Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Intel Wifi AC 3165 - potíže  (Přečteno 11482 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Intel Wifi AC 3165 - potíže
« kdy: 26 Března 2021, 17:16:46 »
Xubuntu 20.4.2.1
Nevíte, co tohle má znamenat ?
Zařízení sice blblo, ale že nepracuje? Zrovna jsem na něm připojen ..
Zatrženo, že zařízení nepoužívat - tedy, že není používáno, když je a jediná aktivní volba "Používat ručně nainstalovaný ovladač nadále"
« Poslední změna: 26 Března 2021, 20:18:23 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Intel Wifi AC 3165
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2021, 18:10:18 »
Toto je okno pre instalaciu neslobodnych ovladacov, tak tipujem ze to nebude hlaska k zariadeniu ale k ovladacu. Inak povedane asi ides na slobodnom ovladaci.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2021, 18:17:29 »
Toto je okno pre instalaciu neslobodnych ovladacov, tak tipujem ze to nebude hlaska k zariadeniu ale k ovladacu. Inak povedane asi ides na slobodnom ovladaci.

Pokud to tak skutečně je (domnívám se, že spíš jde o celkovou chybu indikace volby a stavu), tak je to absolutně idiotsky pojaté.  V okně se jednoznačně mluví o zařízení, je zatrženo ho nepoužívat a i to tak zpětně hlásí (že nepracuje).

Občasné průpovídky o matroši, co si ho snad šlehají vývojáři, by pak byly plně na místě...
« Poslední změna: 26 Března 2021, 18:20:51 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165
« Odpověď #3 kdy: 26 Března 2021, 18:32:22 »
Obvyklé chování na které jsem zvyklý je, že pokud nejsou nalezeny proprietály, tak se prostě ohlásí, že nejsou nalezeny a hotovo.
Sice mi ta wifina blbne, ale pracuje - tohle je úlet.
Podívám se ale, jestli nejsou nějaké alternativní ovladače - je to trochu mrzutá práce, když se to seká nebo odpojuje.
Otázka také je, jestli není naprd ten UPC box.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Intel Wifi AC 3165
« Odpověď #4 kdy: 26 Března 2021, 18:48:30 »
Asi by to naozaj nemalo fungovat. U mna to vyzera ako na obr.
Mas dajaky ovladac vo vypise
Kód: [Vybrat]
sudo lshw | grep -i wireless
u mna
Kód: [Vybrat]
description: Wireless interface
product: RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=rtl8821ce ip=192.168.1.10 latency=0 multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn
description: Bluetooth wireless interface
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165
« Odpověď #5 kdy: 26 Března 2021, 20:20:56 »
... - je to trochu mrzutá práce, když se to seká nebo odpojuje.
...

No to by mohlo být vysvětlení... Prostě se ta kontrola stavu (co ji zobrazuje soft na screenshotu) spustila zrovna v okamžiku výpadku, kdy se WiFi adaptér v systému jevil jako nepoužívaný...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #6 kdy: 26 Března 2021, 20:23:15 »
Zdá se, že nejsem jediný - tady to někomu blbne úplně stejně a se stejnou hláškou v add. drivers a ještě popisuje k tomu zamrzání aplikací, které jsem já zase pozoroval na svém stroji ve Win10, a asi má NTB Lenovo, kde je provoz této karty pod Ubuntu certifikován, přičemž tvrdí, že v 16.04 mu to šlo bez problémů:
https://askubuntu.com/questions/1248649/intel-dual-band-wireless-ac-3165-on-20-04-randomly-stops

V 16.04 prý pomáhal FW od Intel:
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005511/wireless.html
Ale ten je dle instrukcí určen zejména pro dané jádro - tady 4.2

Tak v 18.04 také zmínky o problémech s touto kartou.

Jsem trochu bezradný. Možná blbá várka čipů od intelu nebo nějaký bug v Ubuntu od verze 18.04
Vůbec se NetManager chová divně a nestandartně - nechce se třeba připojit na definovanou síť a vytvoří si ji duplicitně ...

Nějaké nápady?
« Poslední změna: 26 Března 2021, 20:27:34 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
« Poslední změna: 26 Března 2021, 20:37:32 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #9 kdy: 26 Března 2021, 20:38:04 »
Pokud jsem to dobře pochopil, tak to ale vypne Bluetooth ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #10 kdy: 26 Března 2021, 20:40:29 »
Pokud jsem to dobře pochopil, tak to ale vypne Bluetooth ?

Ne nutně, jsou tam i jiné zásahy.

Porovnej si ty kroky z jednotlivých odkazů. Ctrl+C a Ctrl+V do nějakého textového editoru, prostě jen řešení bez balastu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #11 kdy: 26 Března 2021, 20:43:16 »
https://www.archybold.com/blog/post/intermittent-connectionhigh-packet-loss-intel-wireless-driver-iwlwifi-ubuntu-linux-networkmanager
Tohle právě moc nefunguje - něco podobněho jsem tu už postoval k vynucení pásma 2,4, ale teď to blbne i v něm - NetManager to někdy vezme, ale jindy se odmítá připojit a nakonec chce vytvořit duplicitní síť s tím, že k SSID přidá "1" a chce opět heslo ...

Vypadá to, že je bug jak v NM, tak v SW pro Intel wifi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #12 kdy: 26 Března 2021, 20:46:19 »
Ta řešení vypínají 11n, ale na AC to blbne daleko hůře - to jsme tu řešili - to pak musím restartovat modem ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #13 kdy: 26 Března 2021, 21:01:06 »
Když člověk tenhle adaptér (AC 3165) hledá na webu, tak zjistí, že i ve widlous si s ním užívají... Možná se moc nepovedl.

