Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320  (Přečteno 5690 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #25 kdy: 07 Května 2021, 16:59:47 »
Nevím jak to otestovat. Najednou se to rozjelo a jede to. Zkoušel jsem zase asi 4 starty a pokaždé teď jede.
Zkoušel jsem jednou i to ommu=soft amd_iommu=off a to taky jelo, ale jede to ted i bez toho. Nevím, budu to nějakej čas pozorovat a zkoušet..

Vypadá to na HW problém - že se vyskytuje nepravidelně (teplota?) na tom nic nemění.
V každém případě důkladně prověř veškerý HW. Odkaz na diagnostický nástroj UBCD máš (stáhni .iso >> vytvoř si bootflešku >> nabootuj bootflešku >> zvol utilitu >> testuj). Utilit je tam tolik, že se ti z toho zatočí hlava...
A hlavně vezmi na vědomí, že důkladný test trvá i několik hodin, rozhodně to není záležitost na pár minut.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #26 kdy: 08 Května 2021, 10:05:16 »
...ja osobne s tymto problémom mám aj iné skusenosti...len neviem prist na pricinu...dovodom je,co som uz pripomenul,ze otazkovatelia hned edituju grub,a hokuspokus v terminalu...nasledne to funguje,a zas neviem pricinu...

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #27 kdy: 17 Května 2021, 20:44:12 »
Pokud se systém podařilo nainstalovat, tak do parametrů jádra v zavaděči.

Nejdřív doporučuji to vyzkoušet jen pro konkrétní běh systému. Restartujte počítač, v okamžiku startu stiskněte klávesu ESC. Měl by být zvýrazněný první řádek "Ubuntu". Stiskněte klávesu "e", najděte řádek začínající slovem "linux". Hned za slova "quiet splash" přidejte "ommu=soft amd_iommu=off" - vše bez uvozovek. Stiskem klávesy F10 systém nabootuje.

Pokud to pomůže, můžete tuto změnu zapsat trvale do nastavení zavaděče:

Kód: [Vybrat]
sudo vi /etc/default/grub
parametry přidat do řádku začínajícího GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, takže řádek bude vypadat takto:

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash iommu=soft amd_iommu=off"
uložit (:wq) a vygenerovat nový initramfs:

Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs
sudo reboot

Tak porucha se znovu projevila, restartoval jsem pomocí CTRL-ALT-PRT SC-REISUB, a provedl dle návodu výše "ommu=soft amd_iommu=off" pro konkrétní běh systému a nepomohlo to.
Jdu tedy zkusit buď ten jiný kernel nebo test hardwaru

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #28 kdy: 17 Května 2021, 21:19:37 »
...este sa to bude opakovat... :o :o :o

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #29 kdy: 17 Května 2021, 21:59:14 »
...ja osobne s tymto problémom mám aj iné skusenosti...len neviem prist na pricinu...dovodom je,co som uz pripomenul,ze otazkovatelia hned edituju grub,a hokuspokus v terminalu...nasledne to funguje,a zas neviem pricinu...

já vím, už jsi to zmiňoval, ale neřekl jsi jak by jsi na to šel ty? Opravdu by mě to zajímalo.. Díky

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #30 kdy: 17 Května 2021, 22:01:24 »
Vypadá to na HW problém - že se vyskytuje nepravidelně (teplota?) na tom nic nemění.
V každém případě důkladně prověř veškerý HW. Odkaz na diagnostický nástroj UBCD máš (stáhni .iso >> vytvoř si bootflešku >> nabootuj bootflešku >> zvol utilitu >> testuj). Utilit je tam tolik, že se ti z toho zatočí hlava...
A hlavně vezmi na vědomí, že důkladný test trvá i několik hodin, rozhodně to není záležitost na pár minut.

