Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320  (Přečteno 5689 krát)

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« kdy: 03 Května 2021, 10:23:18 »
Zdravím,
Pokouším se už poněkolikáté nainstalovat v dual bootu s Win10 buď Ubuntu 20.04 nebo 21.04.
Problém začíná už při zavádění Ubuntu z flash USB. Jen málokdy mi najede obrazovka s možností začátku instalace. Někdy najede, ale nejde na nic kliknout, někdy zůstane jen černá obrazovka s logem Lenovo. Zkoušel jsem různá nastavení v BIOSu .- UEFI/LEGACY, Secure boot Enabl/Disable, OS Optimized Defaults Enable/Disable. Nakonec se mi podařilo načíst instalaci (ale stejně jen občas) s nastavením UEFI, Secure boot Enabled, OS Optimized Defaults Disable. Dal jsem instalaci s aktualizacema a ovladači třetích stran. Oddíl pro Ubuntu jsem napoprvé nerozděloval a pak jsem zkoušel dát 20GB na Root, asi 700GB na Home a 8Gb na Swap. Vždy stejný scénář. Systém nainstaluju (když sepo několika pokusech podaří načíst instalační obrazovku), provedu po instalaci úvodní restart, (když byla instalace se Secure Boot, tak úspěšně zadám heslo, které jsem si při začátku zvolil pro instalaci třetích stran), pak provedu aktualizace, nainstaluju software z repozitáře (Kate + Krusader), nakopíruju soubory, nakopíruju profily do Thunderbirdu a Firefoxu. Až do této doby běží vše perfektně. Pak počítač restartuju a poté co znovu naběhne (až druhý restart od instalace) tak je zamrzlý. Buď mohu hýbat s myší, ale nemohu na nic kliknout, ani CTRL+ALT+T nefunguje a nebo je zamrzlá i myš. To se mi stalo už 2x s Ubuntu 20.04 i 21.04. Už nevím co s tím. Zkusím ještě nainstalovat bez ovladačů třetích stran, ale moc šancí tomu nedávám, navíc zase nemohu načíst instalační obrazovku z USB. Nejsem úplně IT, v Linuxu spíš nováček, ale už se s tím peru asi 4 dny, tak už jsem se dost naučil. :) Prosím o radu
« Poslední změna: 03 Května 2021, 10:30:44 od rzitka »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2021, 11:00:50 »
Zkoušel jsi 18.04? Dvacítka je zase extrémě "povedená" - tak skvěle, že si asi zase radši zkusím zvyknout na Wokna, pokud mě nepřesvědčí jiné distro ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2021, 11:19:40 »
Zkoušel jsi 18.04? Dvacítka je zase extrémě "povedená" - tak skvěle, že si asi zase radši zkusím zvyknout na Wokna, pokud mě nepřesvědčí jiné distro ...
18.04 jsem nezkoušel. Myslíš že by to mohlo být lepší? Měl jsem za to, že důležité budou ovladače a tím pádem novější distribuce Ubuntu bude mít aktuálnější / lepší ovladače..?
Jinak mě ta 20.04 na jiným starším počítači běží dobře. Mám za tože to Lenovo je moc moderní a že tam bude nějakej zásek v ovladačích / kompatibilitě.. I když tak 2 roky starej Notebook už to taky je..

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2021, 11:35:21 »
...Dvacítka je zase extrémě "povedená" - tak skvěle, že si asi zase radši zkusím zvyknout na Wokna, ...

Tak tak. Víš, jak nádherně je v teplé globalizátorově zadnici? Nemusíš se o nic starat, všechny problémy jsou ve skutečnosti "features", neodlišuješ se od stáda, veškeré tvoje soukromí vlastní a ovládá taťka Velký Bratr...

Ale budeš muset zapomenout na tu anarchistickou rétoriku.

Nebo si přečti Orwellův 1984.

Psáno z Kubuntu 20.04

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2021, 11:50:16 »
...kde mas ten notbuk umiestneni???...internet mas ako k notbuku???...eksterne disky mas pripojene???...ked si aspon jedno ANO odpovedal,tak je to malickost...akoze riesenie...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2021, 12:10:21 »
Secure boot vypnut, aspon pocas instalacie a potom mozes skusat co funguje s vypnutym secure boot a  co so zapnutym. Secure boot blokuje nepodpisane ovladace pri bootovani, tym padom ti moze zlyhavat kvoli nezavedenym ovladacom k dolezitemu HW.

