Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší  (Přečteno 4623 krát)

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Potřeboval bych zcela vypnout všechny automatické aktualizace a vše co s tím souvisí. Podle různých dostupných zdrojů na webu jsem v souboru /etc/apt/apt.conf.d/20auto-upgrades nastavil následující volby:

APT::Periodic::Update-Package-Lists "0";
APT::Periodic::Download-Upgradeable-Packages "0";
APT::Periodic::AutocleanInterval "0";
APT::Periodic::Unattended-Upgrade "0";


Ve správci aktualizací v části Aktualizace je nastaveno:

Automaticky kontrolovat aktualizace: Nikdy
Když jsou dostupné bezpečnostní aktualizace: Zobrazovat okamžitě
Když jsou dostupné ostatní aktualizace: Zobrazovat každé dva týdny
Zobrazit upozornění na nové verze Ubuntu: Nikdy

I přesto se mi občas stále spouští správce aktualizací s požadavkem na aktualizaci balíčků a po startu systému se v některých případech začne stahovat velký objem dat (s největší pravděpodobností související s aktualizacemi).

Existuje nějaké natavení, které skutečně deaktivuje všechny aktualizace? Potřeboval bych postup pro Ubuntu verze 18.04 a vyšší.


JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2021, 19:33:51 »
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+disable+all+automatic+updates&t=hx&va=g&ia=web

a projít to všechno znovu. Včetně zjištění, co konkrétně má snahu se přes ono nastavení automaticky aktualizovat...

Tipoval bych, že půjde o bezpečnostní aktualizace, ale nemusí to tak být.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2021, 20:12:46 »
Je třeba ještě najet do nastavení aplikací spouštěných po startu a tam deaktivovat update notifier nebo tak nějak - takhle to musím udělat v Xubuntu - taková drobná ukázka windowsovatění Ubu a spol. - dvojité korelační nastavení pro jednu věc ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2021, 20:26:37 »
...taková drobná ukázka windowsovatění Ubu a spol. - dvojité korelační nastavení pro jednu věc ...

Tak tyhle duplicity má Linux odjakživa, za všechny bych jmenoval instalaci a nastavení tiskáren: jde to v CUPSu, pak taky systém mívá nějaký svůj nástroj a občas se do toho všeho ještě se.e ovladač či přímo aplikace od výrobce tiskárny.

Čili když člověk skousne tohle, tak zbytek už je pohoda, jazz...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2021, 03:31:03 »
Moje instalace (U18.04) všechna nastavení v utilitě SW & aktualizace respektuje. Mám tam kromě jiného zakázané automatické aktualizace (tj. nastaveno "zobrazovat okamžitě"), takže se bez mého souhlasu rozhodně nic nestahuje/neinstaluje..
Druhou možností je odinstalace Správce aktualizaci a občas (jednou za měsíc) provést ručně (třeba Synaptic) nebo příkazem.
Ale jak už jsem výše uvedl, já s tím potíže nemám....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2021, 09:17:25 »
Ano tohle vše je takhle nastaveno správně, ale u mých instalací Xubuntu (od 16.04) je to ignorováno, dokud ručně nevypnu v nabídce pro autostart příslušnou položku. Pak to teprve přestane otravovat a dělám to ručně.
Pokud mi ale vše funguje, tak zásadně aktualizuji jenom internetový prohlížeč pomocí sudo apt install.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #6 kdy: 25 Září 2021, 11:07:16 »
V aplikacích po přihlášení jsem našel jen Agent klíčů SSH. To jsem nechal aktivované, jak bylo.

Po spuštění jsem si všiml, že po přihlášení největší zátěž způsoboval gnome-system-monitor. Po nějaké chvíli se spustil update-manager. Mezi nabízenými aktualizacemi byly skutečně i ty bezpečnostní, ale vyskytovaly se tam i Ostatní aktualizace. Mimo to neustále běžel update-notifier.

Prošel jsem návody a podle nich jsem přidal některá další nastavení.

Zakomentoval jsem:

/etc/cron.daily/update-notifier-common
/etc/cron.weekly/update-notifier-common


A deaktivoval snapd:
Kód: [Vybrat]
systemctl mask snapd.service
systemctl stop snapd.service

Také jsem ve správci aktualizací v části Aktualizace vypnul všechno z části Instalovat aktualizace z.

Uvidím, jestli to zabere.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2021, 19:24:16 »
Nic takového tam nemáš?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #8 kdy: 26 Září 2021, 00:58:34 »
Jak už jsem psal výše, přejmenuj exáč update-notifieru:
Kód: [Vybrat]
sudo mv /usr/bin/update-notifier /usr/bin/update-notifier_off
Pak už tě aktualizace nikdy otravovat nebudou, nicméně je můžeš kdykoli (až budeš mít čas/chuť/náladu) provést přes příkaz (apt) nebo Synaptic.

