Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy designu sudo a FUSE  (Přečteno 14872 krát)

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Problémy designu sudo a FUSE
« kdy: 12 Března 2021, 13:26:26 »
Nějakou dobu jsem si myslel/a, že „sudo“ je k provádění administrátorských činností bezpečnější než „su“ (používané např. na Debianu). Ale když jsem se už asi potřetí doslechl/a o tom, jak někdo objevil bezpečnostní díru v sudo (a pokaždé to bylo v zadávání hesla), začal/a jsem to blíž zkoumat a už si to nemyslím a začínám pomalu uvažovat, že si tento příkaz ze systému odinstaluji, protože kromě vysoké pravděpodobnosti přítomnosti dalších bezpečnostních děr má tento příkaz několik nedostatků už v tom, jak běžně funguje:
  • První chybu návrhu vidím v tom, že program „sudo“ může spustit kterýkoliv uživatel v systému. Protože za normálních okolností ho využijí jen root a členové skupiny sudo, považoval/a bych za mnohem logičtější, aby měl program „sudo“ nastavenu skupinu „sudo“ a mód 4754, takže uživatelé mimo skupinu sudo by prostě dostali „access denied“ a nemohli by žádných bezpečnostních děr v „sudo“ využít, ani kdyby o nich věděli.
  • Druhou chybu návrhu vidím v tom, že „sudo“ se tváří, že příkazy, které zadáte bez sudo, nedostanou oprávnění superuživatele. Jenže to není pravda — „keš“ příkazu „sudo“ je vázaná na terminál, ale už ne na konkrétní interpret. Takže když bezprostředně po použití „sudo“ spustíte skript, který sám volá také „sudo“, už znovu heslo zadávat nemusíte a příkaz ze skriptu dostane oprávnění superuživatele rovnou. Stačí jen, když si řekne.
Ke zneužití druhé zmíněné chyby návrhu stačí jen trocha sociálního inženýrství; přesvědčit uživatele, aby si „sudo apt install něco“ a vzápětí na stejném terminálu spustil náš skript v domnění, že ten skript oprávnění superuživatele nedostane, není příliš těžké. Pokud to uživatel spouští v „su“, alespoň ví, že ten skript oprávnění superuživatele dostane.

Nedostatek „su“, že v případě, že od počítače odejdete, zůstane trvale otevřený terminál s oprávněním superuživatele, lze odstranit nastavením proměnné TMOUT v souboru „.bashrc“; terminál s oprávněním superuživatele se pak po určité době nečinnosti automaticky zavře.

Nedostatek „su“, že oprávnění superuživatele dostávají i příkazy, které ho nepotřebují, pak můžete snadno vyřešit tak, že si otevřete paralelně dva terminály; jeden se „su“ pro privilegované příkazy a druhý obyčejný pro neprivilegované. Toto řešení je potřeba i pro „sudo“, jak je zřejmé z výše uvedené druhé chyby návrhu.

Další věc, která mě naštvala natolik, že jsem ji ze svého systému již odstranil/a, je FUSE. Myšlenka je dobrá — tento subsystém má umožnit neprivilegovaným uživatelům připojování virtuálních souborových systémů. Jenže tvůrcům FUSE se nelíbilo linuxové pojetí přístupových práv, tak takto připojené souborové systémy fungují se dvěma odchylkami:
  • Uživatel, který FUSE-systém připojil, v něm má právo čtení i zápisu u všech souborů a adresářů, dokonce i u těch, kde si ho sám odebere. Takže odebrání práva zápisu k nějakému „cennému“ souboru a k adresáři, ve kterém se nachází, ve FUSE nijak nezabrání vašim dalším programům, aby ho přepsaly či smazaly. Hm...
  • Ostatní uživatelé (zejména root) nejen že k takto připojenému souborovému systému nemají přístup, ale dokonce jim selže volání „stat“ na adresář, do kterého je připojen, takže některé příkazy jako „lsof“ či „ls“ pak vypisují chybová hlášení nebo se chovají podivně.
Oficiální zdůvodnění, proč nemá root přístup do FUSE-systémů, je, že má jít o zabezpečení uživatelských dat před systémovým správcem (data totiž mohou být šifrovaná nebo přístupná přes vzdálené připojení). Problém je, že to není pravda — root může snadno zjistit, který uživatel daný souborový systém připojil, a pak pomocí „sudo -u uživatel bash“ spustit interpret s právy daného uživatele (uživatelovo heslo znát nepotřebuje) a daný souborový systém „proslídit“, jak uzná za vhodné. Zabezpečení nulové a místo toho toto opatření rozbíjí činnost nástrojů jako „lsof“. Přitom by bylo mnohem rozumnější, kdyby takto připojený souborový systém zůstal viditelný jen příslušnému uživateli a ostatní uživatelé by viděli původní prázdný adresář, jako by na něj nic připojené nebylo.

Vidíte to také tak?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2021, 14:45:30 »
Já to vidím tak, že zadávání příkazu sudo nebo su je neskutečně otravné, něco funguje se sudo, něco bez něj a dopředu člověk neví, co je vlastně potřeba. Zlaté GUI, kde si to případně řekne o zadání hesla a já si to v klidu potvrdím na hodinkách... Nejotravnější ale je, když jsem v nastavení, kde potřebuju na různých místech změnit různá nastavení a ono to chce heslo desetkrát za sebou, protože dělám takové zásadní věci, jako třeba změnu nastavení času nebo měním ikonku u svého účtu, to mě vždycky dokáže neskutečně vytočit...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2021, 17:37:33 »
Děkuji za názor. Souhlasím, že když to chce heslo desetkrát za sebou, je to otravné. (Mám takovou zkušenost s instalací většího množství programů přes ten software store v Ubuntu MATE, teď si nevzpomenu jak se jmenuje.)

Ale třeba změna času (a data) je podle mě věc, která by heslo vyžadovat měla. Už jen proto, že na datu závisí ověřování různých elektronických podpisů a certifikátů, takže když je (výrazně) špatný čas, nemusí jít třeba nainstalovat aktualizace a spousta věcí nemusí fungovat. Navíc čas je celosystémová věc, takže jeho změna ve víceuživatelském systému ovlivní spoustu dalších vzdáleně připojených uživatelů, takže to rozhodně není něco, co by měl moci neprivilegovaný uživatel. (Natož, aby to dělaly nějaké uživatelské programy samy od sebe.)

Ikonku vlastního účtu jde změnit bez zadávání hesla, minimálně program „mugshot“ na Kubuntu 20.04 to umí (je nutno ho doinstalovat, ve výchozí instalaci není).

