Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha DEJA-DUP  (Přečteno 1747 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Záloha DEJA-DUP
« kdy: 14 Prosince 2021, 17:19:46 »
Používám zálohování na síťový disk. Docela do funguje. Malá problém je, že když člověk probudí počítač, tak proto, že na něm chce rychle něco udělat a po chvíli se spustí záloha a počítač se zpomalí. Podle mého to není nejlepší řešení. Když se záloha posune, třeba hodinu po probuzení, často něco děláte a otravuje to.

Moje myšlenka je, jestli by nebylo lepší, zálohovat, když se počítač uspává. Záloha trvá od pár minut do jedné hodiny. Mám na myslí, když se má počítač uspat, tak se spustí záloha a po dokončení zálohy se teprve uspí. Uměl by to někdo poradit? Napsat? Poradit, kde to nastudovat?

Díky, moc.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2021, 19:09:12 »
Není probém spustit libovolný příkaz (skript) před uspáním PC. Vytvořit soubor
Kód: [Vybrat]
/lib/systemd/system-sleep/pre-suspend  ##(bez koncovky + nast. spustitelnost)
S obsahem:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
if [ "${1}" = "pre" ]; then
sh /path/to/backup_script.sh
fi

Nebo, ještě jednodušeji na to jít z druhé strany - vytvořit skript který spustí zálohu a po jejím dokončení uspí PC.
A tímto skriptem PC uspávat. Příkaz pro uspání je:
Kód: [Vybrat]
dbus-send --system --print-reply \
    --dest="org.freedesktop.UPower" \
    /org/freedesktop/UPower \
    org.freedesktop.UPower.Suspend

Stačí ho dopsat na konec toho skriptu (první bude příkaz pro tu zálohu který si už jistě zjistíš sám).
No a nakonec si k tomu skriptu pro zálohu+uspání vytvořit spouštěč nebo kl. zkratku klasickým způsobem.
« Poslední změna: 14 Prosince 2021, 19:28:10 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2021, 20:07:07 »
díky moc
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #3 kdy: 15 Prosince 2021, 01:21:21 »
Takhle dlouhý příkaz na uspání?! - něco mi uniká nebo se už ti vývojáři a programátoři úplně zcvokli?
Co to tvl je - nějaká adresa pro uspání povolené ze vzdáleného nadřízeného serveru velkýho bratra org.freedesktop.UPower.Suspend ?
To mě fakt hlava nebere - nestačilo by něco jako systemctl suspend ?
« Poslední změna: 15 Prosince 2021, 01:28:56 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #4 kdy: 15 Prosince 2021, 06:20:44 »
Takhle dlouhý příkaz na uspání?! - něco mi uniká nebo se už ti vývojáři a programátoři úplně zcvokli?
Co to tvl je - nějaká adresa pro uspání povolené ze vzdáleného nadřízeného serveru velkýho bratra org.freedesktop.UPower.Suspend ?
To mě fakt hlava nebere - nestačilo by něco jako systemctl suspend ?

To je praveze,, "stary, dobry sposob" bez SystemD. Ti zli a lenivi moderni vyvojari praveze preferuju systemctl suspend

Dbus-send je zaujimavy, pretoze sa jedna o metodu ako poslat spravu medzi procesmi a so syntaxom ako napisal Juwa2 posle systemovu spravu s odpovedou na proces (destinaciu) UPower, ktora obsahuje prikaz Suspend.  Toto vsak uz v sucasnych Ubuntu nefunguje, a je potrebne to zmenit na:

Kód: [Vybrat]
# dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.login1" /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Suspend boolean:true

Alebo, samozrejme, kratsie systemctl suspend (co vsak odporcov SystemD nepotesi).
« Poslední změna: 15 Prosince 2021, 12:58:53 od Michal "Tylnesh" Kohútek »
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #5 kdy: 15 Prosince 2021, 11:43:31 »
Takhle dlouhý příkaz na uspání?! - něco mi uniká nebo se už ti vývojáři a programátoři úplně zcvokli?
Co to tvl je - nějaká adresa pro uspání povolené ze vzdáleného nadřízeného serveru velkýho bratra org.freedesktop.UPower.Suspend ?
To mě fakt hlava nebere - nestačilo by něco jako systemctl suspend ?

1. @ventero, zkrátka se neorientuješ, "usnul jsi na vyvřínech" - doplň si "vzdělání"...  ;)
2. Ano, v dřívějších verzích (U14.04 bez systemd) byl příkaz opravdu o dost jednodušší
Kód: [Vybrat]
systemctl suspend  ## stačilo zadat bez sudo
Ale proč tolik povyku pro pár řádků navíc - a o žádnou adresu/vzdálený server se samozřejmě nejedná, jde pouze o specifickou syntaxi... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #6 kdy: 15 Prosince 2021, 12:38:01 »
Juwa:
To neni povyk pro nic:
a) je to dlouhé a nezapamatovatelné, dementní a krade to čas
b) díky tomuto narůstá vše do obrovských balíků (viz téma vedle), bo tisíkrát nic zabilo vola
c) lidstvo na to jednou vyhyne :-)

Michal:
Takže ten krátký příkaz by fungovat měl min. od Ubu 16.04? A jsou ještě jiné krátké alternativy v systémech bez systemd?
- tedy jestli jsem pochopil dobře, že systemctl je spojeno se systemd.