Mám nabootovaný to UBCD a popravdě vůbec nevím co s tím.. Jestli s tím děláš, máš nějaký tip, jaký nástroj, co otestovat?? Opravdu je toho tam hodně..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #31 kdy: 17 Května 2021, 22:18:12 »
Vypadá to na HW problém - že se vyskytuje nepravidelně (teplota?) na tom nic nemění.
V každém případě důkladně prověř veškerý HW. Odkaz na diagnostický nástroj UBCD máš (stáhni .iso >> vytvoř si bootflešku >> nabootuj bootflešku >> zvol utilitu >> testuj). Utilit je tam tolik, že se ti z toho zatočí hlava...
A hlavně vezmi na vědomí, že důkladný test trvá i několik hodin, rozhodně to není záležitost na pár minut.

Mám nabootovaný to UBCD a popravdě vůbec nevím co s tím.. Jestli s tím děláš, máš nějaký tip, jaký nástroj, co otestovat?? Opravdu je toho tam hodně..

Otestuj disk (GSmartControl  (je na GParted)  a   sekce   /HDD/Diagnosis) vyber dle výrobce disku
A pamět (sekce Memory) memtest86+
Chce to trochu samostatnosti - nekouše to....
« Poslední změna: 17 Května 2021, 22:21:50 od juwa2 »

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #32 kdy: 18 Května 2021, 11:34:12 »

Otestuj disk (GSmartControl  (je na GParted)  a   sekce   /HDD/Diagnosis) vyber dle výrobce disku
A pamět (sekce Memory) memtest86+
Chce to trochu samostatnosti - nekouše to....

Kámo, nejsem IT, todle je už na mě moc, vůbec se v tom nevyznám je tam toho děsně moc a abych někde goolil a studoval každou z těch utilitek na to nemám. Podařilo se mi pouze otestovat rychlost disku. Vzdávám to, asi tam ten Linux smažu a vrátím Win10. Máti už je 2 týdny bez kompu (což jí zas tak nevadí, ale přeci jen, už bych ho měl pomalu vrátit). Díval jsem se ještě že bych zkusil ten nejnovější Kernel, co jsi psal, ale tam píšou že ty mainline kernely jsou pouze pro účely testování a nejsou podporovány, tak to se mi taky nechce riskovat..

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #33 kdy: 18 Května 2021, 11:35:09 »
...ja osobne s tymto problémom mám aj iné skusenosti...len neviem prist na pricinu...dovodom je,co som uz pripomenul,ze otazkovatelia hned edituju grub,a hokuspokus v terminalu...nasledne to funguje,a zas neviem pricinu...

dal bys tedy nějakou radu?

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #34 kdy: 18 Května 2021, 11:40:37 »
Navíc Windows10 tam zdá se běží normálně, tak to by se ta HW chyba projevila i ve Win, ne?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #35 kdy: 18 Května 2021, 12:48:51 »
Ale ty na rady celkem kasles. Hned se zacatku jsem radil vyzkouset verzi 18.04 - tam mas starsi jadro spise odpovidajici tomuto stroji. Verze 20.04 ma zase jen vice problemu sama se sebou, natozpak s keply, jako je Lenovo, kde jsem na podobnem modelu uspokojive provozoval Xubuntu 18.04.1
A pokud bychom znali konfiguraci PC, tak by se mozna poradila i jina odnoz.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #36 kdy: 18 Května 2021, 14:26:50 »
Ale ty na rady celkem kasles. Hned se zacatku jsem radil vyzkouset verzi 18.04 - tam mas starsi jadro spise odpovidajici tomuto stroji. Verze 20.04 ma zase jen vice problemu sama se sebou, natozpak s keply, jako je Lenovo, kde jsem na podobnem modelu uspokojive provozoval Xubuntu 18.04.1
A pokud bychom znali konfiguraci PC, tak by se mozna poradila i jina odnoz.

Sorry, nekašlu na rady, jen jich bylo nějak víc a šel jsem postupně..
Tady HW konfigurace, za doporučení budu rád..:

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #37 kdy: 18 Května 2021, 15:03:42 »
To by melo jit Ubuntu celkem v klidu. Tu starsi LTS verzi zkus - je lepe odladena, nez ta novejsi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #38 kdy: 18 Května 2021, 16:47:54 »

Otestuj disk (GSmartControl  (je na GParted)  a   sekce   /HDD/Diagnosis) vyber dle výrobce disku
A pamět (sekce Memory) memtest86+
Chce to trochu samostatnosti - nekouše to....

