Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?  (Přečteno 1896 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« kdy: 10 Února 2021, 15:00:25 »
K běhu programu (aby Wine nalezlo potřebné knihovny) potřebuju nastavit systémovou proměnnou WINEDLLPATH.

Jednorázově (do rebootu) to bez problémů jde příkazem

Kód: [Vybrat]
export WINEDLLPATH="/usr/lib/i386-linux-gnu/wine/"
Jak toto nastavení ale udělat permanentní?

Četl jsem mj. návrh na přidání do souboru /home/uzivatel/.bashrc - je to správně? Pokud ano, tak se prostě do něj přidá řádek s výše uvedeným obsahem, nebo je to nějak jinak?

Případně má někdo jiné návrhy na permanentní nastavení WINEDLLPATH?

Díky

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #1 kdy: 10 Února 2021, 15:11:08 »
Tak jsem řádek

export WINEDLLPATH="/usr/lib/i386-linux-gnu/wine/"

přidal hned jako první příkaz do souboru /home/uzivatel/.profile (bezprostředně za komentáře v hlavičce) a funguje to...

Přesto uvítám jiné nápady, názory a jejich zdůvodnění, člověk se pořád učí.

Jen mi není úplně jasné, proč jsem se stejným programem v dřívějších verzích Kubuntu a WIne tu proměnnou vůbec nemusel nastavovat - fungovalo to nějak samo. Ale chápu, že odpověď je "ve hvězdách" ;-)

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #2 kdy: 10 Února 2021, 19:22:28 »
Pravdepodobne inštalácia wine32 a libwine:i386 neprebehla korektne a buď rád, že sa to dalo tak jednoducho opraviť. Za 15 rokov sa mi tiež nestalo, aby wine pýtalo nejakú path. Predpokladám, že ten program je 32 bitový.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #3 kdy: 10 Února 2021, 19:59:10 »
Pravdepodobne inštalácia wine32 a libwine:i386 neprebehla korektne a buď rád, že sa to dalo tak jednoducho opraviť. Za 15 rokov sa mi tiež nestalo, aby wine pýtalo nejakú path. Predpokladám, že ten program je 32 bitový.

Přesně na tohle samé jsem myslel... :)
A navíc, pokud by snad nějaká (windows) aplikace chtěla dll path, spíše bych očekával potřebu jeho nastavení v prostředí windows (wine) přes wineconsole  případně wine regedit.

Aby toto bylo potřeba nastavovat z prostředí Ubuntu jsem ještě neviděl....
Ale možná, že se nakonec dozvíme i název onoho tajného programu....

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #4 kdy: 10 Února 2021, 20:12:16 »
Ešte by sa to mohlo stať, ak bol systém povyšovaný a nie čistá inštalácia.  Potom nový systém o súboroch wine i386 nemusel vedieť.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #5 kdy: 10 Února 2021, 20:47:36 »
Ano, program je 32bitový a není tajný, používám ho spoustu let.

https://asix.tech/prg_up_cz.html

https://asix.tech/support_linux_cz.html

https://asix.tech/_programmers/presto_cz.pdf strana 29 - tam přímo zmiňují potřebnou kontrolu proměnné WINEDLLPATH. Jak už jsem psal, je to ale poprvé, co se mi to stalo (bez nastavení oné proměnné program prostě knihovny nenašel).

Mám to ale tak jak v čisté instalaci Kubuntu 18.04, tak v nové instalaci Kubuntu 20.04 se zachovaným /home.

Je třeba si všimnout, kam všude se ručně kopírují ty knihovny (viz to pdf), možná právě proto je třeba Wine k nim ukázat cestu. Jen mě mate, že až teď...

V příloze je moje vlastní pdf s lepším ("polopatickým") popisem celé instalace, je tam i zřetelnější, kam se knihovny kopírují.
« Poslední změna: 10 Února 2021, 20:54:17 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #6 kdy: 10 Února 2021, 21:21:58 »
No hlavně že ti to nyní běží, jsme rádi... ;)
Ale stejně - je divná nutnost "ukazovat" programu který běží v rámci wine (tj. typický x86 program) nějaké cesty k .dll v rámci linux OS....
Další "podivnost" je, že z kontextu dotazu vyplývá, že dříve to nutné nebylo. Že by snad jiný (64 vs. 32b) wineprefix?  Ale to už jenom hádám....
« Poslední změna: 10 Února 2021, 21:24:17 od juwa2 »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #7 kdy: 10 Února 2021, 22:32:54 »
Ale stejně - je divná nutnost "ukazovat" programu který běží v rámci wine (tj. typický x86 program) nějaké cesty k .dll v rámci linux OS....
Další "podivnost" je, že z kontextu dotazu vyplývá, že dříve to nutné nebylo. Že by snad jiný (64 vs. 32b) wineprefix?  Ale to už jenom hádám....

Logicky, linuxovou proměnnou nepotřebuje aplikace běžící pod wine, ale wine samotné jako wrapper pro tu aplikaci, protože na základě toho zas nastaví proměnnou prostředí windows, aby ta aplikace našla potřebné dll. To, že ta proměnná není nastavena, je zřejmě bug. Ale wine moc nepoužívám, takže k tomu víc nemám.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #8 kdy: 11 Února 2021, 10:03:35 »
Bolo by naozaj preveriť, či program nebeží v 64 bitovom wineprefixe, to by dávalo zmysel, že treba Path na 32 bitové knižnice.
Cez winecfg kukni, aké windows verzie sa dajú nastaviť. Ak to začína windows 2.0 - je to 32bit wineprefix, ak winxp - ide o 64bit wineprefix

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #9 kdy: 11 Února 2021, 10:56:40 »
Bolo by naozaj preveriť, či program nebeží v 64 bitovom wineprefixe, to by dávalo zmysel, že treba Path na 32 bitové knižnice.
Cez winecfg kukni, aké windows verzie sa dajú nastaviť. Ak to začína windows 2.0 - je to 32bit wineprefix, ak winxp - ide o 64bit wineprefix

Ano, běží v 64bit wineprefixu (což je myslím defaultní stav po instalaci Wine na 64bitovém OS). Pokud najdu čas a chuť, ještě zapátrám v tomto směru a příp. doplním/změním ten dokument v příloze.

Přidávám (si) sem dva užitečné dokazy z mnoha:

https://www.linuxexpres.cz/blog/vinny-sklipek-aneb-co-je-to-bottle

http://www.kubanec.borec.cz/?stranka=mikro3

Myslím, že důvodem, proč toto nezdůrazňovali už v Asixu je to, že v době psaní jejich dokumentace převažovaly 32bitové OS.
« Poslední změna: 11 Února 2021, 11:06:55 od JirkaZ »

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:WINEDLLPATH - jak nejlépe uložit permanentně?
« Odpověď #10 kdy: 11 Února 2021, 17:54:47 »
Záhada je zrejme objasnená, no aj tak by si mohol napísať, prečo si starý 32bitový program inštaloval v 64 bitovom wineprefixe, keď je zrejmé, že tam máš aj 32bitové wine a jeho knižnice.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.