Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy designu sudo a FUSE  (Přečteno 14913 krát)

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #25 kdy: 19 Března 2021, 06:53:17 »
Mimochodem Michale, můžeš mi, prosím, poslat odkaz na ten System76 nebo jak to nazýváš? Mě toho Google našel hrozně moc a nějak se v tom neorientuju. A kdyžtak i ten PopOS ke stažení prosím. Pokud nebude jejich notebook příliš drahý, tak bych ho na zkoušku mohla pořídit a uvidíme, třeba fakt mě přesvědčí, že to má smysl a že se jim daří. Moc dík 😊

edit: je to ono? https://pop.system76.com

Instalovat PopOS na iny HW je podla mna zbytocnost - jedna sa o Ubuntu vyladene pre ich konkretny HW. Link je vsak spravny. Instalacia moze zlyhat kvoli tomu, ze mas zapnuty secure boot.

A mimochodem, řeklo mi to teď, že jsou připravené aktualizace a po klepnutí na tu hlášku mi to spustilo něco, co má v názvu okna "Aktualizace balíčků". Jenže SUSE má Yast, proč se nespustil ten? Sice se to nainstalovalo a překvapivě to nechtělo ani heslo (díky Bohu a programátorům), ale mělo by to snad používat jeden systém na aktualizace, ne? A když mají Yast, tak proč se spustilo něco jiného?

Neviem ci som farboslepy, ale toto forum ma oranzove akcenty, nie zelene.

Mimochodem, zdá se, že můžeš okamžitě kupovat - https://www.macgamerhq.com/apple-m1/csgo-m1-mac/ 😊 Ono Apple má zkušenosti s přechodem mezi architekturami a Rosetta zjevně funguje dokonale a výkonu má M1 tolik, že neví co s ním, kam se hrabe Intel a podle všeho i AMD. Jako fakt jsem zvědavá na Mac Pro Apple Silicon.

Ten link klame, mam kolegu s m1 macbook pro a CS:GO mu ide uplne tragicky. Ani pri znizeni na 720p sa to neda hrat.

A vzhledem k tomu, že přes Rosettu funguje úplně všechno co běží na x86 Macu a ve většině případů bez ztráty výkonu, tak nebude problém ani s wine, PlayOnMac a dalšími emulátory.

Rosetta 2 je sice obdivuhodna, ale toto je ciste marketingove klamstvo. Z daleka nefunguje vsetko a ked tak, rozhodne to nie je bez straty vykonu. Navyse nekompatibilita nie je sposobena len zmenou architektury. Apple dlhodobo razi uplne inu strategiu ako Microsoft. MS postavilo svoj system na vecnej spatnej kompatibilite. Zachovavaju bugy a nenormalnosti svojho systemu, lebo su na nich stare aplikacie zavisle. To sposobuje ze ked sa pozries trochu za oponu, zjezia sa ti vlasy hrozou, ale beznemu cloveku, ktory chce pouzivat uctovnicky system z 90. rokov to vyhovuje. Apple kazdou druhou verziou macOS zrusi nejake API, ktore dovtedy vsetci developeri vyuzivali a potom ich svojou trhovou silou donuti aby svoje aplikacie prepisali - vyssia stabilita a ucesanost systemu, ale ked sa na to developer vykasle, tak ti jeho appka skratka nepojde.

A můj Steam mi tvrdí, že v Linuxu si můžu zahrát 207 her, na Macu si jich můžu zahrát 301 a celkem jich mám 346. Nezkoušela jsem kromě Cities Skylines nic, oba moje Macy jsou už docela staré a MBA má navíc jen 4 GB RAM, takže na hraní to fakt není, maximálně tak OpenTTD, to běží bezvadně 😊 Ale je docela dobře možné, že až si pořídím Mac Mini M1 (samozřejmě 16 GB RAM a minimálně 500 GB SSD, i když to bude pálka), tak možná budu PC zapínat ještě míň než teď 😊

So zapnutym protonom pre vsetky hry (vratane "necertifikovanych") mi zatial fungovala kazda hra z mojej kniznice, ktoru som vyskusal. Vynimkou je samozrejme multiplayer s niektorymi kernel-invazivnymi anticheatmi.

