Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sekání zvuku při zatížení CPU  (Přečteno 7346 krát)

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Sekání zvuku při zatížení CPU
« kdy: 25 Ledna 2021, 21:35:52 »
Zdravím, potýkám se s menším problémem, používám Audiacious + Qjack, s DAC Mojo a sampluju to na 192kHz vzorkovací frekvence, vše funguje skvěle a hraje to opravdu velmi dobře, v momentě ale kdy začnu otevírat aplikace jako firefox nebo další tak se zvuk začne šíleně sekat, klidně i půl minuty vkuse.. Použivám to na starým ntb Samsung s Intel® Core™ i3 CPU M 370 @ 2.40GHz × 4  4GB ram. Nevím jestli je možné něco poupravit aby k sekaní nedocházelo, nebo je to daný jednoduše nižší konfigurací NTB... Ještě dodám, že pokud vypnu upsampling a vypnu Qjack, tak sekaní přestane, ovšem kvalita zvuku jde rapidně dolů...Díky

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2021, 02:32:27 »
Ten upsampling je náročný na syst. prostředky, abys mohl dělat ještě něco jiného, musel bys mít lepší hw.
Ale jedno ti ještě poradím: Když to s tím upsamplingem tak krásně hraje, zkrátka jenom poslouchej. Pokud ale máš během poslechu potřebu dělat něco jiného. zřejmě to taková hitparáda nebude.... A ke kulisovému poslechu (pozadí při brouzdání) upsampling rozhodně nepotřebuješ.
Já osobně buďto poslouchám hudbu, nebo třeba čtu. Když se pokouším dělat oboje naráz, jedno odvádí pozornost od druhého a ve výsledku z toho stejně nic nemám... :-\
P.S. Pokud jsi toliko zběhlý "posluchač", jistě si vygooglíš co je to exclusive mode  - třeba ti to pomůže)
« Poslední změna: 26 Ledna 2021, 02:37:52 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2021, 08:42:56 »
Temer jiste to souvisi s preplnenou ram ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2021, 13:40:47 »
Ako sa prejavuje to zhoršenie kvality bez upsamplingu? Nechceš snáď tvrdiť, že každé originálne CD je nutné upsamplovať aby to hralo lepšie? Možno by ti stačilo len upraviť ekvalizačnú krivku. Niekto si potrpí na mohutné basy a cinkotavé výšky. To isté sa dá spraviť hardwarovo na zosilovači keď sa nastavia korekcie na maximum.

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2021, 14:23:28 »
Ako sa prejavuje to zhoršenie kvality bez upsamplingu? Nechceš snáď tvrdiť, že každé originálne CD je nutné upsamplovať aby to hralo lepšie? Možno by ti stačilo len upraviť ekvalizačnú krivku. Niekto si potrpí na mohutné basy a cinkotavé výšky. To isté sa dá spraviť hardwarovo na zosilovači keď sa nastavia korekcie na maximum.
No projevuje se ve věrnosti nastrojů, přesnost, hloubka, prostor, jakási vzdušnost a lehkost zvuku.. Nejde mi o eq ale o věrnost. EQ není potřeba nijak upravovat. S QJACK zvuk zní jakoby kapela hrála v mistnosti předemnou. téměř nevnímám studiový repro. Pokud qjack s upsamplingem vypnu zvuk se odhadem tak o 30% zmenší a výšky začnou být  oplzlejší a umaštěné.. je to můj popis, ale myslím že budete rozumět :) Má na to zásadní vliv jak DAC tak koncové repro. ale rozdíl je znatelný i na sluchátkách přimo z ntb.. Vlastním i macbook pro. a ani ten se na tento výsledek není schopen dostat ani s větším upsamplingem na 768kHZ.  V tomhle mimo jiné obdivuju Linuxové distribuce, co dokaží udělat se zvukem...

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2021, 14:27:48 »
Temer jiste to souvisi s preplnenou ram ...
Když spustím sledování systému, tak to kousání se projevu souběžně s vytížením procesoru na 100%.. V ramce stále tak min 700MB zůstává, ale je to asi málo.

