Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záchrana dat z flahsdisku  (Přečteno 2615 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Záchrana dat z flahsdisku
« kdy: 16 Listopadu 2021, 20:31:40 »
Samozřejmě, že znám Test Disk a zřejmě lze najít nějaké návody, jak s tímto nástrojem s komplikovaným ovládáním vykonat potřebné.
Nicméně doba jde dopředu a chci se tedy zeptat, jestli už je nějaká alternativa, třeba v podobě nadstavby, která by uměla také obnovit adresářovou strukturu a třeba by se s ní i dalo pracovat lépe. A to jak ze smazaných dat, tak i na úrovni poškozeného nebo nečitelného oddílu či souborového systému.
Jako příklad uvedu Win aplikace EaseUs Data Recovery, MiniTool Power Data Recovery, Pandora Disk Drill či Stellar Data Recovery. Ty to umí, ale zdarma jen na ukázku omezené množství dat a rád bych něco pro Linux.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2021, 21:41:38 »
Vo Windows som tiež párkrát skúšal ten Stellar
« Poslední změna: 17 Listopadu 2021, 21:21:22 od zeleno »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #2 kdy: 17 Listopadu 2021, 11:22:46 »
Dlouhodobě jsem Testdisk/Photorec vyhodnotil jako nejlepší řešení.

Ano, strukturu neobnoví (tedy pokud to vůbec lze), ale to je holt daň za předchozí nezálohování.

Dobří správci souborů (např. DoubleCommander po vzoru Total Commanderu) umějí transparentně zobrazit soubory ze všech vytvořených podadresářů* najednou (Příkazy - Přímé zobrazení) a lze je dále třídit podle libovolných atributů, což při restaurování dost pomůže.

(*) a že jich Testdisk/Photorec vytvoří tedy hodně...
« Poslední změna: 17 Listopadu 2021, 11:28:46 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2021, 11:40:08 »
Za me je Testdisk neergonomicky a zaostaly nastroj, proto se doptavam na neco lepsiho. Na Windows uz je nekolik kvalitnich nastroju nekolik let, tak jsem cekal, ze i v Linuxu se to nejak pohlo ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2021, 11:41:39 »
Samozřejmě, že znám Test Disk a zřejmě lze najít nějaké návody, jak s tímto nástrojem s komplikovaným ovládáním vykonat potřebné.
Nicméně doba jde dopředu a chci se tedy zeptat, jestli už je nějaká alternativa, třeba v podobě nadstavby, která by uměla také obnovit adresářovou strukturu a třeba by se s ní i dalo pracovat lépe. A to jak ze smazaných dat, tak i na úrovni poškozeného nebo nečitelného oddílu či souborového systému.
Jako příklad uvedu Win aplikace EaseUs Data Recovery, MiniTool Power Data Recovery, Pandora Disk Drill či Stellar Data Recovery. Ty to umí, ale zdarma jen na ukázku omezené množství dat a rád bych něco pro Linux.

Ve Windows jsem zkoušel R-Studio.
Má i verzi pro linux rlinux která je kupodivu  :) zdarma. Obnova plné adresářové struktury je spíše otázkou míry poškození daného FS. Nicméně nic ti nebrání to vyzkoušet - zkrátka nějaký zkušební soubor smázni a pak se ho pokus obnovit. Doporučuji nějaké větší (1GB++ .iso, tam se "láme chleba"... :)
« Poslední změna: 17 Listopadu 2021, 12:30:15 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2021, 19:41:11 »
Problem je ten, ze nejde o smazane soubory, ale o poskozeny oddil nebo mbr disku. A nebo cele flashky. Ani gparted nedokazal prepsat tabulku oddilu. Vyse jsem vypsal programy, ktere to umi i z takoveho disku. Recuva a jine to neumi - ty umi jen smazane soubory.
Neco jsem zachranil v tech trialech - nektere zdarma obnovi 0.5 , 1 nebo i 2GB, zbytek ozelim nebo nekde vyhrabu ze starych harddisku ve skrini a ted si s tim diskem hraju v diskpartu -  jestli pujde jeste vubec pouzivat ..
Ale nekdy treba vyzkousim to R-studio.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #6 kdy: 22 Prosince 2021, 17:15:44 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #7 kdy: 22 Prosince 2021, 17:36:58 »
Flashka už je na smeťáku - ani jsem ji ostuda nedal do elktroodpadu. Jinak bych se bál testovat Apku z ulozto - to nemá ofiko stránky nebo sekci na něčem důvěryhodném jako třeba github?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #8 kdy: 22 Prosince 2021, 17:55:33 »
Flashka už je na smeťáku - ani jsem ji ostuda nedal do elktroodpadu. Jinak bych se bál testovat Apku z ulozto - to nemá ofiko stránky nebo sekci na něčem důvěryhodném jako třeba github?