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2021, 20:12:38 »
To s tým časom som vážne nepochopil. Ako by sa mal nastaviť čas keď nieje možnosť pripojiť sa na internet, alebo by v nejakej situácii pri živelných pohromách internet ani nefungoval?
Korekcia musí byť dostupná aj z užívateľského prostredia. Ak sa UI nepýta na heslo pri nastavení času, naištalujte si normály systém, napríklad RHEL/Fedora.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #4 kdy: 13 Března 2021, 15:51:59 »
S tím časem mi to vážně přijde zbytečné, stejně je ve výchozím stavu povolené NTP a synchronizuje se to s internetem. Ano, chápu, že může být problém, když máš špatný čas/datum na svém počítači, ale rozdíl v řádu jednotek sekund se neřeší a rozdíl v řádu jednotek minut už inteligentní program prostě oznámí. A když nemá počítač připojení k internetu, tak jede čistě lokální čas a už z principu bude více či méně nepřesný. Prostě chtít heslo pro změnu času je nesmysl, na tom trvám.

A co se týče ikonky, jasně, budu si instalovat speciální program na změnu, kterou udělám jednou za čas a vlastně jen jednou po instalaci. Ikonku jsem si naposledy měnila před několika lety, používám všude stejnou, tak proč má nastavení v systému chtít heslo pro takovou triviální změnu? A další věc, používám na myši/trackpadu natural scrolling, proč kvůli tomuhle ve svém profilu, který i v případě víceuživatelského počítače používám jen já sama, to chce heslo správce?

A je toho víc. Kdyby stačilo v onom Nastavení zadat heslo jednou, tak to beru, ostatně macOS to tak má (a navíc má možnost ověření přes  Watch, což je vůbec geniální věc), ale proč v každé sekci při každé změně musím zadávat heslo? Tohle vede jenom k tomu, že uživatel má heslo ve smyslu jedna mezera a bezpečnost trpí. To je stejné jako vynucená změna hesla ve firmách každý měsíc, pak vznikají úžasná hesla typu "prasatkopepa1", "prasatkopepa11" "prasatkopepa111" atd.

Stejné jako když v Linuxu kvůli bezpečnosti zakázali normální používání síťového připojení a já dodnes nepřišla na to, jak z smb disku přehrát film, aniž by se nejdřív zkopíroval na lokální disk, přitom v mnohem bezpečnějším macOS to funguje normálně. A mám samozřejmě povolenou pouze smb v3 v té nejbezpečnější variantě, protože tu žádné zastaralé zařízení, které by to neumělo, prostě není. Ve Windows to funguje, v macOS (dokonce i v "nepodporované" High Sierra") to funguje, iPhone, iPad, Apple TV bez problémů, jenom Linux nic... A to nemluvím o tom, že aby Linux uměl používat názvy serverů místo IP adres, tak musím ručně editovat a doplnit pár věcí to smb.conf, což jinde funguje samozřejmě out of box... Fakt na palici.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #5 kdy: 13 Března 2021, 15:54:14 »
West: o té Fedoře v poslední době vážně uvažuju. Já fakt chci systém, který nainstaluju a budu používat, ne že si pořídím skládačku, kterou budu týden ladit... A přivedlo mě k tomu zase to, že před třemi dny se mi přestaly vypínat a restartovat Windows 10 a ani obnova ze zálohy nepomohla, takže jsem instalovala načisto a při té příležitosti jsem opět dala šanci i Linuxu. Copak je to tak moc chtít vybalit počítač, nastavit ho a používat deset let? Funguje mi to tak s  roky, proč to nejde i jinde?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #6 kdy: 13 Března 2021, 17:41:24 »
West: o té Fedoře v poslední době vážně uvažuju. Já fakt chci systém, který nainstaluju a budu používat, ne že si pořídím skládačku, kterou budu týden ladit... A přivedlo mě k tomu zase to, že před třemi dny se mi přestaly vypínat a restartovat Windows 10 a ani obnova ze zálohy nepomohla, takže jsem instalovala načisto a při té příležitosti jsem opět dala šanci i Linuxu. Copak je to tak moc chtít vybalit počítač, nastavit ho a používat deset let? Funguje mi to tak s  roky, proč to nejde i jinde?

No a mě zase vše (ubuntu/windows) funguje a pokud náhodou přestane tak obnova ze zálohy vždy pomůže (už z principu věci tomu tak být zkrátka musí).
Takže chyba bude jinde - mezi klávesnicí a židlí.....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #7 kdy: 14 Března 2021, 20:49:38 »
Jasně, svádět chyby v softwaru na uživatele, to je nejlepší. A jak je možné, že na Macu se mi nic takového neděje? Ten prostě vybalím z krabice, obnovím z Time Machine (vůbec nedělám čistou instalaci, není potřeba, proto taky tvrdím, že je nesmysl vyhýbat se povýšení jedné verze systému na novější, protože když to programátor umí, tak se prostě nic pokazit nemůže) a používám těch obligátních deset let 😊 A pokud něco fungovat přestane, jde buď o HW chybu (naprosto minimální, poprvé a naposledy asi před osmi lety, vyřešil servis) nebo o vývojáře třetí strany. Horší je, že u Windows se člověk nemůže spolehnout, že to vydrží v chodu nějak dlouho (tentokrát mi to vydrželo rok a půl, což je momentální rekord) a Linux? Tam vůbec je to škoda mluvit, každou chvíli to po aktualizaci a restartu nenaběhne, nejdéle vydržel fungovat 7 měsíců...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #8 kdy: 14 Března 2021, 21:10:45 »
Jasně, svádět chyby v softwaru na uživatele, to je nejlepší. A jak je možné, že na Macu se mi nic takového neděje? Ten prostě vybalím z krabice, obnovím z Time Machine (vůbec nedělám čistou instalaci, není potřeba, proto taky tvrdím, že je nesmysl vyhýbat se povýšení jedné verze systému na novější, protože když to programátor umí, tak se prostě nic pokazit nemůže) a používám těch obligátních deset let 😊 A pokud něco fungovat přestane, jde buď o HW chybu (naprosto minimální, poprvé a naposledy asi před osmi lety, vyřešil servis) nebo o vývojáře třetí strany. Horší je, že u Windows se člověk nemůže spolehnout, že to vydrží v chodu nějak dlouho (tentokrát mi to vydrželo rok a půl, což je momentální rekord) a Linux? Tam vůbec je to škoda mluvit, každou chvíli to po aktualizaci a restartu nenaběhne, nejdéle vydržel fungovat 7 měsíců...