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2021, 14:31:49 »
Ten upsampling je náročný na syst. prostředky, abys mohl dělat ještě něco jiného, musel bys mít lepší hw.
Ale jedno ti ještě poradím: Když to s tím upsamplingem tak krásně hraje, zkrátka jenom poslouchej. Pokud ale máš během poslechu potřebu dělat něco jiného. zřejmě to taková hitparáda nebude.... A ke kulisovému poslechu (pozadí při brouzdání) upsampling rozhodně nepotřebuješ.
Já osobně buďto poslouchám hudbu, nebo třeba čtu. Když se pokouším dělat oboje naráz, jedno odvádí pozornost od druhého a ve výsledku z toho stejně nic nemám... :-\
P.S. Pokud jsi toliko zběhlý "posluchač", jistě si vygooglíš co je to exclusive mode  - třeba ti to pomůže)
Můžu i tak jak říkáš, při brouzdání to není tak moc duležíté spíš když poslouchám sem tam něco během toho potřenuji udělat a pak se mi to nechce přepínat, ale jasně mělo by to být bez činnosti, což většinou tak mám..

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2021, 15:40:59 »
Súhlasím s tým, že ten zvuk je naozaj iný, ale nie je taký ako originálny zvuk. On je len iný a každou inou DAC krabičkou bude iný. To, čo veľa ľudí nevie je to, že je absolútne nutné filtrovať frekfencie nad 20 KHz a to tesne za prevodom D/A, pretože to, čo je chápané ako lepší zvuk pochádza zo skreslenia v ľudskom orgáne sluchu. Meracie nástroje, ktoré sa používajú na meranie kvality DAC túto vec samozrejme nemerajú, pretože nikoho nenapadne, že také niečo ako skreslenie sluchového orgánu ovlivňje to, ako je zvuk vnímaný. Práve preto sa v štúdiách po konečnej mixáži na rozlíšení 128 bit / 3072 KHz downsampluje na 48, alebo 44.1 KHz.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2021, 18:31:20 »
Zkus doinstalovat lowlatency kernel a přepnout na něj (po restartu na grub obrazovce). Je pro tyhle účely vhodnější.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2021, 18:48:38 »
Nejde nastavit prioritu souvisejících procesů?

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2021, 19:22:08 »
Súhlasím s tým, že ten zvuk je naozaj iný, ale nie je taký ako originálny zvuk. On je len iný a každou inou DAC krabičkou bude iný. To, čo veľa ľudí nevie je to, že je absolútne nutné filtrovať frekfencie nad 20 KHz a to tesne za prevodom D/A, pretože to, čo je chápané ako lepší zvuk pochádza zo skreslenia v ľudskom orgáne sluchu. Meracie nástroje, ktoré sa používajú na meranie kvality DAC túto vec samozrejme nemerajú, pretože nikoho nenapadne, že také niečo ako skreslenie sluchového orgánu ovlivňje to, ako je zvuk vnímaný. Práve preto sa v štúdiách po konečnej mixáži na rozlíšení 128 bit / 3072 KHz downsampluje na 48, alebo 44.1 KHz.
Tohle je zajimavý názor, proč ne. Mě osobně přijde že kvalita cd formátu 16/44,1 je nedostačující, zní mi to ostře, né ták jak mp3,ale není to ono ve srovnání DVD-audio apod, ale i cd formát nasamplovaný na 32bit a třeba 192khz změkne a zní zase přirozeněji... Jinak určité nedokonalosti jsou vítáný, např. milovnicí vinylů atd, nižší dynamika praskot šum a přesto to uchu lahodí víc, je to přirozený, tak jako kytara u táboráku, fouká vítr praská oheň, zvuk je teplý přijemný a přesto nedokonalý dle měření, je to o našem vývojí a o tom co náš mozek při zpracovávání zvuku umí spojit s historií naší paměti. Beru to podle líbivosti mých uší, jsem muzikant a třeba když hraji na akustickou kytaru a pak poslouchám jakoukoliv nahrávku s kytarou, slyším tam jak moc zní přirozeně, nebo ne. Nechci tím říkat že poznám vše, to asi ne.. ale na ubuntu přes qjack mi skutečně lahodí ten prostor a jasnost tonů aniž by to přesahovalo určitou přirozenost...pak taky oddělennost nástrojů, kdy člověk každý zvuk nástroje slyší jako samotný proud zvuku, který s ničím nesplývá. Duležitý je, co se každýmu líbí ať je to zvyk nebo cokoliv jiného.