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #9 kdy: 26 Září 2021, 10:51:03 »
@Ventero: Nemám. Používám ale gnome-session-flashback, tak jestli to nemůže být tím.

@juwa2: Dal bych přednost nastavení před odinstalací. Ale jak pozoruji, tak to bude asi jednodušší cesta. :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #10 kdy: 26 Září 2021, 13:26:13 »
To je nejaka haluz - ze by se v Ubuntu spoustela po stratu jen jedna aplikace je nesmysl - to by skoro nic nefungovalo. Jestli tam nebude jeste jedno podobne generalni nastaveni - tohle vypada, ze to je nejaka oddelena ciste uzivatelska cast. A nebo neni tam nejake zatrzitko pro  zobrazeni systemovych sluzeb po spusteni nebotekneco ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2021, 22:24:47 »
Pokud tam je jenom tohle jedno, tak je něco evidentně špatně - nejsem rozhodně příznivcem reinstalací, ale v tomhle případě...

Jinak ty všechny položky spouštěné při přihl. (i systémové) se v tom přehledu zobrazí po zadání tohoto příkazu:
Kód: [Vybrat]
sudo sed –i ‘s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g’ /etc/xdg/autostart/*.desktop

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #12 kdy: 29 Září 2021, 18:33:57 »
To zafungovalo. Nyní se mi tam zobrazuje i položka Oznamování aktualizací, co je na obrázku od Ventera.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #13 kdy: 29 Září 2021, 19:03:32 »
To zafungovalo. Nyní se mi tam zobrazuje i položka Oznamování aktualizací, co je na obrázku od Ventera.

No a je aktivní (zaškrtnutá)?
Osobně se domnívám, že tam máš duplicitní upozorňování na ty aktualizace. Jak se toho zbavit už jsem ti napsal (= přejmenovat jeden soubor)  :-\

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #14 kdy: 30 Září 2021, 17:44:34 »
Byla aktivní (zaškrtnutá). Vše jsem nastavil podle rad, které jsem zde dostal. Díky za ně.

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #15 kdy: 20 Října 2021, 17:13:01 »
Stále to nestačilo a opět se po startu Ubuntu projevily aktualizace, které výrazně zatěžovaly síť. Povedlo se mi zjistit, že zátěž byla způsobená běžícím snapd.

Bylo asi nutné ještě deaktivovat v Aplikace spouštěné při přihlášení položku Snap user application autostart helper. Znovu jsem raději ještě provedl pomocí systemctl deativaci snapd.service, které byly opět povolené, i když jsem je už dříve deaktivoval.

Zatím to vypadá, že to zabralo.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #16 kdy: 20 Října 2021, 18:28:12 »
Nekde tu tusim Juwa psal, jak se zbavit tehlech veci kolem snap, jako napr. jejich zahrnuti do vyberu, instalacce, aktualizace ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #17 kdy: 22 Října 2021, 13:20:36 »
Aktualizační mechanismus snapů je zcela nezávislý na apt a jakémkoli uživ. nastavení.
Krom toho, ponechává tři poslední verze každého snapu (koho baví stále to ručně čistit), většina snap aplikací s sebou navíc "táhne" snapy další (core, core18, core20, gnome-3.28-runtime, dokonce překvapivě i wine-stable-runtime a jiné...).
To zabírá mnoho místa a jde to proti základní filosofii linuxu jako "lehké" alternativě k molochu Windows.

Takže pokud je to jenom trochu možné, všech snap/flatpak alikací se zbav (nainstaluj jejich běžnou verzi (apt) - pokud existuje. Začni tím, že si zjistíš, kolik a jakých těch snapů tam vlastně máš:
Kód: [Vybrat]
sudo snap list
Pak se můžeš celého toho obludného mechanismu kompletně zbavit (snapd) a máš pokoj..
Zvláště zákeřné je, že do těch nových "center softwaru" je snap cpán násilím (je třeba odstranit plugin), je to tam šikovně schované, takže běžný uživatel nainstaluje aplikaci a ani netuší, že je to snap verze.. :-\

A poslední trend je bohužel ten, že mnoho aplikací ani jinou verzi mít nebude (např. firefox, to je asi jeho poslední hřebíček do rakve).
Samozřejmě, stále půjde stáhnout zdroják a aplikaci si sám zkompilovat, ale to není rozhodně nic pro většinového uživatele.

« Poslední změna: 22 Října 2021, 13:39:18 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #18 kdy: 22 Října 2021, 18:45:48 »
Když jsme u těch aktualizací: automatickou, nechtěnou a nevypnutelnou aktualizaci má i minimálně jedna aplikace ve formátu *.appimage (Saleae Logic). Pravda, zatím to "pouze" stahuje novou verzi a neinstaluje ji, takže ještě mají co dohánět...

