Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux kvůli tiskárně  (Přečteno 1308 krát)

Milada

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Linux kvůli tiskárně
« kdy: 30 Ledna 2021, 10:30:29 »
Ahoj. Mám nově nainstalované Win 10 a přestaly mi fungovat tiskárny, které jsou už víc než 10 let staré. Už nejsou podporované drivery aktualizace. Bylo mi doporučeno si nainstalovat Linux. Než se tedy pustím do instalace, zeptám se, jestli je to možné? Potřebuju Linux vedle Win, tedy aby Win stále fungovalo, ale do Linuxu chodit jen když si chci něco vytisknout. Půjde to takto dělat případně který z Linuxů si nainstalovat? Tiskárny jsou funkční a přijde mi nesmysl si kupovat nové. Děkuji za radu.

aaaaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2021, 10:59:39 »

Milada

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2021, 11:40:11 »
Děkuji za odkazy. A je tedy šance, že by Linus mohl pracovat se starými ovladači těch tiskáren?

aaaaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2021, 11:46:18 »
Šance je, ale záleží co je to za tiskárny. Podpora se může lišit napříč distribucemi.  Bylo by dobré napsat jsem přímo model o který se jedná.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2021, 11:52:48 »
Nie všetky tlačiarne fungujú v linuxe, preto to treba skúšať najskôr v live
režime. Mala by si nájsť niekoho, čo linux ovláda, lebo bude treba zvládnuť vytvorenie boot média, prípadne aj inštaláciu. Linux má väčšinu ovladačov v sebe, tie staré z windows ti nepomôžu.
Jednoduhším riešením je dualboot s Win7, alebo pri dnešných cenách kúpiť novú, podporovanú vo Win10. S linuxom zabiješ kopec času, ale ak sa chceš vzdelávať,  tak tu máš podporu.  :)
« Poslední změna: 30 Ledna 2021, 12:41:32 od zeleno »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2021, 12:22:27 »
.. a bohuzel zrovna tiskarny se v Lin rozchazeji mnohdy trochu sloziteji ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Milada

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2021, 13:49:47 »
Nie všetky tlačiarne fungujú v linuxe, preto to treba skúšať najskôr v live
režime. Mala by si nájsť niekoho, čo linux ovláda, lebo bude treba zvládnuť vytvorenie boot média, prípadne aj inštaláciu. Linux má väčšinu ovladačov v sebe, tie staré z windows ti nepomôžu.
Jednoduhším riešením je dualboot s Win7, alebo pri dnešných cenách kúpiť novú, podporovanú vo Win10. S linuxom zabiješ kopec času, ale ak sa chceš vzdelávať,  tak tu máš podporu.  :)

Ano vzdělávám se ráda, vždy jsou nějaké vědomosti třeba. A zabere to moře času, to vím, zase tak moc se v tom bohužel nevyznám. Koupit novou tiskárnu chci až jako poslední možnost. Potřebuju tiskárnu barevnou a scaner a to už něco stojí. Mám funkční scaner na té mojí, tak mi přijde dost nesmysl kupovat novou. Ještě mám možnosti na jeden starý kompl nainstalovat zpátky třeba Win 7 a tam to mít připojené, ale to bych si zase musela vytvořit domácí síť, at se mi všechny komply propojí. Takže další školení jak na to. Prakticky pořád něco řeším, protože mi Windowsy často po aktualizaci seberou nějaký driver :-(  Největší *censored* byla, když mi sebraly driver k připojení k internetu  >:(

Tiskárnu mám Konica Minolta Page Pro 1350w
a scaner/tiskárnu Epson Stylus SX 400 series

Milada

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2021, 13:52:21 »
Šance je, ale záleží co je to za tiskárny. Podpora se může lišit napříč distribucemi.  Bylo by dobré napsat jsem přímo model o který se jedná.

mám Tiskárnu mám Konica Minolta Page Pro 1350w
a scaner/tiskárnu Epson Stylus SX 400 series

zkusím možnosti a uvidím

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2021, 17:47:23 »
Skúšala si ovladače aj z internetu https://www.konicadriver.com/konica-minolta-pagepro-1350w-driver/  alebo len tie z CD od tlačiarne.
Prípadne použiť program na hľadanie driverov napr. https://ulozto.sk/file/dE7XWL4Gptxu/driver-talent-pro-8-0-0-2-rar heslo na rozbalenie RAR je 123
« Poslední změna: 30 Ledna 2021, 18:13:08 od zeleno »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Linux kvůli tiskárně
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2021, 22:09:53 »
Konica Minolta by měla jít pravděpodobně zprovoznit
https://www.openprinting.org/printer/KONICA%20MINOLTA/KONICA_MINOLTA-PagePro_1350W

Epson by měl být naprosto bezproblémů
http://www.openprinting.org/printer/Epson/Epson-Stylus_SX400

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.