Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UbuntuDDE po instlaci nenaběhne  (Přečteno 1400 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
UbuntuDDE po instlaci nenaběhne
« kdy: 06 Října 2021, 17:24:15 »
Ahoj, chtěl bych na noťas nainstalovat UbuntuDDE, ale po dokončení instalace a restartu nenaběhne žádný zavaděč, akorát to chvíli zkouší najít PXE boot na síti a pak to oznámí že to nenašlo žádný systém.

Zkoušel jsem i BootRepairDisk, ten navrhnul odebrání a novou instalaci grub2, ale ani to nepomohlo. Ve výsledném logu bylo, že to na sda1 našlo Ubuntu 20.04, ale po restartu opět žádný systém.

Noťas plně nepodporuje UEFI, proto to chci nainstalovat jako Legacy boot s MBR tabulkou:
/dev/sda:
/dev/sda1: ext4, mount point: / (40 GiB) [boot]
/dev/sda2: ext4, mount point: /home (160 GiB)

Nevidím tam žádný problém, proč by to nemělo fungovat.

Zkoušel jsem také instalaci na GPT tabulku s tím 512MB oddílem ve FAT formátu pro EFI a zapnutým UEFI Bootem v BIOSu, ale systém stejně nenabíhal.

Předtím tam byl Deepin OS, také přes Legacy boot, a ten normálně fungoval, ale už si nepamatuju, jestli jsem při instalaci musel dělat něco speciálního, nebo to fungovalo hned po instalaci.

Děkuji za rady
« Poslední změna: 06 Října 2021, 17:26:56 od DarkMeni »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UbuntuDDE po instlaci nenaběhne
« Odpověď #1 kdy: 06 Října 2021, 19:25:02 »
1. Instaluj v Legacy/mbr
2. Nainstaluj zavaděč (grub) tam co má být (= na disk jako celek (/dev/sda) , nikoli na oddíl)
-----------------------------------
Doplňující dotazy:
Live bootuje/běží normálně?
Jak (čím) jsi připravil instalační medium?  Doporučuji (správně nastavený) Rufus nebo Etcher.
---------------------------------------------------------------------------
Pokud nechceš instalovat znovu, tak v nynější situaci by stačilo obnovit/instalovat grub na /dev/sda
To můžeš udělat z live (chrootnout nainst. systém > nainstalovat grub).

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:UbuntuDDE po instlaci nenaběhne
« Odpověď #2 kdy: 07 Října 2021, 10:03:04 »
Jj, live verze běží normálně.

Zkoušel jsem přeinstalovat grub2 ručně v terminálu:
Kód: [Vybrat]
# mount /dev/sda1 /mnt
# grub-install --root-directory=/mnt --recheck /dev/sda
Ale to nepomohlo

Nakonec jsem zkusil znovu přeinstalovat s volbou "Vymazat disk", která vytvořila jen jeden velký oddíl na celém disku a 6 GB swap oddíl, a to už nabootuje. Ale chtěl bych mít oddělený oddíl pro systém a pro domácí složku (/home).

Buď tedy můžu nabootovat zase z live verze, abych mohl unmoutnout /dev/sda1, zmenšit ho, a vytvořit další oddíl pro /home... Nebo co jsem teda mohl dělat blbě že to při manuálním vytváření oddílu pak nebootovalo? Pamatuju si, že mi to vždy po vytvoření oddílu vypsalo hlášku, ať se vrátím a vytvořím ještě jeden 8MB nenaformátovaný oddíl s příznakem "bios_grub", ale i když jsem to udělal a dal "pokračovat", tak se ta hláška stejně zase objevila...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UbuntuDDE po instlaci nenaběhne
« Odpověď #3 kdy: 07 Října 2021, 18:16:19 »
1. Ruční instalace grubu z terminálu se provádí zásadně na chrootnutém (tom nainstalovaném) systému:
Nabootuješ live > spustíš terminál > provedeš chroot > nainstaluješ grub > vylezeš z chrootu > restartuješ
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda1 /mnt 
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /run /mnt/run
sudo chroot /mnt
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
exit
sudo reboot

2. Dodatečně (tj. po dokončené instalaci) dát /home  na extra oddíl lze, je to ale trošku složitější než jenom ten oddíl vytvořit - nicméně zkus to, podrobný návod máš zde.

3. Chyba je jednoznačně v chybném umístění grubu při ruční instalaci.
« Poslední změna: 07 Října 2021, 18:57:31 od juwa2 »

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:UbuntuDDE po instlaci nenaběhne
« Odpověď #4 kdy: 08 Října 2021, 18:13:39 »
Nakonec jsem to udělal tak, že jsem zmenšil systémový oddíl, z volného místa udělal oddíl pro /home, a pak to celé zase přeinstaloval (nevytvářel jsem novou tabulku oddílu, jen nastavil mount-pointy existujícím oddílům), a tentokrát už systém normálně naběhnul.

K 3.: No já jsem prvních pár pokusů instalace nechával instalátor, aby se postaral o instalaci zavaděče, a stejně to nefungovalo. Ručně jsem ten grub zkusil nainstalovat asi až na 3. pokus.
Spíš mám pocit, že i když jsem vybral MBR tabulku, tak instalátor z nějakého důvodu vytvářel GPT (to by vysvětlovalo i tu hlášku, abych vytvořil 8MB oddíl s příznakem bios_grub).

Každopádně už to nějak funguje :D
Díky za návod jak příště správně instalovat grub.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.