Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]  (Přečteno 4473 krát)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Standardně update SW uvolňuji osobně, vždy tak nastavuji řízení update u SW.
Dnes 16.12.2020 po desítce let se Firefox automaticky updatoval na verzi 84.0.
Zatrhnul mi přístup k dalším stránkám s hláškou, že jej mám restartovat, protože se provedl update.
Nějaká novinka o které nevím?
Dodnes se prováděl přes Správce aktualizací nebo Synaptic.
DOPLNĚNO:
1. O snímek verze - @JirkaZ.
2. Ve snap adresáři mám jen Midori a Gimp. Pozůstatek pokusů se snap. - @juwa2.
« Poslední změna: 16 Prosince 2020, 17:44:56 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2020, 09:20:09 »
Nejpravděpodobněji jsi si musel něco omylem zakliknout - nejspíše v tom synaptic nějakou automatiku, popř. volbu k tomuto balíku. Někdy si toho člověk ani nevšimne, že poklikl myš nechtěně, když o ni štrejchne a když zrovna je na něčem aktivním, tak je hotovo ...
Mě se FF neaktualizoval dokud jsem před chvílí nenapsal do termíku příkaz.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2020, 10:28:51 »
Standardně update SW uvolňuji osobně, vždy tak nastavuji řízení update u SW.
Dnes 16.12.2020 po desítce let se Firefox automaticky updatoval na verzi 84.0.
Zatrhnul mi přístup k dalším stránkám s hláškou, že jej mám restartovat, protože se provedl update.
Nějaká novinka o které nevím?
Dodnes se prováděl přes Správce aktualizací nebo Synaptic.

Nové verze FF mají svůj (vestavěný) aktualizační mechanismus který je navíc standardní cestou (v nastavení FF) nevypnutelný.
Tento mechanismus přirozeně obchází jakákoli syst. nastavení.
Pokud chceš autoupdate FF zakázat, vygoogli si workaround...

Navíc je docela možné, že máš FF nainstalovaný jako snap  - tam je to opět o něčem jiném...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2020, 10:33:44 »
Dodám, že distribuční verze FF (myšleno z balíčkovacích systémů příslušné distribuce) obvykle věci jako automatický upgrade nemají, kdežto přímo od Mozilly to může být jinak...

Rozdíl lze vidět v informačním okně FF (Nápověda - O aplikaci Firefox), kde u distribučních verzí chybí informace u možné aktualizaci. Viz příloha.

Momentálně mám distribuční FF verze 83 a o nic se nesnaží.

Pokud se to změní, tak to bude další kravina typu "používá to Máňa Vomáčkojc a ta potřebuje opečovávat".
« Poslední změna: 16 Prosince 2020, 10:58:22 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #4 kdy: 16 Prosince 2020, 11:13:29 »
Dodám, že distribuční verze FF (myšleno z balíčkovacích systémů příslušné distribuce) obvykle věci jako automatický upgrade nemají, kdežto přímo od Mozilly to může být jinak...

Rozdíl lze vidět v informačním okně FF (Nápověda - O aplikaci Firefox), kde u distribučních verzí chybí informace u možné aktualizaci. Viz příloha.

Momentálně mám distribuční FF verze 83 a o nic se nesnaží.

Pokud se to změní, tak to bude další kravina typu "používá to Máňa Vomáčkojc a ta potřebuje opečovávat".

Doufám, že nemáš FF jako snap, tam by taky logicky nebyla ta informace a přesto by se to aktualizovalo "samo". Spousta lidí má aplikace nainstalované jako snapy a ani o tom neví.....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #5 kdy: 16 Prosince 2020, 11:50:29 »
Doufám, že nemáš FF jako snap, tam by taky logicky nebyla ta informace a přesto by se to aktualizovalo "samo". Spousta lidí má aplikace nainstalované jako snapy a ani o tom neví.....

Ne.

Snap používám jen v případě krajní nutnosti.

