Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Částečně komprimovaný systém [vyřešeno]  (Přečteno 1604 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Částečně komprimovaný systém [vyřešeno]
« kdy: 12 Července 2021, 10:35:10 »
Ahoj, nevíte o nějakém článku nebo návodu jak udělat částečně komprimovaný systém?
Na tenkém klientu mám k dispozici jen 2 GB SSD flash paměti, a základní instalace Debianu 10 zabere kolem 1 GB. Po doinstalování Xfce4 je to na 1,9 GB a zůstane volných jen 100 MB. Zároveň je ale potřeba, aby jádro a moduly byly nekomprimované.

Zkoušel jsem Linux Live Kit (https://www.linux-live.org), což zabralo celkem i s Xfce4 jen 300 MB, ale načítání systému po připojení dvou monitorů bylo dost nestabilní. Občas se načetl, občas zůstal viset u zprávy "Reached target Sound Card", před "Created slice system-systemd\x2dblacklight.slice", která se zobrazila, když měl zrovna náladu se úspěšně načíst až do konce.

U normální instalace se zatím nestalo, že by se systém při načítání takle zasekl.
Šlo by teda nechat úplný minimum (asi /boot a /lib/modules) pro načtení základního systému nekomprimovaný a všechno ostatní pak načítat z nějakého squashfs, nebo overlayfs, nebo něčeho takového?
« Poslední změna: 30 Července 2021, 21:45:22 od Milhouse »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #1 kdy: 12 Července 2021, 12:09:49 »
To mas tedy pozadavky - na klientu s 2GB pevne pameti a dokonce 2 monitory ... Pokud nejde rozsirit pamet, tak komprimace tady nepomuze - pochybuji, ze to stran hw strojek utahne k pouzitelnosti.
Cele je to z meho pohledu opicarna a asi bych koupil za par stovek neco,  co utahne Xubuntu a nazdar.
Pokud vsak lpis na tomto strojku, tak reseni by zaviselo na ostatnich parametrech. Tj. hlavne zda to ma usb a kolik to ma ram.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #2 kdy: 12 Července 2021, 13:57:00 »
Skôr potrebuješ minimalistický systém ako napríklad Antix, alebo Q4OS. Posledný používam na 15 ročnom stroji s 1 GB RAM a volenej pamäte je tam habafúru, ale neviem ako to funguje s dvoma monitormi.
« Poslední změna: 12 Července 2021, 13:59:55 od West »

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #3 kdy: 12 Července 2021, 14:55:52 »
Tak jde spíš o to, že těch terminálů máme v práci kolem stovky a budou se nahrazovat, tak mi příjde škoda je všechny vyhodit, když by se z toho ještě možná dalo udělat něco použitelného, pokud se na to dá nějaký otevřenější systém, než ten Igel OS 10 co tam byl původně.

Má to USB 2.0 i 3.0, ale vypadá to, že bootovat to umí jen z 2.0. Ale když už nabootuje, tak na tom 3.0 čte z flashky klidně 100 MB/s. Takže jedině dát /boot s GRUBem na to malý SSD (a možná ještě /tmp a /var taky) a zbytek systému na flashku, ale nevím jestli chci pro každý terminál kupovat ještě USB 3.0 flashku, asi spíš moc ne.

RAM to má 2 GB DDR3.
Po načtení to v tom Xfce běhá překvapivě celkem normálně.

Každopádně, stejně bych si rád ještě chvíli zkusil hrát s tím squashfs a overlay, jen nevím kam vytvořit script, který by to při bootování moutnul, a systém by pokračoval v načítání z toho komprimovaného souborového systému. Do /etc/fstab? Ale z toho se čte až po načtení systemd ne? Ideálně kdyby se už i systemd mohl načítat zkomprimovaný. Což ten Linux Live Kit nějak umí. A asi mám trochu bordel v tom, v jakém pořadí se v linuxu co načítá :D

Btw on i ten AntiX a Q4OS mají minimální požadavky 3 GB místa na disku :D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #4 kdy: 12 Července 2021, 15:59:17 »
Co se týče toho SSD - to má rozhraní jaké - že by se po stovce třeba sehnaly třicítky. Flashky se také dají sehnat za pár desítek korun.
Pokud to má 2GB RAM, tak to je dnes takové minimum a tak skoro odpadává bootnout běžný system jako live. Leda by jsi zkusil na ten mini SSD picnout live Slax s perzistencí - ten celkem použitelný je, ale ta RAM je v okamžiku, kdy otevřeš internet. prohl. a, v něm třeba seznam, průšvih ...
Jestli jich vyřazujete stovky, tak mi jeden pošli - budu si hrát s tebou :-)

S tou diverzí při bootu by jsi podle mě musel modifikovat už inicializační soubory a i tak, jestli máš jen 2GB, tak by jsi to musel neustále čistit, aby jsi se nedostal do crashe pro nedostatek místa + ten problém s výkonem při té dekomprimaci - tahle cesta je podle mě zcela nerentabilní.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #5 kdy: 12 Července 2021, 16:25:49 »
Neviem či má Q4OS možnosť minimalistickej inštalácie, neskúšal som sa na to detailnejšie pozerať.
Ty sa ovšem snažíš použiť terminál na niečo, na čo nebol určený. Tenkí klienti nepotrebujú vôbec harddisk. Bootujú zo siete. V krajinách tretieho sveta ako napr.v Tanzanii sa v školách používali 486ky a Pentium I ako tenkí klienti bez HDD napojený na server, ktorý obsluhoval systém K12LTSP a ten bežal na Intel Pentium II 233 MHz.
Ak by si sa uberal cestou obslúžneho servera pre ten terminál, tak by si to mal za jednu noc zvládnuté.
« Poslední změna: 12 Července 2021, 17:04:28 od West »

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Částečně komprimovaný systém
« Odpověď #6 kdy: 19 Července 2021, 16:31:42 »
Tak to co jsem si představoval, byl nakonec Linux Live Kit, ale s přidaným modulem ovladače grafiky (via_chrome9) už do samotného live kitu. Díky jednomu Issue jsem zjistil, že do initrd.img můžu manuálně vložit některé moduly přidáním příkazu do initramfs/initramfs_create:
Kód: [Vybrat]
copy_including_deps /$LMK/kernel/drivers/ ...cesta k modulu(rozbalí se hned při bootu, a ne až po cca 20s kdy se začne rozbalovat ten velký squashfs soubor)

A taky jsem upravil soubor build - u příkazu mksquashf jsem místo xf komprimace použil lzo a vypnul --always-use-fragments. Výsledný zkomprimovaný soubor je sice větší (s lzo 1,3 GB, s xf by měl asi 800 MB), ale zato načítání je o dost rychlejší.

Zkoušel jsem taky nainstalovat normální (nekomprimovaný) systém na USB 3.0 flashku (R: 90MB/s, W: 15 MB/s | ale sekvenční) s tím, že /boot, /var a /tmp byly na tom malém SSD, ale celkem dost se to sekalo. Ta USB flashka má přeci jen nějaký reset time nebo co, kdy si potřebuje odpočinout, takže se na OS moc nehodí.

 ??? jak to označím jako vyřešené?
« Poslední změna: 19 Července 2021, 16:38:16 od DarkMeni »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.