Kámo, nejsem IT, todle je už na mě moc, vůbec se v tom nevyznám je tam toho děsně moc a abych někde goolil a studoval každou z těch utilitek na to nemám. Podařilo se mi pouze otestovat rychlost disku. Vzdávám to, asi tam ten Linux smažu a vrátím Win10. Máti už je 2 týdny bez kompu (což jí zas tak nevadí, ale přeci jen, už bych ho měl pomalu vrátit). Díval jsem se ještě že bych zkusil ten nejnovější Kernel, co jsi psal, ale tam píšou že ty mainline kernely jsou pouze pro účely testování a nejsou podporovány, tak to se mi taky nechce riskovat..

1. Otestovat HW pomocí dvou utilitek není nic světoborného, je to běžná věc. Prostě spustím a testuju. Nechápu proč máš z toho tak "nahnáno".  :-\  Navíc je to naprostý základ - hledat problém a nebýt si jistý zda je HW v pořádku k ničemu nevede, právě tam je potřeba začít...

2. Ano, kernel mainline je sice vedena jako "testing", nicméně pokud je problém s běžným kernelem, poslouží dobře (lepší než si kompilovat kernel svůj).... Pokud něco nefungovalo a s mainline kernelem to funguje, bude přece každý jenom rád - zásadní je funkčnost.
A to upozornění ber stejně jako to co je na příbalových letácích k lékům... :)
« Poslední změna: 18 Května 2021, 16:56:27 od juwa2 »

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #39 kdy: 18 Května 2021, 19:24:19 »

1. Otestovat HW pomocí dvou utilitek není nic světoborného, je to běžná věc. Prostě spustím a testuju. Nechápu proč máš z toho tak "nahnáno".  :-\  Navíc je to naprostý základ - hledat problém a nebýt si jistý zda je HW v pořádku k ničemu nevede, právě tam je potřeba začít...

2. Ano, kernel mainline je sice vedena jako "testing", nicméně pokud je problém s běžným kernelem, poslouží dobře (lepší než si kompilovat kernel svůj).... Pokud něco nefungovalo a s mainline kernelem to funguje, bude přece každý jenom rád - zásadní je funkčnost.
A to upozornění ber stejně jako to co je na příbalových letácích k lékům... :)

Tak jsem dnes vytáhl z mamky že už jí to 1x-2x zamrzlo už předtím na těch Windowsech, takže téměř jistě HW problém.
Dělám ten Memtest - to má nějakej konec, nebo to pojede dokud to nezastavím? Mám hotovej 1 pass, žádnej error..

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #40 kdy: 18 Května 2021, 20:20:57 »
Memtest pracuje tak, že testuje určité (malé) oblasti po celém rozsahu paměti. Je tomu tak proto, aby pokud je paměť "úplně špatná", se to projevilo v testu co nejdříve. V dalších průchodech testuje oblasti jiné atd. Resume:
Memtest je potřeba nechat běžet tak dlouho, pokud nenajde chybu či neotestuje všechny oblasti.
Pokud po prvním průchodu najde chybu, je to jasné - test končí, paměť je vadná.

Pokud chybu nenajde, pokračuje druhým > třetím > atd.  průchodem dokud neotestuje všechny oblasti nebo pokud to nezastavíš.
Každým dalším úspěšným průchodem se zvyšuje pravděpodobnost, že je paměť dobrá. Ale naprostá jistota je až po dokončení celého testu, tj. mnoho průchodů a tím pádem velmi dlouhá doba.

V praxi se k tomu proto přistupuje kompromisně:
Jediný průchod bez erroru nic neznamná, to je málo..
Pokud je aspoň šest průchodů bez chyby, je paměť nejspíše OK. Takže nyní už víš, jak dlouho to máš nechat běžet (ideálně přes noc).
Po minimálně šesti úspěšných průchodech tedy můžeš test ukončit s tím, že je to OK.

