Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB - (vyřešeno)  (Přečteno 2063 krát)

Carl Maria von Weber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
(Vyřešeno)

Jako první informace: jsem amatér :-)
Mám starší notebook HP ProBook 4530s. Mám na něm nové SDD kde chci mít společně Win10 a Ubuntu. Dle návodů na netu jsem musel nedřív přepnout disk z MBR na UEFI/GPT, pač Windows mi udělá hodně logických disků a Linux taky, plus moje na data. Ok, to nebyl problém. Pak jsem dle návodu nainstaloval první Windows a to šlape. Pak jsem jako druhé nainstaloval Linux a to NEšlape. Už při instalaci Linuxu mi bylo divné, že mi nenabídne možnost instalovat vedle Windows. Prostě Windows nevidí. Dle netu jsem zkoušel obnovit botovací tabulku GRUB. Napíše mi to, že vše úspěšně nastaveno, ale po restartu nic, jen se suše načte Windows. Když jsem si z Flasky ručně načetl GRUB, tak tam vidím jen Linux a Windows vůbec. A když si z Biosu načtu ručně EFI File Manager, tak ten mi zas ukáže jen Windows a Linux vůbec nevidí. Ti "hoši" se prostě k sobě nemají :-D
Co ještě mohu udělat? Už jsem nikde nic nenašel, nebo už nevím jak hledat.
Pošlu klidně fotky jak mám rozdělné disky a jiné věci, ale nevím jak to sem vložit.
« Poslední změna: 11 Srpna 2021, 20:36:06 od Carl Maria von Weber »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2021, 10:55:12 »
Screenshoty urcite dej.
Nicmene problem nejspise bude v tom, ze bylo spatne zvoleno umisteni pro zavadec. Dalsi moznost je, ze v UEFI NTB je treba bootloader zapsat jako provereny.
Osobne bych se prepnul zpet do Legacy/CSM, pokud by jsi s tim mel nejak moc zapasit - nevidim v tom problem - instaluji takto dualbooty bezne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Carl Maria von Weber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2021, 13:05:13 »
Nemám možnost přepnout do Legacy, viz foto:
Níže jsou fotky jak mám rozdělené disky:
https://ctrlv.cz/uFqg
https://ctrlv.cz/xT6d
https://ctrlv.cz/NJ1A
https://ctrlv.cz/ROUL

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2021, 13:58:19 »
Ty fotky nejdou vlozit primo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Carl Maria von Weber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #4 kdy: 08 Srpna 2021, 15:40:01 »
Bohužel ne, ať to zkouším, jak to zkouším, tak mi to píše, že to přesáhlo počet znaků, a to ikdyž jsem fotky zmenšil na 20 % původní velikosti. Toto byla jediná cesta, jak sem vložit nějakou fotku. Nejde otevřít, mám to dát jinam?

jmp

  • Host
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #5 kdy: 08 Srpna 2021, 16:33:56 »
přesně tenhle ntb mám taky a UEFI má drobet nepovedené (je to skoro devět let staré, tak se asi nelze divit)

kupoval jsem to se SLED a windows to nikdy nepotkalo, přesto se UEFI snaží přes veškerou snahu bootovat výhradně windowsáckej zavaděč (tomuto odpovídají i popisované příznaky...)

osobně jsem se vrátil k používání legacy BIOSu, ale při pokusech mi zabralo podstrčení kopie zavaděče linuxu do umístění windows zavaděče i s přejmenováním souboru na jméno původního zavaděče windows- pokud to chcete zkusit, tak si preventivně udělejte zálohu windowsího zavaděče

ono je možné. že zavaděč linuxu by mohl být schopen nastartovat i windows, nicméně já to určitě nevyzkouším...