Každý má právo používat co mu vyhovuje (a co si zvládne administrovat) a naopak nepoužívat to, co mu (z různých příčin) nevyhovuje.
Pak je tu ještě otázka ceny, nikdo ti nebrání si třeba zaplatit RHEL. Pak se můžeš v případě problémů obracet na ně a oni jsou povinni (máš to zaplacené) to řešit....

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #9 kdy: 14 Března 2021, 21:11:09 »
Linux používám jako uživatel nebo správce moře let a jde o nejstabilnější mně známý systém. Začínal jsem s DOSem...

Už jsem to tu nakonec různými způsoby psal x-krát a unavuje mě to opakovat.

Pokud má někdo závažné a trvalé problémy, buď to neumí on sám (nejčastější příčina), nebo má problematický hardware, případně si vymýšlí.

Víc se k tomu nebudu vyjadřovat, škoda času.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #10 kdy: 14 Března 2021, 23:15:49 »
Každý má právo používat co mu vyhovuje (a co si zvládne administrovat) a naopak nepoužívat to, co mu (z různých příčin) nevyhovuje.
Pak je tu ještě otázka ceny, nikdo ti nebrání si třeba zaplatit RHEL. Pak se můžeš v případě problémů obracet na ně a oni jsou povinni (máš to zaplacené) to řešit....

Já bych si upřímně koupila komerční linuxovou distribuci, kde by byla podpora jako je třeba u jablíčka, koupila bych si to klidně i s notebookem nebo něčím jako je Mac Mini a klidně bych i platila za každou majoritní aktualizaci. Jenže ono nic takového neexistuje a to je ten problém. Věřím v sílu Linuxu, věřím, že je kvalitní a že má ambice nahradit Windows resp. stát se jejich plnohodnotnou alternativou ve všem. Ale chybí tu prostě ta komerce, bez které evidentně nemůže nic fungovat na 100%. Jasně, vy si s problémy poradíte, ale já nejsem geek, nejsem programátorka, jsem v lepším případě pokročilá uživatelka a fakt nemám čas řešit, proč něco, co má fungovat, nefunguje. Proč i přesto, že mám nainstalované všechno co je potřeba, tak to nefunguje. Nechci si stáhnout instalátor hry, nainstalovat a pak místo hraní hodiny řešit, proč nejde spustit, chci si kliknout na Download, počkat pár minut až pár hodin podle velikosti, pak kliknout na Play a prostě hrát. Věřím že Linux (resp. nějaká Linuxová distribuce) to bude umět, ale až to vezme do ruky firma, ze které vznikne Apple 2.0, která to dostane mezi uživatele, zjednoduší používání, eliminuje nutnost editování konfiguráků a používání terminálu a přiláká jiné velké firmy, které začnou dělat software. A hlavně až přestanou hádky a krádeže typu Proton se mi nelíbí, tak si vytvořím wine a ten se nelíbí třetímu tak vytvoří Lutris (vím, že jsem teď plácla blbost, ale všechno to souvisí s hrami a věřím,ž e pochopíte jak tomyslím).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #11 kdy: 14 Března 2021, 23:20:11 »
Pokud má někdo závažné a trvalé problémy, buď to neumí on sám (nejčastější příčina), nebo má problematický hardware, případně si vymýšlí.

Zapomněl jsi na čtvrtou možnost, která je ve skutečnosti ta nejčastější, jen nesmí být člověk fanatik. A to, že to prostě je nedokonalé a obsahuje to chyby, které si odborník dokáže vyřešit, ale normální uživatel se na nějaké zdlouhavé řešení vykašle, ostatně viz můj předchozí příspěvek. Až bude Linux pro normální uživatele a nebudou existovat jen fanatičtí linuxáci, kteří všechno svádí na špatný HW nebo špatného uživatele, tak věřím, že Linux bude mít klidně 50% a Apple s Microsoftem budou mít svorně 25%. Jenže jak jsem psala, musí se změnit přístup programátorů.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #12 kdy: 15 Března 2021, 00:27:54 »
Windows jako takový je za zenitem. Příští windows bude postavený na linuxu https://diit.cz/clanek/zvazuje-microsoft-postavit-windows-na-linuxu

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #13 kdy: 15 Března 2021, 11:05:21 »
Citace
Ale chybí tu prostě ta komerce, bez které evidentně nemůže nic fungovat na 100%

Tak zrovna Ubuntu je vyvíjeno komerční firmou a nedá se říci, že je to úplně nejspolehlivější distro, stejně jako Windows. To totiž není otázka komerce nebo nekomerce, ale mentality a politiky vedení firem a oddělení, ale i samotných vývojářů ať už komerčních nebo nekomerčních. Když už jsme u Ubuntu a spol. tak taková 14.04 nebo třeba Mint 17.3 fungovaly téměř perfektně, popř. se dalo snadno dořešit, stejně jako u Win7.
A dnes? Dnes je to kolikrát hitparáda malfunkcí a ergonomicky kostrbatých až debilních koncepcí - např Win10 a Ubuntu na straně jedné, Android se Samsung nadstavbou na straně druhé apod.
Jinak rozhraní u Mac mi taky nepřipadá moc zdařilé koncepcí GUI - nejspíše je to hodně o zvyku - ale zase tam fakt funguje všechno. Na druhou stranu politika Apple je velké korpofašistické svinstvo. No a podobně smýšlejíc,  nebo dobře zaplacené, soudy jim spíše dávají za pravdu ... 
Jinak mám za to, že Mac taky kdysi vyšel z Unixu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #14 kdy: 15 Března 2021, 11:24:12 »
Tak zrovna Ubuntu je vyvíjeno komerční firmou a nedá se říci, že je to úplně nejspolehlivější distro, stejně jako Windows. To totiž není otázka komerce nebo nekomerce, ale mentality a politiky vedení firem a oddělení, ale i samotných vývojářů ať už komerčních nebo nekomerčních.

Ubuntu, pokud je mi známo, není naštěstí vyvíjeno v Indii - aspoň doufám, že to ještě platí.... ;)
« Poslední změna: 15 Března 2021, 11:27:42 od juwa2 »

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1075
    • Lords Of Tech
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #15 kdy: 16 Března 2021, 06:58:16 »
Každý má právo používat co mu vyhovuje (a co si zvládne administrovat) a naopak nepoužívat to, co mu (z různých příčin) nevyhovuje.
Pak je tu ještě otázka ceny, nikdo ti nebrání si třeba zaplatit RHEL. Pak se můžeš v případě problémů obracet na ně a oni jsou povinni (máš to zaplacené) to řešit....

