Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Wifi - vynucení pásma 2,4GHz - Xubuntu  (Přečteno 5301 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Wifi - vynucení pásma 2,4GHz - Xubuntu
« kdy: 08 Března 2021, 18:31:47 »
Protože v Xubuntu Network Connection není toto možné, neb vývojáři měli jako obvykle výpadek - zřejmě slušnej model - a lze tam přepnout pouze mezi normou 5GHz AC a normou 2,4GHz B/G, tak je třeba toto vynutit uměle pomocí následující opičárny. Možná existuje jednodušší řešení, ale zatím jsem pomocí toho, co jsem dohledal, přišel na toto:
Terminál
Kód: [Vybrat]
iwlist wlp3s0 scanningz výpisu jsem vyhledal a uložil si vedle do texťáku dvě položky odpovídající vybranému názvu sítě - SSID
Kód: [Vybrat]
Cell 01 - Address: xx:xx:xx:xx:xx:xx
                    Channel:3
                    Frequency:2.422 GHz (Channel 3)
                    Quality=47/70  Signal level=-63 dBm 
                    Encryption key:on
                    ESSID:"UPCblabla"
Cell 04 - Address: yy:yy:yy:yy:yy:yy
                    Channel:108
                    Frequency:5.54 GHz (Channel 108)
                    Quality=57/70  Signal level=-53 dBm 
                    Encryption key:on
                    ESSID:"UPCblabla"
pak jsem otevřel Network Connections (Edit Connections), všechny záznamy wifi odstranil a jal se tvořit ručně nová připojení

- pro AC s názvem UPC-AC, a poté pro N s názvem UPC-N, kde se vyplní patřičné údaje, kdy adresa je doplněna do pole BSSID - obr. nm3, nm4 - a uloží nastavení
- pak se nejprve u jednoho připojení, např. UPC-AC zatrhne volba pro automatické připojení - obr. nm5 - a uloží nastavení
- na to se klasicky přes ikonu v panelu a výběr sítě připojí k vybrané síti
- odpojí se opět přes výběr sítě z panelu toto připojení
- otevře se opět nastavení, zruší se u této sítě automatické připojování a uloží nastavení
- přejde se k editaci druhého připojení UPC-N a postupuje se stejně jako u prvního
- po připojení je už vynucená norma N
- pak už lze experimentovat, dle libosti si nastavit pro jedno či druhé připojení automatiku nebo pro obojí a nastavit si priority apod. - obr. nm5

Edit: Tak pak to přepínání už nefunguje - vždy už se to připojí na N. Ten Linux mě začíná štvát čímdálvíc - všechno, co měl dobré, tak se pomalu koncepčně přibližuje Windows a nebo to rovnou přestává fungovat a táhnoucí se absence základních logických věcí je už fakt tristní ...
« Poslední změna: 04 Dubna 2021, 12:56:37 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2021, 19:28:15 »
Ještě jsem našel, že by nejspíše bylo možné toho docílit konfigurací tohoto souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/NetworkManager/system-connections/UPCblabla.nmconnection- jméno souboru odpovídá jménu sítě - SSID
- zde upravit hodnotu bssid a popř. asi i seen-bssids - myslím však, že tuto druhou hodnotu lze i odstranit
- poté obligátní
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart network-manager
Pokud bychom chtěli vynutit normu AC, tak by mělo stačit doplnit v sekci hodnotu
Kód: [Vybrat]
band=a
Bohužel pro normu N toto nelze, protože ta nemožnost volby N se táhne někde od základu - zde citace z man nmcli
Citace
[band {a | bg}]
Absolutně nechápu, proč ji vypustili, když se ví, že co se týče zdí a překážek je stabilnější ...
« Poslední změna: 08 Března 2021, 19:34:02 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #2 kdy: 08 Března 2021, 22:03:51 »
Nemělo by stačit si požadované sítě nastavit na routru? Mě teda nikdy nenapadlo měnit typ wifi nebo něco vynucovat a upřímně ani nevím, že se to v nastavení dá změnit (jak říkám, neměla jsem tu potřebu). Vždycky používám to, co uzná za vhodné operační systém, v drtivé většině času se jede na 5 GHz ac a v těch řídkých případech, kdy si systém usmyslí, že se přepne na 2.4 GHz, tak vlastně ani nevím, v jaké normě jede. A vlastně mě teď napadá, že už dlouho ani nemám v Linuxu wifi, protože zůstal jen na jednom PC a to je desktop připojený kabelem.
Nicméně když se podívám do nastavení wifi v macOS, tak tam vůbec možnost zvolit si typ sítě není, jediná možnost je změna MTU. A vzhledem k tomu, že to funguje naprosto bezproblémově, tak mě fakt ani nenapadlo to chtít změnit. Vlastně jediné dvě věci, které jsem kdy měnila v síti v Linuxu, je u eth na full duplex a 1 Gbps (protože Bůhvíproč tam bylo nastaveno half duplex 100 Mbps, což už naštěstí je minulost, jak jsem zjistila u dnešní čerstvé instalace) a DNS servery, což je minulost díky zakoupení nového routru...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2021, 23:03:30 »
Vypadá to, že nakonec BG zahrnuje i tu normu N, ale nefunguje to korektně, dokud se nezadá adresa přístupového bodu - BSSID - která je nakonec směrodatná.