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2021, 19:32:24 »
Zkus doinstalovat lowlatency kernel a přepnout na něj (po restartu na grub obrazovce). Je pro tyhle účely vhodnější.
Dobře zkusím , takže když nainstaluju # sudo apt-get install linux-lowlatency-hwe-20.04.. a udělám restart budu mít v grubu další moznost low latency?.. Nemám tolik zkušeností, vše dělám dle návodů a fór. Díky

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2021, 19:33:09 »
Nemohu úplne souhlasit s tím, co píše West.
Je známo, že právě ořezáním těch nadprahových frekvencí se poslechová a pocitová kvalita zhoršuje. Lidé k tomu však došli i bez vědy. U nás ještě moc ne - tady je to banda tupejch ovcí, ale v mnoha krajinách je boom v kupování magnetických kazet. Ne CD, které jsou z principu kvalitnější, než jakýkoliv komprimát, ale poslechově to právě kvůli digitalizaci už nelze skoro rozpoznat u dnešních formátů, ale audiokazet, kde je záznam analogový, tedy kontinuální a neořezaný. Proto má i přes vysoký šum uspokojivější a více naplňující prožitek poslechové vlastnosti.

Ty frekvence se ořezávají kvůli úspoře dat a náročnosti enkódingu.
« Poslední změna: 26 Ledna 2021, 19:35:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #13 kdy: 26 Ledna 2021, 19:33:25 »
Nejde nastavit prioritu souvisejících procesů?
To jsem dělal, nevyšší priorita audiacious + qjack a dal jsem i nejnížší prioritu firefox a všech spojených procesů a nepomohlo.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #14 kdy: 26 Ledna 2021, 20:33:15 »
Zkus doinstalovat lowlatency kernel a přepnout na něj (po restartu na grub obrazovce). Je pro tyhle účely vhodnější.
Dobře zkusím , takže když nainstaluju # sudo apt-get install linux-lowlatency-hwe-20.04.. a udělám restart budu mít v grubu další moznost low latency?.. Nemám tolik zkušeností, vše dělám dle návodů a fór. Díky