Já bych si upřímně koupila komerční linuxovou distribuci, kde by byla podpora jako je třeba u jablíčka, koupila bych si to klidně i s notebookem nebo něčím jako je Mac Mini a klidně bych i platila za každou majoritní aktualizaci. Jenže ono nic takového neexistuje a to je ten problém. Věřím v sílu Linuxu, věřím, že je kvalitní a že má ambice nahradit Windows resp. stát se jejich plnohodnotnou alternativou ve všem. Ale chybí tu prostě ta komerce, bez které evidentně nemůže nic fungovat na 100%. Jasně, vy si s problémy poradíte, ale já nejsem geek, nejsem programátorka, jsem v lepším případě pokročilá uživatelka a fakt nemám čas řešit, proč něco, co má fungovat, nefunguje. Proč i přesto, že mám nainstalované všechno co je potřeba, tak to nefunguje. Nechci si stáhnout instalátor hry, nainstalovat a pak místo hraní hodiny řešit, proč nejde spustit, chci si kliknout na Download, počkat pár minut až pár hodin podle velikosti, pak kliknout na Play a prostě hrát. Věřím že Linux (resp. nějaká Linuxová distribuce) to bude umět, ale až to vezme do ruky firma, ze které vznikne Apple 2.0, která to dostane mezi uživatele, zjednoduší používání, eliminuje nutnost editování konfiguráků a používání terminálu a přiláká jiné velké firmy, které začnou dělat software. A hlavně až přestanou hádky a krádeže typu Proton se mi nelíbí, tak si vytvořím wine a ten se nelíbí třetímu tak vytvoří Lutris (vím, že jsem teď plácla blbost, ale všechno to souvisí s hrami a věřím,ž e pochopíte jak tomyslím).

System76  - ich laptopy s PopOS ti mozno budu vyhovovat.

Windows jako takový je za zenitem. Příští windows bude postavený na linuxu https://diit.cz/clanek/zvazuje-microsoft-postavit-windows-na-linuxu

To je nieco, co ocakavam od vydania WSL aj ja, avsak vydavat to za predom dany fakt je prinajmensom pochybne.

Citace
Ale chybí tu prostě ta komerce, bez které evidentně nemůže nic fungovat na 100%

Tak zrovna Ubuntu je vyvíjeno komerční firmou a nedá se říci, že je to úplně nejspolehlivější distro, stejně jako Windows. To totiž není otázka komerce nebo nekomerce, ale mentality a politiky vedení firem a oddělení, ale i samotných vývojářů ať už komerčních nebo nekomerčních. Když už jsme u Ubuntu a spol. tak taková 14.04 nebo třeba Mint 17.3 fungovaly téměř perfektně, popř. se dalo snadno dořešit, stejně jako u Win7.
A dnes? Dnes je to kolikrát hitparáda malfunkcí a ergonomicky kostrbatých až debilních koncepcí - např Win10 a Ubuntu na straně jedné, Android se Samsung nadstavbou na straně druhé apod.
Jinak rozhraní u Mac mi taky nepřipadá moc zdařilé koncepcí GUI - nejspíše je to hodně o zvyku - ale zase tam fakt funguje všechno. Na druhou stranu politika Apple je velké korpofašistické svinstvo. No a podobně smýšlejíc,  nebo dobře zaplacené, soudy jim spíše dávají za pravdu ... 
Jinak mám za to, že Mac taky kdysi vyšel z Unixu.

Denne administrujem Ubuntu, Windows a aj Mac/iOS zariadenie a vobec by som netvrdil, ze ktorekolvek z nich su bezchybne a ze v nich vsetko funguje. Napriklad nedavno ma riadne vytocila situacia, kedy jeden firemny mailserver zrazu dropoval IMAP pripojenia, pretoze ich neustale dostaval neustale nad stanoveny limit na jedneho pouzivatela. Po dlhom hladani pricini som zistil, ze iPadOS a iOS nemaju uzivatelsky pristupne nastavenie limitu IMAP pripojenie a vsetky mail klienti skratka vytvaraju tolko IMAP pripojeni, kolko sa im chce - podla poctu foldrov, ktore pouzivatel ma. Takze majitelka firmy, ktora si kupila iPhone a iPad a pripojila sa na mailserver zrazu poskocila z niekolkych simultannych pripojeni na niekolko desiatok pripojeni.

Taktiez som mal teraz pripad s iPhone X, ktory som dal pred casom svojej mame - od aktualizacie na iOS 14 obcas mrzne, bez pripojenia k bratovmu Macbooku nechce aktualizovat na opravne updaty a predvcerom bez varovania prestal citat SIMkartu a pomohol len tvrdy reset (volume up, volume down, 10s lock tlacitka).

Na vsetkych Linuxovych distrach mi zas pred nedavnom zacala robit starosti moja RX 5700XT.

Na Windows masinach vo firme od prestahovania do novej prevadzky hapruje SAMBA, takze hoci sa jedna o tie iste PC, tie iste switche a router a tiez tie iste tlaciarne, zrazu sa zacali navzajom stracat a zacala zamrzat medzi nimi komunikacia.

FreeNAS postaveny na FreeBSD pred Vianocami pri beznej aktualizacii dodrbal boot.

A este posledna poznamka k "dokonalosti Macu" - aj samozvani Apple Fanboys z Accidental Tech Podcast (z ktorych dvaja su autori iOS aj Mac aplikacii) pravidelne zdielaju svoje problemy s macOS aj s ich hardverom.