P.s. Co preboha s tym ubuntu robite ze mate stale take neprekonatelne problemy. Netvrdim ze tam vsetko funguje a je dokonale ale to co tu v poslednej dobe citam je uz extrem. Hlavne v spojeni s Kubuntu. :D Nic v zlom.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2021, 12:22:19 »
Podle všeho Ideapad32 není zrovna Linux friendly model. V BIOSu zkuste vypnout funkci VT-d a Secure Boot. V GRUBu přidejte parametry pro kernel:

'iommu=soft' & 'amd_iommu=off'

Viz
https://wiki.archlinux.org/title/Laptop/Lenovo#IdeaPad
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=259296
https://www.reddit.com/r/linuxquestions/comments/aelq3c/which_gnulinux_distro_is_compatible_with_lenovo/

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2021, 12:27:21 »
...
P.s. Co preboha s tym ubuntu robite ze mate stale take neprekonatelne problemy. Netvrdim ze tam vsetko funguje a je dokonale ale to co tu v poslednej dobe citam je uz extrem. Hlavne v spojeni s Kubuntu. :D Nic v zlom.

Mno, je ještě (minimálně) jedna alternativa... Totiž úmyslný útok proti open source. Nikoho konkrétně nejmenuju (ono je to těžké dokázat), ale stačí pozorněji a hlavně dlouhodobě sledovat některé příspěvky. A to nejen tady...

Prostě ať si každý sáhne do svědomí (pokud jím ovšem disponuje).

Důvody potíží resp. "potíží" mohou být:
  • úmysl
  • neschopnost
  • opravdové problémy (podle mě marginální, i když ve spojení i s výše uvedenou alternativou nikoliv zanedbatelné)

Pokud jeden chce, učí se (stále), má přiměřené (tedy nefrikulínské) nároky, umí se případně omezit (proč ne?) a umí zhodnotit nejen poměr cena/výkon, ale třeba i dnes čím dál víc opovrhované věci typu soukromí, není co řešit. Prostě Linux.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #8 kdy: 03 Května 2021, 12:42:40 »
Tohle tazateli opravdu pomůže... 🙈

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #9 kdy: 03 Května 2021, 13:32:55 »
Tohle tazateli opravdu pomůže... 🙈

To netvrdím, nicméně přinejmenším jeden z uvedených bodů např. vede k tomu nepořizovat si nejnovější hw, tím méně ntb (pokud vysloveně není uvedený jako certifikovaný pro daný sw).

Proč? No protože je to jedna ze základních zásad při používání Linuxu. Aneb napřed možnosti a kompatibilita hw, pak instalace sw. Jo, je to možná trochu s křížkem po funuse, ale třeba to bude poučení pro příště.

Za mě to velmi dobře napsal např. David Ježek na https://diit.cz/blog/mych-10-let-s-linuxem-co-dal (a na toto téma existuje už snad odjakživa tuna jiných materiálů).

No a abych taky přidal něco úplně k tématu, i když od doby vyhledavačů a použití správných klíčových slov či řetězců (ano, vlastní hlavou) je to zbytečné:

https://askubuntu.com/questions/1001552/trying-to-install-ubuntu-on-a-lenovo-ideapad-320-install-stops-at-grub2-insta

Neboli problém (i v souladu s ostatními příspěvky) může být v UEFI, přestože tazatel uvádí, že to zkoušel i bez něj. Ale u soudobých ntb kdo ví, podle mě ty věci už vznikají v nějaké těsné spolupráci s M$ a ostatními Velkými Bratry...
« Poslední změna: 03 Května 2021, 13:56:22 od JirkaZ »

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #10 kdy: 03 Května 2021, 14:25:44 »
Podle všeho Ideapad32 není zrovna Linux friendly model. V BIOSu zkuste vypnout funkci VT-d a Secure Boot. V GRUBu přidejte parametry pro kernel:

'iommu=soft' & 'amd_iommu=off'

Viz
https://wiki.archlinux.org/title/Laptop/Lenovo#IdeaPad
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=259296
https://www.reddit.com/r/linuxquestions/comments/aelq3c/which_gnulinux_distro_is_compatible_with_lenovo/

VT-d jsem v BIOSu nenašel. Secure boot jsem vypnul. Netuším ale jak a kde přidat ty parametry. Dostanu se pouze přes Recovery mode do Příkazové řádky. Potřebovalbych ale vědět přesné znění příkazů.. A to mám udělat s již nainstalovaným systémem, nebo před novou instalací??