Není třeba být vždy dopředu příkladně "vyboben"... :)
Ostatně, v live ti nic už z principu věci samotné "nehrozí".... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #9 kdy: 22 Prosince 2021, 18:32:57 »
To je výhoda Linuxu. Ale pakliže nemá apka ofiko stránku nebo sekci, tak je jasné, že už bude minimálně zastaralá a bez podpory ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #10 kdy: 22 Prosince 2021, 18:42:24 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #11 kdy: 22 Prosince 2021, 19:19:37 »
Ale to je pro Win - chtělo by to Lin apku, která bude umět všechno ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #12 kdy: 22 Prosince 2021, 19:20:32 »
No, ono to má stránku  :) https://www.magicuneraser.com/linux_recovery/

Správně!
Já docela nechápu, že někdo, komu hrozí ztráta drahocenných dat se "ušklíbá" nad možnostmi jak ta data zachránit a usilovně hledá možnosti proč daný/doporučovaný nástroj nepoužít/zavrhnout.

Pokud si vzpomínám, tak jsem v podobné situaci hledal kdejaké "stéblo", byl vděčný za cokoli co data zachrání.... :-\
https://www.r-studio.com/free-linux-recovery/Download.shtml

Ovšem na druhou stranu mě asi handicapuje, že jsem nikdy nedělal prodejce, to už asi stěží doženu.. ;)
« Poslední změna: 22 Prosince 2021, 19:26:51 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #13 kdy: 22 Prosince 2021, 19:35:24 »
Co se dalo jsem zachránil a ze smeťáku nic už nezachráním.
Ono totiž, čím vícekrát se do toho nějakou recovery apkou šáhne, tím víc to zhorší obnovitelnost souborů - takže po těch pokusech jsem zachránil půlku a jsem rád.
Každopádně i tohle je placený SW ...

Juwa: Prodejcem se můžeš stát v každém věku - chceš zaškolit? - dám ti slevu na kurz :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #14 kdy: 22 Prosince 2021, 20:34:42 »
Co se dalo jsem zachránil a ze smeťáku nic už nezachráním.
Ono totiž, čím vícekrát se do toho nějakou recovery apkou šáhne, tím víc to zhorší obnovitelnost souborů - takže po těch pokusech jsem zachránil půlku a jsem rád.
Každopádně i tohle je placený SW ...

Juwa: Prodejcem se můžeš stát v každém věku - chceš zaškolit? - dám ti slevu na kurz :D

Pokusy: Dělat zásadně na image - kopii zachraňovaných dat. Lze totiž opakovat donekonečna aniž hrozí poškození pův. zdroje...
Ne, není placený...
Nabízím "vytlučení dealerských manýrů" z hlavy zcela zdarma... ;)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #15 kdy: 22 Prosince 2021, 20:39:44 »
...
Nabízím "vytlučení dealerských manýrů" z hlavy zcela zdarma... ;)

Waterboarding jako decentní začátek?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Záchrana dat z flahsdisku
« Odpověď #16 kdy: 22 Prosince 2021, 21:38:24 »
To už není potřeba - jen jsem zavzpomínal na staré časy - studené sprchy mě z toho vyléčily 8)
Naordinoval jsem si sám  :)

R-studio není placené - ten Magic jo (Trial or Buy)
« Poslední změna: 22 Prosince 2021, 21:41:39 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.