Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak nastavit hot-swap disk, aby s ním mohli pracovat uživatelé počítače?  (Přečteno 1323 krát)

tovog

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Počítač slouží celé rodině zejména k internetu. Svoje a rodinná data chráním fyzicky tak, že jsou na zvláštním disku, který se zapíná tlačítkem. Po uspání nebo restartu počítače je disk opět vypnutý, díky relé.

Diskový oddíl se namontuje, když na něj kliknu ve správci souborů, do /media/<uživatel>/<disk>. Jenže k disku se dostane jen ten, kdo se k počítači po zapnutí přihlásí jako první; kdo se přehlásí z prvního jako druhý, už ne. Pokud ten první nejsem já, je třeba ještě zadat moje heslo správce. V GUI pro oprávnění disku vidím, že všichni mají "Vytváření a mazání souborů".

Zkoušel jsem ten oddíl disku dle UUID zapsat do /etc/fstab (aby se namontoval do /media/SHARE/<disk>), jenže pak nastalo buď, že při vypnutém tomto disku Ubuntu vůbec nenaběhl, nebo naopak tento řádek ignoroval (příkazem mount řádek neignoruje, ale každý chce jen klikat samozřejmě).

Předem děkuji, máme Ubuntu 16.04 LTS, typ oddílu je NTFS.
« Poslední změna: 07 Prosince 2020, 20:45:00 od tovog »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Chybné zadání do fstab.
Nebo zkus vytvořit ostatním uživatelům odkazy k té tvé složce /media/<uživatel>/<disk>  do jejich /media/uživatel

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Nepíšeš, o jaký disk se jedná a jak je připojen. Předpokládám, že se jedná o externí disk, připojený přes USB. Pokud ho chceš připojit přes fstab, musí být zapnutý PŘED spuštěním/restartem PC, protože pak už se fstab neuplatňuje. Pokud ho přimountuješ dodatečně, nastaví se na ID uživatele, který ho připojil a tam zůstane až do odpojení nebo restartu, odhlášení uživatele nestačí. Musel bys ho odmountovat a nový uživatel si ho opět přimountuje. Pokud ho fyzicky odpojíš, udělá to systém sám, ale NESTAČÍ vypnout napájení, musí se odpojit i datový kabel.
Obecně připojovat a odpojovat externí disk jen vypnutím jeho napájení není dobrý nápad, disk je i pak napájen z USB, ale pokud potřebuje větší proud, než je USB schopno dodat, zastaví se a pak se to celé chová nevyspitatelně. Správně bys ho měl nejdřív "odpojit" v sytému, tím se zapíšou případná data ze systémové cache, a pak ho odpojit fyzicky z USB.
Chceš-li "chránit" osobní/rodiná data, nech ho připojený trvale, zakaž automatické mountování a každý uživatel ať si ho připojuje a odpojuje sám ve správci souborů. Přístup ke složkám se dá upravit oprávněními (aby si jednotliví uživatelé "nelezli do zelí") a halt si budou muset zvyknout na jedno-dvě kliknutí navíc (připojit/odpojit), to snad zvládnou. Případně můžeš udělat jednoduchý skript a přidat ho do "Aplikace spouštěné po přihlášení".
Nobody is perfect!

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
To, co píše radin, není pravda. /etc/fstab se uplatňuje i za běhu systému. (A symbolické odkazy do /media/uživatel ostatním uživatelům nepomohou, protože výchozí přístupová práva je tam nepustí ani přes odkaz.) Toto řešení s externím USB diskem běžně používám: zapnu disku napájení a za chvilku se mi připojí do zvoleného adresáře, dokonce i když mám automount v Xfce vypnutý. Zřejmě by se připojil, i kdyby nebyl žádný uživatel přihlášen.

Trik je v tom, že v /etc/fstab musí být u připojení volba „nofail“.

Celý postup je následující:

1. Vytvořit zvláštní adresář k připojování disku MIMO podstrom /media. Adresář /media je určen k automatickému připojování, v /etc/fstab by se v přípojných bodech neměl objevit. Místo něj lze použít např. /mnt nebo jakýkoliv jiný adresář volně přístupný všem uživatelům, kteří k disku mají mít přístup.