Trávím tím celý dnešek a začíná to vypadat, že je asi souhra okolností, kdy AC kolísá dost silně (nedobrý router), ale ne tolik, aby se wifikarta přeladila na N a jaksi začne váhat zda se přepne nebo ne a tím se zaseká veškerý přenos (zde je asi špatný algoritmus managmentu v linuxovém driveru).
- pokud běhém dneška jedu na vynucené N nebo teď už několik hodin na vynucené AC, tak zatím bez potíží
- nelze však stále vyloučit, že se jedná o jinou shodu okolností

Problém je, že k modemrouteru nemám absolutně žádný přístup - není nějaký SW, který by lámal přístupovky do rozhraní zařízení? BF asi nepřipadá v úvahu - tuším, že je to nastaveno na zablokování po několika neúspěšných pokusech nebo je tam pak nějaká dlouhá latence k dalšímu pokusu ..

Nemohu však docílit možnosti přepínání, přestože by to mělo jít. Nejspíše bug NM appletu.

Co to přešlo pod Vodafone, tak se  s nima nedomluvíš . Prostě ty poslušný vycepovaný ovce mají striktní nařízení, že bez čísla smlouvy a datumu narození nájemce přípojky, neudělají žádné kroky k opravě, aniž by reflektovali výklad situace, který logicky vysvětluje, že nehrozí způsobení žádné škody komukoliv.
... A tam nás přesně ta korpofašounská garnitura chce mít - vzdejte se logiky a zdravého rozumu - pouze plňte rozkazy, konzumujte a utrácejte peníze v posílení naší moci !!!
« Poslední změna: 08 Března 2021, 23:05:21 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2021, 23:37:34 »
...
Co to přešlo pod Vodafone, tak se  s nima nedomluvíš . Prostě ty poslušný vycepovaný ovce mají striktní nařízení, že bez čísla smlouvy a datumu narození nájemce přípojky, neudělají žádné kroky k opravě, aniž by reflektovali výklad situace, který logicky vysvětluje, že nehrozí způsobení žádné škody komukoliv.
...

Pochop, že myslet je pro typického zaměstnance korporátu špatně...a už vůbec nesmí myslet odlišně od nařízených schémat (nazývá se to procesy, firemní kultura a podobně).

Ano, podoba s reálným bolševismem není čistě náhodná, jen názvy jsou jinak.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2021, 23:48:34 »
.. myslím, že to dovedli ještě o kus dál ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #6 kdy: 08 Března 2021, 23:54:50 »
.. myslím, že to dovedli ještě o kus dál ...

Ale tak to zase ne, nicméně vývoj tím směrem jde...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2021, 10:43:10 »
 .. a tak to zase jó..
- jen to není tak neotesané, jako dříve - je to více sofistikované a dobře schované ..
.. alespoň pro ty, kteří to nechtějí vidět ..

Ty to vidíš, ale jsi asi proti mě optimista :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Wifi - vynucení normy "N" - Xubuntu - PROTONÁVOD - bude upraveno
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2021, 12:51:35 »
Co to přešlo pod Vodafone, tak se  s nima nedomluvíš . Prostě ty poslušný vycepovaný ovce mají striktní nařízení, že bez čísla smlouvy a datumu narození nájemce přípojky, neudělají žádné kroky k opravě, aniž by reflektovali výklad situace, který logicky vysvětluje, že nehrozí způsobení žádné škody komukoliv.
... A tam nás přesně ta korpofašounská garnitura chce mít - vzdejte se logiky a zdravého rozumu - pouze plňte rozkazy, konzumujte a utrácejte peníze v posílení naší moci !!!

Co to (předpokládám, že "to" má být UPC) přešlo pod Vodafone, tak se alespoň u nás nic nezměnilo, internet běží stále stejně spolehlivě a stejně rychle a číslo smlouvy resp. variabilní symbol chtěli po mě vždycky, když jsem mluvila s infolinkou. Přijde mi to logické, že případné změny může dělat jen majitel resp. někdo, kdo zná údaje ve smlouvě. Horší je, že když mi umíral modem (LAN porty), tak mi trvalo tři týdny je přesvědčit, že chyba je v modemu a ne v žádném z mých zařízení. Pak přijel technik, kouknul na to, prohlásil, že je to jasné vzhledem k tomu, jak se to chová, dal mi nový modem, nastavil, zakroutil hlavou nad tím, co jsem mu říkala a jak dlouho jsem to řešila a odešel. A od té doby to funguje normálně. Nevím, co budou říkat případně při dalším volání, když je modem v režimu bridge a mám vlastní router, ale to je vlastně jedno. Prostě co to je Vodafone tak se nezměnilo absolutně nic, zkušenost stále dobrá a jde o nejlepší dostupné připojení za nejlepší možné peníze, co tu máme. A výpadek vychází asi tak jeden na pár let a nikdy vinou UPC, naposledy nám bagrista překopl kabel před třemi lety...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.