Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Anketa na wifi  (Přečteno 8329 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Anketa na wifi
« kdy: 28 Března 2021, 23:05:19 »
Vzhledem k potížím s wifikartou kladu komunitě otázku, jakou kdo používá NTB apod. s minipcie kombo wifi + BT s normou AC a jde mu to rovnou po instalaci, bez nutnosti čehokoliv dalšího a bez problémů ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #1 kdy: 02 Dubna 2021, 12:04:32 »
Notebook a wifi jsem vzdala, mám Linux jen na desktopu, kde je připojení přes kabel a to funguje bez problémů. Ale rozběhnout v Linuxu wifi stabilně a na plný výkon se mi nepodařilo a už to řešit ani nehodlám. Celkem bez problémů mi běželo 802.11n, ale ac prostě ne, na několika ntb a wifi kartách, které v jiných OS fungují bezproblémově...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #2 kdy: 02 Dubna 2021, 14:01:41 »
Testuji teď na jiném modelu Intel AC 9462, kterou ani 20.04.2. nedokáže identifikovat, ale výsledek je velmi mírně nestabilní, ale celkem slušný. Horší je ten správce sítě, který dost selhává v přepínání a vynucování pásma. Ale to prý řeší WICD- jen se nepodařilo prý ještě dořešit definitivní odstavení výchozího netmanageru.
Takže teoreticky bych mohl kupit celkem lacině AC 9461 - tedy pokud v těchto kartách není nějaký propastný rozdíl - nevíte někdo ?

Edit: Tak rozdíl je prý v tom, že 9461 má jednu přípojku na anténu a 9462 dvě, což je asi šumák, pokud má PC pouze jeden anténní výstup RSMA ..
Nebo se pletu?
« Poslední změna: 02 Dubna 2021, 14:13:53 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2021, 18:19:29 »
Doteraz si tam mal kartu s dvoma konektormi, takže jedna anténa ostane v lufte. Tá druhá anténa sa používa na minimalizáciu závislosti na natočení PC vo funkcii diversity.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #4 kdy: 02 Dubna 2021, 19:32:41 »
Ano - AC 3165 má 2 konektory UFL, ale PC má jen jednu anténu - leda by ten druhý konektor byl osazen jen kabýlkem uvnitř. Avšak jestli jsem to dobře pochopil, tak ani tak by se nic zásadního nestalo ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #5 kdy: 02 Dubna 2021, 20:00:22 »
To riešiš stále rovnaký, alebo iný PC?
Tuším si niečo písal, že si to nechcel rozoberať kvôli záruke.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #6 kdy: 02 Dubna 2021, 21:24:43 »
Stejný. Nechtěl, ale koukal jsem, že je tam jedna přelepka přes šroub, takže by to mohl řešit nějaký slušnější fén nebo slabší horkovzduška s žiletkou:)
Nebo znáte jiný fígl někdo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #7 kdy: 02 Dubna 2021, 21:58:45 »
9461 má síce jeden konektor, ale obsahuje aj BT, tudíž ak chýba, alebo je zabugovaná podpora pre BT coexistence, výsledok môže byť rovnaký. Najlepšie asi vyskúšať.
Ešte stále môžeš na tej pôvodnej karte vyskúšať prehodiť pozíciu antény na konektore karty z MAIN na AUX, alebo obrátene.
Iba jeden konektor z tých dvoch obsahuje signál pre BT.
Už takých 12 rokov zvyknem používať skripty, alebo vlastný manager bezdrátových sietí. Nespolieham sa na NM.
« Poslední změna: 02 Dubna 2021, 22:13:29 od West »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #8 kdy: 12 Dubna 2021, 17:38:24 »
Narazil jsem na velký problém a pořád se nemohu dobrat, jestli je to tak velký šlendrián a nebo už naprosto nepochopitelný a nesmyslný kapitalistický sh~t:
Vypůjčil jsem si z jiného stroje vyzkoušenou Intel AC 9462 a nahradil jsem v Zbox CA621 touto kartou tu původní AC 3165. Co se nestalo - nejen, že tuto kartu BIOS vůbec nedetekoval, ale v tu chvíli přestal na střídačku detekovat buď jednu nebo obě integrované ethernetové karty Realtek. A pokud detekoval aspoň tu jednu, tak ji stejně OS nedokázal identifikovat a připojit jako zařízení. Zkoušel jsem mazat a nastavovat vše možné v secureboot, ale marně. Pokud mi něco neuniklo, tak to vypadá, že je ten bios takhle koncipován úmyslně nebo je to hodně velkej šlendrián ...
Názory - nápady?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2021, 18:26:17 »
Narazil jsem na velký problém a pořád se nemohu dobrat, jestli je to tak velký šlendrián a nebo už naprosto nepochopitelný a nesmyslný kapitalistický sh~t:
Vypůjčil jsem si z jiného stroje vyzkoušenou Intel AC 9462 a nahradil jsem v Zbox CA621 touto kartou tu původní AC 3165. Co se nestalo - nejen, že tuto kartu BIOS vůbec nedetekoval, ale v tu chvíli přestal na střídačku detekovat buď jednu nebo obě integrované ethernetové karty Realtek. A pokud detekoval aspoň tu jednu, tak ji stejně OS nedokázal identifikovat a připojit jako zařízení. Zkoušel jsem mazat a nastavovat vše možné v secureboot, ale marně. Pokud mi něco neuniklo, tak to vypadá, že je ten bios takhle koncipován úmyslně nebo je to hodně velkej šlendrián ...
Názory - nápady?