Aby som moj dlhy rant zhrnul - Vsetok SW a HW je dielom nedokonalych ludi a glorigikovat akukolvek platformu a stavat sa do role fanusika je absolutna hlupost. Samozrejme, kazdemu vyhovuje, resp. blizsie prilnie ina platforma, ale tvarit sa ze to nase je dokonale a bez chyby je somarina. Osobne rad pouzivam Linux aj Apple zariadenia, ale ktokolvek kto pracuje na dostatocnej urovni s akymkolvek OS natrafi na problemy.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #16 kdy: 16 Března 2021, 09:00:44 »
To je dobré shrnutí.
Jediné v čem bych to upřesnil je, že se právě nejedná o pouhou technickou a koncepční nedokonalost těch lidí - je to mnohem více o tom způsobu myšlení a o převaze ega nad rozumem, během tvorby koncepcí. A na straně druhé nesmyslný tlak spolu s chybějícími poradci a betatestery (ať už z hlediska pseudoekonomiky či opět ega a ať už ho na vývojáře činní vedení nebo si ho vytváří sám) - pak tady máme spoustu zbytečně překopaných věcí ve snaze nepotřebné inovace, která přináší jen a jen více malfunkcí a prakticky žádné skutečný přínos, popř. jen tak marginální, že nemůže kompenzovat ty malfunkce. To vlastně nemůže kompenzovat vůbec žádné zlepšení - funkčnost je totiž absolutním základem.
A to je právě problém nastavení společnosti / režimu , který tu panuje - on nás nepozvedává, ale v konečném důsledku zahubí ...
« Poslední změna: 16 Března 2021, 09:08:00 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #17 kdy: 17 Března 2021, 01:20:50 »
Windows jako takový je za zenitem. Příští windows bude postavený na linuxu https://diit.cz/clanek/zvazuje-microsoft-postavit-windows-na-linuxu

Upřímně o tom pochybuju, jádro NT je vysoce kvalitní a Microsoft podle mě nezahodí zpětnou kompatibilitu (i když teda některé věci, jako je třeba 32 bitová verze systému, by zahodit mohl a konečně dělat 64 bit only). Ostatně nebýt vynucených neotestovaných aktualizací, tak ani s desítkama není problém, navíc co tak vím od lidí, kteří museli používat Windows dřív (já poprvé až 8.1), tak stabilita a spolehlivost je v desítkách nejlepší a fakt je ten, že neznám nějaké vytuhnutí nebo pád, ani aplikací, ani systému samotného.

Tak zrovna Ubuntu je vyvíjeno komerční firmou a nedá se říci, že je to úplně nejspolehlivější distro, stejně jako Windows. To totiž není otázka komerce nebo nekomerce, ale mentality a politiky vedení firem a oddělení, ale i samotných vývojářů ať už komerčních nebo nekomerčních. Když už jsme u Ubuntu a spol. tak taková 14.04 nebo třeba Mint 17.3 fungovaly téměř perfektně, popř. se dalo snadno dořešit, stejně jako u Win7.
A dnes? Dnes je to kolikrát hitparáda malfunkcí a ergonomicky kostrbatých až debilních koncepcí - např Win10 a Ubuntu na straně jedné, Android se Samsung nadstavbou na straně druhé apod.
Jinak rozhraní u Mac mi taky nepřipadá moc zdařilé koncepcí GUI - nejspíše je to hodně o zvyku - ale zase tam fakt funguje všechno. Na druhou stranu politika Apple je velké korpofašistické svinstvo. No a podobně smýšlejíc,  nebo dobře zaplacené, soudy jim spíše dávají za pravdu ... 
Jinak mám za to, že Mac taky kdysi vyšel z Unixu.

Ubuntu obecně je dost propadák, já teď zkouším OpenSUSE a vypadá celkem slušně, tak uvidíme.
Co se týče GUI v macOS, tak je to z mého pohledu velice zdařilé, efektivní a pěkné, trochu se k němu blíží Gnome, ale Gnome použitelnost zabíjí spoustou nedodělků a špatných koncepcí (třeba dock vlevo a standardně schovaný, nepřehledná nabídka programů celkem neúspěšně kopírující Launchpad, škálování pouze 100 a 200, nemožnost automatické změny pozadí podle zadaných parametrů a spousta dalších).
Jinak ano, macOS vychází z *nixu, konkrétně z BSD a spousta věcí je stejná i v Linuxu. Proto věřím, že i Linux má šanci stát se konkurenceschopným systémem, protože se to se systémem tohoto typu už jednou povedlo. A proto také tvrdím to o té silné komerční firmě, jenže to by museli licencovat a zakázat vytváření nesmyslných forků a udělat jeden systém s jedním GUI, jednoduchou instalací programů (něco jako v macOS, prostě přetažení .app do složky Aplikace a prosté spuštění a odinstalace pouhé smazání, řekla bych, že celkem se tomu blíží AppImage případně snap a flatpak, ale k dokonalosti toho stejně dost chybí a hlavně jsou to zase tři prakticky stejné věci, přitom stačí jedna dodělaná) a hlavně dostat na to podporu dalších velkých i malých softwarových firem. Protože ruku na srdce, bez toho pověstného Adobe, MS Office a dalších provařených programů a hlavně her to prostě fungovat nebude.

System76  - ich laptopy s PopOS ti mozno budu vyhovovat.

Obávám se, že nebude, protože i PopOS je jen další obyčejný Linux se stejnými nedostatky jako všechny ostatní distribuce. Dokonce mám pocit, že jsem PopOS zkoušela, i když v tom milionu distribucí se fakt už dost ztrácím.

Denne administrujem Ubuntu, Windows a aj Mac/iOS zariadenie a vobec by som netvrdil, ze ktorekolvek z nich su bezchybne a ze v nich vsetko funguje. Napriklad nedavno ma riadne vytocila situacia, kedy jeden firemny mailserver zrazu dropoval IMAP pripojenia, pretoze ich neustale dostaval neustale nad stanoveny limit na jedneho pouzivatela. Po dlhom hladani pricini som zistil, ze iPadOS a iOS nemaju uzivatelsky pristupne nastavenie limitu IMAP pripojenie a vsetky mail klienti skratka vytvaraju tolko IMAP pripojeni, kolko sa im chce - podla poctu foldrov, ktore pouzivatel ma. Takze majitelka firmy, ktora si kupila iPhone a iPad a pripojila sa na mailserver zrazu poskocila z niekolkych simultannych pripojeni na niekolko desiatok pripojeni.

Taktiez som mal teraz pripad s iPhone X, ktory som dal pred casom svojej mame - od aktualizacie na iOS 14 obcas mrzne, bez pripojenia k bratovmu Macbooku nechce aktualizovat na opravne updaty a predvcerom bez varovania prestal citat SIMkartu a pomohol len tvrdy reset (volume up, volume down, 10s lock tlacitka).

Na vsetkych Linuxovych distrach mi zas pred nedavnom zacala robit starosti moja RX 5700XT.

Na Windows masinach vo firme od prestahovania do novej prevadzky hapruje SAMBA, takze hoci sa jedna o tie iste PC, tie iste switche a router a tiez tie iste tlaciarne, zrazu sa zacali navzajom stracat a zacala zamrzat medzi nimi komunikacia.

