Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?  (Přečteno 1670 krát)

lednak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 214
Ubuntu 20.04 uspávám do paměti a zdá se, že úspěšnost bezproblémového probuzení závisí na tom, jak dlouho trval režim hibernace. Při krátké hibernaci do cca 2 hodin, nebo naopak při spánku delším než jeden den, se většinou probudí bez problémů. Při pokusu o probuzení mezi těmito hodnotami naskočí jen vodorovné černobílé pruhy, po chvilce se pak vypne monitor, klávesnice nereaguje (ani kontrolky NumLock atd.).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #1 kdy: 29 Března 2021, 18:34:08 »
Vidím to na nějaký problém s HW (např. tepelná závislost). Otestoval bych to s jinými distribucemi ve stejném režimu.

lednak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 214
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #2 kdy: 29 Března 2021, 21:10:52 »
Vidím to na nějaký problém s HW (např. tepelná závislost). Otestoval bych to s jinými distribucemi ve stejném režimu.
Je tam dual boot s W10 a tam tenhle problém není. Ale W10 uspává nějak jinak, protože se dá budit i klávesou, kdežto Ubuntu jen spínacím tlačítkem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #3 kdy: 29 Března 2021, 21:16:43 »
Problemy se spankem a hibernaci jsem mel snad na vsech strojich se vsemi verzemi Xubuntu od doby, co jsem presel na Linux. Tj. od 14.04 - jo a tam aspon fungovalo vse ostatni. Uz na 3  masinach testuji 20.04 a opet tam toho funguje jeste mene. Proste s kazdou novou verzi je to horsi system - napr. ma horsi vykreslovani obrazu, nez starsi verze na daleko slabsich gpu i cpu, vetsi problemy s tiskarnami i skenery a spoustu dalsiho o cem uz nebudu ani psat - jsou toho plna fora bez nejakeho kloudneho reseni.
Jeste chvili a Abby tu bude mit partaka ...
« Poslední změna: 30 Března 2021, 09:57:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #4 kdy: 29 Března 2021, 21:28:44 »
Vidím to na nějaký problém s HW (např. tepelná závislost). Otestoval bych to s jinými distribucemi ve stejném režimu.
Je tam dual boot s W10 a tam tenhle problém není. Ale W10 uspává nějak jinak, protože se dá budit i klávesou, kdežto Ubuntu jen spínacím tlačítkem.

Kubuntu to dělá taky? Co to je za PC (přesně)? Jo a dual boot a u obou OS suspend do RAM? To bych si tedy nelajsnul....ono stačí nenastavit widlous tak, aby se opravdu vypínaly (tedy nepoužívaly tzv. fast startup) a v dual bootu s Linuxem jsou problémy na světě (zcela logicky)...
« Poslední změna: 31 Března 2021, 21:02:23 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #5 kdy: 30 Března 2021, 01:50:43 »
Tyhle problémy jsou při určitých kombinacích HW a kernelů - chce to zkrátka zkusit jiný..
Mě např. po probuzení vše běželo, ale obrazovka zůstala černá (a to nemám dualboot) - pomohl jenom restart. Změna kernelu to vyřešila.

lednak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 214
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #6 kdy: 30 Března 2021, 10:08:58 »
Kubuntu to dělá taky? Co to je za PC (přesně)? Jo a dual boot a u obou OS suspend do RAM? To bych si tady nelajsnul....ono stačí nenastavit widlous tak, aby se opravdu vypínaly (tedy nepoužívaly tzv. fast startup) a v dual bootu s Linuxem jsou problémy na světě (zcela logicky)...
Aha, to bude asi první na ráně, co prověřit.

lednak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 214
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #7 kdy: 31 Března 2021, 10:37:40 »
U mně byl problém ten dual boot, resp. to, že jsem netušil, že se Windows nevypínaly úplně.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #8 kdy: 31 Března 2021, 13:22:19 »
U mně byl problém ten dual boot, resp. to, že jsem netušil, že se Windows nevypínaly úplně.

Takže je po problému? Definitivně? Pokud ano, je třeba to označit přímo do názvu tématu jako vyřešené.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #9 kdy: 31 Března 2021, 19:50:38 »
Ano, pokud toto bylo příčinou, je třeba to takto označit.
Kromě toho je zde mírný "zmatek" v termínech "suspend to RAM" = spánek.  A "hibernace" = "suspend to disc".
Windows_10 k tomu ještě přidává to jeho "hybridní vypínání" kterým se snažil obalamutit nové uživatele (že jako prý w10 startují rychleji)...

Řešením je přirozeně tu zhovadilost zvanou faststart vypnout.... :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Může úspěšnost probuzení záviset na délce hibernace?
« Odpověď #10 kdy: 02 Dubna 2021, 11:21:06 »
Mám stejný problém na dokonale stabilním a bezproblémovém HW a je jedno v jaké distribuci, na jakém jádře... Fastboot pro Windows je super věc, ale nesmí být aktivní při dual bootu, takže to mám pochopitelně vypnuté, přesto Linux prostě radši vypnu, protože probuzení ze spánku/hibernace buď trvá nepřiměřeně dlouho (třeba i minutu a i déle, za tu dobu mám spuštěný kompletně vypnutý počítač včetně veškerého softwaru) nebo se nepovede vůbec.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.