Carl Maria von Weber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #6 kdy: 08 Srpna 2021, 19:52:02 »
Klidně bych zkusil přepsat ten zavaděč, ale nevím jak na to.
Zkoušel jsem to podobně, jako při obnovování toho GRUB, ale napsalo mi to, že je to formátované v NTFS, takže se do toho cpát nebude :-D
A pořáde mě dráždíte s tím Legacy, nechápu jak můžete jet na Legacy, když na něm můžete mít jen 4 logické disky a to vám určitě při Win10 a Linux a vlastním disku na data nemůže stačit?! Já, když vypnu UEFI při GPT, tak mi disk nenajede vůbec. Tak tomu fakt nerozumím, a vůbec ani nechápu v čem mi to jako pomůže, když pojedu na Legacy?

jmp

  • Host
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #7 kdy: 08 Srpna 2021, 20:22:06 »
oddíl s EFI zavaděčema je FAT32

dualboot nepoužívám už léta a na tom ntb mám jen linux (na dvou oddílech - tedy mě to užívání legacy bios nijak neomezuje...)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #8 kdy: 08 Srpna 2021, 20:37:42 »
Je treba oprava:
V mbr se daji instalovat 4 primarni oddily, ale muzes udelat 3 primarni a jeden rozsireny na ktery muzes udelat logickych oddilu uz vice - tedy do nej plne instalovat linux s libovolnym rozdelenim.

Pomuze to v tom, ze si prave udelas v pohode dualboot, nebudes muset resit vicero zavadecu a ani pripadne problemy treba s wifi. Je to proste jednodussi a spolehlivejsi.
« Poslední změna: 08 Srpna 2021, 20:42:06 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #9 kdy: 09 Srpna 2021, 22:48:28 »
Je treba oprava:
V mbr se daji instalovat 4 primarni oddily, ale muzes udelat 3 primarni a jeden rozsireny na ktery muzes udelat logickych oddilu uz vice - tedy do nej plne instalovat linux s libovolnym rozdelenim.

Pomuze to v tom, ze si prave udelas v pohode dualboot, nebudes muset resit vicero zavadecu a ani pripadne problemy treba s wifi. Je to proste jednodussi a spolehlivejsi.

Přesně tak, a potřeba vyššího počtu oddílů se řeší pomocí extended > logical part. Přitom windows musí být na primárním oddíle.

Carl Maria von Weber

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #10 kdy: 11 Srpna 2021, 20:35:27 »
Tak jo tedy. Vypnul jsem UEFI a konvertoval zpět na MBR. Pak jsem první nainstaloval Linux, kde jsem si dle potřeby rozdělil disky. Poté jsem teprve nainstaloval Windows. Pak jsem logicky musel opravit tu bootovací tabulku GRUB. A vše šlape na pohodu :-) Takže vyřešeno. Díky
A to extendet - logical part jsem nemusel ručně nastavovat, pač si to ty systémy, tím, že jsem zvolil tento postup, takto nastavily samy.
« Poslední změna: 11 Srpna 2021, 20:38:32 od Carl Maria von Weber »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB - (vyřešeno)
« Odpověď #11 kdy: 11 Srpna 2021, 23:08:40 »
Tak většinou se to dělá obráceně - a s grubem se netřeba patlat, páč si ho linux nastaví automaticky a návodů je na ruční rozdělení hafo - ale když to funguje ....
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Bootuje jen Windows a vůbec se nenačte GRUB
« Odpověď #12 kdy: 12 Srpna 2021, 18:19:22 »
Tak jo tedy. Vypnul jsem UEFI a konvertoval zpět na MBR. Pak jsem první nainstaloval Linux, kde jsem si dle potřeby rozdělil disky. Poté jsem teprve nainstaloval Windows. Pak jsem logicky musel opravit tu bootovací tabulku GRUB. A vše šlape na pohodu :-) Takže vyřešeno. Díky
A to extendet - logical part jsem nemusel ručně nastavovat, pač si to ty systémy, tím, že jsem zvolil tento postup, takto nastavily samy.

Nejprve se rozdélí disk (vytvoří se potřebné part pro windows a linux).
Pak se instaluje windows.
Nakonec se instaluje linux.
Při tomto pořadí pak není nutno grub opravovat/reinstalovat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.