U mě fakt nehrozí, že bych měl něco nainstalováno a nevěděl jak.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #6 kdy: 16 Prosince 2020, 12:20:33 »
FF - předvolby - obecné - aktualizace firefoxu

dále to lze via configmenu - třeba zde něco k tomu:

https://www.technipages.com/enable-disable-automatic-updates-in-firefox

Pokud je tam verze for Ubuntu, tak by se nemělo nic dít samo. Pokud není - nejedná se o verzi z běžného repa. Může to být ta portable linux verze (nevím, jestli je to stejné jako appimage) ze stránek, která se dává třeba do /opt ...
« Poslední změna: 16 Prosince 2020, 12:25:23 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #7 kdy: 16 Prosince 2020, 13:25:41 »
FF - předvolby - obecné - aktualizace firefoxu

dále to lze via configmenu - třeba zde něco k tomu:

https://www.technipages.com/enable-disable-automatic-updates-in-firefox

Pokud je tam verze for Ubuntu, tak by se nemělo nic dít samo. Pokud není - nejedná se o verzi z běžného repa. Může to být ta portable linux verze (nevím, jestli je to stejné jako appimage) ze stránek, která se dává třeba do /opt ...

To už dávno neplatí, zaspal jsi dobu - v nových verzích FF (63++) už v nastavení aktualizace nevypneš..... :-[
https://winaero.com/disable-updates-firefox-63-above/
« Poslední změna: 16 Prosince 2020, 13:33:03 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #8 kdy: 16 Prosince 2020, 13:32:13 »
Asi jo - nikdy jsem to nemusel řešit  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka?
« Odpověď #9 kdy: 16 Prosince 2020, 14:09:14 »
Takže:

pokud někdo používá soudobý FF nikoliv distribuční verze a vadí mu automatické updaty a nemožnost jejich vypnutí, může zkusit třeba https://www.webnots.com/how-to-disable-automatic-update-in-firefox/ a tam část pojmenovanou "2. Firefox Enterprise Policies Option".

Samozřejmě přitom inteligentně změní některé termíny, neb článek je psán pro Widlows. Nicméně protože zásah je přímo do adresáře FF s konfiguracemi, tak by měl být multiplatformní (nakonec to o úpravách pomocí souboru policies.json uvádějí i na https://support.mozilla.org/cs/kb/prizpusobeni-firefoxu-pomoci-souboru-policiesjson).

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Firefox - 84.0.1
« Odpověď #10 kdy: 05 Ledna 2021, 18:58:44 »
 ??? Dne 5. ledna 2021 - Výzva k restartu bez jakéhokoliv požadavku a mám provedený update na Firefox 84.0.1.
DOPLNĚNO 7.1.2021:
@Ventero - 05.01.2021 - pokud jsem správně pochopil. Přes Synaptic jsem všechna zatržení Aktualizace zrušil, restartoval. Obnovil původní stav, jak dříve bylo nejdříve vyžadováno potvrzení updatu. Nemělo by se nic automaticky instalovat, nyní vyčkám.
« Poslední změna: 07 Ledna 2021, 13:53:44 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - 84.0.1
« Odpověď #11 kdy: 05 Ledna 2021, 19:56:51 »
??? Dne 5. ledna 2021 - Výzva k restartu bez jakéhokoliv požadavku a mám provedený update na Firefox 84.0.1.

Je to distribuční (Ubuntu) nebo oficiální (Mozilla) verze???

Update: aha, teď koukám na ten screenshot v původním příspěvku a je to distribuční verze...

No to nechápu, mně se to v životě nestalo, nejde o nějaký mix verzí a jejich souborů z dřívějška? Je FF instalován přes balíčkovací systém (apt)?

Aplikace instalovaná přes balíčkovací systém se nemůže sama měnit.
« Poslední změna: 05 Ledna 2021, 20:12:07 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 05 Ledna 2021, 20:29:40 »
A není to otázka aktualizace celého systému? - zjistil jsem totiž, že když u sebe v Xubu 18.04 nastavím v centru SW a Update, že se mi nemá nic instalovat ani nabízet, tak mi na to kaká bílej tesák, dokud to nezatrhnu - graficky neodtrhnu ;) - v Relacích a spouštění ..
.. že by systémový bug? - schválně bych zkontroloval, jestli se nezaktualizovalo ještě něco okrem FF
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 05 Ledna 2021, 21:26:25 »
A není to otázka aktualizace celého systému? - zjistil jsem totiž, že když u sebe v Xubu 18.04 nastavím v centru SW a Update, že se mi nemá nic instalovat ani nabízet, tak mi na to kaká bílej tesák, dokud to nezatrhnu - graficky neodtrhnu ;) - v Relacích a spouštění ..
.. že by systémový bug? - schválně bych zkontroloval, jestli se nezaktualizovalo ještě něco okrem FF