2. Do /etc/fstab zapsat něco jako:
Kód: [Vybrat]
UUID=671cb4eb-2291-4f91-8f5c-424f8fe15339 /mnt/edisk ext4 rw,nosuid,nodev,lazytime,noatime,nofail 0 0Důležitá je tam hlavně volba „nofail“ a to, že zadaný adresář před prvním pokusem o připojení již musí existovat.

3. Pro jistotu (jednou) restartovat počítač.

Při příštím zapnutí externího disku by se tento měl okamžitě připojit na zadaný přípojný bod. K jeho odpojení je nutné sudo (nebo vypnout počítač).

Místo volby „nofail“ lze použít volbu „noauto“. Ta funguje podobně, ale disk se pak (s vypnutým automountem) nepřipojí sám a je nutno na něj kliknout ve správci souborů – pak se ale připojí do zadaného adresáře, ne do /media/něco.

To, zda vypnutý disk něco odebírá přes USB, jsem zatím nezkoušel/a. Časem vyzkouším...

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
S tím fstab se nehádám, nejsem si jistý.
Pokud jde o ext. disk, záleží možná na typu, ale mám jich několik (2,5"). Starší mají ext. napájení nebo USB kabel se smyčkou do dvou portů, aby se mohl zvýšit odběr, pokud disk potřebuje víc než 500 mA a jsou tedy na ext. napájení nezávislé. Pokud takový disk připojíš jen jedním kabelem, má tendenci se rozjet, ale USB se kvůli přetížení vypne a následně zapne a tak dokola. Na běžném PC/NB to nemusí být pravda, vetšinou to USB "vydrží", spolehlivě to poznáš na slabších strojích, třeba RaspberryPI. Ale to napájení tam je a datová část je připojena trvale. Novější disky většinou potřebují méně než 500 mA, tak jim stačí jedno USB bez ext. napájení - pak by ho nemohl vypínat relé. Pokud ovšem tím relé vypíná i datové dráty, tak to už bych nedělal vůbec - kontakty relé vždy zakmitnou a pak se do dat dostávají neidentifikovatelné impulzy...
Nobody is perfect!

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Aha. Já mám na mysli 3,5" disky, které vyžadují 12V napájení ze samostatného síťového adaptéru a bez něj se ani nehnou. Už jsem to měřil/a a pokud nedostanou svých 12V, z USB neodebírají vůbec nic (alespoň ten typ disků, co používám já).

U 2,5" to pravděpodobně funguje jinak a klidně se to může lišit podle typu nebo značky. Nejrozumnější asi je sehnat si (nebo si půjčit) měřič napětí a proudu pro USB a odběr každého použitého disku si změřit. Druhá možnost je případný standby odběr zanedbat, protože vůči celkové spotřebě stolního počítače to stejně bude jen malé procento.

S nevhodností vypínání datových drátů přes relé souhlasím, i když s tím nemám vlastní zkušenost.

A s tím fstab si jistý/á jsem, protože to tak používám, nicméně ne jako prostředek zabezpečení, ale pro odsunutí objemných dat, ke kterým přistupuji jen zřídka.

tovog

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Moc děkuji zejména Singularisovi. Zdá se, že už to slouží, jak potřebuji. Pomohl jsem si GUI utilitkou DISKY. V /etc/fstab mám:
Kód: [Vybrat]
/dev/disk/by-uuid/0E360A57360A4067 /mnt/0E360A57360A4067 ntfs nosuid,nodev,nofail,users,x-gvfs-show 0 0Poslední problém byl, že manželka stále musela zadávat moje heslo, i když byl použit parametr users. To jsem vyřešil (nepochopitelně?) vynecháním parametru noauto. Domníval jsem se, že tento parametr tam musí být, když disk po startu PC nebývá zapnutý, ale nyní vidím, že se připojí automaticky  kdykoliv ho fyzicky zapnu. Nevím proč když jsem se o něco takového pokoušel v adresáři /media, počítač nešel spustit.

Disk je klasický plotnový SATA, mám jich tam víc. Zapínám a vypínam je dle potřeby takovým vypínači (zapíná/vypíná se jim 5 a 12 V napájení)
https://www.aliexpress.com/item/32883011585.html
Mám tam napájená ještě relátka; díky nim vypínače nezapínám, ale jen cvrnknu, jako tlačíko, relé sepne a drží do vypnutí nebo uspání PC. Má to pro mne výhodu, že disk nezapomenu vypnout a dítě mi ho nemůže vypnout za chodu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.