Co se testování disku týče, prohlédne se tabulka s.m.a.r.t.  a otestuje povrch ploten. Je vhodné použít utilitu výrobce disku (WD, Seagate, atd.)
Možná bude pro tebe jednodušší použít (z Windows) utility CrystalDiskInfo a HDTune.
https://www.instaluj.cz/crystaldiskinfo
http://www.hdtune.com/index

Doufám, že jsem to napsal dostatečně "polopaticky".....
« Poslední změna: 18 Května 2021, 20:31:07 od juwa2 »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #41 kdy: 18 Května 2021, 20:44:02 »
...aneb HDSentinel,pre rychle info...zadarmo dostupne pre linux...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #42 kdy: 18 Května 2021, 21:13:24 »
...aneb HDSentinel,pre rychle info...zadarmo dostupne pre linux...

No, tahle "očesaná" zdarmaverze nezobrazí ani s.m.a.r.t.   :-\

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #43 kdy: 20 Května 2021, 12:21:10 »
Tak testy se zdají být dobrý. No už se mi s tím nechce moc jebat, ledažeby ještě nějaké jasné instrukce přišly, ale jinak to už asi zítra pošlu do servisu, at to zkontrolujou.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #44 kdy: 20 Května 2021, 14:44:09 »
Doufam, ze jsi test disku delal, kdyz byl Windows v klidu (aspon 20 min. po jeho zapnuti) odpojeny od site.
To by pak disk byl vadnej (minimalni pravdepodobnost je vadny radic desky) Benchmark propad na pozici 22 - 34 by pak byl jasnej a vybec ta krivka je mazec - mohl jsi si usetrit nekolikahodinovy sektorovy test.
« Poslední změna: 20 Května 2021, 14:52:21 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

rzitka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #45 kdy: 20 Května 2021, 14:51:57 »
Doufam, ze jsi test disku delal, kdyz byl Windows v klidu a odpojeny od site.
To by pak disk byl vadnej. Benchmark propad na pozici 22 - 34 je jasnej a vybec ty propady celkove - mohl jsi si usetrit nekolikahodinovy sektorovy test.
V klidu byl z mé strany, ale nejsem si jistej jestli byl odpojenej od sítě, protože nějak zrovna tou dobou na Win10 proběhly nějaký aktualizace. Radši ten benchmark udělám ještě jednou

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #46 kdy: 20 Května 2021, 14:54:23 »
Presne, odpoj ho od internetu a nech ho pul hodkyv klidu - to zkontrolujes ve spravci uloh, ze nema system zadnou aktivitu a pak teprve udelej znovu benchmark - neni tak dlouhy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #47 kdy: 21 Května 2021, 03:37:27 »
Ten disk je sice OK, ale je to bohužel SMR  :-[ Tyto disky jsou pro použití jako systémové naprosto nevhodné.
Jsou ale relativně levné, nicméně hodí se pouze na skladiště dat.
Takže se nevyhneš tam dát vhodný HDD (PMR), už se blbě shání, nebo raději rovnou SSD. 
1TB SSD je ale dosti drahý.

Ekonomická varianta je menší (a levnější) SSD (cca 250 - 500GB) na systém + velký HDD na data.  HDD lze do NTB dát jako druhý disk místo DVD mechaniky. Pokud mechanika není, tak ho používat jako externí...

To @ventero
Ty "propady" na benchmarku jsou typické pokud je disk testován online (běží na něm OS). Zde je to ještě umocněno tím, že to je SMR.
Takže tyto benchmarky, aby měly smysl je třeba provádět offline. Buď připojit disk k jinému PC (nevýhoda - nutnost ho vyndat), nebo nabootovat HBCD nebo DLC které rovněž utilitu HDTune obsahují.
« Poslední změna: 21 Května 2021, 03:53:04 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu nefunguje na Lenovo Ideapad 320
« Odpověď #48 kdy: 21 Května 2021, 08:22:42 »
Jak pises, ty peakpropady jsou takto viditelne v online testu a zvlast u W10, ale ten dlouhy propad preci jen vypada trochu drsne.
Proto je lepsi to testovat v PE systemu (jak pise Juwa, napr. Hiren's boot CD, nebo Ultimate boot CD apod ci se da stahnout z craftcomu napr. samostatne), ktery nebezi z disku, ale z RAM.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.