Co tohle - pm-suspend ?

« Poslední změna: 15 Prosince 2021, 13:12:09 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosince 2021, 13:03:24 »
Takže ten krátký příkaz by fungovat měl min. od Ubu 16.04? A jsou ještě jiné krátké alternativy v systémech bez systemd?
- tedy jestli jsem pochopil dobře, že systemctl je spojeno se systemd.

Co tohle - pm-suspend ?

V distribuciach so systemd je optimalne systemctl (ano, systemctl je sucast systemd). V inych (cudnych ;-) ) distrach mozes doinstalovat pm-utils, ktore obsahuje pm-suspend.

Vtipne je, ze UPower v tom skaredom prikaze od Juwa2 zavola prave pm-suspend a jeho absencia v novsich Ubuntu je zrejme dovod, preco tento sposob uz nefunguje.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2021, 13:11:52 »
Ještě jsem dohledal pmi action suspend - také vyžaduje doinstalaci čehosi

Zde celé vlákno
https://askubuntu.com/questions/1792/how-can-i-suspend-hibernate-from-command-line
- to, co píšete s tím org.freedesktop je tam označeno jako nová metoda a v závorce jako zastaralé (to jsem z toho jelen) - tj. jako že ty předchozí příkazy nebudou už fungovat?
A je tato metoda opravdu potřebná? Nemohli tam dát nějaký krátký příkaz, který by tu rutinu volal?
Jinak se tam píše, že je to metoda pro Gnome.

To je čím dál větší rozpolcenost - linux a windows nakonec budou dvě odnože jedné schizofrenní entity - je nás mnoho, jsme LEGIE :D

Stojím si za svým - zbláznili se .. všici už skoro ... :D
Já už z toho taky  - huuůúúúůů, hůúúuuúúůúúúú - chechechche, hohoohoo, hahaaaáááá :D
« Poslední změna: 15 Prosince 2021, 13:16:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2021, 13:19:51 »
Stojím si za svým - zbláznili se .. všici už skoro ... :D
Já už z toho taky  - huuůúúúůů, hůúúuuúúůúúúú - chechechche, hohoohoo, hahaaaáááá :D
Nie, len ty si lietadlo, *brm brm brrrrrm*

Pozri si datumy - bola to nova metoda v roku 2010. Od roku 2016 to uz nefunguje.

Ta zatvorka (obsolete) bola pridana neskor v edite, a v texte je jasne povedane, ze je to zastarane a nefunkcne riesenie od prichodu systemd. To je zial skor problem s tvojou neznalostou anglictiny, nez so zle napisanym textom :-)

V skratke:

Povodna odpoved obsahovala len velmi staru metodu s

Kód: [Vybrat]
pmi action suspend
Niekedy okolo 2010 sa pytal OP, na sposob a bolo mu odpovedane, vtedy spravne, ze to ma robit priamo cez dbus (ak nechce instalovat nejaky frontend, co bolo v parametroch povodnej otazky).

Uplynulo 5-6 rokov, SystemD sa presadilo v rozumnych distribuciach a niekto sa naspat vratil k tej otazke a aktualizoval ju editom, v ktorom pridal aktualne riesenie s pouzitim
Kód: [Vybrat]
systemctl suspend a pripisal k povodnemu "novemu" rieseniu, ze je obsolete.


Ad roztriestenost:
Praveze Linuxove distra su odjakziva asi najviac schizofrencke OS. Vsetko sa da spravit milionom roznych sposobov, co je podla niektorych super, podla inych strasne. Ja to skratka beriem ako suchy fakt. SystemD sa snazi tieto zmetky odstranit a konsolidovat vela roznych utilit a funkcii pod jednu strechu, kvoli comu ho niektori ludia odmietaju.

Ad dbus:
Dbus je velmi pouzivany a uzitocny IPC middleware. Nie je to "Gnome riesenie", hoci to ten povodny respondent tak mylne oznacil. Dbus pouzivaju GTK aj QT aplikacie, funguje na Linuxe, macOS (musis ho doinstalovat cez HomeBrew) aj Windows (od Vista). Je to skratka jeden z miliona sposobov, ako si mozu procesy odovzdavat prikazy a informacie.
« Poslední změna: 15 Prosince 2021, 13:33:13 od Michal "Tylnesh" Kohútek »
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #10 kdy: 15 Prosince 2021, 13:33:30 »
jj - nevšiml jsem si ...

Ale ten tvůj nový zápis je tam uveden už jako pro 14.04 a o dva příspěvky dále i pro Willi, Utopic a Vivid.

To co psal Juwa tam je uvedeno z roku 2012 a edit 2015, takže platí nejspíše do 15.10 ?

A je to tedy jenom otázka Ubuntu potažmo Gnome nebo je to přenositelné i na jiné DE?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #11 kdy: 15 Prosince 2021, 13:47:38 »
Dbus funguje skoro vsade, len zalezi na tom co volas. Preto som ten prikaz upravil z UPower na login1. Systemctl suspend funguje na vsetkych SystemD distrach. (Ubuntu, Debian, Fedora, Manjaro...)
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Záloha DEJA-DUP
« Odpověď #12 kdy: 15 Prosince 2021, 14:43:14 »
Supr, dik - uz se v tom aspon zakladne orientuji ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.