Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Licence Creative Common  (Přečteno 6570 krát)

vonTrips

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Licence Creative Common
« kdy: 13 Dubna 2021, 18:40:45 »
Zdravím všechny.

Mám dotaz ohledně licence CC. Od listopadu jsem se podílel na projektu češtiny do Football Manager 2021, přeložil jsem cca 10 % textů. Hlavní "vůdce", pan Kroužel, se rozhodl, že češtinu však nezveřejní pro všechny. Zveřejňuje ji pouze těm co něco přispěli (zpočátku dobrovolný příspěvek v libovolné výši se v březnu změnil na 200 Kč a od dubna pak na 350 Kč). To je něco s čím hrubě nesouhlasím a do překladu jsem nešel s tím, že se na něm bude vydělávat. Mělo jít o komunitní překlad, který bude zveřejněn zdarma (případně s drobnou exkluzivitou pro přispívající - za tuto exkluzivitu jsem označil 2 týdny max).

Bohužel si pan Kroužel na zveřejnění češtiny udělal byznys, neboť nejen že zpoplatnil stažení češtiny (prý za administrátorský poplatek), ale zároveň i láká na českou verzi hry FM21, kde prodává předražené klíče na Steam, viz web f-mko.cz

Zajímá mě, pokud bych nyní zveřejnil svou část pod licencí Creative Common CC BY-NC-SA https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/legalcode či-li "Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci", bylo by možné v ten moment vyžadovat uvolnění celého díla zdarma?
Nebo by se porušování licence vztahovalo až na díla odvozená po zveřejnění pod touto licencí?

Děkuji za Vaši odpověď.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Licence Creative Common
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2021, 12:19:30 »
Zdar,

tvoje úvaha je z právního hlediska kompletně špatně. První otázka, kterou musíš vyřešit, je, zda máš k překladu vůbec právo sám, tedy zda vzhledem ke způsobu organizace jeho tvorby nejde o kolektivní dílo podle § 59 (zákon č. 121/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů). Pokud by tomu tak bylo, mohl by tě pan Kroužel žalovat už jen za zveřejnění části překladu, kterou jsi udělal.

Druhá věc je, že překlad je tak nějak z principu odvozené dílo, k jeho zveřejnění či užití tedy potřebuješ licenci od držitelů práv k tomu, co jsi překládal (pokud je to, co jsi překládal, chráněno autorským právem, což vzhledem ke kontextu předpokládám).

Pokud se chceš účastnit komunitního překladu a chceš, aby byl otevřený, musí celý proces být buď průběžně zveřejňován pod veřejnou licencí, nebo musíš mít předem uzavřenou smlouvu, která bude okolnosti zveřejňování upravovat, a pak pana Kroužela žalovat za porušení této smlouvy.

Jediné, co teď asi můžeš udělat, je prozkoumat právní základ, na základě kterého pan Kroužel tvůj překlad hodlá používat, ale to je asi na konzulaci s právníkem a nejspíš z toho nic nebude.

Autorským právem se zabývám ve svém volném čase, ale nejsem právník. Tuto odpověď je tedy třeba brát jako nezávaznou odpověď poučeného laika. Píšu ji v naději, že bude užitečná, a v dobré víře, že odpovídá současnému právnímu stavu v České republice, nakolik ho chápu, ale bez jakékoliv záruky nad minimální míru vyžadovanou zákonem.
« Poslední změna: 16 Dubna 2021, 12:40:55 od singularis »

vonTrips

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Licence Creative Common
« Odpověď #2 kdy: 01 Června 2021, 09:26:37 »
Vzhledem k tomu, že se tady na fóru objevuje pár lidí, kteří považují Linux (a celý jeho svět) za odpad a neštítí se této diskuze zneužít ve svůj prospěch, nezbývá mi, než se dovyjdářit.

1. Práva k původním textům má autor hry (tedy SI), jenž všechny texty v AJ dává k dispozici pro komunitní překlady (mj. i z nějakých licenčně/politických důvodů) => komunitní překlady jsou ze strany autorů hry vítané.
2. Co se týče nějakých práva pana Kroužela, to netuším. Každopádně žádná smlouva neexistovala a neexistuje, šlo jen "o dobré slovo".

To dobré slovo bylo o tom, že vytvořil na foru (později na FB) vlákno a požádal ostatní ať se přidají. Žádné podmínky, ani parametry nic. Překládalo dohromady 9 lidí, on jen vše "koordinoval" a hlavně vybíral peněžní příspěvky.
Za mě tedy nemá žádné práva na překlad a jelikož od začátku nebylo jasné, co se s překladem bude dít, tak jsem přesvědčen, že jsem jej mohl zveřejnit pod licencí CC. Toto jsem také učinil a nakonec i pan Kroužel zveřejnil češtinu zcela zdarma.

Více jsem se o tom rozepsal tady: https://www.fmseries.cz/viewtopic.php?f=353&t=11776 protože jsem přesvědčen, že tam to patří mnohem víc.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Licence Creative Common
« Odpověď #3 kdy: 01 Června 2021, 10:29:45 »
vonTrips: mohl by ses, prosím, k tomu vyjádřit i u nás na fóru prekladyher.eu? A pokud je to jen trochu možné, tak to i doložit, ať to není v rovině "jedna paní povídala". Protože samozřejmě překladatel tvrdí, že to není pravda a tato "kauza" poškozuje i nás. Děkuji.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.