FreeNAS postaveny na FreeBSD pred Vianocami pri beznej aktualizacii dodrbal boot.

A este posledna poznamka k "dokonalosti Macu" - aj samozvani Apple Fanboys z Accidental Tech Podcast (z ktorych dvaja su autori iOS aj Mac aplikacii) pravidelne zdielaju svoje problemy s macOS aj s ich hardverom.

Aby som moj dlhy rant zhrnul - Vsetok SW a HW je dielom nedokonalych ludi a glorigikovat akukolvek platformu a stavat sa do role fanusika je absolutna hlupost. Samozrejme, kazdemu vyhovuje, resp. blizsie prilnie ina platforma, ale tvarit sa ze to nase je dokonale a bez chyby je somarina. Osobne rad pouzivam Linux aj Apple zariadenia, ale ktokolvek kto pracuje na dostatocnej urovni s akymkolvek OS natrafi na problemy.

Netvrdím, že macOS je dokonalý ani že HW co Apple používá je dokonalý, dokonce kvůli tomu je můj nejmladší Mac starý 5 let (i když do M1 asi brzo půjdu, tam se k té dokonalosti dost blíží, ale Intel posledních let je katastrofa). Ale fakt je ten, že MacBook Air 2015 byl nainstalovaný v roce 2015 a od té doby ho prostě jen aktualizuju a jediný problém byl s Bitwardenem, který navíc vznikl na Macu Mini 2011, kde běží poslední podporovaná verze systému a to High Sierra s posledním podporovaným Safari 13 a něco a Bitwarden zařízl podporu pro Safari 13, takže jsem přišla o správce hesel. A protože mi jinak všechno na Mini funguje a je to HW ještě slušný stroj (i5 dvoujádro s HT 2.3 GHz, 16 GB RAM, SSD), tak jsem prostě zahodila Bitwarden, reportovala chybu a koupila Sticky Password, který byl v akci - Lifetime licence za £23.99, takže i když jsem původně uvažovala o KeePass, tak tohle mě přesvědčilo, že se s žádným pochybným softwarem drbat nebudu a vsadím na spolehlivou komerci (ten program znám dlouho, pár lidí v okolí ho používá a já ho neměla jen proto, že Last Pass ve free verzi mi stačil, ten zrušili, tak jsem přešla na free Bitwarden a ten udělal to co udělal, zajímavé, že Sticky podporuje macOS 10.10 a Safari 12 a nemají v plánu tu podporu v následujících letech rušit, to mi napsali na můj dotaz). A vlastně jediný problém, který momentálně s Macem mám a opět se jedná o Mini 2011 je, že se nedokážu dostat na zálohu Time Machine, ani z recovery po zadání správných údajů nevidí žádnou zálohu, ani svou, tak ji prostě nepoužívám, protože důležitá data jsou na iCloudu a zálohuju MBA, kde jsem si ověřila, že zálohu načte (nejspíš to souvisí s přechodem z AFP na SMB, ale Bůhví, je mi to i celkem jedno, na Mini mám jen pár věcí a databázi iMovie, kterou zálohuju na NAS Synology bokem, to pro změnu moc nezvládá MBA, hlavně proto, že má jen 4 GB RAM). Nicméně to jsou jediné problémy, které mám. S Windows jich je o trochu víc (naposledy nevypínání a nerestartování, po roce a půl to prostě začalo dělat problémy, čistá instalace to spravila). Nejhorší je na tom Linux a to se fakt snažím mu dát šanci, ostatně kdybych mu nevěřila, tak se nebudu neustále pokoušet ho používat, občas si připadám jako Don Quijote, vždycky si po nějakém velkém kiksu řeknu, že už na to fakt dlabu, že mi to za ty nervy a ztrátu času nestojí, ale já Linuxu prostě věřím a vždycky dostane tu skutečně poslední šanci. A pak znova. A ještě... A třeba se jednou dočkám, že na PC místo Windows bude jen Linux. Věřím tomu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #18 kdy: 17 Března 2021, 08:42:51 »
Citace
... tak stabilita a spolehlivost je v desítkách nejlepší a fakt je ten, že neznám nějaké vytuhnutí nebo pád, ani aplikací, ani systému samotného.
No tohle je pro mě silné kafe - zušenosti PC techniků i mé tomu naprosto odporují. Možná, že uživatelská Lin distra jsou nejméně vybavená a funkční, ale rozhodně a jednoznačně W10 jsou snad nejméně stabilní systém a díky tím i nejméně spolehlivý. Proto ostatně hodně lidí přešlo na Lin.
Bohužel za tou nespolehlivostí a nestabilitou jak Lin tak Win stojí to, co jsem výše popsal. Základem je ovšem špatná koncepce toho vývoje. A to Apple nedělá - proto jeho distro je nejstabilnější. A dokud to nedělal MS, tak byl Win také velice stabilní, až na počátky Vist. Jestiže prostě distribuci koncipují jako semirolling a  rolling (a takto je koncipován i W10 a prakticky všechna distra) a ještě k tomu podléhají zbytečnému tlaku bez reálných základů (něčí nerozum a ego - také viz předchozí příspěvky), tak nelze očekávat nic jiného ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1075
    • Lords Of Tech
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #19 kdy: 17 Března 2021, 09:05:14 »
Upřímně o tom pochybuju, jádro NT je vysoce kvalitní a Microsoft podle mě nezahodí zpětnou kompatibilitu (i když teda některé věci, jako je třeba 32 bitová verze systému, by zahodit mohl a konečně dělat 64 bit only). Ostatně nebýt vynucených neotestovaných aktualizací, tak ani s desítkama není problém, navíc co tak vím od lidí, kteří museli používat Windows dřív (já poprvé až 8.1), tak stabilita a spolehlivost je v desítkách nejlepší a fakt je ten, že neznám nějaké vytuhnutí nebo pád, ani aplikací, ani systému samotného.
O tomto fakt no comment. Vidno, ze neadministrujes malu firmu plnu Windows 10 masin, pretoze hoci sa mi z pouzivatelskeho hladiska Win 10 paci (aj to najma vdaka WSL2), co sa tyka stability a predvidatelnosti spravania sa je to dost tragedia.

Ubuntu obecně je dost propadák, já teď zkouším OpenSUSE a vypadá celkem slušně, tak uvidíme.

Toto povedat na Ubuntu fore, kde casto vyuzivas cas a pracu clenov komunity na riesenie svojich banalnych problemov, ktore sa casto Ubuntu netykaju je celkom drsna drzost.