Na x84 macOS je momentalne na Steame 12 297 hier. Oficialne je pre Linux podporovanych 7 910 (Linux native, alebo Proton vyladeny developerom/Valveom). ProtonDB, ktory rata aj neoficialne podporovane hry hlasi  13 926 hratelnych hier.


https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Problémy designu sudo a FUSE
« Odpověď #26 kdy: 20 Března 2021, 21:07:18 »
ok1dtm: Já ho zapnutý nemám... Zkusila jsem nejdřív 20.10, pak i 20.04 LTS a nic, prostě instalátor během instalace bez jakékoliv chybové hlášky padne. Ať dám disk zašifrovat nebo ne, ať dám automatickou instalaci nebo ruční, při "rozbalování souborů" to padne...

Michal: právě že nemám... Takže myslíš, že prostě mám zkusit obyčejné Ubuntu, zvyknout si na tragickou správu softwaru ať přes vestavěné "cosi" nebo přes ošklivý a nepřehledný Synaptics a prostě mu dát šanci? Ok, zkusím to. Ale právě už jen místní ubunťácký "App Store" mě odrazuje, něco tak ošklivého a nepřehledného není moc často vidět. To snad i Discovery v KDE je lepší, i když je to taky příšernost...

Ten link neklame, mám kamaráda s MacBook Air M1 8 GB RAM 512 GB SSD a CS:GO mu běží v nativním rozlišení displaye na 60+ fps naprosto bez jediného lagu. Takže asi ten kolega s Macem moc neumí nebo nechce umět... Já si počkám na zářijovou Keynote a jestli představí nástupce, tak půjdu do něj, jestli ne, tak pořídím Mac Mini M1 a pokud si na to vzpomeneme a bude to ještě aktuální, tak to vyzkouším. Připojený bude samozřejmě 4k monitor.

Rosetta2 funguje naprosto bez problémů a všechno, co funguje v macOS Catalina a novější na Intelu, tak funguje i na Apple Silicon. Že tam je jistá ztráta výkonu je jasné, vždyť jde o emulaci, ale vzhledem k tomu, že i hry jsou hratelné, tak u většiny softwaru ten rozdíl ani nepoznáš. Co se týče zachovávání zpětné kompatibility, tak přístup Applu mi plně vyhovuje, fakt nevidím důvod, proč mít starý systém nebo v novém systému starý SW. Proč má být v 64 bitovém systému podpora pro 32 bitů? Vždyť to by klidně mohli mít stále podporu pro PowerPC, protože by se jistě někdo našel, kdo by to využil. Naštěstí tam nic takového není, od Cataliny výše není ani podpora 32 bitových programů, prostě nefungují a je to podle mě jedině správně. Za celou dobu, co používám Mac jsem se setkala pouze jednou s tím, že přístup Applu mi znemožnil používat oblíbený software - Total Finder - rozšíření Finderu. Ono by to šlo teoreticky i teď, ale musí se vypnout SIP nebo jak se jmenuje ten zabezpečovací systém a to fakt dělat nebudu, tak holt nepoužívám Total Finer a používám jen obyčejný Finder doplněný utilitkou Better Rename případně bych mohla používat také špičkový Commander One případně ForkLift, ale nevidím k tomu důvod, Finder mi stačí. Pak mi přestal fungovat Bitwarden v Safari 13 (rozhodnutí vývojářů, nikoliv Apple), tak jsem to zahodila, koupila Sticky Password za pár fufníků lifetime, při přesunu jsem si zanadávala na "kvalitní" open source a jsem spokojená, všechno funguje bez nejmenšího problému. A právě díky tomu, že Apple zahazuje zbytečnou zpětnou kompatibilitu mi např. na pět let starém MBA s pouhými 4 GB RAM a 128 GB SSD běží Big Sur naprosto bez problémů a zabírá směšných 15.5 GB. Přiznám se, že nevím kolik zabírá libovolná Linuxová distribuce, ale Windows 10 zabírají víc a to ten systém v základu umí míň, i když má předinstalováno plno blbostí jako je třeba Candy Crush Saga nebo 3D Reality...

Zajímavá čísla, díky za ně. Každopádně je dobře, že to číslo narůstá a třeba se časem fakt dočkám i já. Jen bych si přála, kdyby nebylo tolik zbytečných alternativ, forků a Bůhví čeho, kdyby prostě všichni spolupracovali na jedné možnosti, nejlépe na tom Protonu. Ale to bych si asi přála moc...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.