Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zorin OS  (Přečteno 3846 krát)

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Zorin OS
« kdy: 05 Května 2021, 11:46:59 »
Ahoj,

Máte někdo zkušenosti se Zorin OS? Je v pohodě nebo ještě není úplně v pohodě jeho instalace? Jaký je váš názor na tento systém?

Jsem obyčejný uživatel, který od PC nepotřebuje nějaké zázraky. Používám akorát prohlížeč, FTP, git a občas nějakou tu hru jako OpenTTD, Space Haven a podobně.

Díky

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Zorin OS
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2021, 16:48:19 »
Zdar,

Zorin OS jsem si nainstaloval/a na virtuální počítač, když jsem zkoušel/a různé distribuce. Je to jedna z distribucí, které se mi líbily spíš víc. Grafické rozhraní vypadá dobře, používá se (pro netechnického uživatele) pohodlně a Zorin OS 15 je založený na Ubuntu 18.04, takže nejspíš nebudou problémy s kompatibilitou aplikací. Zorin OS je navíc jedna z oblíbenějších distribucí. Prostě je to určitě distribuce, která stojí za vyzkoušení, a pokud ti bude vyhovovat, neměl by být žádný problém ji používat. A myslím, že pro takového obyčejného uživatele, jako jsi, se hodí.

A pokud se ptáš na samotný proces instalace, ten je úplně stejně snadný jako u Ubuntu; asi největší rozdíl je, že je tam předzaškrtnuté pole, že chceš instalovat i proprietární ovladače.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Zorin OS
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2021, 17:00:42 »
Pokud je mi známo, tak ten Zorin existuje ve více verzích, přičemž pouze ta základní (=ořezaná) je zdarma...
Jako jedinou výhodu (pro někoho kdo přechází z windows) vidím značnou podobnost uživ. rozhraní s Windows...
Tím ale veškerá podobnost končí, "pod kapotou" je čistokrevný linux.  Na instalaci/hraní většiny windowsích  aplikací/her proto rovnou zapomeň....
« Poslední změna: 05 Května 2021, 17:33:07 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Zorin OS
« Odpověď #3 kdy: 05 Května 2021, 18:35:17 »
Zorin jsem zkoušel několikrát, různé verze, a dobrý, ale přidanou hodnotou mě nepřesvědčil a vždy jsem skončil zpět u Ubuntu nebo Kubuntu. Je to podobné jako s Budgie: vzhled není všechno...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Zorin OS
« Odpověď #4 kdy: 05 Května 2021, 20:38:12 »
Myslim, ze to je celkem odladeny fork Xubuntu
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Zorin OS
« Odpověď #5 kdy: 06 Května 2021, 20:27:12 »
Pokud je mi známo, tak ten Zorin existuje ve více verzích, přičemž pouze ta základní (=ořezaná) je zdarma...

Zorin OS existuje ve čtyřech variantách: Lite, Core, Education a Ultimate. Placená je pouze ta Ultimate, všechny ostatní jsou ke stažení i instalaci zdarma. Také jsem slyšel/a, že ta placená verze se prý liší jen tím, že jsou tam předinstalované některé aplikace, které si jinak uživatel musí nainstalovat z repozitáře (ale neověřoval/a jsem, zda je to pravda).

Na instalaci/hraní většiny windowsích  aplikací/her proto rovnou zapomeň....

Je to fork Ubuntu, takže by tam měl fungovat Steam, který je pro Ubuntu speciálně podporovaný. Určitě nelze očekávat, že tam budou fungovat všechny hry odladěné pro Windows, ale spousta ano. Buďme trochu optimisté a neodrazujme nováčky od toho, ať si sami zkusí, co jim bude fungovat a co ne. Zrovna OpenTTD by určitě fungovat mělo, vždyť existuje i jako snap!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Zorin OS
« Odpověď #6 kdy: 06 Května 2021, 20:57:21 »
Tak experimentovat a zkoušet rozhodně (za mě osobně, při dodržení určitých zásad) ano.
Ovšem moc nevěřím, zda z toho zrovna ten nováček bude nadšen....
Za sebe, pokud si vzpomínám, když jsem kdysi s linuxem začínal, poslední co mě zajímalo byl líbivý kabátek co nejvíc podobný Windows nebo zda tam půjdou hrát jakési hry.... :-\

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Zorin OS
« Odpověď #7 kdy: 06 Května 2021, 21:59:58 »
Tak osobně nepotřebuji v Linuxu nějak extrémně experimentovat. Spíše potřebuji funkční PC na kterém můžu pracovat. A Windows už mi začíná lést krkem.

K hrám. Hrají spíše hry stylu OpenTTD, RimWorld, Space Haven,  Heroes of Might and Magic III a World of Warcraft. První tři jsou dělané i pro Linux (nebo to alespoň Steam tvrdí), Heroes na Linuxu šlape a WoW ještě uvidím, ale to už jsem nehrál skoro rok. :)

Momentálně zkouším ještě Elementary OS a nevypadá špatně. Sice jsem na začátku musel opravit instalaci aktualizací, ale to byla drobnost. Jenom si zvyknout na rozložení MacOS, ale na tom jsem vyrostl tak snad to nebude takový problém. :)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Zorin OS
« Odpověď #8 kdy: 06 Května 2021, 23:14:21 »
...
Za sebe, pokud si vzpomínám, když jsem kdysi s linuxem začínal, poslední co mě zajímalo byl líbivý kabátek co nejvíc podobný Windows nebo zda tam půjdou hrát jakési hry.... :-\

Já na tom byl tak napůl... Chtěl jsem funkčnost a vzhled Windows (to chci v podstatě dodnes, ale nikoliv těch cca po W2000), hry mi vždycky byly naprosto lhostejné.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.