Obávám se, že nebude, protože i PopOS je jen další obyčejný Linux se stejnými nedostatky jako všechny ostatní distribuce. Dokonce mám pocit, že jsem PopOS zkoušela, i když v tom milionu distribucí se fakt už dost ztrácím.

No, kedze si volala po niecom ako Apple 2.0 v linuxovom svete, tak som usudil, ze System76 bude pre teba idealny. Maju vlastny HW (hoci casto v Clevo sasi), vlastny OS a teraz pracuju aj na vlastnom open source firmware. Je to to najblizsie kompletnej vertikalnej integracii co tu okrem Applu je.

Co sa tyka hrania, tak Apple je momentalne asi najhorsia varianta a kedze im na hracoch nezalezi, tak skoro sa to nezmeni. Oproti tomu na Linuxe si zahram skoro vsetky hry z mojej Steam kniznice, castokrat jednym kliknutim.

https://boilingsteam.com/7000-windows-games-working-on-linux-with-proton/

Btw, ozvi sa mi, ked na M1 Macoch pojde tolko hier ako v sucasnosti na Linuxe. Planoval som si na jar kupit M1 Macbook Air pre vyvoj iOS aplikacii, ale kym si na cestach nezahram CS:GO, tak radsej pockam.


https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #20 kdy: 17 Března 2021, 15:35:57 »
No tohle je pro mě silné kafe - zušenosti PC techniků i mé tomu naprosto odporují. Možná, že uživatelská Lin distra jsou nejméně vybavená a funkční, ale rozhodně a jednoznačně W10 jsou snad nejméně stabilní systém a díky tím i nejméně spolehlivý. Proto ostatně hodně lidí přešlo na Lin.
Bohužel za tou nespolehlivostí a nestabilitou jak Lin tak Win stojí to, co jsem výše popsal. Základem je ovšem špatná koncepce toho vývoje. A to Apple nedělá - proto jeho distro je nejstabilnější. A dokud to nedělal MS, tak byl Win také velice stabilní, až na počátky Vist. Jestiže prostě distribuci koncipují jako semirolling a  rolling (a takto je koncipován i W10 a prakticky všechna distra) a ještě k tomu podléhají zbytečnému tlaku bez reálných základů (něčí nerozum a ego - také viz předchozí příspěvky), tak nelze očekávat nic jiného ...

Já jsem Windows začala používat až s 8.1 a pak jsem přešla na 10. První verze byly dost tragické, ale od 1903 mi přijdou v pohodě (i když jsou pořád stejně ošklivé a nepřehledné). Mimochodem, momentálně v dualbootu ale na samotném SSD disku mám OpenSUSE Leap 15.2. Předevčírem nainstalované a nastavené, včera odpoledne vypnuté a PC spuštěný do Windows (hrála jsem FOrza Horizon 4), teď spuštěné z vypnutého stavu (Windows 10 mají vypnutý fast boot i secure boot) a spuštění trvalo skoro dvě minuty, z čehož přes minutu svítil v levém horním rohu kurzor a nic se nedělo... Pak to teda nakonec naběhlo, ale tohle snad není normální, ne? Aktualizace poslední, jádro poslední, ovladače GPU poslední. Zdá se teda, že to po spuštění už běží normálně, ale proč se to stalo?

A mimochodem, řeklo mi to teď, že jsou připravené aktualizace a po klepnutí na tu hlášku mi to spustilo něco, co má v názvu okna "Aktualizace balíčků". Jenže SUSE má Yast, proč se nespustil ten? Sice se to nainstalovalo a překvapivě to nechtělo ani heslo (díky Bohu a programátorům), ale mělo by to snad používat jeden systém na aktualizace, ne? A když mají Yast, tak proč se spustilo něco jiného?



Tak popořadě. Naštěstí mě IT neživí a proto můžu mít požadavky běžného uživatele. Ostatně to je vidět rozdíl mezi námi tady, já mám požadavky z běžné praxe používání počítače a většina lidí zde to bere jinak a dokážou si často problémy opravit přes kompilaci, editaci a další cizí slova. Já to dělat nebudu, protože ty problémy buď vůbec nemají vzniknout nebo se mají dát odstranit přes GUI. Jinak kdybych měla administrovat malou firmu, tak vedení přesvědčím, že investice do Maců se jim velmi rychle vrátí (a já bych byla bez práce 😂 ). Nicméně znám týpka, IT správce firmy, kde má na starosti cca 150 počítačů, je to Němec a před několika lety se vedení zbláznilo a že chce jedině Linux. On je přesvědčil, aby na třetinu nechali Windows, třetinu nasadili Linux a třetinu koupily Macy. Dnes už mají jenom Macy, protože i vedení zjistilo, že je to nejlevnější řešení a překvapivě nejdražší vycházel onen Linux zadarmo, protože 1. museli udělat spoustu kompromisů, 2. pořídit nový SW a 3. proškolit zaměstnance, kteří s tím stejně měli problémy. Prostě Linux není pro koncáky, je skvělý pro profesionály, je skvělý na servery, je skvělý jako jednoúčelový FW (ostatně i DSM a RSM na Synology NAS a Routru je Linux a nemám mu co vytknout), ale na počítač pro běžného uživatele je to peklo. Mamka (důchodkyně 70+) měla původně Windows, pak Linux a teď má 3.5 roku Mac a posledních 3.5 roku nevím o tom, že používá počítač (teda kromě toho, že mi posílá spoustu e-mailů), zatímco do té doby neustále řešila, že jí něco nefunguje, že jí nejde otevřít příloha, co jí poslala kamarádka, že to po ní chce heslo při aktualizaci systému a podobné blbosti, které ona vůbec řešit nemá. Dokonce si na MBA přešla z původního Mojave na Catalinu a následně Big Sur aniž by tušila, že se jí mění majoritní verze systému. Akorát měla trochu problém v Big Sur, že se změnily ikonky v Mail.app a že Safari přestalo používat Top stránky. To jsem jí vyřešila a ukázala přes vzdálenou plochu a bez problémů. Jak bych to řešila, kdyby měla Windows nebo Linux nevím, naštěstí to řešit nemusím. A ano, stálo to třikrát víc než její předchozí notebook, ale za ten můj klid a její pohodu tu peníze fakt stály.