To netuším, odjakživa používám odrůdu Kubuntu a nějaké Centrum sw (balík gnome-software) jde mimo mě, jistí to Synaptic, případně Muon a samozřejmě apt v konzoli.

Každopádně popsané chování je zcela mimo klasickou filosofii Linuxu (nic se nesmí měnit samovolně).

Jeden z mnoha příspěvků k tématu je třeba na https://discourse.mozilla.org/t/firefox-forcibly-updates-itself-after-disabling-auto-updates/61437/2

Jiný příspěvek je toto: https://askubuntu.com/questions/977788/how-can-i-prevent-firefox-from-updating

No a tam píšou:
Citace
Ubuntu is configured by default to silently download and install security updates, and new Firefox versions are always considered security updates. This is what is happening. So you must do sudo apt-mark hold firefox as pointed above, or disable automatic security updates (bad idea).

Takže to skutečně bude přes apt, ale samočinně... Já nemám nastavené žádné automatické updaty, takže možná proto to neznám.

Jinak za to chování by mohl (a měl) být zodpovědný balík unattended-upgrades, resp. nějaké jeho nastavení, či nastavení některého definičního souboru systému apt. Určitě už to někde tady bylo, nebo je to jinde (https://linuxize.com/post/how-to-set-up-automatic-updates-on-ubuntu-18-04/) ...

Resumé i z výše uvedeného odkazu: buď zakázat automatické updaty, nebo zamknout verzi té aplikace, u níž to nechci specificky.
« Poslední změna: 05 Ledna 2021, 21:47:35 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 05 Ledna 2021, 21:41:40 »
Už jsem to tu psal - a nebyl jsem sám - a někdo tady s tím rezolutně nesouhlasil - že nám to Ubu hodně windowsovatí ...

Ještě, že jedu na Xubu, které je dlouhodobě mnohem lépe odladěné a časem to nejspíš vidím na přechod k MX - bude jistější se od Ubu větve odtrhnout úplně ..
« Poslední změna: 05 Ledna 2021, 21:43:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 05 Ledna 2021, 21:46:13 »
Už jsem to tu psal - a nebyl jsem sám - a někdo tady s tím rezolutně nesouhlasil - že nám to Ubu hodně windowsovatí ...

Bude stačit to vhodně nastavit, viz to, co píšu výše. Pořád ještě je možnost volby. Až to zlikvidují úplně (nevěřím), tak bude čas na změnu.
« Poslední změna: 05 Ledna 2021, 21:48:22 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Firefox - aktualizace automatická - nějaká novinka? [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2021, 21:59:41 »
tak nějak - s tím, že osobně tak optimistický nejsem - každopádně lepší být připraven, takže si čas od času jiná distra oťukávám ...
« Poslední změna: 05 Ledna 2021, 22:01:30 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Firefox 84.0.2 - aktualizace žádá povolení
« Odpověď #17 kdy: 09 Ledna 2021, 06:10:19 »
Dne 9. ledna 2021 - Došlo ke standardnímu update na Firefox 84.0.2.
Citace
k DOPLNĚNO 7.1.2021:
Přes Synaptic jsem všechna zatržení Aktualizace zrušil, restartoval. Obnovil původní stav, jak dříve bylo nejdříve vyžadováno potvrzení updatu.
Výsledkem je že, něco zkaženého se spravilo a už vyžadován souhlas.
@Ventero - systém windowsovatí - Ubuntu s tím dost začalo, když zablokovalo kdysi Launcher v levé pozici.
Dne 29. dubna 2021 - Požadavek restartu Firefox 88.0, v Synaptic - Zdroje - Aktualizace je volba Stáhnout a nainstalovat automaticky.
« Poslední změna: 29 Dubna 2021, 08:02:59 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.