Já osobně na stabilním místě dávám jednoznačně přednost drátu. Jakýkoliv rádiový přenos je z principu vždycky horší, nehledě na to, že co bylo dnes, nemusí být zítra (stále vzrůstající obsazení pásma).

Prostě drát je drát (nebo nově optika je optika - myšleno kabel) a tak to bude vždycky.
« Poslední změna: 26 Března 2021, 21:03:47 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #14 kdy: 26 Března 2021, 21:28:00 »
Kdyby to šlo, tak si ho tam píchnu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #15 kdy: 26 Března 2021, 21:29:41 »
Kdyby to šlo, tak si ho tam píchnu ..

No tak nejdou jenom nenatažený hodiny...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #16 kdy: 26 Března 2021, 21:59:15 »
Vypadá to blbé - ten adaptér Intel je prostě problematickej - musí to fakt být blbá várka čipú - nezdá se mi, že by intel patlal 4 roky blbý drivery ..

Budu muset kontaktovat Zotac a optat se, jestli karta je onboard nebo ve slotu ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #17 kdy: 26 Března 2021, 22:12:16 »
Intel robí drivery do Linuxu? Doteraz som si myslel, že dodáva do linuxu len firmware do tých kariet.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #18 kdy: 26 Března 2021, 22:15:40 »
Vypadá to blbé - ten adaptér Intel je prostě problematickej - musí to fakt být blbá várka čipú - nezdá se mi, že by intel patlal 4 roky blbý drivery ..

Budu muset kontaktovat Zotac a optat se, jestli karta je onboard nebo ve slotu ..

Kvalita dnešních výrobků (ať už HW nebo SW) je stále klesající. Dementním důvodem je především posedlost pořád něco měnit a dělat nově - bez toho, aby se to předchozí dotáhlo k dokonalosti (nebo alespoň k použitelnosti) a vyrábělo tak dlouho, dokud to někdo bude kupovat...

No a třeba takové bezolovnaté pájení je kurvítko par excellence a z principu věci... Ekologie je zrovna u této záležitosti těžce zástupný důvod.

Co to je konkrétně za Zotac?
« Poslední změna: 26 Března 2021, 22:19:10 od JirkaZ »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #19 kdy: 26 Března 2021, 22:46:41 »
Vyskúšaj prehodiť anténové káble na konektoroch karty pre Main/Aux.
Ak to nepomôže, tak by som doporučoval zamerať sa na dva najčastejšie problémy
- power managament
- spolupráca wifi/bt

Pre kombinované karty wifi/bt je potrebný špeciálny driver, ktorý má vyriešenú koexistenciu pri súčasnej prevádzke WiFi+BT. Inak povedané nemôže súčasne vysielať BT aj wifi. Ak sa to tak deje, tak v lepšom prípade je to poznať na pingu, v horšom prípade dôchádza k strate spojenia.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #20 kdy: 26 Března 2021, 23:10:41 »
JirkaZ:
Souhlasím. Je to Zbox CA621 nano - informace jak, to jsem nevygooglil - asi to ještě nikdo nerozebral, kvůli záruce.
West:
Proto ani nevím, jestli přehodit kabely jde a pakliže ano, poškodil bych záruční pečeť. Myslím však, že tím to nebude - to se většinou projevuje jinak.
BT můžu zkusit vyřadit - jeden způsob je v jednom z odkazu, pokud existuje jiný, tak si rád nechám poradit a vyzkouším též - nicméně bude to pro mě ztráta ..
« Poslední změna: 27 Března 2021, 10:01:16 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #21 kdy: 27 Března 2021, 10:03:21 »
Tak vzhledem k tomu, že se to děje i na Win, tak myslím, že ten FW, který dodává pro Linux , má s drivery přímou souvislost. A že by měli takový bug už několik let, se mi nezdá. Tedy si myslím, že je to fyzicky nějaká špatná várka ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #22 kdy: 27 Března 2021, 11:20:39 »
Tohle je citace ohl. testu jiného modelu s pravděpodobně jiným (soudím dle BT5 namísto mých 4.2), ale příbuzným modelem wifikarty z PCMag:
Citace
Jedno upozornění: Pozor na modul Wi-Fi
Než se pustíme do benchmarků, je třeba u mé testovací jednotky upozornit na jednu věc: Integrovaná bezdrátová karta se ukázala jako nestabilní. Po instalaci ovladače Wi-Fi byl systém schopen detekovat bezdrátový signál a připojit se k bezdrátové síti, ale fungoval jen krátce, než se odpojil. Poté se ani tak neodpojil, jako spíše nenačetl žádné stránky.
Zkoušel jsem nainstalovat několik různých verzí ovladače pro bezdrátový čip, ale bez úspěchu. Nechtěl jsem před testováním rozebírat systém, protože jsem nechtěl, aby to změnilo výsledky, takže jsem pro účely testování použil jednoduchý USB Wi-Fi adaptér pro připojení k internetu.
Zdá se, že tohle jde za Intelem, který vybabral hromadu mizerných a pravděpodobně stran HW, karet - vzhledem k tomu, že stejné potíže jsou i na Win i na Ubu.
« Poslední změna: 27 Března 2021, 11:22:30 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #23 kdy: 27 Března 2021, 11:23:02 »
Já bych to viděl spíš cestou toho, co píše west. Ono nacpat dva transceivery se zcela odlišnou funkcí a přitom na skoro stejné frekvenci do jednoho pidibazmeku je skoro drzost a fakt je potřeba to kvalitně softwarově ošetřit...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #24 kdy: 27 Března 2021, 11:33:48 »
Takových karet ale je použito hromada - sám jsem použil skoro na desítce strojů - a tohle jsem nezažil. A pokud se tyto potíže genericky objevují všude možně na netu z 99% ve spojitosti s Intel AC kartami, tak empiricky je to téměř jasné ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.