Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zlepšení wifi RTL8192EU  (Přečteno 4368 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Zlepšení wifi RTL8192EU
« kdy: 22 Června 2021, 20:54:31 »
Dostal jsem od kamaráda USB wifi TP-Link TL-WN822N Version 4 RTL8192EU.
Ve Win10 jde uspokojivě stabilně kolem 40/12Mbps, ale v Xubu 18.04 nebo 20.4. jsem dosahoval rychlosti 9/0.3 Mbps. Jsem zvyklý na určitý pokles výkonu v Lin, ale tohle?! Signal level -84 dBm, bitrate iwconfig ukazoval na 1 Mbps
Tak jsem zkusil tohle:
https://github.com/clnhub/rtl8192eu-linux
Stáhnul zip, rozbalil, přejmenoval složku na rtl8192eu, přesunul do svého domovského uživatelského adresáře, otevřel terminál a zadal
Kód: [Vybrat]
cd rtl8192eu
sudo apt -y install linux-headers-generic build-essential dkms git
./install_wifi.sh
a ejhle se to hlo někam na 80/16 Mbps, signal level -50 dBm a bitrate 72 Mbps. Lepší než průměr ve Win. Jede to líp, než na stejném místě Intel wifi moduly (viz. má jiná vlákna na téma wifi) ..

Proč to dopr. nejde rovnou ? ! ! - proč se s tím musí uživatel matlat ? !
« Poslední změna: 22 Června 2021, 21:01:10 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2021, 22:47:00 »
Je to nejaké divné, že to zrazu ukazuje o 34 dBm silnejší signál bez toho aby si tým pohol?
Pri -50 dBm by to mohlo byť aj lepšie keďže to má dva streamy. Ja mám -64 dBm a z tplink 741 cez tri steny mi to ide 90 Mbps na jedno streamové usb wifi. Trocha som tomu pomohol smerovou anténou a upraveným driverom.
« Poslední změna: 22 Června 2021, 22:52:36 od West »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2021, 23:54:22 »
Ve všech testovaných možnostech je vše na stále stejném místě. Drivery v Linuxu často stojí za prd, ale takovou obrovskou ztrátovost oproti Win jsem viděl jen jednou kdysi u bg pci karty od TI s kompilovaným driverem a FW - bez něj vůbec nešla.
Prostě ty stažené drivery jsou někde jinde a já prostě nechápu, proč nemohou být rovnou součástí systému.
Možná by stálo za to to vyzkoušet na jiném distru a možná i na jiné větvi Linuxu, zda je defaultní driver stejně mizerný.
Ten signál mě také udivuje - všímám si toho už dlouho u různých modelů, že v linuxu bývá často znatelně nižší. Jediné vysvětlení je, že je to nějaký šlendrián v ovladači, který kdovíproč škrtí zisk - bug? - nějaký nevydařený úmysl vývojářů s nějakou podivnou logikou? Nevím .. Router je asi 5m za jedněmi dveřmi - tohle nějaká interference, sluneční aktivita či stav ionosféry nevysvětlí a hlavně je to měřeno s odstupem několika minut.
Pořád je tu však otázka, proč když je k dispozici daleko lepší driver, není do jádra implementován ten?
« Poslední změna: 22 Června 2021, 23:59:39 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2021, 00:55:50 »
=> nějaký šlendrián v ovladači, který kdovíproč škrtí zisk...
Ani nie, často to býva problém chýbajúcej špecifikácie k čipu, ktorá detailne popisuje jeho funkcie a nastavenia. Tieto veci sa dajú zakúpiť od firmy, ktorá vyrába čip, ale je to pomerne dosť drahá vec v desiatkach tisíc US$. Hodí sa to vtedy ak chýbajú v eeprom kalibračné hodnoty.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2021, 08:42:15 »
Pořád je tu však otázka, proč když je k dispozici daleko lepší driver, není do jádra implementován ten?