Tak především: ten sh*t je velmi pravděpodobně komunistický, ne kapitalistický... Dokud věci dominantně neprodukovala PRC, tak se podobné problémy vyskytovaly pouze ojediněle, protože normální podnikatel měl v naprosté většině smysl pro fair play a když ne, tak byl trhem rychle poučen.

Jako řešení bych zkusil nakoupit něco od soudruhů z KLDR, tam to je ráj.  Nebo Kuba a podobné dokonalé destinace...
« Poslední změna: 12 Dubna 2021, 19:27:39 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #10 kdy: 12 Dubna 2021, 20:31:15 »
Asi máš trochu zmatek v historicky-kulturních kontextech - v tom, co kdo zavedl a kdo za čím stojí a co kdo produkuje. Takováhle opatření zavedly korporace jako Apple, John Deer, HP, Canon apod. No a soudruzi z Honkongu a Tchajwanu nejsou tak úplně soudruzi z PRC - to už jsou takový poloviční vazalové amíků.

Ale to nevadí - hlavně, že máme stejný cíl, aby to bylo všechno poctivější a lepší ...

Ale tohle nedává smysl už ani neférově ekonomicky - to jestli je úmysl, tak je to už úplně choré ...

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #11 kdy: 19 Června 2021, 08:09:46 »
Asi máš trochu zmatek v historicky-kulturních kontextech - v tom, co kdo zavedl a kdo za čím stojí a co kdo produkuje. Takováhle opatření zavedly korporace jako Apple, John Deer, HP, Canon apod. No a soudruzi z Honkongu a Tchajwanu nejsou tak úplně soudruzi z PRC - to už jsou takový poloviční vazalové amíků.

Ale to nevadí - hlavně, že máme stejný cíl, aby to bylo všechno poctivější a lepší ...

Ale tohle nedává smysl už ani neférově ekonomicky - to jestli je úmysl, tak je to už úplně choré ...

no jo ani mne nejde poriadne WIFI,stále mi vypadáva a dumám,dumám a nič.vo Win ide.už skúšam aj iné distrá a nič.teraz som dal KDE Neon.ked zapnem PC,tak pri každom zapnutí musím zadávať číslo pripojenia na Wifi.a to sa mi nechce.nenašiel som a nejde mi nikde nastaviť,uloženie pripojenia.v ubuntu mi to stále vypadáva.tak neviem

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #12 kdy: 19 Června 2021, 09:34:04 »
Prekvapenia a nadávky na linux ešte len prídu. Ohromné množstvo starších wifi kariet prestane fungovať.
Najnovšie (kernel 5.12.x) už príkaz 'iwconfig' nefunguje. Ten je totiž súčasťou staršieho API 'wireless extension', ktoré bolo zrejme z jadra odstránené. Zistil som to keď mi prestali fungovať skripty pre nastavenie bezdrátových sietí. Našťastie som si za tie roky napísal vlastný manager bezdrátových sietí, ktorý zatiaľ funguje.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #13 kdy: 19 Června 2021, 10:00:53 »
Prekvapenia a nadávky na linux ešte len prídu. Ohromné množstvo starších wifi kariet prestane fungovať.
Najnovšie (kernel 5.12.x) už príkaz 'iwconfig' nefunguje. Ten je totiž súčasťou staršieho API 'wireless extension', ktoré bolo zrejme z jadra odstránené. Zistil som to keď mi prestali fungovať skripty pre nastavenie bezdrátových sietí. Našťastie som si za tie roky napísal vlastný manager bezdrátových sietí, ktorý zatiaľ funguje.