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #11 kdy: 03 Května 2021, 15:05:03 »
Pokud se systém podařilo nainstalovat, tak do parametrů jádra v zavaděči.

Nejdřív doporučuji to vyzkoušet jen pro konkrétní běh systému. Restartujte počítač, v okamžiku startu stiskněte klávesu ESC. Měl by být zvýrazněný první řádek "Ubuntu". Stiskněte klávesu "e", najděte řádek začínající slovem "linux". Hned za slova "quiet splash" přidejte "ommu=soft amd_iommu=off" - vše bez uvozovek. Stiskem klávesy F10 systém nabootuje.

Pokud to pomůže, můžete tuto změnu zapsat trvale do nastavení zavaděče:

Kód: [Vybrat]
sudo vi /etc/default/grub
parametry přidat do řádku začínajícího GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, takže řádek bude vypadat takto:

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash iommu=soft amd_iommu=off"
uložit (:wq) a vygenerovat nový initramfs:

Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs
sudo reboot

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #12 kdy: 03 Května 2021, 15:29:31 »
Je pravda, že Acer a Lenovo jsou pro Linux problematičtější, přičemž druhá jmenovaná značka je problém sám o sobě ...
Co se týče příčin, tak jako úvaha má jistě platnost nějaký globalizační sabotážní úmysl, ale zrovna Lenovo nejvíce pracuje na modelech certifikovaných pro Ubuntu a Canonical coby tvůrce Ubuntu je sám už dost schopně na cestě globalizační ...
Základní příčinu toho, že každá verze Ubuntu je čímdálvíc problematická a nové modely NTB taktéž, vidím spíše za absencí zdravého rozumu až polodemencí vývojářů a funkcionářů mladších generací ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #13 kdy: 03 Května 2021, 17:46:28 »
...a este dodam,ze otazkovatelia preferuju komplikovane riesenia,cez terminal,namiesto jednoducheho riesenia,ked jednoduche riesenia nepomozu,tak treba ist hlbsie...ale jedna pricina je uz eliminovana...otazkovatel dostal jednoduchu otazku,odpovedat nechcel...bol by som povedal prvy krok,mohlo stat aj zazrak...teraz pockam na editaciu grubu...a ostatne riesenia...

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #14 kdy: 03 Května 2021, 20:03:43 »
Přátelé, tak nakonec se mi podařilo načíst bootovací USB asi na desátý pokus a nainstalovat s nastavením BIOSu:

Graphic device: Switchable Graphics
Secure boot: Disabled
Boot mode: UEFI
Fast boot: Disabled
OS optimized defaults: Disabled

A zdá se že teď to jede OK. Už jsem po instalaci rebootoval asi 5x a furt v pohodě.
Tak asi fakt jen vypnout ten blbej Secure boot v kombinaci s UEFI.

Díky všem za čas a za rady

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #15 kdy: 04 Května 2021, 09:34:58 »
A bylo nutné použít ty parametry pro kernel? Nebo stačilo jen nastavení BIOSu?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #16 kdy: 04 Května 2021, 11:13:55 »
Vzhledem k tomu, že se to děje až po druhém restartu od instalace (tj. po aktualizacích), se domnívám že na vině je nový kernel který se při těch aktualizacích nainstaluje. Je totiž jiný než ten původní (co je v instalačce).
Pak by pouze stačilo nabootovat s původním kernelem (který tam stále je).

A do budoucna ho buď uzamčít, nebo najít jiný který potíže nezpůsobuje (příp. vyzkoušet jiné bootovací parametry).
Protože jinak s největší pravděpodobností při příští aktualizaci kernelu opět nastanou potíže... :-\
A ano, (různé) kernely obsahují (různé) drivery, takže s instalací samostatných driverů to nesouvisí.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #17 kdy: 04 Května 2021, 13:43:18 »
A bylo nutné použít ty parametry pro kernel? Nebo stačilo jen nastavení BIOSu?

Zkoušel jsem (ještě na staré zamrzlé instalaci) v recovery mode toto (ještě předtím než jsem dostal instrukce od vás):
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="amd_iommu=fullflush iommu=pt quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

sudo update-grub

Je to z tohoto odkazu: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=259296

Ale s aktuální instalací to nepomohlo, takže jsem pak pokoušel nabootovat znovu z USB flash s výše uvedeným nastavením BIOSu a když se povedlo, udělal novou instalaci, takže netuším jestli to na novou instalaci mělo nějaký vliv nebo ne.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #18 kdy: 04 Května 2021, 13:45:22 »
Vzhledem k tomu, že se to děje až po druhém restartu od instalace (tj. po aktualizacích), se domnívám že na vině je nový kernel který se při těch aktualizacích nainstaluje. Je totiž jiný než ten původní (co je v instalačce).
Pak by pouze stačilo nabootovat s původním kernelem (který tam stále je).

