Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Otočená obrazovka - ovladanie správne  (Přečteno 1628 krát)

Peter22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Otočená obrazovka - ovladanie správne
« kdy: 31 Října 2021, 13:02:25 »
Zdravím.
Som tu upne nový. Ubuntu používam viac ako rok a nikdy som nemal taký problém, ktorý som nevedel nájsť na nete. Teraz mi to už ale hlava neberie. :-)
Mám Teclast x98 plus. Mal som problémy s inštaláciou aj predtým WIN a teraz (rok) ubuntu keď bol display naopak ale neskôr som si poradil. Teraz mi to už naozaj nejde.
Ovládanie (dotyky reagujú ako majú)  dokonca aj zobrazenie myši je tak ako má byť ale plocha je o 180 stupňov otočená. Otočenie obrazovky nerieši môj problém, lebo sa mi pretočí všetko. Keď som to spravil tak plocha bola tak ako mala ale zase myš bola dole šípkou + aj dotykové ovládanie je zrkadlové. Jednoducho myš aj dotykové ovládanie je naopak oproti ploche.
Ak je plocha hore nohami tak ak normálne kliknem vľavo dolu otvorí sa mi ponuka aplikacií. Ak kliknem vpravo hore mám ponuku Wifi, batéria a tak...
Nerieši to ani xrandr. Problém nastal pri novej inštalácií ubuntu a ani aktualizácie nemohli + skúšal som inštalovať bez aktualizácií - otočený display, pozeral som BIOS a tak...
Príde mi to tak, že iba ten obrázok plochy, samotné zobrazenie je naopak. Ako keby to robili ovládače GPU ale nie som si istý.
 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Otočená obrazovka - ovladanie správne
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2021, 14:58:52 »
https://www.debugpoint.com/2019/12/how-to-rotate-display-in-ubuntu-linux/

Jak se to chová v jiném účtu (zkus ho vytvořit).
Zkus nainstalovat jiné prostředí (třeba Mate).
« Poslední změna: 31 Října 2021, 15:00:32 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Otočená obrazovka - ovladanie správne
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2021, 15:02:56 »
Chapem to spravne ze je to zariadenie so snimacom polohy/natocenia displeja?
Skus pozriet toto
https://askubuntu-com.translate.goog/questions/1035209/how-to-turn-off-screen-rotation-in-ubuntu-18-04-lts?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=nui
Riesia tam ako vypnut automaticke otocenie, ty zrejme potrebujes zapnut tuto funkciu. Cize namiesto false ries true.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Peter22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Otočená obrazovka - ovladanie správne
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2021, 19:25:33 »
Zdravím. Veľmi pekne ďakujem za pomoc ale aby som zbytočne nerozpisoval v čom je problém tak som spravil dve fotky.
G senzor funguje a viem ho nastaviť tak aby som ho mal tam kde chcem. Ale problém je v tom, že je všetko naopak.
Prosím všimnite si hlavne ako je myš, kde je a čo som s ňou otvoril. Všetko robím na slepo, pokus-omyl, lebo neviem poriadne kde klikám.
Skúsil som aj odstrániť g senzor ale nič - nepomohlo. Po resete sa mi znova všetko nainštaluje naspäť. Neverím, že chyba bude tam. Skôr ma napadá v synchronizacií medzi zobrazením a ovládaním. Ale čo s tým neviem.
Hlavne si všimnite, že myš otočená nie je a kde je! Pozrite kde kliknem a čo otvorím. Je dosť zložite niečo robiť :-D
https://drive.google.com/drive/folders/15pKotKSob7FNHa64HN9uMnKdU3g9gt2q?usp=sharing

Peter22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Otočená obrazovka - ovladanie správne
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2021, 19:29:20 »
Ešte preistotu. XRANDR aj otačanie obrazovky som skúšal ale jednoducho mi to aj tak otočí všetko. Jednoducho sa to iba otočí o 90-180-270 stupňov ale problém ostáva.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Peter22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Otočená obrazovka - ovladanie správne
« Odpověď #6 kdy: 01 Listopadu 2021, 12:50:00 »
Tak chlapi som celkom vyčerpaný :-D  Pár krát som inštaloval ubuntu :-D  .Tibor ten príspevok, čo si sem dal keď som si ho čítal, hneď som vedel, že je to môj problém. Je to tam rozpísané ale keďže som stále nový tak som nevedel zaviesť script. Proste mi to nešlo, som ešte laik ale časom sa naučím. Tak som rozmýšľal prečo mi to minule išlo a teraz nie. Prvá vec bola, že som vymenil myš už pri inštalácií a pomohlo to. Ako celá obrazovka bola doprava ale konečne nebolo zrkadlovo otočené ovládanie s plochou (obrazovku som si poriešil). Takže som vedel kde klikám, čo mi dosť pomohlo. Potom som išiel postupne. Zakaždým keď som niečo spravil som resetoval zariadenie aby som prišiel nato čo sa stane keď čokoľvek urobím. Nakoniec sa mi pretočilo ovládanie keď zapnem automatické prihlásenie do ubuntu. Ak to znova vypnem tak ubuntu ide perfektne. Zapnem a všetko je zrkadlové. Chcel by som aby sa automaticky prihlasoval (aj tak musím už v prostredí ubuntu sa prihlasiť ale ide o to,
že aplikácia BARRIER sa mi hneď nenačíta a tým pádom nemôžem z iného PC sa prihlasovať).
PC na ktorom mám problém s ubuntu je Teclast x98 plus. Používam ho podobne ako ďaľšiu obrazovku k PC, nič zvláštne, takto sa zoznamujem s ubuntu (inak veľmi sa mi páči).
Preto nepotrebujem žiadne extra fungovanie len aby mi išiel barrier a vedel by som sa hneď prihlásiť po zapnutí.
Kokos je tu toho veľa tak snáď sa v tom nestratíte. :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.