neviem,či si teraz neprestrelil,pretože skúšam prísť sám na to,kde by mohla byť chyba a hodiť tam nejaké distro ktoré by mi šlapalo bez chýb.a vypadáva mi to niekedy aj cez kábel a na kerneli 5.8

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #14 kdy: 19 Června 2021, 11:11:51 »
Keď ti to len vypadáva, tak driver máš funkčný. Ja som len poznamenal, že niektoré drivery prestanú fungovať a tým pádom wifi nebude fungovať vôbec. To nie je tvoj prípad. Vypadávanie je známkou málo kvalitného signálu, ktorý môže byť aj silný.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #15 kdy: 19 Června 2021, 13:04:59 »
Keď ti to len vypadáva, tak driver máš funkčný. Ja som len poznamenal, že niektoré drivery prestanú fungovať a tým pádom wifi nebude fungovať vôbec. To nie je tvoj prípad. Vypadávanie je známkou málo kvalitného signálu, ktorý môže byť aj silný.

vo win mi to ide bez problémov,tak fakt neviem.chybička se vloudila

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #16 kdy: 19 Června 2021, 13:16:40 »
=> vo win mi to ide bez problémov...
Môže byť. Driver pre Linux je hodne odlišný od toho pre MS Windows, tudíž môže aj hodne odlišne fungovať.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #17 kdy: 20 Června 2021, 09:58:35 »
zdravím,reagujem teraz na otázku ohľadne wifi a vypadávania netu.mne to vypadávalo aj cez kábel.mám dva PC.jeden je Lenovo G70-Wifi a druhý stolový Penthium corei5 750x4,4G Ram,1G Ati Radeon grafika,1T pevný disk+120G SSD.na tomto mám kábel.išlo mi to na oboch PC asi tak,že 15 min net šiel,potom vypadlo na 15-20 min,potom šlo a zase vypadlo a tak ďalej.na Ubuntu 20.04.1.asi pred 2-týždňami som ho nainštaloval a zaškrtol aj install third party software.chcem len tolko povedať,že asi rok som nepoužíval ubuntu,lebo mi nešlo ani dokončiť inštaláciu.požíval som iné distrá.tento týždeň som skúsil Fedoru-na stolovom niečo nepasovalo.predtým nebol žiadny problém.asi pol roka som ju používal.dal som Manjaro.tiež stolový.na začiatku vypísalo nejaký ERROR,ale potom ho načítalo a šlo.bez problémov.ale ten ERROR ma odradil.skúsil som endeavouros-2021.04.17-x86_64,dobré distro,rolujúce,ale je tam dosť učenia.je sa čo učiť.celkom mi to šlo,ale nedalo mi v GRUBE na dualboote ponuku Windowsu a nechcelo sa mi hľadať.tak som skúsiť opäť Ubuntu a teraz inštaláciu bez install third party software.teda open source zo serveru X-org.aspoň tak som to zatiaľ pochopil.včera som to testoval a sťahoval od 17-23 a nevypadlo to ani raz a dnes to skúšam od 6/30 a doteraz nič.bude poblém v tých originálych driveroch?mne stačia aj tieto.aj vo fedore som do teraz používal open source a aj v Manjaro a šlo mi to!!!ak to niekomu nepôjde skúste inštaláciu bez zaškrtnutia install third party software a napíšte.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Anketa na wifi
« Odpověď #18 kdy: 20 Června 2021, 17:24:38 »
ešte ma napadlo,že som skúšal aj distro KDE-Neon.tiež super distro.len pri ňom,vždy keď som zapínal PC som musel zadávať heslo na WIFI.vždy keď som vypol PC sa mi odhlásil PC aj z WIFI.nevedel som uložiť nijako heslo.hľadal som to aj na nete,aj youtube.a nič.v nastaveniach nie a nie to nájsť.tak vždy keď som zapol PC som musel ručne zadávať heslo na WIFI aby som mohol na net.nie a nie to nájsť....vždy ma to odhlásilo...hm....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.