Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178  (Přečteno 3346 krát)

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« kdy: 16 Listopadu 2021, 21:49:21 »
Všechny zdravím. Používám Kubuntu 18.04. Potřeboval jsem novou tiskárnu, rozhodl jsem se pro sympatickou nejmenší barevnou laserovou multitiskárnu HP Color Lase MFP 178nw. Jelikož se jedná o poměrně mladý typ, nejdříve jsem se podíval na stránky HP, jestli má ovladače pro Linux. Na podpoře byly ke stažení. Tak jsem ji koupil.
Mám ji připojenou přes USB. Všechny ovladače mám nainstalované. Jeden je hlavní, který instaluje vše, nebo je možnost instalovat ovladače samostatně - Tiskárna , kopírka, skener. Tisk funguje, kopírka taky, skener NE.
Problém mám takový, že mi žádná aplikace skener nenajde. Mám nainstalované Sane, HPLIP TOOLS, Qscan2pdf, Simple-scan, Scanlite, Xsane. Ani jedna aplikace skener nenajde.
Hledal jsem na fóru, nic jsem nenašel a tak se ptám. Nemá někdo zkušenosti se stejným problémem? Děkuji za každou pomoc.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2021, 21:51:43 od somi »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2021, 22:01:10 »
Je třeba ještě doinstalovat nějakou knihovnu nebo něco takového, je to 1 nebo 2 malé soubory, myslím - někde jsem to i tady na fóru zahlédl, jestli se nepletu.
Tak zkus ještě pohledat nebo počkat, jestli se neozve ten, kdo to sem přispíval nebo někdo s lepší pamětí.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #2 kdy: 16 Listopadu 2021, 22:49:34 »
Vybrat a nainstalovat rovnaku verziu ako je hplip.
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/plugins
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2021, 11:19:22 »
Kamarád má dlouhodobě stejný problém s multifunkční HP M1132MFP. Před časem jsme to řešili poměrně intenzivně a všemi možnými způsoby, mám k problematice spoustu odkazů, zatím jsme úspěchu nedosáhli.

Předpokládám, že někdy v zimě se k tomu vrátíme, takže sem buď napíšu já (pokud uspějeme), nebo uvítám zkušenosti jiných.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2021, 12:14:00 »
On taky byl a mozna jeste je problem v 20.04 - HP skener, ktery normalne fungoval v 18.04 bez instalace pluginu uz v novem LTS nefungoval vubec. Psal jsem zde jiz o tom.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2021, 17:43:00 »
Hurááá. Tak se mi to povedlo.
Při instalaci se můžou měnit názvy podle novější verze ovladače, takže do konzole zapisovat podle toho.
Nainstaloval jsem z repozitářů rozhraní pro skenery - sane.
Stáhnul a nainstaloval jsem ovladače z https://support.hp.com/cz-cs/drivers/selfservice/hp-color-laser-mfp-170-printer-series/24494365/model/24494366?sku=4ZB96A
Nainstaloval ovladač install.sh  příkazem sh ./install.sh   (konzole se musí otevřít v adresáři s ovladači)
Ze stránky (podle rady TIBOR) -  https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/gethplip jsem stáhnul soubor hplip-3.21.10.run  Nainstaloval v konzoli příkazem ./hplip-3.21.10.run. Samozřejmě konzole se musí zase otevřít ve složce s tímto ovladačem. A je to. Všechny aplikace mi skener ihned najdou a skener skenuje jak má.
« Poslední změna: 12 Dubna 2022, 10:30:29 od somi »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2021, 19:58:06 »
...som to uz raz  pisal,ze hplip treba upgradovat...asitaknijak... ::) ::) ::)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2021, 19:58:36 »
Ak to funguje tak gratulujem, len doplnim ze ja som nedaval odkaz na hplip ale na hplip-plugins(ktore sa instaluje po hplip) ktore prave sluzi na rozbehanie skenerov a faxov na multifunkciach od HP. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #8 kdy: 17 Listopadu 2021, 20:45:28 »
Jako ze "sudo apt install sane" ?
Nebo jak myslis nainstalovat rozhrani "sane" z repozitaru?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #9 kdy: 18 Listopadu 2021, 21:30:58 »
Jako ze "sudo apt install sane" ?
Nebo jak myslis nainstalovat rozhrani "sane" z repozitaru?

Normálně jsem v synapticu nainstaloval sane a sane utils

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #10 kdy: 18 Listopadu 2021, 23:11:23 »
Takže případně takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt sane sane-utils
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

somi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 59
Re:Kubuntu nevidí skener na HP Color laser MFP 178
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2021, 21:33:00 »
Takže případně takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt sane sane-utils

Tak tak

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.