Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kde v ČR koupit nový (i staršího data) mobilní telefon vhodný pro Ubuntu Touch?  (Přečteno 1556 krát)

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Dobrý den. Prosím o radu. Chci koupit minimálně jeden (možná dva) zcela nový mobilní telefon (může být i staršího data výroby, ale nepoužívaný), na který by šel nainstalovat operační systém Ubuntu Touch. Má někdo zkušenost? Viděl jsem na youtube video, kde pán tvrdil, že jde Touch nainstalovat téměř na každý mobil. Ale jsem laik, tak bych nejraději nějaký telefon ze seznamu podporovaných zařízení na těchto stránkách, abych to zvládl. Používám Ubuntu na notebooku, ale pouze uživatelsky, odborník nejsem. Bohužel v ČR jsem nenašel žádný solidní e-shop, kde by se některý prodával. Pouze jeden nesolidní shop, který prodává neoriginál repasované kopie z Číny a vydává to za nové. Nebo jestli je někde nějaký mobil servis, kde by to někdo za úplatu byl schopen udělat na nějaký zcela nový mobil, který není v seznamu? Ale bohužel jsou zavřené okresy. Má někdo nějakou zkušenost? Předem děkuji  za reakci.
« Poslední změna: 04 Dubna 2021, 11:46:59 od am.linux »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Tady https://devices.ubuntu-touch.io/ je seznam podporovaných přístrojů. Takže vybrat některý z nich a shánět.

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Ten seznam samozřejmě mám, ale jak píšu v dotazu.

,,Bohužel v ČR jsem nenašel (přes heuréku) žádný solidní e-shop, kde by se KTERÝKOLIV MOBIL Z TOHO SEZNAMU  prodával. Pouze jeden nesolidní shop (alfabetmobil.cz a s ním další propojené), který prodává neoriginál repasované kopie z Číny a vydává to za nové.

Proto se ptám, jestli někdo nemá více zkušeností, kde by se dalo sehnat?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Mobily jsou prakticky na vrcholu jedné z mnoha dnešních zhovadilostí fungující tak, že co je ze  včerejška, je tzv. staré. No a celá kavalkáda čičmundů, co se tím nějak zabývají (od výrobce po nejmenšího prodejce), v tom jede tímto způsobem - neboli ony "staré" modely prostě nejsou na trhu.

Toho sis nikdy nevšiml?

Schválně si udělej statistiku z těch kompatibilních modelů, kdy spatřily světlo světa a jak je to s jejich dostupností ne u nás a v solidním obchodě, ale vůbec (tedy celosvětově)...

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Na youtube.com jsem viděl přednášku Mobilní telefony a tablety s GNULinuxem v roce 2020 Proč byste se měli zajímat David Heidelberg_
On tvrdil, že to může jít teoreticky skoro na každý mobil. Myslel jsem spíše, jestli s tím má tady někdo praktickou zkušenost? Sám bych to dokázal zprovoznit pouze  na těch telefonech v seznamu, což by mělo být snadné. Ale kdyby existoval někdo, kdo má více praktických zkušeností a dokázal by zprovoznit i telefony, které se dají běžně koupit, ale nejsou v tom seznamu, o to bych měl zájem.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Citace
Myslel jsem spíše, jestli s tím má tady někdo praktickou zkušenost?
O praktickej skúsenosti je zaujímavý článok TU.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

am.linux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Děkuji, velice zajímavý článek. Akorát ten OnePlus One jsem už nikde nenašel v inzerátech.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.