMD? 😂 Je to ve stejnou dobu 😊 ).

Je to v ceně, to bych neřešila. A když jsem viděla u jednoho notebooku, že bez OS byl levnější o 120 czk, tak to bych už tuplem neřešila. Já třeba taky automaticky platím za OS, svůj Mac Mini jsem dostala s OS Lion, svůj MacBook s OS High Sierra a jestli přesvědčím Ježíška, tak svůj budoucí Mac Mini M1 dostanu s OS Big Sur a samozřejmě aktualizace do budoucna. Podle mě je HW a SW nedílně spjatý, vždyť HW bez SW vlastně není k ničemu, nedá se použít. Telefon taky dostaneš s iOS nebo Androidem (nebo nějakým firmwarem když jde o dumb phone). Spíš by měli výrobci dávat na výběr (za stejnou cenu), jestli k PC dostaneš Windows nebo Linux, jenže otázka zní, který Linux a jak by to bylo s případnou podporou.

Obávám se, že z Live toho moc nezjistím, spoustu aplikací musím doinstalovat, web browser používám Chrome atd. Na druhou stranu, podle všeho to vychází ze stejné původní distribuce jako Manjaro, takže by teoreticky mohly fungovat stejné postupy a mohl by být přístup k AUR. No uvidím, mám ještě 7 dnů, tak jestli si vyhradím pár hodin na "pařbu Hektoru", tak asi proč ne. Ale až vyjde Cyberpunk, tak to bude jen práce a pařba a obávám se, že práce dostane trochu na frak 😂 Snad nebudu zklamaná, ale fakt se hrozně moc těším 😂

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #15 kdy: 03 Prosince 2020, 22:01:48 »
To je jasné, že faktor subjektivního vnímání nelze vyloučit - nicméně jsi mi nakonec docela přitakala s tím BordelUI ve Win10.
To už je téměř jakékoliv linuxové distro přehlednější a lépe konfigurovatelnější - škoda jen té roztříštěnosti a nedotaženosti  - však se také ke tvým steskům na toto téma vždy přidávám, neboť v tomto ohledu není takřka nic, s čím bych s tebou nesouhlasil ..
Kdyby se ta hromada nadšenců, kteří dělají všechna ta minoritní distra, která jsou stejně mimo palubu a 90% z nich jasně evolučně odsouzena k utonutí ve vlnách linuxových dějin, kdyby se tihle egocentrici prostě přidali jako betatestéři ke 20 majoritním distrům, tak by bylo o dost veseleji, co se týče funkčnosti a spolehlivosti Linuxu

S tím macOS ti věřím. - znám spokojené uživatele a pracovat jsem s ním chvíli měl možnost - kdyby se dal nainstalovat na jakýkoliv normální stroj (v tomto kontextu nechápu zmínku o tom, že je vlastně otevřený - v kontextu vůči nadřízeným korpofašounům, mezi něž sami patří, tu otevřenost chápu dostatečně), tak bych ho nejspíše používal spolu s Lin namísto Win.

Jinak jakou používáš tu utilitku ve Win pro zakázání aktualizací  a jak vyhovuje? Znám jich více, ale jakákoliv osobní uživatelská zkušenost je přínosná - a zvláště od tebe, coby náročné uživatelky :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #16 kdy: 03 Prosince 2020, 23:16:34 »
Jasně, já netvrdím, že Windows jsou přehledné, jakékoliv, prostě jsem zvyklá na něco, kde je každá věc na svém místě prakticky odjakživa, jenom přibývají možnosti, ale základ je prostě stále stejný. Proto absolutně nechápu, že Windows vypadají v každé verzi jinak a to zásadně a že i nastavení mají pokaždé jiné a pokaždé více či méně zmatené. Jen mi Windows 10 přijdou nejméně tragické, to Windows 7 je vysloveně hrůza a co si tak matně vzpomínám ve škole 98, to vůbec bylo strašlivé. Navíc to pořád padalo a tenkrát to nemělo ani USB zatímco já už byla bez disketové mechaniky, takže přinést domácí úkol bylo dost nemožné, já neměla jak použít diskety a můj obrovský 8 MB flashdisk nebylo kam připojit :D To takové KDE od doby co jsem si začala hrát s Linuxem (i když původně jsem začala s Gnome kvůli jisté podobnosti s macOS, ale to co tohle prostředí umí nebo spíše neumí je dost tristní...) tak vypadá vlastně taky stejně, navíc je velmi dobře konfigurovatelné, takže mám vlevo nahoře na oknech klasický semafor (červená, žlutá, zelená neboli zavřít, minimalizovat, maximalizovat), dole docela povedený dock a menu nahoře, navíc jsem našla vzhled, který celkově celkem slušně imituje vzhled macOS a dost mi to pomáhá v orientaci. Ale naprosto souhlasím s těmi vývojáři, jen mi přijde i dvacet dister hrozně moc, možná jich ani tolik neznám :D Podle mě by stačilo, kdyby byly Debian + Ubuntu, Red Hat (není to teď spíše RHEL? Nejsem si jistá) + Fedora, SLED/SLES + OpenSUSE a Arch + Manjaro, k tomu KDE, Gnome a XFCE (i když co se mě týče tak by stačilo jediné GUI a to kterékoliv z nich, jen dotažené do dokonalosti) a hned by Linux měl ne 2% na desktopu ale třeba 10%. K tomu dotáhnout projekty jako je Steam Proton, Lutris a hlavně zjednodušit wine (a zrušit různé nedodělané blbosti typu Play On Linux, Cross Over Office,Q4Wine nebo jak se to jmenuje a další polofunkční nadstavby) a hlavně tlačit nativní hry, nativní aplikace a jeden store pro všechny distribuce, v tomhle se mi hrozně líbí FlatPak, funguje vlastně všude, neřeší nějaké hloupé a zbytečné závislosti, prostě se jen stáhne a funguje. A Snap je něco podobného, jen z mého uživatelského pohledu horší, protože ty balíčky jsou větší. Vždyť ve FlatPaku mi normálně funguje i Apple Music, což je super :)

