Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lživé datum u připojených FS  (Přečteno 940 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Lživé datum u připojených FS
« kdy: 05 Prosince 2020, 19:09:09 »
Ahoj. Narazil jsem na opravdu nepochopitelnou závadu.
Mám počítač P s Xubuntem 20.04 -  na něm vidím v liště správný čas a správné datum.
Když do tohoto počítače zasunu USB flash nebo SD kartu z foťáku, všechny soubory na tomto médiu  o 30 dní omládnou a mají datum mladší.
Čili soubory, které mají na všech kompech datum včerejší, čili 4.12.2020, mají datum na počítači P z budoucnosti, přesně tedy 4.1.2021.
Když nic neudělám a tu flešku zasunu do kteréhokoliv jiného počítače, má soubor datum správné 4.12.2020.
Když na té flešce zasunuté do P vytvořím soubor, má na P čas vytvořený správně zobrazený, čili teď. 5.12.2020, tu flešku vysunu a přesunu do jiného počítače W - i zde má správné datum 5.12.2020.
Když tu flešku vrátím zpět do P, má tentýž soubor, který jsem na P vytvořil před pár minutami, datum 5.1.2021.
A to jak v grafickém průzkumníku, tak v konsoli po příkazu
Kód: [Vybrat]
ls -l
WTF??? Jde to spravit?
Je to vážně otrava, takhle si zanést chaos do souborů, které nutně potřebuju přenášet z kompu na komp, pač Samba vůbec nefunguje.
Xubuntu 18.4.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Lživé datum u připojených FS
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2020, 20:08:47 »
Ake maju tie pocitace OS? V linuxe to s casom vytvorenia suboru nieje take jednoduche. Tiez je otazka aky suborovy manazer pouzivas a ci vie citat cas vytvorenia suboru z formatu tej karty.
Nieco narychlo k tomu casu
https://tecadmin.net/file-creation-time-linux/
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Lživé datum u připojených FS
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2020, 20:18:28 »
Ostatní počítače mají tyto systémy: W7, W10, Xubuntu 20.4. ve všech to funguje správně.
Počítač P má Xubuntu 20.4.
Jak jsem již spal, lže i o datumu vytvořeném sebou samým, pokud se flash jen vysune a zasune zpět.
Xubuntu 18.4.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Lživé datum u připojených FS
« Odpověď #3 kdy: 06 Prosince 2020, 11:11:45 »
Aha, to som prehliadol ze na rovnakom OS ineho PC to funguje. Teda problem s OS by sa dal vylucit. Cas ziskavas z netu?  Neskusal si zkontrolovat cas v bios/uefi? Pripadne ako sa to sprava ked nabootujes bez netu?
Ak mam povedat pravdu netusim z akeho zdroja sa ziskava informacia o case vytvorenia suboru.

P.s Pripadne ako sa to sprava v live/usb na tom HW.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Lživé datum u připojených FS
« Odpověď #4 kdy: 06 Prosince 2020, 11:41:39 »
Ještě jsem dalším zkoumáním zjistil, že to asi dělají jen média s filesystémem exFAT. A to časové posunutí asi není pevné, ale mění se v závislosti na adresáři připojeného svazku.
Nejde o čas vytvoření souboru, ale o čas posledního přístupu, prostě ten čas, co je ve výpisu.  ls -l nebo i v grafickém průzkumníku. To jediné datum, které člověk vidí u toho souboru.
Net teda zkusím odpojit.
Já tomu vůbec nerozumím, ale tak nějak mám dojem, že problém je v mountování těch připojených  svazků. Na pevných discích vše funguje uplně normálně.
Xubuntu 18.4.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Lživé datum u připojených FS
« Odpověď #5 kdy: 06 Prosince 2020, 18:10:28 »
Dál jsem zkoumal BIOS a datum a čas v BIOSu mám nastaven správně.
Xubuntu 18.4.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.