Po instalaci defaultně zapnutá telemetrie je už jen taková třešnička na dortu...

Prostě zlatej Linux - být ve widlous, tak už není na výběr vůbec nic* a ber, nebo nech být. I když zrovna u tohoto SW je to díky jedinému formátu a neotevřenosti právě tak...

(*) mám na mysli PPA, zdrojáky a kompilaci, jiné repozitáře (z jiných blízce příbuzných distribucí) atd. apod.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #19 kdy: 23 Října 2021, 00:15:18 »
Když jsme u těch aktualizací: automatickou, nechtěnou a nevypnutelnou aktualizaci má i minimálně jedna aplikace ve formátu *.appimage (Saleae Logic). Pravda, zatím to "pouze" stahuje novou verzi a neinstaluje ji, takže ještě mají co dohánět...

Po instalaci defaultně zapnutá telemetrie je už jen taková třešnička na dortu...

Prostě zlatej Linux - být ve widlous, tak už není na výběr vůbec nic* a ber, nebo nech být. I když zrovna u tohoto SW je to díky jedinému formátu a neotevřenosti právě tak...

(*) mám na mysli PPA, zdrojáky a kompilaci, jiné repozitáře (z jiných blízce příbuzných distribucí) atd. apod.

Většina *.appimage jde rozbalit > editovat > opět zabalit
pomocí aplikace (cli) appimagetool.appimage https://github.com/AppImage/AppImageKit/releases

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #20 kdy: 23 Října 2021, 09:47:23 »
Když jsme u těch aktualizací: automatickou, nechtěnou a nevypnutelnou aktualizaci má i minimálně jedna aplikace ve formátu *.appimage (Saleae Logic). Pravda, zatím to "pouze" stahuje novou verzi a neinstaluje ji, takže ještě mají co dohánět...

Po instalaci defaultně zapnutá telemetrie je už jen taková třešnička na dortu...

Prostě zlatej Linux - být ve widlous, tak už není na výběr vůbec nic* a ber, nebo nech být. I když zrovna u tohoto SW je to díky jedinému formátu a neotevřenosti právě tak...

(*) mám na mysli PPA, zdrojáky a kompilaci, jiné repozitáře (z jiných blízce příbuzných distribucí) atd. apod.

Většina *.appimage jde rozbalit > editovat > opět zabalit
pomocí aplikace (cli) appimagetool.appimage https://github.com/AppImage/AppImageKit/releases

No to je sice zajímavá informace, nicméně v dané souvislosti není k ničemu...

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #21 kdy: 23 Října 2021, 10:11:25 »
Přímo jsem žádný snap neinstaloval. Ale jen tak pro zajímavost, tam bylo toto: core, core18, gnome-3-26-1604, gnome-3-34-1804, gnome-calculator, gnome-characters, gnome-logs, gnome-system-monitor, gtk-common-themes.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #22 kdy: 23 Října 2021, 10:40:23 »
Přímo jsem žádný snap neinstaloval. Ale jen tak pro zajímavost, tam bylo toto: core, core18, gnome-3-26-1604, gnome-3-34-1804, gnome-calculator, gnome-characters, gnome-logs, gnome-system-monitor, gtk-common-themes.

To se asi pleteš...
Instaloval, aniž bys o tom věděl - myslel sis, že je to normální aplikace.
Nicméně něco z tebou uvedeného tam bylo nainstalované (předinstalované) automaticky (v rámci gnome).

Ale třebas ten "system-monitor" nebo "gnome-calculator" není třeba mít ve snap verzi, existují i verze normální které s sebou netáhnou tunu balastu...

Až budu mít čas, dám sem skript který tento moloch z každého PC dokonale a definitivně "vyčistí".. :)

Kaminar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #23 kdy: 23 Října 2021, 11:12:06 »
Myslel jsem, že pouze z Centra software se instalují snapy.  :o Vše jsem instaloval jen pomocí apt-get nebo synaptic.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plná deaktivace automatických aktualizací Ubuntu 18.04 a vyšší
« Odpověď #24 kdy: 25 Října 2021, 10:21:17 »
A poslední trend je bohužel ten, že mnoho aplikací ani jinou verzi mít nebude (např. firefox, to je asi jeho poslední hřebíček do rakve).
Samozřejmě, stále půjde stáhnout zdroják a aplikaci si sám zkompilovat, ale to není rozhodně nic pro většinového uživatele.

Zatím je ještě FF emitován jako .deb - minimálně pro Ubuntu - a doufám, že k tomu nedojdou - to už by fakt definitivně projeli:
Kód: [Vybrat]
firefox_93.0+build1-0ubuntu0.18.04.1_amd64.deb
« Poslední změna: 25 Října 2021, 10:23:41 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.