Co na tom pořád nechápeš?
1. V žádném jádře nemůžou být implementované drivery všech těch milionů zařízení co jich na světě existuje, to snad uznáš...
    Nemůžeš přece chtít po vývojářích kernelu, aby sami psali drivery pro veškerý existující HW (možná bys jim rád pomohl... :)) . Z toho důvodu
    tam implementují maximálně drivery které již existují - a to je ona bída....
2. Ty drivery nejsou svobodné = další důvod proč tam nejsou...
3. Většinou bývají zkompilované pouze pro windows, případná "poloamatérská" kompilace pro linux sice funguje, ale pouze v základu - proto ten propad výkonu.
4. Ani ve Windows (instalačce) nejsou pochopitelně všechny drivery obsažené, ale většinou se stáhnou/nainstalují pro daný HW po instalaci OS automaticky, jelikož existují/je odkud...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S.  Já jsem zase "zápasil" s driverem grafiky. Ne že by video na linuxu vůbec nejelo, to nikoli. Ale dosáhnout funkční HW akcelerace grafikou se zkrátka ani po maximálním úsilí nepodařilo. Takže jsem to vzdal...
Přitom na stejném stroji ve windows to funguje normálně (DXVA). Vytížení CPU při přehrávání téhož souboru je 1:20 v neprospěch linuxu.
Strašně mě to sejří, nicméně napsat/zkompilovat linux driver pro IGP Intel neumím.... >:(

« Poslední změna: 23 Června 2021, 11:18:09 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2021, 11:21:13 »
Ale vzdyt ten supr funkcni driver, treba v tomto pripade, existuje - vykompiluje se z neho modul a muze se  implementovat misto toho stareho mizerneho. Kdyz to muzu udelat ja, proc to nemuze udelat rovnou ten tym a pripojit kdyz ne do jadra, tak do distra.
Priklanim se tady k nazoru kolegy z Mintu, ze neustale implementuji novosti misto aby opravovali chyby a venovali se driverum. Je to dementni politika a koncepce vyvoje.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #6 kdy: 23 Června 2021, 13:15:16 »
=> kdyz ne do jadra, tak do distra...
Ten problém je opačný. Autor neprispieva do jadra, ale robí si na vlastnom piesočku.
Do distra sa to tiež nemá prečo dostať. Maintaneri nemajú za povinnosť zháňať a skúšať všetko možné čo nájdu na internete. Nikdy by to ani nestihli. Odlaborovať driver nie je také jednoduché. Niečo opavíš a rozbije sa ti iná vec.
Inak teraz máš signál rovnaký ako ukazuje driver vo Windowse? Myslím hodnotu v jednotkách dBm, pretože Windows má 5 paličiek signálu a Linux len 4 paličky ak sa nemýlim.
« Poslední změna: 23 Června 2021, 13:17:32 od West »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2021, 16:23:35 »
Citace
Do distra sa to tiež nemá prečo dostať. Maintaneri nemajú za povinnosť zháňať a skúšať všetko možné čo nájdu na internete.
Píšou tam, že se jedná o oficiální driver.

Ve Win dneska kolem -55 dBm - tedy o něco horší, než s novým driverem v Lin, což by odpovídalo zhruba klimatickému faktoru vůči včerejšku či jen drobné odchylce v citlivosti.

Citace
Niečo opavíš a rozbije sa ti iná vec.
Jenom, když se zavádějí novoty s diskutabilním přínosem a příliš se hrabe do jinak fungujících věcí = porušení staré fabrické moudrosti. Samo se nic nerozbije ..
« Poslední změna: 23 Června 2021, 16:25:40 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Zlepšení wifi RTL8192EU
« Odpověď #8 kdy: 23 Června 2021, 16:47:54 »
Nečítal som to, ale to môže byť firemný oficiálny driver, tak ako to má napríklad Mediatek, Atheros... Tieto oficiálne drivery priamo z firemného webu, alebo githube nie sú v jadre a ani nikdy nebudú, pretože nie sú napísané pre použitie v jadre, ale mimo jadra. Obsahujú navyše MLME vrstvu, ktorú už jadro obsahuje, navyše táto MLME vrstva nie je kompatibilná s tou, ktorá je v jadre.
Signál na anténach viac streamového prijímača sa môže dosť líšiť a keď máš len jednu hodnotu signálu, tak nikdy nevieš čo je to vlastne za signál. Najlepšie a najrýchlejšie to funguje samozrejme vtedy, ak je signál na každej anténe rovnaký. Stačí malé naklonenie antény a môže sa to vylepšiť (alebo aj pohoršiť).
Pre pochopenie kukni sem: https://ibb.co/0ngHKSD
« Poslední změna: 23 Června 2021, 17:10:40 od West »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.