Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Intel Wifi AC 3165 - potíže  (Přečteno 11488 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #25 kdy: 27 Března 2021, 11:38:26 »
Takže závěr je ten drát... Ono to už nativně má dva LAN konektory a modem je má určitě taky, navíc existují switche. Čili jen natáhnout tu šňůru...

No a nebo zkusit nějaký osvědčený model WiFi do USB a ten interní nepoužívat.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #26 kdy: 17 Května 2021, 20:10:00 »
Tak oživuji toto téma. Zjistil jsem, že ve Win mohu ve vlastnostech/upřesnit konfigurovat parametry adaptéru a je tam možné vynutit normu N i pro pásmo 5Ghz a zatím stabilní. Teď ještě to samé nějak udělat v Linuxu. Ví někdo jak na to? West? Tibor?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #27 kdy: 17 Května 2021, 20:54:06 »
To lepšie fungovanie nemusí byť s vynútením N i keď sa to tak javí. Drivery sa obvykle ladia ne kompromis medzi veľkým dosahom a necitlivosťou na rušenie. Tento parameter je nastavený natvrdo programátorom a každý driver to má zvyčajne inak.
Ak sa vynútenie nastaví len na jednej strane, tak to znamená len toľko, že rýchlostná automatika nastaví pre Tx len MCS rýchlosti, ale pozor! Platí to len pre datové framy. Control/Managament framy chodia takmer vždy na OFDM a to z dôvodu spolahlivosti. Napriklad Beacon je vysielaný na najnižšej rýchlosti aká je pri konkrétnom nastavení dostupná. Na 5 GHz je to 6 Mbps/OFDM. Mimochododom CTRL/MGMT framy idú vždy na šírke 20 MHz na rozdiel od datových framov na rýchlostiach MCS, ktoré môžu mať iné nastavenie šírky kanálu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #28 kdy: 17 Května 2021, 21:50:17 »
To nechápu.
Do té doby se to buď připojilo v pásmu 2,4 (to je pouze N) a jakštakš to jelo, byť kolísavě - dle chování pravděpodobně lavírování ohl. přeladění z jednoho pásma na druhé nebo se to připojilo v pásmu 5 vždy jen AC a šlo to jen chvíli, pak už jen připojeno bez internetu a takto se to vlastně chovalo i v Linuxu, akorát, že ten nemá hlášku o tom, že není internet.
Pak jsem ale pohrabal tu konfiguraci driveru ve Win a vynutil 802.11n - od té doby se to připojuje v pásmu 5, ale už jen jako protokol norma N na max. 150Mb a jede to jak víno ..
Takže i kdyby to bylo na vrub nějakého podružného parametru, tak to pomohlo a jsem si jist, že to pomůže i v Linuxu.
Kdysi jsme si psali, že konfiguruješ ty drivery v Lin, tak byl by jsi ochoten se mrknout, jestli by tam ta možnost byla? Nebo mě navést, co kde mám hledat?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #29 kdy: 17 Května 2021, 23:31:13 »
Neviem, nepoznám Intel karty detailne, ale tipoval by som, že voľba 802.11n by sa mala pre lepšie pochopenie asi nazývať "preferencia 5 GHz" a to ti na Linuxe zrejme nefunguje. Ovšem ako tá voľba v skutočnosti funguje by sa dalo dozvedieť len zo zdrojového kódu drivera. Okrem tej preferencie môže nastavovať ešte niečo iné. Skôr by som asi poradil hladať niečo v štýle ako prepnúť AC 3165 na 5 GHz v Linuxe, najlepšie dať do googla v eng.jazyku. Ono totiž pri hľadaní výrazu "vynútenie 11n" sa asi nenájde to, čo by bolo vhodné. Na Linuxe sa môže tá istá voľba nazývať inak.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #30 kdy: 18 Května 2021, 08:26:47 »
Ta volba s frekvenčním pásmem nesouvisí - ta vynucuje pouze normu / protokol. Nastavení upřednostňovaného pásma je už jiný další parametr. Jinak AC se týká vždy jen 5GHz zatímco N se týká obou pásem.
Mohl bych se obrátit na tvůrce driveru, ale to nevím, kdo ho dělá. A nebo by to ještě mohla být otázka FW dodaného Intelem - tedy se obrátit na jejich podporu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #31 kdy: 18 Května 2021, 18:12:32 »
Ak by to bolo tak ako píšeš, tak po vunútení 11n by muselo byť možné pripojiť sa aj na 2.4 GHz pásme, nielen na 5 GHz. V norme 11n sa vysiela aj na 2.4 GHz, ale v norme 11ac iba na 5 GHz.
Ďaľšia vec je tá, že nastavenie môže ovlivňovať len vysielanie paketov, ale nie to, v akej norme ich posiela router.
A na bežných routroch ak existuje vynútenie 11n, tak sa to týka len datových framov. Na pásme 2.4 GHz ide Beacon vždy v norme CCK rýchlosťou 1 Mbps. Na niektorých lepších routroch napr. Cisco, ale aj na Mikrotiku je možné vypnúť konkrétne rýchlosti od 1 Mbps až po 54 Mbps. To je lepšia možnosť, ale funguje správne len v nezarušených priestoroch a pri dostatočne silnom signáli.
« Poslední změna: 18 Května 2021, 18:26:04 od West »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #32 kdy: 18 Května 2021, 21:46:16 »
V pásmu 2,4 se to připojí a v Lin vynutit lze, byť integrovaný NM má svoje mouchy a nálady. Tohle tam zase funguje lépe, než ve Win - tam sice nastavím v konfiguraci driveru upřednostnění pásma, ale spíše to nereflektuje. Nicméně pokusy ve Win ukázali, že ten hardcore factor je nejspíše současná aktivnost obou norem karty samotné - ve chvíli, kdy je na úrovni karty vynuceno N, tak je to stabilní v obou pásmech, zatímco pokud ne, tak v 2,4 N je to silně kolísavé a s aktivním BT o kus více, 5 N se to nikdy samo nepřipojí a v 5 AC je to nepoužitelné s BT aktivitou i bez ..
To si myslím, že je empiricky validní a pravděpodobnost tohoto závěru nad 96%
A proto tedy hledám, jak donutit tu kartu i v Lin. Možná, že to půjde i nějakým terminálovým příkazem nebo někdo někde dával typ na jiný lepší NM, než je ten původní - zkusím to najít a postudovat - snad na to najdu sílu a čas ..
Zatím se budu koukat na online filmy a TV ve Win - beztak tam je lepší vykreslení obrazu a zbytek v Lin, jak jsem už roky zvyklý ..