Ano, pochopil... :)
A jako bonus bys měl mít vyšší zvuk. kvalitu.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #15 kdy: 26 Ledna 2021, 22:10:50 »
Hranica počuteľného zvuku končí na 20 KHz nech sa to niekomu páči alebo nie. Zvuky nad 20 KHz je možné registrovať, ale ich prevod na vnem, ktorý dokáže spracovať mozog je vykonávané vlásočnicovými buknkami na bazilárnej membráne. Pri pohybe vlásočnícových buniek je otváraný iontový kanál, ktorý ovláda ich otvorenie. To spôsobuje nárast neurálnej aktivity na prechodoch nulou od tlaku zvukovek vlny. Všetky zvuky, ktoré počujeme, prechádzajú týmto asymetrickým nelineárnym systémom. Signály vnímame ako neskreslené iba pôsobením filtrov na bazilárnej membráne. Tieto filtre nepôsobia pri nízkych frekvenciách, teda do hranice 20 KHz. Nad 20 KHz je tento proces je podobný polvlnovovému usmerňovaču s diferenciátorom, inak povedané má veǩé skreslenie a to až 50%. Toto skreslenie ovlivňuje práve to, ako vnímame zvuk a teda odfiltrovaním frekfencíí nad 20 KHz je možno počúvať kvalitne. V inom prípade vnímame zvuk pozmenenej kvality, niekto môže povedať, že toto je tá pravá kvalita. To sa ale mýli.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #16 kdy: 26 Ledna 2021, 23:00:11 »
Tato technická data nebudu rozporovat - v těchto údajích se nemýlíš, ale o to více se míjíš se skutečností.
Hranice slyšitelného a vnímatelného zvuku je totiž dosti markantní.
Kvalita poslechu se právě posuzuje z hlediska lahodnosti a příjemnosti, tedy právě pocitů. Nedá se měřit technicky. Tedy respektive ne akustickou fyzikou a fyziognomií akustického přenosu a jeho neurálního zpracování - dá se ovšem technicky měřit neurochemickou aktivitou mozku ohledně odezvy v podobě poměru hladin určitých neurotransmitérů.
To je jediné správné měření kvality poslechu a je klinicky prokázáno, že zde jsou na tom daleko lépe gramodesky a magnetokazety právě proto, že nemají ořezané nadprahové frekvence a obsahují více frekvencí alikvótních.
Tedy se ve svém závěru "To sa ale mýlí" více už mýlit nemůžeš.
Toto píši nejen z pozice teoretické, ale i jako bývalého člena zvukařského týmu s kontem čítajícím vystoupení V. Myšík & Etc, Alkehol, Boron atd.
Doufám, že to nebereš nějak osobně - že se Tě to nijak nedotklo - pro mě je to čistě akademická diskuze :)
« Poslední změna: 26 Ledna 2021, 23:01:56 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #17 kdy: 26 Ledna 2021, 23:32:17 »
ad.kvalita poslechu...
Ak budeme trvať na názore, že je to v oblasti pocitov, tak sa nemusíme snažiť navrhovať zariadenia, ktoré by sa mohli priblížiť k naozajstnej zvukovej vernosti. Možno práve pre tento pocit sa na zariadeniach už nevyskytuje označenie HiFi včítane toho loga, ktoré malo za cieľ zvýrazniť zariadenie, ktoré malo niečo spoločné s vysokou venosťou. Pominiem fakt, že v dobe analógovej to bolo ťažké dosiahnuť pre zariadenia na záznam zvuku. Asi som mal napísať hranica neskresleného zvuku, či vám imponuje zvuk skreslený na 50% ?  Ak by náhodou nie, tak filtácia zložiek nad 20 KHz má zmysel, inak si ich tam nechajte a vyžívajte sa v kvalite pocitov. Neberiem to osobne a keď už je debata o tom, kto je čoho členom, tak prezradím, že som robil zvukára v divadle a pôsobil som v HiFi kluboch. Inak zásadné práce na túto tému spravili páni Kiryu a Ashihara z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, AIST.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #18 kdy: 27 Ledna 2021, 00:33:05 »
Myšík?

Neznám...

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #19 kdy: 27 Ledna 2021, 01:09:55 »
Zkus doinstalovat lowlatency kernel a přepnout na něj (po restartu na grub obrazovce). Je pro tyhle účely vhodnější.
Dobře zkusím , takže když nainstaluju # sudo apt-get install linux-lowlatency-hwe-20.04.. a udělám restart budu mít v grubu další moznost low latency?.. Nemám tolik zkušeností, vše dělám dle návodů a fór. Díky

Ano, pochopil... :)
A jako bonus bys měl mít vyšší zvuk. kvalitu.
Ještě jsem zapoměl na takovou maličkost, nedávno jsem si odmazal oddíl s windows, a teď když startuju ntb tak žádný grub nenajede, asi tak 10 vteřin se nic neděje a pak najede rovnou  ubuntu.. Stahnul jsem si Grub Customizer dal jsem install do MBR uložil, a pořád grub nenajíždí, zkoušel jsem i jiné postupy, které nepomohli...
 sudo fdisk -l
sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
sudo update-grub



sudo apt-get install --reinstall libdebian-installer4
sudo os-prober
sudo update-grub

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #20 kdy: 27 Ledna 2021, 03:38:52 »
Ten grub reinstaluješ zbytečně, kdybys ho tam neměl, vůbec nenabootuješ (pak by byla reinstalace na místě).

Grub menu zobrazíš podržením klávesy shift během bootu.
Permanentní změna se dělá editací /etc/default/grub
Nebo si to jednoduše nastav v Grub Customizeru (zaškrtni "show menu" a nastav "Boot default entry" na 10s). Nezapomeň uložit (vlevo nahoře).