Kdybys měl CPU Intel a podporované komponenty, tak si můžeš rozjet Hackintosh. Já ho měla asi půl roku na tom mém ThinkPadu a kromě pár věcí (čtečka otisků a čtečka karet) mi tam běžel bezvadně, konkrétně Mojave. On ten ThinkPad je totiž prakticky totožný s MacBook Pro resp. Mac Mini 2011. No a co se týče otevřenosti, tak to nemyslím tak, že si nainstaluješ macOS kamkoliv, to fakt ne, ale v tom, že v rámci systému můžeš cokoliv. Terminál je prostě terminál, sudo je sudo a samotný systém je unix resp. BSD, ale s Linuxem toho má hodně moc společného.

Ta utilitka je WUMGR - Update Manager for Windows by David Xanatos. Hodně mi vyhovuje, protože skutečně trvale vypíná automatické aktualizace a nezapínají se samy od sebe a instalace je na jedno kliknutí tehdy, když sama chci.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #17 kdy: 03 Prosince 2020, 23:37:12 »
S tou otevřeností jsem tebe pochopil - to byla připomínka k postu Westa - ale třeba to taky myslel nějak jinak, jen to dost zestručněl :)
Dík za info o WUMGR vím - ale jak jsem psal - každý tip a každý schopný popis je užitečný ...
« Poslední změna: 03 Prosince 2020, 23:40:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #18 kdy: 03 Prosince 2020, 23:49:29 »
Ad tragickosť opensource software...
Už som to v minulosti písal. Ak budú mať vývojári opensource rovnaké podmienky ako tí v Apple, tak budú písať aj úžitkovo rovnaký software ak nie lepší. Mimochodom, niekto môže byť aj tým najlepším programátorom na celom svete, ale ak neovláda problematiku toho, čo programuje (nappríklad ekonomiku) tak ten soft bude podľa toho aj tak vyzerať.
Najlepší software robia práve ľudia, ktorí majú dlhodobé skúsenosti z oboru i keď nemusia byť až tak dobrí programátori. Na Linuxe napríklad audio software Ardour.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #19 kdy: 04 Prosince 2020, 01:32:27 »
Tak jsem zkusila live KDE a XFCE a nějak nevidím důvod, proč bych měla z Manjaro přejít na tohle. To co nefunguje v Manjaro (čtečka otisků prstů, přehrávání videa ze SMB přes Dolphin/VLC) nefunguje ani tady, dock (Latte) mám nainstalovaný také a jinak je to čistě jen o tom, jak si to kdo nastaví. AUR je tady taky, naopak jsem nenašla podporu flatpak a snap a v live to nevidělo moji wifi, Manjaro ji umí použít i v live a pro instalaci (nějaká Broadcom upravená aby se hlásila jako Apple AirPort). V XFCE není ani předinstalovaný mailový klient a v obou verzích je nějaký textový editor, který je možné zakoupit za $80 USD na tři roky. Možná to bude dobré, ale já si nechám nainstalované celkem vyladěné (až na to co jsem zmínila v jednom z předchozích příspěvků) Manjaro.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #20 kdy: 04 Prosince 2020, 09:15:54 »
Dekujeme za zhodnoceni - takto se to da uchopit a hnedle clovek vi, co si o tom vicemene myslet ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #21 kdy: 04 Prosince 2020, 13:23:47 »
Není zač 😊 Uvidíme, jestli pár let vydrží existovat, je to vlastně to, co jsem psala hned na začátku, miliontá distribuce, fork z forku a vlastně úplná zbytečnost. Ale jedna dobrá věc tam je, nastavení přímo té distribuce a například tam je GUI pro autostart. Co jsem ale nepochopila, že se spouští Latte a Plank, což obojí je dock.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #22 kdy: 04 Prosince 2020, 14:13:34 »
To asi v te snaze prekombinovali ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Hefftor Linux
« Odpověď #23 kdy: 04 Prosince 2020, 14:24:21 »
Je pravda, že je zbytočne veľa podobných distribúcii, ale je aj dosť takých, čo sú zamerané na určitú oblasť. To by si už bežný užívateľ nedokázal
takto upraviť bežné distro. Ako príklad AV Linux na prácu so zvukom. http://www.bandshed.net/avlinux/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.