Největší podraz je ten FW UEFI toho stroje Zotac, protože neumožňuje plně použít jiné moduly.
« Poslední změna: 18 Května 2021, 21:51:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fuzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #33 kdy: 19 Května 2021, 16:04:45 »
Také se připojuji ke spokojeným uživatelům režimu letadlo :-(
Čerstvě nainstalováno poslední Ubuntu LTS na slušném železe MB ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) CPU i7-XXXX . Připojení  jsem zvolil integrovanou WIFI. Po instalaci a asi třetím restartu jsem nechal PC běžet asi hodinu a když jsem se k němu opět dostal a zalogoval se, tak režim Letadlo. Tak  že jsem kliknul napravo nahoře a pokusil se pustit WIFI ručně. Objevili se sítě, připojil jsem se a po pár sekundách opět se WIFI vypnula. Tak jsem skusil natavení, a je tam položka "Vypnout WIFI" z důvodu úspory bla bla bla. Zrušil jsem přepínač - vypnul jsem tuto vymakanou ekoteroristickou funkci, vesele zavřel okno nastavení a nic. Když jsem se do toho nastavení vrátil, opět byla tato funkce povolena. Jsem uživatelem linuxu už pár let, a Ubuntu jsem zkusil zase asi po dvou letech, ale vidím že jsem opět ztratil den. Vrátím se ke Kubuntu. Tam takové  prasárny nejsou. Osobně si myslím že za to může Unity. Je to horší než W10 :-(

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #34 kdy: 19 Května 2021, 19:48:30 »
=> Možná, že to půjde i nějakým terminálovým příkazem ...
Možnosti konfigurácie drivera sú dostupné príkazom modinfo. Riadky začínajúce slovom "parm" znamenajú možnosť zmeniť hodnotu konkrétneho parametra. Existujú aj iné možnosti na zmenu parametrov, napríklad cez ioctl (príkaz iwconfig, iwpriv), avšak to silne závisí od rozhodnutia programátora ktorý typ zadávania parametrov zvolí. Pre nové wifi drivery pod stackom mac80211 sa ustálila možnosť konfigurácie drivera počas inicializácie (nahratia do systému -> modinfo). Filozofia driverov v Lin je hodne odlišná od Win.
Základná vec je tá, že driver je rozdelený na driver a firmware na rozdiel od Win kde je to všetko spolu. Ďaľšia vec oproti Win je tá, že subsystém MAC (Media Access Control) včítane MLME vrstvy (MAC Layer Managament Entity) sú od drivera oddelené a sú súčasťou jadra. Lin driver obsahuje len to, čo sa týka fyzickej vrstvy a oproti Win je omnoho menší. MLME rieši takú vec ako je napríklad rýchlostná automatika a to aké rýchlosti bude karta podporovať.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #35 kdy: 20 Května 2021, 13:13:30 »
To, čo chceš by mohlo byť dostupné cez konzolový nástroj 'iw', ktorý je managerom pre MLME vrstvu integrovanú v jadre. Preskúmaj ako funguje parameter: iw dev <devname> set bitrates
Neskúšal som ako a či vôbec funguje zmena hodnôt tohoto parametra, tak jedine, že to odlaboruješ.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« Odpověď #36 kdy: 20 Května 2021, 15:00:37 »
Diky za tipy - po vikendu po brigade se k tomu vratim a budu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.