A do budoucna ho buď uzamčít, nebo najít jiný který potíže nezpůsobuje (příp. vyzkoušet jiné bootovací parametry).
Protože jinak s největší pravděpodobností při příští aktualizaci kernelu opět nastanou potíže... :-\
A ano, (různé) kernely obsahují (různé) drivery, takže s instalací samostatných driverů to nesouvisí.

To zní rozumě. Ale tentokrát se to se stejným instalačním USB nestalo, tak snad to bude opravdu tím Secure Bootem (možná zakodovaný Secure boot načetl ovladače pouze poprvé a podruhé ne???). Každopádně pokud se to znovu stane, budu zkoušet co jsi tu napsal. Díky..

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #19 kdy: 06 Května 2021, 21:11:21 »
Pokud se systém podařilo nainstalovat, tak do parametrů jádra v zavaděči.

Nejdřív doporučuji to vyzkoušet jen pro konkrétní běh systému. Restartujte počítač, v okamžiku startu stiskněte klávesu ESC. Měl by být zvýrazněný první řádek "Ubuntu". Stiskněte klávesu "e", najděte řádek začínající slovem "linux". Hned za slova "quiet splash" přidejte "ommu=soft amd_iommu=off" - vše bez uvozovek. Stiskem klávesy F10 systém nabootuje.

Pokud to pomůže, můžete tuto změnu zapsat trvale do nastavení zavaděče:

Kód: [Vybrat]
sudo vi /etc/default/grub
parametry přidat do řádku začínajícího GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, takže řádek bude vypadat takto:

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash iommu=soft amd_iommu=off"
uložit (:wq) a vygenerovat nový initramfs:

Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs
sudo reboot

Zdravím, takže vše je opět jinak. Pár dní mi tu počítač ležel (není můj, instaluju to mámě) a když jsem ho dnes zapl, abych jí to předvedl, tak to zase nejelo. Myš se hýbala ale nebylo možné na nic kliknout. Přitom jsem předtím zkoušel cca 3-4x PC restartovat abych to otestoval a fungovalo to. Co tedy doporučujete za další kroky? Zkoušel jsem to Esc při startu, ale hned po startu se nedělo nic, až když naběhlo logo Lenovo tak Esc zafungovalo a naběhla obrazovka s informacema o hardwaru a na závěr "Press any key to exit". Když pak na něco zmáčknu tak vyjedu normálně do Grubu. Takže se do toho menu, o kterém tu píšete neumím dostat..

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #20 kdy: 06 Května 2021, 21:12:46 »
...kde mas ten notbuk umiestneni???...internet mas ako k notbuku???...eksterne disky mas pripojene???...ked si aspon jedno ANO odpovedal,tak je to malickost...akoze riesenie...

úplně nerozumím, jak myslíš to kde ho mám umístěný.. Normálně na stole. Internet přes Wifi - notebook nemá RJ45 vstup. Eksterný disk nepřipojený.

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #21 kdy: 06 Května 2021, 21:19:13 »
Tak ještě jeden update. Asi 2-3x jsem to zkoušel startovat a nejelo to a ted jsem to nastartoval počtvrté a jede to normálně.. Co to může být?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #22 kdy: 06 Května 2021, 21:24:23 »
1. Zkus jiný kernel (z mainline) https://ubuntuhandbook.org/index.php/2020/08/mainline-install-latest-kernel-ubuntu-linux-mint/
2. To menu je položka na obrazovce grubu (advanced options for grub).
3. Pokud budou problémy přetrvávat, (možná) se jedná o HW problem. Pak bys musel prověřit všechny komponenty diag. utilitami např. z UBCD
https://www.ultimatebootcd.com/

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #23 kdy: 06 Května 2021, 21:52:47 »
Nevím jak to otestovat. Najednou se to rozjelo a jede to. Zkoušel jsem zase asi 4 starty a pokaždé teď jede.
Zkoušel jsem jednou i to ommu=soft amd_iommu=off a to taky jelo, ale jede to ted i bez toho. Nevím, budu to nějakej čas pozorovat a zkoušet..

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #24 kdy: 06 Května 2021, 23:15:51 »
Já to tipuju na nepravidelné problémy s hw, na které Linux údajně může být citlivější...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.