Ne, pleteš se, není to drzost, ani drsná ani žádná jiná, je to naopak důvěra ve schopnosti lidí zde. Navíc toto fórum je jediné opravdu funkční a nejsou tu blbečci jako jinde, kteří např. tvrdí, že 5.1 zvuk nikdo nepoužívá a proto nebudou nefunkčnost řešit a že jedině blbec použije 5.1 když tu je dokonalé stereo (moje zkušenost z jednoho nejmenovaného linuxového českého fóra, zde jsem radu dostala a byla funkční a proto chodím sem, sice se často na spoustě věcí neshodneme, ale nejsou zde urážky, diskuze jsou věcné a slušné a hlavně ve většině případů prostě někdo poradí. Ostatně i já občas někomu poradím).

No, můžu to zkusit, minimálně ten systém (dá se normálně stáhnout a nainstalovat na běžný PC?), ale HW neplánuju koupit, resp. akorát ten Mac Mini M1 a tak za tři roky MacBook Air Mx (Bůhví co bude v té době za verzi). Mimochodem, kde jsem psala, že hraju na Macu? Pokud vím, netajím se tím, že Mac mám na seriózní práci a na hraní her, zpracování videa a Linux mám PC (kde má Linux dokonce vlastní disk, copak by to mělo smysl, kdybych to nemyslela vážně?). Zkoušela jsem i hry v Linuxu, něco jelo slušně (většinou Steam, ale stejně z mojí knihovny minimálně třetina nejede vůbec a paradoxně mám dvě hry, které mají přímo linuxovou verzi a přes Wine nebo Proton běží lépe než v nativní verzi - Dungeons 3 a Cities Skylines), něco ušlo (Assassin`s Creed Odyssey, akorát se to každých 20 minut za sekundu zaseklo, prý problém s shadery a prvotní spuštění než jsem nastavila rozlišení bylo fakt úžasné, protože se mi spustilo pidi okýnko v rozlišení 800x600 na 4k ploše, nápisy nečitelné, okno se roztáhnout nedalo, ale když jsem podle screenshotů našla, kde je nastavení rozlišení, tak to pak už šlo v pořádku a dokonce i s Xbox gamepadem), něco jelo tak napůl (Fallout 4, hra jako taková jela stejně jako ve Windows, z modů mi nefungovala více než půlka a to samé Skyrim), něco jsem ani nezkoušela (Zaklínač 3, Cyberpunk) a něco nejspíš nepojede nikdy (Forza Horizon 4 a nejspíš všechny nové hry od Bethesdy, ostatně nechme se překvapit, třeba Microsoft opravdu plánuje přejít na linuxové jádro, to se ostatně nedozvíme dřív, než to vydá). Každopádně ani by mě nenapadlo hrát hry na Macu, to není, nikdy nebyla a nikdy nejspíš nebude herní platforma.

Mimochodem, zdá se, že můžeš okamžitě kupovat - https://www.macgamerhq.com/apple-m1/csgo-m1-mac/ 😊 Ono Apple má zkušenosti s přechodem mezi architekturami a Rosetta zjevně funguje dokonale a výkonu má M1 tolik, že neví co s ním, kam se hrabe Intel a podle všeho i AMD. Jako fakt jsem zvědavá na Mac Pro Apple Silicon.

A vzhledem k tomu, že přes Rosettu funguje úplně všechno co běží na x86 Macu a ve většině případů bez ztráty výkonu, tak nebude problém ani s wine, PlayOnMac a dalšími emulátory. A můj Steam mi tvrdí, že v Linuxu si můžu zahrát 207 her, na Macu si jich můžu zahrát 301 a celkem jich mám 346. Nezkoušela jsem kromě Cities Skylines nic, oba moje Macy jsou už docela staré a MBA má navíc jen 4 GB RAM, takže na hraní to fakt není, maximálně tak OpenTTD, to běží bezvadně 😊 Ale je docela dobře možné, že až si pořídím Mac Mini M1 (samozřejmě 16 GB RAM a minimálně 500 GB SSD, i když to bude pálka), tak možná budu PC zapínat ještě míň než teď 😊

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #21 kdy: 17 Března 2021, 15:38:25 »
Mimochodem Michale, můžeš mi, prosím, poslat odkaz na ten System76 nebo jak to nazýváš? Mě toho Google našel hrozně moc a nějak se v tom neorientuju. A kdyžtak i ten PopOS ke stažení prosím. Pokud nebude jejich notebook příliš drahý, tak bych ho na zkoušku mohla pořídit a uvidíme, třeba fakt mě přesvědčí, že to má smysl a že se jim daří. Moc dík 😊

edit: je to ono? https://pop.system76.com
« Poslední změna: 17 Března 2021, 15:47:48 od Abby »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #22 kdy: 17 Března 2021, 15:58:05 »
Žonglérom distribúcií sa nikto nezavďačí. Môžete mať akýkoľvek systém, vždy na ňom nájdete nejaké tie chybky. Naučil som sa, že je lepšie poznať jeden systém dokonale ako každú chvíľu hľadať ten najdokonalejší avšak ani v jednom z nich nevedieť riešiť vzniknuté problémy.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #23 kdy: 17 Března 2021, 16:12:47 »
Nehledám každou chvíli tu nejdokonalejší distribuci, hledám stále opravdu funkční distribuci, to je trochu rozdíl. Kdybych šla jen po dokonalosti, tak nebudu zkoušet žádnou distribuci a nechám si prostě to, co mi vyhovuje a nebudu ztrácet čas. Mimochodem problémy se řeší buď tím, že je člověk zvládne vyřešit sám (pro běžného uživatele nemožné) nebo mu pomůže internet. A řešení problému, které má více než řekněme pět až deset bodů je prostě nesmysl...

Mimochodem stáhla jsem si instalačku Pop OS a instalátor po chvíli bez jakéhokoliv varování havaruje... Vytvoří diskové oddíly, pak začne něco rozbalovat a pak okno zmizí a tím to končí...

edit: třikrát jsem to zkusila, dvakrát se zašifrovaným diskem, potřetí bez šifrování a ani jednou se to nenainstalovalo, prostě bez varování se ukončil instalátor a hotovo. Stáhla jsem samozřejmě instalačku s podporou Nvidia, protože mám Nvidia. HW je rock stable bez nejmenšího problému.

Asi fakt zkusím to obyčejné Ubuntu a třeba konečně příjemně překvapí... Protože hledat dokonalou linuxovou distribuci je zřejmě složitější než najít jehlu v kupce sena.
« Poslední změna: 17 Března 2021, 16:21:25 od Abby »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #24 kdy: 17 Března 2021, 17:46:04 »
Když je zapnutý secure boot dělá mi to taky

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.