Jo, a příkaz který ti zobrazí na jakém jedeš aktuálně kernelu je
Kód: [Vybrat]
uname -r
« Poslední změna: 27 Ledna 2021, 03:41:42 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #21 kdy: 27 Ledna 2021, 11:49:39 »
Citace
Ak budeme trvať na názore, že je to v oblasti pocitov, tak sa nemusíme snažiť navrhovať zariadenia, ktoré by sa mohli priblížiť k naozajstnej zvukovej vernosti.
Ale o tom to právě je - docílit co nejvěrnějšího reprodukovaného podání, protože právě ten živý analogový poslech dokáže vyvolat ty příjemné pocity. A naprosto logicky v okamžiku jakékoliv filtrace tu autentičnost snižuješ a tím i kvalitu poslechu.
A právě proto si skuteční fajnšmekři po poslechu pár CD začali znovu kupovat desky a kazety. A právě proto jsou ještě prosperující firmy, které to vyrábí.
To, čím argumentuješ má dva naprosto jiné důvody:
1. Jak už jsem psal - u komprimace jde o ekonomickou stránku - tedy hospodaření s daty a kapacitou
2. U koncových reprodukčních zařízení (a o studiových monitorech už ani nechci vůbec mluvit) se jedná o to, že banda pomýlených techniků (v čele s Dolby) sebe, výrobce i většinu spotřebitelů přesvědčila, že kvalita poslechu se definuje čistotou zvuku. Víc už se snad ale mýlit nelze. Pokud to nebere někdo technicky a jen podle sluchu, tak slyší, že všechna reprodukční elektronika mladší 20ti let ten zvuk otupuje a kazí zážitek z poslechu. Už tenkrát si páčku Dolby na On dávali jenom naprostí barbaři - jakýmkoliv zásahem ten zvuk prostě ztratí glanc a šmrnc.
Neslyšel jsem ani profesionální werk kolem 100000,- mít takový zážitkový zvuk, jako 30let starej stolní kazeťák se zesíkem od Sony nebo cca 20 let starou věž Panasonic, byť tam už to šlo přes jakýsi digitální procesor a měl jsem k tomu výhrady.
Také se to dá vzít z druhé strany jinou otázkou:
Proč se strkají peníze do toho, aby se různými audioprocesory dodávala zvuku šťáva a koule?
No protože ta digitalizace a trend, který jsi nastínil, ten zvuk prostě ničí a snižuje uspokojení z poslechu.
A tak tady máme zhůvěřilý audiomarketing, kdy jedna větev vědců do akustiky vpustila satana a druhá větev ho vyhání ďáblem ..
Neexistuje žádné lepší měření skutečné kvality, než míra uspokojení ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #22 kdy: 27 Ledna 2021, 11:51:55 »
Myšík?
Neznám...
Tak to ti je buď méně, než 40 a nebo více, než 100 let :D
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_Mi%C5%A1%C3%ADk
« Poslední změna: 27 Ledna 2021, 11:54:58 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

MartinMim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #23 kdy: 27 Ledna 2021, 12:58:54 »
Ten grub reinstaluješ zbytečně, kdybys ho tam neměl, vůbec nenabootuješ (pak by byla reinstalace na místě).

Grub menu zobrazíš podržením klávesy shift během bootu.
Permanentní změna se dělá editací /etc/default/grub
Nebo si to jednoduše nastav v Grub Customizeru (zaškrtni "show menu" a nastav "Boot default entry" na 10s). Nezapomeň uložit (vlevo nahoře).



Jo, a příkaz který ti zobrazí na jakém jedeš aktuálně kernelu je
Kód: [Vybrat]
uname -r
Tak jsem to prozkoumal a mám to nastavené takhle a Grub se nezobrazuje ani s shiftem

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Sekání zvuku při zatížení CPU
« Odpověď #24 kdy: 27 Ledna 2021, 14:20:31 »
To bude podle mě zase to samé, co jsme tu řešili onehdy - ten bordel mezi verzemi grub. Zkusím najít to vlákno ..
Tak tady strana 4 a 5 pojednává o řešení:
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84760.75.html
« Poslední změna: 27 Ledna 2021, 14:31:30 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.